Sari la conținut
HiFi Tech

nicumur

Postări Recomandate

Am ascultat mqa si pot spune ca diferentele sunt cu atat mai evidente cu cat sistemul este mai performant, transparent. Mqa incearca sa emuleze un sunet fluid, analogic, ceea ce il aseaza deasupra mp3 fara discutie, insa pierde in ceea ce priveste dinamica. Dpmdv mqa se adreseaza unui segment care nu are cu ce sa sesizeze astfel de aspecte, adica majoritatea, ca se incearca comparatea chiar cu cd-ul, e alta poveste. Cine vrea calitate cumpara calitatea suportului, in acest caz un cd este superior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand a aparut acest nou format, am citit cam tot ce aparuse pe net. Concluzia mea atunci, cand nu existau masuratori, a fost ca MQA foloseste un algoritm DSP bazat pe psihoacustica. Cand au aparut masuratorile, dovada irefutabila ca este un format lossy, mi-am amintit imediat de modul in care functioneaza codarea mp3. Si in acest caz este vorba de psihoacustica. Sunt convins ca unii dintre voi o sa spuneti, ce tot bate campii asta aici cu psihoacustica, pai ce nu stim noi ce auzim. In anii acestea de cand alerg dupa sunetul perfect am inteles ca fenomenul audio se bazeaza in primul rand pe acest fapt. Totul incepe cu studioul de inregistrare si se termina la noi acasa unde perceptia sunetului este dependenta de o multime de factori externi. MQA este un format gandit sa pacaleasca creierul. Pentru mine este similar cu sunetul televizorului meu. Acesta are doua difuzoare incorporate in interior, insa datorita DSP ului sau avansat sunetul se simte 3D, pare ca se invarteste in jurul meu, etc. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, nicumur a spus:

Eu am spus sa facem un test, sa vedem daca intr-adevar MQA este atat de lossy incat sa bata spre MP3. Chiar nu stiu. Aduc Blu-Ray Audio, 24/96 si facem test. Marketing, ne-marketing, ce e asa de greu de vazut (ascultat).

Facem bre! Avem nevoie de un DAC compatibil MQA. Blind test. Nu stii ce asculti, notezi ce iti place fara sa cunosti formatul, apoi tragem niste concluzii. Test serios, eliminam stresul pacalelii, schimbam tipul de fisier, anuntam schimbaream cu mentiunea ca ascultatorii nu vor cunoaste tipul de fisier. Incerc sa fac rost de un DAC compatibil MQA.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Tudor a spus:

În plus, parcă stabiliserăm cu toții că măsurătorile nu mai constituie de multă vreme criteriul decisiv în aprecieri, ci cel urechiometric...

Corect. In cazul acesta specific este vorba despre altceva. Masuratorile MQA arata ca acesta este un format cu pierderi. Scopul MQA a fost inca de la bun inceput streaming-ul. Din ce am observat eu intreaga industrie muzicala catre asta se indreapta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Andi a spus:

Numai putin, comparativ cu pcm, mqa este fluid si analogic, insa are mai putina dinamica, si totusi pcm este superior?

Pai din aceasta descriere, rezulta ca mqa este superior.

Pai cumva emuleaza aceste doua caracteristici, pe un sistem mediocru vei spune ca e chiar mai bun ca si format. Dpmdv, un sistem bun e capabil de a reda dinamica si microdinamica cat mai aproape de realitate, mqa insa indulceste sunetul, parca il intanzi pe paine ca sa fiu mai plastic. Dar nu e deloc ceea ce trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, ca de obicei esti un rege printre muritorii de rand. S-a umplut piata de DAC uri cat o cutie de chibrit care masoara lejer spre -130 dB. 

MQA are sanse sa sune mai bine in unele situatii pentru ca foloseste un algoritm psihoacustic. Asa a fost si la mp3, doar ca acolo gradul de compresie exagerat afecta calitatea finala. Sa fim corecti, problemele mp3 erau evidente exclusiv pe sistemele audio care depaseau HiFi ul de supermarket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.02.2019 la 11:20, shutti a spus:

dsd-uri ....... care se aud ca ligheanul pe scari 

Shutti, ce DSD-uri ai care se aud așa? Nu zic că orice e pe DSD se aude automat fenomenal, însă ce apare pe DSD provine, de obicei, din masteruri de calitate, din acest motiv chiar sunt curios ce dsd-uri se aud chiar atât de nasol, adică ce master în DSD a fost chiar atât de prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu dacă știți că circulă pe unele site-uri (în special pe cele rusești, ca de obicei, ăștia sunt cei mai avansați la capitolul acesta) o versiune Wish You Were Here transferată de pe un Tascam BR-20 printr-un Tascam DA-3000 direct în DSD. Banda de pe care s-a făcut transferul este o versiune alternativă a acestui album, adică o versiune pe care trupa sau mai degrabă casa de discuri nu a ales-o ca versiune oficială finală.

Nu sunt mari diferențe, dar sunt.

Vă recomand să nu ratați așa ceva, în special pentru sunet, pentru ceea ce înseamnă un transfer de pe o bandă analogică master direct în DSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana isi face Nicumur timp sa intre pe aici, am sa fac o precizare.

Pentru MQA ai nevoie de un DAC compatibil cu acest format. Daca nu ai un asemenea DAC, nu poti asculta acest format nativ. Chiar daca Tidal livreaza informatie codata MQA, ai nevoie si de un DAC compatibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.02.2019 la 19:01, Andi a spus:

Nu știu dacă știți că circulă pe unele site-uri (în special pe cele rusești, ca de obicei, ăștia sunt cei mai avansați la capitolul acesta) o versiune Wish You Were Here transferată de pe un Tascam BR-20 printr-un Tascam DA-3000 direct în DSD. Banda de pe care s-a făcut transferul este o versiune alternativă a acestui album, adică o versiune pe care trupa sau mai degrabă casa de discuri nu a ales-o ca versiune oficială finală.

Nu sunt mari diferențe, dar sunt.

Vă recomand să nu ratați așa ceva, în special pentru sunet, pentru ceea ce înseamnă un transfer de pe o bandă analogică master direct în DSD.

Mai specific in PM poti fi? Am orbecait putin dar nu dau de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.