Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe active


emilian67

Postări Recomandate

Citat

Magnasphere 33
WIRELESS HIGH-END SPEAKER SYSTEM

Wireless high-end loudspeaker system with reliable digital wireless transmission and multi-zone functionality
170 mm woofer as well as a 25 mm dome tweeter for very good sound reproduction over the entire frequency range
Fully active, DSP-filtered shelf-top speaker with integrated 2-channel Class D amplifier
Compact transmitter unit with analogue and digital inputs, including Bluetooth with aptX
Elegant enclosure design with silk-matt lacquered surfaces

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e clar atunci. Oricum eu nu prea inteleg treaba asta cu boxele wireless, ca de fapt tot au doua cabluri de alimentare. Mai bine un sistem all in one cu blustut, miracast, chromecast, wifi si DLNA si ce mai vreti voi plus doua boxe pasive si cu asta basta. Da in fine ce stiu eu, cei de la marketing stiu mai bine ce are nevoie clientul, de fapt chiar mai bine decit acesta.

Editat de bogdanozaurus
  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, hellrider77 a spus:

Si mai ales as evita boxele wireless. Wireless presupune doua operatii asupra sunetului, conversia analog-digital si apoi reconversia in analog..... Pentru a avea rezultate cat de cat, atat ADC-ul cat si DAC-ul trebuie sa fie de calitate, iar in domeniul asta calitatea chiar costa. 

Parerea mea este ca ai sanse sa obtii un sunet mai bun via USB decat cu un player serios precum Oppo via intrari analogice. Eviti partea de conversie din analog in digital.

De asta as merge pe Dynaudio. Au intrari dedicate analog-nu au nici o treaba cu wirless-ul , si in plus benefiaciaza de acele intrari digitale. Bluetooth si wireless -bonus :)  Focus 20 XD par a fi nebunie, dar pretul e mare pt mine. Cred ca XEO 30 se potrivesc mai bine. In decembrie am sa trag o fuga in Bucuresti ,la AV Store ,sa vad un tv. si daca tot sunt in capitala am sa ajung si la Stereo Planet , sa  ascult Dynaudio. Va multumesc  ca ati avut rabdare cu mine . E tare greu sa obtii ceva de calitate intr-un domeniu in care nu te pricepi absolut deloc. Noroc ca mai sunt persoane ca voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna ziua din nou. In urma sugestiilor voastre, am schimbat boxele Magnat Magnasphere 33 cu Dynaudio Focus 200 XD si  Dynaudio Connect. Acum, se aude cum trebuie.? Referitor la Magnat , si acele incinte se auzeau surprinzator de bine. Chiar foarte bine. Dar din pacate erau limitate de DAC-ul intern din Connect. Acel Connect avea intrari analolige si digitale de 24/96 ,dar, DAC-ul intern  procesa  la 16/48 si  transmitea radio catre boxe, la acea calitate. Deci indiferent de calitatea sursei ,la incinte ajungea doar semnal 16/48. (stiu sigur pt ca am intrebat direct la Magnat , si acesta a fost raspunsul primit de la nemti.)

La Dynaudio ,calitatea semnalului este 24/192 si se simte din plin. In plus, au un sunet mult mai bogat ,detaliat si transparent. In sfarsit pot sa spun ca e ok. Cu o mica precizare. Sunetul Dynaudio nu este de patru ori mai bun decat sunetul Magnat...E mult,mult  mai ok,dar diferenta de calitate a sunetului dintre ele ,nu reflecta diferenta de pret...?Cred ca Dynaudio sunt putin supraevaluate....

Am luat si un streamer Node 2i , se aude bine...dar...si aici intervine rugamintea mea : as avea nevoie de sfatul vostru in alegerea unui streamer bun, in vederea imbunatatirii calitatii sunetului.

Ce conditii ar trebuii sa indeplineasca acel streamer :

-Wireless ac

- Bluetooth Aptx HD

- DSD si MQA 

-Iesiri digitale si analogice

- intrari digitale -inclusiv USB asincron

- posibilitatea de streaming Tidal, Spotify ,Deezerr ,Qobuz ,internet radio

Din cat am reusit sa ma interesez, pana acum gasit doar 2

TEAC NT-505 (cu mentiunea ca nu are wireless ,ceea ce este un mare dezavantaj,trebuie tras cablu UTP pana la el)

DAC iFi Audio Pro iDSD  - aici pretul e cam mare...( imi doresc sa raman insurat,totusi....? )

A ascultat cineva aceste streamere ?  Buget alocat pt streamer -1200-1300 euro.Va multumesc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, emilian67 a spus:

Omu ala 'intelept ' sigur nu avea router ac acasa....?

Nu ai înțeles nimic în ciuda faptului că o grămadă de colegi ți-au dat sfaturi foarte bune mai sus.

Când vorba de audio, wireless e moartea sunetului. Îmi este greu sa concep un mod mai nasol de a cheltui atâția bani pe audio decât cel în care ai făcut-o tu. 

Uita de MQA este o mizerie gen MP3.

Poți să pui orice streamer înainte de cutia Connect pentru că nu te va ajuta cu nimic. Bottle-neck e in acea cutie. Daca vrei să renunți la ea și să pui cablu boxelor, atunci e altceva. Dar și atunci vei fi limitat de amplificarea din boxe, deci mare lucru nu ai ce face. ...

Teac-ul ăla este excelent dar e mult peste restul sistemului și nu îl vei auzi la potențial maxim. 

 

Acum 16 ore, emilian67 a spus:

.?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, hellrider77 a spus:

Nu ai înțeles nimic în ciuda faptului că o grămadă de colegi ți-au dat sfaturi foarte bune mai sus.

Când vorba de audio, wireless e moartea sunetului. Îmi este greu sa concep un mod mai nasol de a cheltui atâția bani pe audio decât cel în care ai făcut-o tu. 

Uita de MQA este o mizerie gen MP3.

Poți să pui orice streamer înainte de cutia Connect pentru că nu te va ajuta cu nimic. Bottle-neck e in acea cutie. Daca vrei să renunți la ea și să pui cablu boxelor, atunci e altceva. Dar și atunci vei fi limitat de amplificarea din boxe, deci mare lucru nu ai ce face. ...

Teac-ul ăla este excelent dar e mult peste restul sistemului și nu îl vei auzi la potențial maxim. 

 

 

Am sa conectez boxele prin cablu.Din streamer direct in boxe. Asa nu sunt limitat de Connect. Asta am inteles. Dar,din cand in cand merge si un Tidal.Nu moare nimeni....Amplificarea boxelor ....fiecare incinta are cate 2 amplificatoare de  150 W in clasa D.Adica 300W per incinta.  Pentru pretentiile mele audiofile ,e suficient. Eu am intrebat ce streamer bun imi puteti recomanda.Multumesc. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul meu...Boxe Dynaudio , Oppo 203  , Node 2i  si sper ,cat de repede , Intona sin NUC-ul facut de tine . Am vb cu megaptera pt a-mi face cabluri de alimentare pt boxe. Pt cablul USB am gasit o firma mai ciudata, Audiocadabra. Din ce am citit, sunt mai mult decat ok. Sau colaborez tot cu megaptera si le face el pe toate : usb, rca, coaxiale. Si cam asta e sistemul...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la muzica redata prin bluetooth Aptx HD...asta inseamna 24/48. Adica o calitate cat de cat  decenta ,cu conditia ca emitatorul si receptorul sa cunoasca Aptx HD. Si redarea sa fie facuta pe niste incinte rezonabile. Nu cred ca imi vor iesi bube pe fata daca ascult cateodata in aceste conditii. Stau si ma gandesc ca cei de la Dynaudio nu sunt chiar atat de ingusti in gandire si orbiti de profit incat sa promoveze asa puternic gama Focus XD ,tocmai prin prisma acestor facilitati - wireless si bluetooth. 

Editat de emilian67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Emilian, cum se aude Tidal prin NUC cu Daphile + USB 2.0 Hi-Speed Isolator? Multumit de Dynaudio Focus 200 XD in acest context? Ce folosesti ca telecomanda? Exista aplicatie de Android pentru a controla Daphile de pe NUC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.