Sari la conținut
HiFi Tech

dinica

Postări Recomandate

Test serios, eliminam stresul pacalelii, schimbam fisierul, anuntam schimbaream cu mentiunea ca ascultatorii nu vor cunoaste tipul de fisier. Nu stii ce asculti, notezi ce iti place fara sa cunosti formatul, apoi tragem niste concluzii. Sursa va fi Aurender A10.

Testul se va desfasura la mine in data de 12 octombrie de la ora 11 AM. Doritorii pot lasa un mesaj aici sau ma pot conecta in privat. Numarul maxim de vizitatori va fi limitat la 6.

PS: Sunt deschis sa folosim mai multe surse digitale, atata timp cat acestea nu arata ca o bricheta. Orice propunere este binevenita. 

 

 

mqa.jpg

pcm.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta daca o sa mai ai Aurender până pe 12 😈.

Oricum ar fi ma bag.

Problema cu un astfel de test este ca fisierele MQA provin din masteruri diferite, imposibil de identificat. Cei de la MQA s-au asigurat că nu ajunge la public nici o versiune non-MQA a masterurilor respective. Pana acum au refuzat cu încăpățânare să trimită chiar si un fragment pentru comparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, hellrider77 a spus:

Asta daca o sa mai ai Aurender până pe 12 😈.

Oricum ar fi ma bag.

Problema cu un astfel de test este ca fisierele MQA provin din masteruri diferite, imposibil de identificat. Cei de la MQA s-au asigurat că nu ajunge la public nici o versiune non-MQA a masterurilor respective. Pana acum au refuzat cu încăpățânare să trimită chiar si un fragment pentru comparatie.

Il am sigur. Nu pleaca de la mine de acasa. Dupa este al tau. You m@#&  f....!

Daca au facut un remaster superior celui initial, aflat in PCM, DSD sau banda analogica, asta vom auzi. 

 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 27.09.2019 la 14:16, ctzzzz a spus:

Ma inscriu si eu, daca mai sunt locuri.

Salut! Discutam pe privat detaliile pentru sambata.

Observ ca testele astea blind va sperie. Alta data eram nevoit sa refuz oameni, acum nu prea va ingramaditi. Imi amintesc ca erau niste fani MQA pe aici. Unde ati disparut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, dinica a spus:

PCM a castigat. Singurul moment cand MQA a parut sa iasa in fata a fost la o inregistrare foarte proasta a cantaretei Amy Winehouse.

Rezultatul denota discernamantul corect al celor aflati la test! Din punctul meu de vedere, MQA poate fi o alternativa la mp3 sau la cei cu sisteme digitale de slaba calitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, johndoe21ro a spus:

Rezultatul denota discernamantul corect al celor aflati la test! Din punctul meu de vedere, MQA poate fi o alternativa la mp3 sau la cei cu sisteme digitale de slaba calitate...

Reamintesc celor care citesc acest subiect. Testul a fost 100% blind. Am acoperit chiar si ecranul playerului A10. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, FATHER a spus:

Atât... ? Nimic despre bogăția timbrală, microdetalii, separație, scenă, măreție, naturalețe... De-astea...

Nu comentez decat la piesa clasica, pian si vioara. In unul din cele doua formate testate, diferenta de bogatie timbrala a viorii a fost ca diferenta intre o sticla de Babanu' si un Negru de Purcari. 

  • Like 1
  • Haha 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.