Sari la conținut
HiFi Tech

Sansui AU-919 (1979)


zal

Postări Recomandate

A sosit cu trz finali diferiţi şi nepotriviţi cu cei originali şi rez de emitor diverse. S-au înlocuit cond electrolitici şi celebrii ''black flag'', semireglabilii din poziţiile critice, s-au refăcut reglajele.  Comutatoarele nu funcţionau din cauza montării greşite a butoanelor de plastic, iar cel de reţea era înfrînat cu vaselină întărită. S-a schimbat şi cablul de reţea cu unul cu împămîntare.

..........................

Starea iniţială.

00.jpg

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

08a.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimaţi tovarăşi, de regulă sînt exact în exprimare, doar că nu prea sînteţi atenţi. Am scris '' ...nu e un amplif liniar pe ansamblu.'' Adică preu + amplif final, dintre care sigur ampliful final nu are treabă cu ''culoarea'', ci numai preul, ca la mai toate sculele din epocă.

De asemenea, cred că nu s-a înţeles că eu comentez despre cîte o sculă ce-mi trece prin letcon cît mai reţinut, fără floricele. Prezint chiar şi defectele de fabricaţie ptr cei curioşi, fără a dori să am discuţii fluviu.

..................

Trz folosiţi sînt cei mai apropiaţi de cei originali, NJW1302/3281, orice TO-3 actuali sînt sub caracteristici cu mult.  E suficient să studiem pdf-urile lor. De altfel, găsiţi pe net intervenţii asemănătoare la AU-919 şi motivele. Altă variantă erau 2SA1943/2SC5200 sau derivatele, dar nu încăpeau fizic pe radiator şi sînt pirataţi. De originali NOS nici vorbă, la fel şi înlocuitorii lor de la Sanken, din epocă, recomandaţi de Sansui. Cei recuperaţi ies din discuţie. Fabrica ST unii speciali, dar a închis linia.

....................

Mulţumesc Viorele, dar aceia au doar 4MHz  şi proprietarul ţine morţiş să fie ceva asemănător cu originalii la caracteristici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, zal a spus:

Pur şi simplu, nu mă interesează să fac compuneri precum criticii literari, teatrali, gastronomici, etc. Oricum, fiecare o ţine pe a lui.

Uite asta nu am sa o inteleg. Repari chestii create sa aduca bucurie oamenilor cu al lor sunet si nu iti pasa de sunet. Cel putin asa lasi sa se inteleaga. Nu cred ca Andi cerea critica literara, probabil dorea cateva informatii de baza. Dupa recap sunetul este mai autoritar, etc. Cu siguranta exista diferente si acestea pot fi prezentate succint, fara floricele si retete gastronomice. Pana la urma tu esti electronist, nu scriitor de snoave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma astept totusi la mai mult decat la "descrieri" gen "acest player suna curat" (nu imi dau seama ce insemna "curat"....) sau "amplificatorul asta are sunet de lampa."

Astfel de descrieri simpliste, din doua - trei cuvinte pot fi gasite si in anunturile de pe olx.

Daca sunteti profesionisti, e nevoie de ceva mai mult de atat. Parerea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.08.2018 la 21:14, zal a spus:

.................

Trz folosiţi sînt cei mai apropiaţi de cei originali, NJW1302/3281, orice TO-3 actuali sînt sub caracteristici cu mult.  E suficient să studiem pdf-urile lor. De altfel, găsiţi pe net intervenţii asemănătoare la AU-919 şi motivele. Altă variantă erau 2SA1943/2SC5200 sau derivatele, dar nu încăpeau fizic pe radiator şi sînt pirataţi. De originali NOS nici vorbă, la fel şi înlocuitorii lor de la Sanken, din epocă, recomandaţi de Sansui. Cei recuperaţi ies din discuţie. Fabrica ST unii speciali, dar a închis linia. 

....................

Mulţumesc Viorele, dar aceia au doar 4MHz  şi proprietarul ţine morţiş să fie ceva asemănător cu originalii la caracteristici.

 Vorbesti de acesti tranzistori?

IMG_2692.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, viobio a spus:

Că să intelegi , nu vreau sa fiu avocatul lui zal , poate știi sau nu .....eu și zal suntem prieteni la cataramă de mulți ani , ce am hotarit noi , intr-o zi la mine in atelier , să nu mai postam nimic legat de sunetul diferitelor janghine pe care le depanam . De ce ? Pai MarianS a avut tot timpul ceva cu zal si Andi intr-o zi cu soare a considerat că este mai bine ca eu să imi vad de JANGHINELE mele , care le repar sau " lampizez " ..... așa că ce rost are ???? 

Vio, cateva cuvinte despre sunet nu ar strica. Nu spun sa scrieti o nuvela. Cateva randuri in care sa explicati ce s-a intamplat cu sunetul dupa reparatie. Asta ar ajuta pe multi. Lasa-l bre pe Andi in pace, doar nu scrieti pentru un singur om. Hai ca se poate! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, popescuioan a spus:

Tu vrei sa primesti moca ce altii platesc sa invete in ani buni de studii. Unii isi fac mila de tine, altii nu. De ce te iei de cei din urma?

Cine te-o păcălit că inveţi ceva meserie pe net?

Cei care prezintă lucrările lor pe acilea au doar interes financiar,să vadă lumea ce mari meseriaşi sunt ei şi să vină cu trancotele la ei. Că le fac cum le fac e altă treabă. Viobio şi Zal sunt înţeleşi să nu se "calce" pe picioare unul pe celălalt de aia unul e pe diy şi celălalt pe vinatage deşi tot de rubrica diy ar fi trebuit să fie avînd în vedere cu nu prezintă doar aparatele ci şi modul cum le "mînăreşte" (uneori nerespectînd modul original al aparatului în care a fost lucrat). Important e să fii în fruntea pagini.

   Cîndva i se reproşase lui zal că se aude "alb negru" (in glumă bineînţeles) de data aceasta zal a spus că se aude colorat. Eu zic că nu-i rău deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, viobio a spus:

Am un text lung care descrie in amanunt citeva aparate , descriere tehnică , descriere a sunetului livrat , este vorba de TEAC VRDS10 & VRDS25 , DENON 2000AE ,1520AE  o sa-l postez pe un grup de pe fb , 

O să îi dau eu copy-paste aici.

Chiar sunt curios să văd ce spui despre 2000AE, adică să văd ce ai observat tu la sunetul lui comparativ cu ce am observat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cum să n-am, mă înscriu și eu. Înțeleg că articolul va fi în engleză. Îl și traduc. Uite, am devenit traducătorul tău, nici nu ai visat tu așa ceva....Oricum, nu înțeleg de ce nu vrei să apară și la noi.

Nu merităm, este?

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, viobio a spus:

nu risc să ma fac de rîs pe un forum de somități in descrierea sunetului .

Eu cred că tu ești mai timid și nu vrei să fie comparat ce ai scris tu despre 2000AE cu ce am scris eu despre el.

Asta în primul rând. În al doilea rând, te contrazici singur spunând că ai un text lung despre sunetul a nu mai puțin de patru playere, pe care o să-l publici pe un site străin, ca să nu-l vedem noi, după care spui că tu nu dai doi bani pe descrierea sunetului unor scule individuale.

Deci cum e până la urmă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, popescuioan a spus:

Tu vrei sa primesti moca ce altii platesc sa invete in ani buni de studii. Unii isi fac mila de tine, altii nu. De ce te iei de cei din urma?

Ioane, bag de seama ca tu nu ai inteles rolul acestui forum. Eu sunt de acord cu Andi. Forumul de ciocanari este in alta parte. Acolo poti pune chestii seci, am lipit, am schimbat, etc. Aici este forumul  pasionatilor audio-video, nu al electronistilor. Adevarat, nimeni nu este obligat sa scrie despre un subiect daca nu are chef, insa orice membru este indreptatit sa ceara lamuriri.  

PS: Vio & Zal & restul electronistilor, comentariul meu nu este un atac impotriva voastra. Respect munca voastra, va invidiez priceperea, insa va rog sa intelegeti ca acesta este un forum deschis tuturor pasionatilor hifi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, trancotistu a spus:

Atunci când am vorbit (mai mulți) despre restaurare am vrut să-l întreb pe Frătzicu de ce nu folosesc (cei care repară/produc) aparatură sisteme (incinte) de referință care să poată releva un sunet corect. Așa ceva nu există! Ceea ce au electroniștii la dispoziție sunt aparatele de măsură. Pentru ei acestea sunt sisteme de referință - restul e mistică. Și nu e greșit! 

Sa ridice mana sus cel care cumpara un aparat dupa cum masoara. Hai sa fim seriosi. Nu este vorba despre mistica aici. Aparatele suna diferit. Motivele nu sunt mistice, cu asta sunt de acord. Oamenii aleg aparatul pentru sunetul acestuia. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, trancotistu a spus:

Ceea ce au electroniștii la dispoziție sunt aparatele de măsură. Pentru ei acestea sunt sisteme de referință 

Ăăăă....să vezi....Vio lucrează cu lămpi. Deci?

Nu că am ceva împotriva lămpilor, Doamne ferește, dimpotrivă, de exemplu Bogdan mi-e martor că i-am spus că vreau să îmi iau un amplif pe lămpi, dar unde intră mai exact aparatele de măsură aici, ca referință? Referință pentru ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice forum e miniatura poporului. E greu să mai ţin evidenţa cui şi ce postează ca să răspund, apoi unele devin ''obsolete'' prin răspunsurile altora. Observ că există probleme şi dispute vechi care nu se închid cu anii şi nici nu se încearcă lămurirea lor.

....................

1. Nu consider că am auz de compozitor, dirijor sau lăutar ca să fac critică pe sunet. Acesta e un motiv ptr care nu prea fac comentarii. Al doilea e că există diverşi ultraşi în domeniu care îşi simt sculele jignite sau depreciate dacă zici ceva rău despre ele sau marca lor. Viaţa e scurtă şi n-am timp să mă cert cu toţi. Şi cel mai important aspect: totul e subiectiv, ţine de condiţiile de test şi ascultare. La mine poate suna bine şi la altul ca naiba, avînd alte scule şi încăpere. De aceea, dacă fac în mod excepţional o remarcă despre un amplif oarecare, menţionez mereu ''mie mi se pare că sună aşa şi pe dincolo''.

......................

2. Nu văd ce treabă are electronica practică cu ascultatul muzicii, e ca mecanica auto şi peisajul din călătorie. Nefiind un forum de electronişti nu am intrat prea mult în detalii niciodată, doar am descris starea aparatelor, ceea ce e normal după 20-30-40+ de ani, mînărelile tip Dorel... ca să ştie oamenii la ce se pot aştepta cînd cumpără. Dacă întreabă cineva mai interesat, ştiţi bine că nu am refuzat niciodată pe nimeni, chiar şi pe cei mai supărăcioşi.

.......................

3. @ brainsmartman, da.

........................

4. @ Mishu, în lumina celor de mai sus nu pot să te ajut altfel. Pot să-mi dau cu părerea, nu să emit sentinţe.

P.S. Degetul ăla ne jigneşte pe toţi, caută ceva care să te reprezinte mai elegant.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, viobio a spus:

Pai cu ce reglezi un aparat cu metrul ? Indiferent că este cu tuburi , integrate , tranzistori , evaluarea performantelor si reglajele se fac cu aceleași aparate de măsură , iar intri pe tarimul unde te rătăcești imediat .

 

Eh, te faci că nu înțelegi ce am vrut să spun. :D 

Trancotistu în mod evident a vrut să spună că aparatele de măsură sunt referință în sensul că ăla care măsoară mai bine e superior.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.