Sari la conținut
HiFi Tech

Sansui AU-919 (1979)


zal

Postări Recomandate

Acum 3 minute, viobio a spus:

Tare sunt curios ce o să-ți cumperi .

La bani putini eu as alege un Jadis. Cumva francezii reusesc sa scoata aparate pe lampi, care chiar suna a lampa. 

Din ce am ascultat la tine, doar lampasul acela in clasa A suna in directia asta. 

@zal, toata lumea a inteles ca esti electronist. Te-ai gandit pentru o secunda cum ar fi sa incerci si varianta cealalta, adica sa fii un ascultator de muzica. Andi te bazaie cu intrebari, pentru ca pe el asta il intereseaza. Sa fiu sincer si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimaţi tovarăşi! Iată, îmi calc pe inimă şi promit ca pe viitor să încerc şi o descriere a ''sunetului'' respectivului aparat, aşa cum îl percep eu pe sculele mele. Ca să fie mulţumiţi şi cei ce au dorinţa asta.

......................

@ dinica, e adevărat că sînt electronist amator (consider eu), dar tot ca urmare a pasiunii ptr muzică din adolescenţă, cînd posibilităţile erau foarte reduse. E şi motivul ptr care am intrat aici. Nu sînt audiofil, dacă asta e problema, doar meloman. Pot asculta aceeaşi melodie pe orice sculă, inclusiv radio de buzunar.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, zal a spus:

P.S. Degetul ăla ne jigneşte pe toţi, caută ceva care să te reprezinte mai elegant.

Djestu ăla bre zal însemnă ..ue PSD că tot e la modă săptămâna asta. Dacă nu s-a supărat o Românie

întreagă că presidentul care te reprezintă şi pe tine e pro --ue PSD de ce te superi e destu meu?

Şi ca să nu te simţi ofensat pt. tine destu ăla poţi să-l consideri destu cu care Ciorbea (marele procoror) îşi aşează ochelarii. Daaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr Sansui AU-919. L-am probat numai cu conexiunea prin condensatori între preu şi ampliful final, cea de bază. Este un amplif cald şi necesită ventilaţie adecvată.

Sensibilitatea e specifică epocii, cînd semnalele de 100-250mV erau comune, azi poate fi speriat cu un cd. Deci atenţie la volum. Tonurile nu sînt agresive, se pot selecta cîte două praguri de frecvenţă ptr fiecare domeniu, joase sau înalte şi se pot combina între ele, iar blocul de tonuri poate fi scos din funcţie. Aici remarc că în poziţie mediană se simte o infimă diferenţă între ''fără ton'' şi ''zero'', dar asta o putem pune pe toleranţa de fabricaţie. Personal ascult fără tonuri şi se simte un spectru foarte bun, ampliful redă fără probleme diverse tipuri de muzică. O fi de la banda largă de 100kHz şi distorsiunile mici aşa cum a proiectat Sansui ampliful. De asemenea se poate sări peste toate preurile, caz în care amplificarea scade şi zgomotul la fel. A nu se confunda cu atenuatorul. Nu pot proba preul de doză, neavînd pick-up-urile instalate. Filtrele se simt uşor în acţionare.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai exista hifi pentru ca firmele de traditie (Sony, Technics, etc) nu mai sunt interesate de nisa aceasta. Yamaha au revenit acum cativa ani cu rezultate excelente. Pot fi de acord cu tine intr-o singura privinta, preturile exagerate ale produselor high-end, dar sa nu uitam ca este o industrie de nisa. Piata acestui tip de produse, fie ca sunt ceasuri, parfumuri, stilouri, asa functioneaza. 

Povestile din Stereophile - aici putem discuta mult si bine. Eu spun ca sunt mai mult decat niste simple povesti. In primul rand este marketing, nimic rau in asta. Marketingul este necesar, fara marketing nu ai putea afla nici macar ca exista Coca Cola. Continutul articolelor este adresat celor interesati de acest tip de produs. Un fan vintage, cu boxele inghesuite intr-un colt, sau lipite de mobila, sau lasate pe undeva pe podea langa un perete, nu are cum sa inteleaga ce aude redactorul din Stereophile. Fizic nu au cum sa auda, pentru ca sunetul descris in acel tip de articole se formeaza in anumite conditii. Am si un exemplu din experienta proprie. In articolul despre Musical Fidelity  M6 Encore am descris sunetul inregistrarii Amused To Death de Roger Waters. Pe unul din grupurile fanilor vintage am fost apostrofat de un cetatean. Omul comenta cum ca vin eu sa-i invat cum se aude RW. In prima faza m-am enervat si am raspuns usor malitios. La cateva ore au inceput regretele,  am realizat ca omul acela nu stia despre ce vorbesc. Sunetul descris de mine poate fi auzit in forma in care a fost gandit, in momentul inregistrarii, in anumite conditii acustice. Realitatea este urmatoarea, cu boxele lipite de perete, cu aparatura vintage, este foarte greu sa obtii acel sunet. 

Cam asta este si povestea articolelor din Stereophile. Intelegi acel tip de exprimare, te identifici cu acel tip de text, in momentul in care la randul tau folosesti un sistem audio asemanator. Sistem audio = totalitatea componentelor = aparate, pozitionare boxe, acustica camerei, pozitia de ascultare, etc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, bongiorno a spus:

Mishu, indiferent de motivatia ta, te rugam sa schimbi avatarul. Noi nu facem politica aici. Pune ceva care sa te reprezinte dar sa nu aiba un mesaj obscen. Pentru mine avatarul este important. Am pus o poza din Matrix pentru ca trilogia este geniala si dupa parerea mea...arata modul in care functioneaza lumea. Uite, Zal are acelasi luptator in avatar de multi ani. Pare a fi un amiral japonez. Cine e ?

Democratie inseamna toleranta si respectarea legii. Avatarul acela are un sens negativ, doar daca tu doresti asta. Parca sunteti niste domnisoare de la pension. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la reviste, are dreptate Viorel. Sa fim seriosi, ce aude redactorul de la Stereophile nu o sa ajunga niciodata in paginile revistei, decat dupa o cosmetizare puternica si aprobarea clientului (care nu este cititorul). La fel si cu asa-zisele masuratori (ce se masoara, cum se masoara si cum se interpreteaza rezultatele) totul e legat de aspecte conexe. Sunt abonat de multi ani la Stereophile, e relaxant de citit dimineata la cafea. Abonamentul pe 24 luni costa 47,7 USD, revista hard-copy livrata la usa. Circa 80% dintre pagini sunt publicitate si 20% sunt articole (si nu doar despre echipamente sau sisteme). Mai exista varianta online, dar e clar ca ei nu traiesc din abonamente. Cam asta este si valoarea povestilor scrise de redactori. 

Editat de igor1234
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, bongiorno a spus:

Vio, stiu exact ce spui si este 100% adevarat. Am putea spune fara ocolis ca toata povestea este vecina cu o conspiratie si nu am gresi 100%. Nu intru in detalii.

Dinica, exista boxe vintage cu amplificare propietara care suna de cazi lat... e adevarat ca multi din cei care le poseda nu le folosesc corect si nu le pozitioneaza corespunzator dar problema sunetului de calitate a fost rezolvata in anii 70 cand ma nasteam eu. Acum se face fine tunning. De aceea apar si problemele de cabluri si ulei de sarpe.

Priveste in imagine ce e comparat cu ce...

Sa stii ca diferentele de sunet au fost minimale. Diferentele de cost au fost maximale.

28v7qr7 (1).jpg

Bongiorno, asta a fost interventia ta initiala. Comentariul tau indica o comparatie cu boxele Wilson. WTF? Ai uitat ce ai scris? Nu mai spun ca ai lasat sa se inteleaga ca ne impartasesti din experienta ta. Revin, pe Wilson ai nevoie de amplificatoare cu coaie. De comparatia intre Pass ul meu si nustiu ce giumbustiuc cu lampi nu mai spun nimic. Banuiesc ca este facuta in acelasi stil. Ne dam cu parerea, ca-i la moda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, și eu am înțelesc că bongiorno vorbește din experiența proprie.

Oricum, m-am uitat peste threadul respectiv, nu am văzut nicăieri că ar fi fost comparate cu Wilson...Omul doar spunea că Grundigurile sună foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno, nu scrie că ar fi fost comparate cu Wilson. Singurul loc în care sunt menționate Wilsonurile e acolo unde zice că Grundigurile au sunat cel mai bine poziționate chiar lângă Wilsonuri, dar aduse ușor mai în față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimaţi tovarăşi, sînteţi incorigibili. Unde vă întîlniţi o puneţi de o şezătoare. Dar nu-i bai, exact aşa se petrece şi pe forumurile de electronişti. :)

...............

Acuma, revenind la Grundig, cînd le apreciaţi realizările vă referiţi de fapt la Braun, firma care în acea epocă producea difurile şi chiar filtrele ptr alţii (Heco, BASF, Saba, Universum, Visonik, Canton, ADS, TFK, Palladium, Schneider, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, bongiorno a spus:

Am dat linkul in postarea lamuritoare. 

Nu am spus ca eu am testat.

Iar voi nu ati citit ce scrie. Acolo scrie ca au fost comparate cu Wilson. Mai cititi...dar nu-i asa ca nu va intereseaza Grundig si ati citit peste ?

Asta e. Habar nu aveti cum suna. Daca ati fi ascultat vreodata asemenea uratenii... acum erati ca pestele in acvariu.

Si asa  de chestie, boxele mele Box 650 abia sunt duse de un amp japonez de 2/105 in 8 ohm. Si sunt jumate din cele din poza deci un 30w in clasa A se poate opinti aiurea in Box 2500a ca fapt divers ca tot suntem offtopic.

Amplificatoarele japoneze au tendinta sa sune moale. Asta ar putea fi problema ta de fapt, nu lipsa de putere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.08.2018 la 9:57, dinica a spus:

Nu mai exista hifi pentru ca firmele de traditie (Sony, Technics, etc) nu mai sunt interesate de nisa aceasta. Yamaha au revenit acum cativa ani cu rezultate excelente. Pot fi de acord cu tine intr-o singura privinta, preturile exagerate ale produselor high-end, dar sa nu uitam ca este o industrie de nisa. Piata acestui tip de produse, fie ca sunt ceasuri, parfumuri, stilouri, asa functioneaza. 

Povestile din Stereophile - aici putem discuta mult si bine. Eu spun ca sunt mai mult decat niste simple povesti. In primul rand este marketing, nimic rau in asta. Marketingul este necesar, fara marketing nu ai putea afla nici macar ca exista Coca Cola. Continutul articolelor este adresat celor interesati de acest tip de produs. Un fan vintage, cu boxele inghesuite intr-un colt, sau lipite de mobila, sau lasate pe undeva pe podea langa un perete, nu are cum sa inteleaga ce aude redactorul din Stereophile. Fizic nu au cum sa auda, pentru ca sunetul descris in acel tip de articole se formeaza in anumite conditii. Am si un exemplu din experienta proprie. In articolul despre Musical Fidelity  M6 Encore am descris sunetul inregistrarii Amused To Death de Roger Waters. Pe unul din grupurile fanilor vintage am fost apostrofat de un cetatean. Omul comenta cum ca vin eu sa-i invat cum se aude RW. In prima faza m-am enervat si am raspuns usor malitios. La cateva ore au inceput regretele,  am realizat ca omul acela nu stia despre ce vorbesc. Sunetul descris de mine poate fi auzit in forma in care a fost gandit, in momentul inregistrarii, in anumite conditii acustice. Realitatea este urmatoarea, cu boxele lipite de perete, cu aparatura vintage, este foarte greu sa obtii acel sunet. 

Cam asta este si povestea articolelor din Stereophile. Intelegi acel tip de exprimare, te identifici cu acel tip de text, in momentul in care la randul tau folosesti un sistem audio asemanator. Sistem audio = totalitatea componentelor = aparate, pozitionare boxe, acustica camerei, pozitia de ascultare, etc

 

Cred ca sunt perfect de acord cu afirmatia ca practic nu mai exista hifi si exista doar marketing.  Daca cu mul ttimp in urma vanzarea o realiza de fapt renumele bazat pe calitatea produselor, acum cu un marketing dibaci, orice poate fi vandut ca fiind cum vreti voi sa-l numiti, dar nu hifi, pentru ca acest nume e desuet.  

Acum, referitor la acel cetatean, care nu este altul decat eu insumi, poate sunt necesare unele clarificari daca tot aducem vorba despre asta.  In primul rand daca vorbim despre un setup audio extrem de pretentios si greu de realizat, atunci discutam despre acelasi gen de moda de dama ca si cel prezentat la Paris sau pe FTV pe manechine anorexice.  Adica, dupa cate femei de 180cm care sa cantareasca 35kg ati intors voi capul pe strada?  Evident ca exagerez cu comparatia, insa cam acelasi lucru este.  Daca setupul poata fi realizat doar in sfera celor care au minimum $xxxxxx de investit in instalatia audiofila de acasa, atunci care este scopul unui showroom in buricul targului?  Pot intelege cercetari si realizari tehnologice, ma pot minuna si inchina la ele si chiar o si fac, insa nu pot intelege marketingul impins dincolo de unele limite

Referitor insa la Roger Waters ar fi de specificat (doar pentru corectitudinea relatarii) ca ceea ce am spus, este ca reinregistrarea operei lui Waters folosind cutare tehnologie, astfel inca sa sune in nu stiu ce fel pe acel echipament specific,  sustinand public ca este mai bine decat ar fi putut sa o gandeasca insusi creatorul, adica RW, mie mi se pare in final o blasfemie.  Desi discutam despre o chestiune de principiu, m-ati intrebat la cate concerte RW am fost eu de imi permit sa vorbesc.  Va repet si acum, RW sta pe scena si de acolo isi prezinta creatia.  Noi cei din public putem sa ne inchinam creatorului sau, daca chiar ne credem jmekeri, putem sa ne urcam pe scena si sa-i aratam noi "who's your daddy".  Imi amintesc ca era o anecdota, nu stiu daca mi-o amintesc exact, dar era intr-un magazin de imbracaminte de moda si cineva critica un costum, ca ar mai fi trebuit facut nu stiu ce la el.  La care vanzatorul i-a spus: "Unde a pus Armani punct, nu vii tu sa pui virgula!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, quant55 a spus:

Referitor insa la Roger Waters ar fi de specificat (doar pentru corectitudinea relatarii) ca ceea ce am spus, este ca reinregistrarea operei lui Waters folosind cutare tehnologie, astfel inca sa sune in nu stiu ce fel pe acel echipament specific,  sustinand public ca este mai bine decat ar fi putut sa o gandeasca insusi creatorul, adica RW, mie mi se pare in final o blasfemie.  Desi discutam despre o chestiune de principiu, m-ati intrebat la cate concerte RW am fost eu de imi permit sa vorbesc.  Va repet si acum, RW sta pe scena si de acolo isi prezinta creatia.  Noi cei din public putem sa ne inchinam creatorului sau, daca chiar ne credem jmekeri, putem sa ne urcam pe scena si sa-i aratam noi "who's your daddy".  Imi amintesc ca era o anecdota, nu stiu daca mi-o amintesc exact, dar era intr-un magazin de imbracaminte de moda si cineva critica un costum, ca ar mai fi trebuit facut nu stiu ce la el.  La care vanzatorul i-a spus: "Unde a pus Armani punct, nu vii tu sa pui virgula!"

Albumul a fost inregistrat folosind tehnologia QSound. Puteai sa verifici informatia inainte sa ma apostrofezi. 

Daca ai fi fost la un concert RW, ai fi vazut ca sunetul este gandit sa fie mai mult decat o experienta stereo. Din acest motiv exista boxe pozitionate in spate, cu rolul clar de a multiplica experienta stereo intr-o experienta 3D.

https://en.wikipedia.org/wiki/QSound#Selected_albums_"mixed_in_QSound"

http://www.qsound.com/spotlight/users/recording-artists4.htm

Bine ai venit pe forum! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, dinica a spus:

Albumul a fost inregistrat folosind tehnologia QSound. Puteai sa verifici informatia inainte sa ma apostrofezi. 

Daca ai fi fost la un concert RW, ai fi vazut ca sunetul este gandit sa fie mai mult decat o experienta stereo. Din acest motiv exista boxe pozitionate in spate, cu rolul clar de a multiplica experienta stereo intr-o experienta 3D.

https://en.wikipedia.org/wiki/QSound#Selected_albums_"mixed_in_QSound"

http://www.qsound.com/spotlight/users/recording-artists4.htm

Bine ai venit pe forum! 

In mod intentionat nu am vrut sa folosesc denumiri specifice de tehnologii, marci sau echipamente.  Adica am incercat sa ma pastrez in sfera principiilor.

Multumesc de bun venit. Oricum stiu ca si comentariul initial era tot un fel de welcome (vezi ca te-am vazut si stiu cine esti!) :)))

Editat de quant55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.