Sari la conținut
HiFi Tech

nicumur

Postări Recomandate

Am citit câteva intervenții ale lui Rob Watts pe unele forumuri legate de MQA. Întrebat de ce Chord nu par preocupați de introducerea decodării MQA pe DAC-urile lor, Rob a dat un răspuns destul de logic, ceva gen: MQA este creat pentru streaming, pentru a depăși bottleneck-ul actual în ceea ce privește cantitatea de date transferată prin streaming. Însă în scurt timp, maximum doi ani, cantitatea de date care va putea fi transferată prin streaming va crește, iar MQA-ul va fi obsolete, deci practic am cheltui o grămadă de bani ca să implementăm o tehnologie care în scurt timp va fi „passé”....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.02.2019 la 23:23, bogdanozaurus a spus:

Nu mi se pare un argument convingator. Avem filme 4K pe Netflix si nu stiu de ce, am eu asa o vaga impresie ca acolo se transfera mai multe date decit la un album Master pe TIDAL ?

Acelasi raspuns l-am oferit pe Facebook unui pasionat. 

Tocmai am citit un articol in care subiectul tratat este o comparatie intre MQA si SACD. Normal castigator este MQA in ciuda dovezilor ca este un format comprimat dovedit. WTF?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, dinica a spus:

Acelasi raspuns l-am oferit pe Facebook unui pasionat. 

Tocmai am citit un articol in care subiectul tratat este o comparatie intre MQA si SACD. Normal castigator este MQA in ciuda dovezilor ca este un format comprimat dovedit. WTF?

Am citit și eu. Evitarea detaliilor despre sistemul folosit la review este intenționată. Da, SACD poate suna mai prost pe un sistem slab.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as compara solutia MQA cu lampasele SET cu distorsiuni armonice pare care 'ghaghila' urechea in mod placut in ciuda faptului ca ele nu sunt de dorit. Ma asteptam insa ca MQA sa prinda (doar) in sisteme digitale neoptimizate unde MQA-ul ar fi contracarat oarecum sunetul agresiv, aspru, obositor obtinut de ascultator pana in acel moment... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interviul cu inginerul de master spune inca odata lucrurilor pe nume. MQA is shit. Exista un comentariu foarte real in acest interviu la care ar trebui sa ne gandim cu totii.

MQA has been targeting the weakest players in our world, the audiophiles.  And they’re targeting those most dependent on pimping new tech, the audiophile press.  

 

Am scris si eu despre masuratorile lui Archimago, am atasat link, acum ma intreb daca toata lumea a citit ce se afla in spatele acelui link. 

Am propus un test PCM vs MQA. Din pacate nu am gasit un DAC compatibil care sa nu arate ca o bricheta. Nu vreau sa-i supar pe oamenii care detin asemenea DAC-uri gandite sa ofere mobilitate. Vreau sa intelegeti ca un test corect presupune o comparatie intre aparate apropiate ca valoare. Nu putem compara un DAC bricheta cu unul al carui etaj analogic este de 2-3 ori mai mare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, nu că nu aș fi de acord că un etaj analogic elaborat este în mod evident de dorit, dar să știi că am auzit și scule cu etaj analogic lăbărțat care sunau mediocru comparativ cu scule cu etaj analogic aproape minuscul comparativ....

Eu rămân la părerea mea, cea mai importantă este schema, implementarea.

Componentele s-au miniaturizat atât de mult încât acum e posibil să construiești un etaj analogic în clasă A, cu componente discrete, extrem de avansat, pe o suprafață minusculă. Vezi, de exemplu, Chord Hugo. Sau chiar Mojo, cu un etaj analogic aprox. 95% identic, dar și mai miniaturizat, datorită FPGA-ului mai puternic decât în Hugo.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Este f simplu. Implementarea MQA presupune folosirea filtrelor inclusiv pe material non-MQA. Astfel, materialul non-MQA are de suferit prin comparatie (lasand la o parte ca in lipsa decodarii MQA pe material codart MQA, audio e pe doar 13 biti).

Daca compari non-MQA Tidal vs MQA Tidal, MQA va iesi castigator. 

Am avut un Aurender N100H mai vechi la care capabilitatile MQA au fost adaugate ulterior via un update de firmware, dupa ce am facut update-ul, normal ca am vrut si eu sa testez MQA, singura sursa fiind Tidal. Tot ce era MQA suna super, restul, mai putin....dar tot mai bine sunau fisierele mele de pe NAS. E drept ca nu am avut un DAC MQA, foloseam doar primul nivel de decodare din Aurender...in cateva zile simteam ca ceva lipseste cand ascultam fisierele mele preferate, cel mai bine simteam pe cele de la Reference Recordings. Desi MQA suna mai "lichid" (ca sa nu zic mai "analog"), transientii devin blurry si pierd energie, ori cum camera mea nasoala  deja "niveleaza" mult sunetul, orice pierdere la acest capitol, pentru mine e  no-go, poate intr-o camera buna, pierderea de rezolutie si atac sa nu fie atat de critica iar balanta dezavantaj/beneficiu sa se incline in favoarea MQA. 

Am facut downgrade de firmware la Aurender si totul a revenit la "normal", am anulat abonamentul la Tidal. Am folosit Qobuz cu succes via proxy (astia au o problema cu locatia din care asculti dar nu au nici cea mai mica problema sa iti ia banii de pe un card emis in Romania). In final am renuntat si la Qobuz deoarece nu controleaza contentul oferit de casele de discuri si te trezesit cu versiuni castrate de MQA, vezi 2L care au transmis versiunile MQA in streamul 16/44 fara sa anunte Qobuz, astfel, in lipsa decodarii MQA, te trezesti ca asculti de fapt un carcalete pe 13 biti in loc de 16.. In mod real 13 biti nu este chiar asa de rau daca masterul este bun, si la 2L nu se pune problema ..... dar pe pasajele pianissimo, unde oricum in master se ridica nivelul pentru a prinde ciupiturile fine, ditheringul se aude ca dracu iar un amplificator cu banda larga face lucrurile si mai nasoale. 

Ulterior am testat si cu un dac MQA laudat pe la stereophile, aceeasi senzatie.....sau poate a fost din cauza ca, dpdv al constructiei etajului analogic, dacul era inferior Luxman DA-250.

 

LE: Intre timp, Aurender au modificat modul de implementare MQA in streamerele lor. MQA este complet dezactivat in FW mai noi, acesta se activeaza doar contra-cost.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu, banuiesc ca primul care decodeaza MQA este Roon dupa care semnalul trimis catre dac este fara MQA. Probabil ca exista in player optiunea de a activa sau nu aceasta functie. Eu personal n-am incercat dar am vazut discutii pe tema asta  unde se spunea ca Roon face si decodare MQA. Mai multe detalii aici  https://kb.roonlabs.com/Roon_x_MQA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roon face doar prima parte a procesului, partea de decodare - unfolding. Ca sa ai fisierul original din studio ai nevoie si de cea de-a doua parte a procesului, rendering si pt asta tot ai nevoie de un DAC mqa-capable. Altfel ai doar un simplu fisier hires. Adica il poti reda si atat, dar nu e the real thing

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.