Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe active


emilian67

Postări Recomandate

Buna ziua. Sunt nou in acest domeniu ,dar vad ca m-a prins "microbul". As dorii niste sfaturi despre alcatuirea unui sistem audio. Precizez ca sunt adeptul boxelor active -din comoditate si din certitudinea ca proiectantul incintelor stie mai bine decat mine ce amplificare sa foloseasca pt a pune in valoare acele boxe.  La sfatul unui coleg de pe alt forum am achizitionat o pereche de Magnat Magnasphere 33. Se aud bine (cel putin asa cred.....in fine).Intrebarea este - ce "scule" mai trebuie luate pt a beneficia de o auditie la o calitate buna ? As merge pe varianata de computer audiofil...dar cred ca mai trebuie ceva adaugat in acest lant.

Aceste boxe au o "cutiuta" -connect- ce beneficiaza de 2 intari optice , 1 USB asincron ,1 RCA , 1 jack 3,5 mm. Conectul preia informatia muzicala , o "impacheteaza digital" si o trimite radio catre boxe la  16 bit/ 44kHz. (asta am descoperit tot cautand pe net informatii despre boxe ). Deci ,chiar daca introduc un semnal de o calitate superioara ,conectul il va modifica si il va transmite radio (nu prin bluetooth) la 16/44 kHz. catre incinte. Mai mult ,cel care mi-a recomandat aceste incinte mi-a spus ca daca se introduce semnal analog (RCA , Jack 3,5) apare un f.mic-dar sesizabil- zgomot de fond. Banuiesc ca este de la conversia semnalului analogic in digital. Asa ca varianta optima este folosirea porturilor digitale - 2 optice si 1 USB asincron.

Ce as mai putea folosi intre aceste boxe si calculator pt a mai "curata" sunetul de "paraziti "?  Un DAC USB ...?  Un power conditioner.... ? Amandoua..... ?  Este clar ca sunt limitat la 16/44 dar cred ca se poate obtine un sunet mai curat, mai bun......Dar cum ??

Mentionez ca ascult cam orice gen muzical ,camera are 22-25 mp iar bugetul...de nivel mediu 1500-2000 euro pt componentele suplimentare (in afara de calculator)

O alta varianta pe care o iau in calcul ar fi achizitionarea unor boxe Dynaudio XEO 20 sau XEO 30. Aceste functioneaza pe acelasi principiu dar transmit informatia radio la o calitate mai mare 24bit/192kHz. Sa nu ma integeti gresit- Magnasphere se aud f. bine (pt urechile si pretentiile mele) , dar daca se poate si mai bine, de ce nu ? :)

Multumesc

 

 

Editat de emilian67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iasi. Casatorit. 2 copii. Inginer auto. 1,77 m. 85 Kg.  Chel ,apatic , cu oarece intarziere in dezvoltarea mentala (asa zice  soacra-mea). Trebuie  si codul PIN de la card ? Il dau...numai sa aflu ce ma intereseaza...
Imi place orice gen de muzica, dar am o afinitate mai mare catre muzica reggae ,irlandeza .Nu am neaparat o formatie sau o trupa preferata ,imi place sa ascult orice suna bine-din pct. meu de vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele nu pot fi conectate la un amplif. extern. Fiecare incinta are un amplificator de 65w , clasa D. Se aud tare ,chiar f tare. Arhisuficiente ca si "galagie" pt 20-25 mp.  Sunt echivalentul - daca pot sa spun asa - la boxele Dynaudio XEO 20. Nu cat de tare se aud este problema...nu doresc o "putere" mai mare , doresc un sunet cat mai bun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Andi a spus:

xD 

Nu știu exact cum sunt acele boxe, dar nu poți renunța la cutiuța connect? Adică să bagi semnal în ele direct de la un DAC?

Nu. Spre deosebire de Dynaudio , Magnasphere nu au si intrari dedicate pe incinta.Am luat aceste boxe la recomandarea unui coleg de pe alt forum , coleg ce  le-a comparat cu KEF LS50 Wireless  si Dynaudio XEO 2 , spunandu-mi ca aceste Magnasphere sunt mai ok decat celelalte . Nu imi pare deloc rau ca le-am luat , se aud ok. dar vreau sa stiu cum pot sa-mi imbunatatesc sunetul existent.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu cu boxe active și wireless. In principiu cam asta este tot ce pot. Nu cred că folosind un dac, un streamer  ai putea câștiga ceva. Cei fi tot timpul limitat de Dacul din acea cutiuță.

Poți pune un raspberry conectat cu acea cutie via USB și la care sa legi hardul cu muzica sau sa pui  muzica din telefon (via Bluetooth).  Pe Raspberry rulezi un soft gen Moode, Rune, Volumio. 

Asta ar fi max ce se poate. Jack-ul ăla stereo este de evitat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, emilian67 a spus:

Mai mult ,cel care mi-a recomandat aceste incinte mi-a spus ca daca se introduce semnal analog (RCA , Jack 3,5) apare un f.mic-dar sesizabil- zgomot de fond.

Asta arata cat de prost sunt construite. 

Din ce spui sunetul cu greu poate fi imbunatatit. In opinia mea ai doua variante:

  1. schimbi cu totul sistemul de boxe
  2. cu cei 2 mii de euro te duci intr-o vacanta in Cuba si te bucuri de viata. ;)

Cu 2000 mii de euro poti sa cumperi niste boxe active de top cum ar fi Focal Twin 6 Be.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dinica are dreptate, dar acum daca tot ai o ciorba acra, mai poate fi dreasa cat de cat.

Vad ca are deja conexiune bluetooth deci stii ce ai de facut cu telefonul.

 M-am uitat mai cu atentie la acea cutiuta, vad ca are si intrare USB deci se va comporta ca un DAC.

Ce iti trebuie, este un streamer, respectiv un transport din care intri in acea cutie via optic sau via USB. Nu vad sa aiba coaxial. Cum conexiunea optica este de evitat, ramane varianta via USB.

Nu cred ca un streamer/transport scump justifica. deoarece esit limitat de DAC-ul implementat in acea cutie, inca un dac in plus este useless, ba mai mult, ar putea sa strice si mai rau.

 Varianta ieftina si foarte comoda  ramane cea de mai sus cu Raspberry, sau, un mini PC conectat via USB. Pentru Raspberry ti-am indicat mai sus softurile (toate free), la mini PC existe varianta cu Daphile.

Mai mult de atat, vezi postul lui @dinica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Două întrebări:

1. De unde ai dedus că acel connect trimite doar 16/44? Văd că el lucrează până la 24/96.

2. Ai spus că persoana care ți-a făcut recomandarea ar susține că dacă ai băga semnal analog s-ar auzi un zgomot de fond și că din acest motiv eviți acest lucru. Dar ai auzit tu acel așa zis zgomot de fond? Pentru că am mari dubii de așa ceva, cel puțin la acest nivel de preț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, dinica a spus:

 

  1. cu cei 2 mii de euro te duci intr-o vacanta in Cuba si te bucuri de viata. ;)

 

Cu 2000 euro imi trimit soacra in vacanta in Afghanistan. For ever.  Nuuu...nu o mai trimit nicaieri...imi iau scule de muzici  de 2000 sau chiar de 4000...si lipesc asa...mare de tot , sa se vada de la intrare, pretul ...sa vada draga de  ea ca am si eu initiativa...nu sunt chiar atat de apatic...

Nici Magnaturile nu au fost f. ieftine. Nu as dorii sa le schimb. Se aud intr-un mare fel. Au un SPL extraordinar pt cat de maruntele sunt , si un sunet curat , fara coloratii. Nu am o ureche antrenata , dar imi place mult ceea ce aud. 

Editat de emilian67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Andi a spus:

Două întrebări:

1. De unde ai dedus că acel connect trimite doar 16/44? Văd că el lucrează până la 24/96.

2. Ai spus că persoana care ți-a făcut recomandarea ar susține că dacă ai băga semnal analog s-ar auzi un zgomot de fond și că din acest motiv eviți acest lucru. Dar ai auzit tu acel așa zis zgomot de fond? Pentru că am mari dubii de așa ceva, cel puțin la acest nivel de preț.

1.Tot cautand pe net informatii despre ele ,am gasit la un moment dat chestia asta. Din pacate nu mai stiu exact unde , dar am sa sap...

2.Eu nu le-am testat prin intrarile analogice. Doar prin bluetooth Aptx.. Si sunt ded silence. Nu au nici un fel de zgomot. Incintele le am de 2-3 luni , dar pt ca sunt in renovari masive , cam totul e pus in cutii,cutiute.....In 2-3 saptamani scap (cu conditia sa nu-i mai vina vreo idee de imbunatatire a "ambiantei" soacra-mii ) , si atunci pot sa probez in liniste si analogul.Am doar un Oppo 203, am sa pun un CD in el si vedem.

Editat de emilian67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ceea ce am reusit sa citesc pe aici (de 3 zile stau pana la 3-4 dim. si tot frunzaresc...:)  ) ma gandeam ca daca imi iau Hydra X , conectez acest device intre laptop si boxe ,as putea sa obtin un sunet mai bun.  Oricum, imi voi lua un network streamer. Inca studiez  chestia cu streamer-ul , nu sunt hotarat care sa fie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sursa si ce si cum cu boxe active sunt ultimele tale probleme. Scapa intai de soacra si apoi de boxele active, adica sa-ti dea prietenul tau banii pe ele si sa le foloseasca el. Daca tie iti plac e alta discutie, pe masura ce te educi, musical si cunostinte, le vei dibui usor limitele.

Nu ca mi-ar fi antipatica clasa D dar sunt monitoare active mai vechi cu amplificari AB mai cinstite.  Clasa D buna in tot spectrul audio e la bani multi, la bani putini e buna in sub-uri active 

Editat de adrianlucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, adrianlucian a spus:

Ce sursa si ce si cum cu boxe active sunt ultimele tale probleme. Scapa intai de soacra si apoi de boxele active, adica sa-ti dea prietenul tau banii pe ele si sa le foloseasca el. Daca tie iti plac e alta discutie, pe masura ce te educi, musical si cunostinte, le vei dibui usor limitele.

Nu ca mi-ar fi antipatica clasa D dar sunt monitoare active mai vechi cu amplificari AB mai cinstite.  Clasa D buna in tot spectrul audio e la bani multi, la bani putini e buna in sub-uri active 

 Total eronat.

Mai intai scule cat mai bune - pret baban -  afisat cu nesimtire pe ele - vazut pret soacra - ochi umflati brusc -vena congestionata instantaneu - privire dezorientata si tulbure -deces fulgerator. Asa procedeaza un ginere atent la detalii....

Care ar fi aceea clasa D ? Aia din linia XEO de la Dynaudio e ok ? Referitor la pret...XEO 20 -2200 euro  , XEO 30- 3600 euro. Magnaturile -1500 euro. Sau vb de mult mai mult ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emilian, hai sa renuntam la gluma cu soacra!

Ai primit suficiente sfaturi. De acum inainte este alegerea ta. Iti plac boxele active, vrei sa le pastrezi, foarte bine. Oppo 203 este o sursa cu mult peste boxele tale, asa ca il poti folosi ca sursa via intrarile RCA. Nu te complica cu alte electronice pentru ca nu vor aduce un plus substantial. Bucura-te de muzica si nu iti mai face atatea probleme.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu as alege niciodata boxe active. Cu o suma sub 2 mii euro poti incropi un sistem decent. Boxe Indiana Line cu un amp sexi cu look de vintage de la Yamaha. Cu peste 2 mii poti alege niste boxe nordice ca cele de la Audiovector, un fel de Dynaudio mai ieftine, si o amplificare potrivita. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai ales as evita boxele wireless. Wireless presupune doua operatii asupra sunetului, conversia analog-digital si apoi reconversia in analog..... Pentru a avea rezultate cat de cat, atat ADC-ul cat si DAC-ul trebuie sa fie de calitate, iar in domeniul asta calitatea chiar costa. 

Parerea mea este ca ai sanse sa obtii un sunet mai bun via USB decat cu un player serios precum Oppo via intrari analogice. Eviti partea de conversie din analog in digital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.