Sari la conținut
HiFi Tech

nicumur

Postări Recomandate

Acum 31 minute, nicumur a spus:

Ne poti da mai multe amanunte cum de MQA este o mizerie gen MP3?

Ca ma intereseaza, doar nu platesc Tidal Master degeaba.

Ai facut vreun test ceva? Ca eu am facut.

Da, am făcut, pe Aurender. Tidal suna prost, MQA îl face să sune mai puțin prost dar nu se compara cu fișierul redat din rețea sau de pe hdd intern. Înțeleg de ce multa lume este data pe spate la audiția MQA dar nu se compara nici macar cu 44.1, e o păcăleală. Daca tot vorbim de formate lossy, AAC+ suna mai bine decât MQA.

 

Acum 26 minute, nicumur a spus:

Pe bune?

Normal. In computer audio, oamenii se chinuie sa minimizeze nr de procese, să izoleze procese pe core-uri separate, să subtacteze procesoare și bus-uri pentru a îmbunătăți audio...wireless consuma resurse mari pe orice calculator, exact ce evitam in computer audio. 

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un produs Aurender nu are wireless, nici BT și nici macar un webserver amarat. 

Linia aia punctata din diagrama reprezintă conexiunea LAN și probabil au vrut sa o diferentieze de celelalte tipuri de conexiuni 

MQA este mai mult decât un sistem de management al drepturilor de autor. MQA poate face scule mediocre sa păcălească mai ușor și mai eficient. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicule, m-am apucat de computer audio acum 15 ani pentru ca nu sunt omul prejudecatilor. Imi amintesc ca la vremea aceea toata floarea audiofila se uita stramb la mine. In general ma feresc sa trag concluzii aiurea. Asta nu ma fereste de greseala pentru ca sunt un om normal si nu un robot. 

MQA

- masuratorile dovedesc ca este un format lossy

- presupunand ca este o chestie buna, cam cate masteruri MQA autentice crezi ca exista? 

- de ce as dori sa ascult un album masterizat PCM care apoi a suferit o procesare lossy in MQA?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, nicumur a spus:

http://www.2l.no/hires/

Ma intreb oare cati din noi ar face fata la un test ABX cu respectivele melodii.

Stereo 24/96 si MQA Stereo.

E usor sa dam din taste, dar se baga cineva?

Sa vedem ce si cum, nu ce zic altii.

Eu mă bag, dar depinde de lungimea testului ABX.

Deși mi-am spus părerea de nenumărate ori: testele ABX sunt o tâmpenie. Dar, treacă de la mine, mă bag.

Însă dacă e vorba de comutat pe apucate între diverse formate după câteva minute de ascultat, forget it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt gata să fac testul cu orice DAC compatibil cu ambele formate, chiar și dacă e cât un telefon. Important e ca testul să aibă o anumită lungime, pentru mai multă siguranță. Am nevoie de timp.

Dacă era vorba de o comparație DSD vs PCM, era mai ușor, aveam nevoie doar de câteva minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

 

MQA

- masuratorile dovedesc ca este un format lossy

- presupunand ca este o chestie buna, cam cate masteruri MQA autentice crezi ca exista? 

- de ce as dori sa ascult un album masterizat PCM care apoi a suferit o procesare lossy in MQA?

 

 

1 - inca o data, cati crezi sa distinga MP3 la 320 Mhz fata de original CD? Pe bune, cati?

2 - cred ca sunt multe, eu am facut o lista cu mai bine de 2.500 MQA de pe Tidal intr-o singura zi (mi-ar trebui 1-2 ani sa le ascult){nu stiu insa daca sunt master MQA}.

3 - Uita-te la http://www.2l.no/hires/ ce zici, un format audio CD (prima melodie) are 19 MB. MQA are 19MB.  Format lossy dar cu aceasi marime de fisier?

Editat de nicumur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicu, nu distingi daca nu stii despre ce este vorba. Iti ofer un exemplu si ma opresc. Roger Waters - Amused To Death, imi place mult albumul acesta. Din acest motiv am hotarat sa il pun in varianta mp3 pe un stick, sa il ascult si in masina. Diferenta este atat de mare si evidenta incat nu il pot asculta. Variante in care nu simti diferenta:

  1. Daca asculti muzica pe stilul 'sa bazaie ceva in camera', atunci sigur nu observi diferentele.
  2. Sistemul este unul entry level si nu pune in valoare calitatea inregistrarilor.
  3. Acustica camerei este atat de varza incat nu conteza cu ce hranesti sistemul, pentru ca oricum camera modifica sunetul spre o zona unde nu mai conteaza nimic.
  4. Esti incepator, habar nu ai ce asculti. Repet, in audiofilie este ca in sah. Ne antrenam creierul, nu urechea. 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, dinica a spus:

 

  1. Daca asculti muzica pe stilul 'sa bazaie ceva in camera', atunci sigur nu observi diferentele.
  2. Sistemul este unul entry level si nu pune in valoare calitatea inregistrarilor.
  3. Acustica camerei este atat de varza incat nu conteza cu ce hranesti sistemul, pentru ca oricum camera modifica sunetul spre o zona unde nu mai conteaza nimic.
  4. Esti incepator, habar nu ai ce asculti. Repet, in audiofilie este ca in sah. Ne antrenam creierul, nu urechea. 

1 - ascult in casti

2 - IDEM

3 - IDEM

4- Cred ca ne cunoasteam de vreo 15 ani, crezi ca nu stiu cum trebuie sa sune o intregistrare?

Inca o data, nu vorbeam despre mine.

 

Editat de nicumur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

While the technology has received little comment in the general and mainstream press, it has been exalted by the audiophile and hi-fi press. Robert Harley, editor of The Absolute Sound has referred to it as "The most significant audio technology of my lifetime".[16] Editor John Atkinson writing in Stereophile magazine following the UK launch in December 2014 wrote "In almost 40 years of attending audio press events, only rarely have I come away feeling that I was present at the birth of a new world."[17]

 

Si acum, sa vedem cum il combati pe John Atkinson.....

Editat de nicumur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Nicule, asta se numeste marketing. Iti pun masuratori care arata clar ca este un format lossy si tu imi arati articole de PR. Pe bune? Industria audio a gasit inca o varianta sa vanda aceeasi muzica. 

PS: Eu ma opresc. Fiecare are dreptul sa asculte ce format doreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, nicumur a spus:

Eu am spus sa facem un test, sa vedem daca intr-adevar MQA este atat de lossy incat sa bata spre MP3. Chiar nu stiu. Aduc Blu-Ray Audio, 24/96 si facem test. Marketing, ne-marketing, ce e asa de greu de vazut (ascultat).

Nu cred că MQA-ul poate fi comparat cu ceva precum mp3-ul.

Poate fi considerat lossy dacă ne gândim la rata de eșantionare, dar are atuurile lui, în special în domeniul temporal.

Am observat că în hi-fi acum acesta e noul trend, să se avanseze în ceea ce privește domeniul temporal, vezi DAC-urile Chord, de exemplu.

Eu am făcut pentru mine câteva comparații MQA versus PCM, însă nu pot spune că am observat o diferență, uneori mi se părea că aud, alteori nu. În mod sigur nu am auzit nimic care să mă ducă la ideea de lossy. Dar, așa cum am spus de o mie de ori, astfel de diferențe sunt audibile și cuantificabile pe termen lung, din acest motiv un eventual test ABX mi s-ar părea o mare tâmpenie, care nu poate duce la nicio concluzie fiabilă.

E foarte posibil ca după ce asculți doar MQA o săptămână și apoi treci la PCM să simți că pierzi mult din muzicalitate, așa cum spun unii, și la fel de bine e posibil să simți că nu pierzi nimic, ba chiar dimpotrivă.

Ideea e că aici e un proces îndelungat, nu cred că e ceva de testat ABX cu prietenii la o băută.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.