Sari la conținut
HiFi Tech

adio CG forum


bogdanozaurus

Postări Recomandate

Dupa 21 de ani forumul ComputerGames.ro se va închide definitiv pe 20 mai, 2018. Din ce am inteles citind printre rinduri motivele ar fi legate de ceva norme europene legate de protectia datelor a caror aplicare ar fi costisitoare si nerentabila. Asa ca ne luam adio de la unul dintre primele forumuri aparute in Romania asa cum am spus adio si altor forumuri de-a lungul vremii. Regret tare mult ce se intimpla, acolo am deschis ochii in mediul online, am invatat multe, am primit ajutor dar si injuraturi ca doar sintem in RO, am vindut una si am cumparat alta si nu in ultimul rind acolo i-am intilnit pentru prima data pe multi dintre voi. Ramine de vazut ce se va intimpla mai departe prevad ca multe alte forumuri vor disparea. UE cam are tendinta sa inventeze false probleme pe care apoi sa le rezolve cu tot felul de norme care fac mai mult rau decit bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa semnezi nimic cu fiecare membru al forumului. Sunt anumite proceduri legate de securitatea datelor ce trebuie implementate. Chestia asta costa niste bani si presupune ceva efort. Sunt cateva scandaluri legate de protectia datelor si de faptul ca diferite firme de PR au folosit aceste informatii altfel decat ar fi trebuit. Vezi alegerile din USA, Brexit, ultimile alegeri din Romania.

Toate firmele care lucreaza cu date personale sunt obligate sa implementeze o metoda transparenta de procesare a informatiilor confidentiale. 

PS: Dracul nu-i chiar asa de negru. Am citit acum postarea unuia dintre moderatori in care spune ca discutiile vor continua pe un alt forum. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se supra liciteaza chestiunea asta cu legea. Am citit-o cap coada de doua ori si n-am inteles cum poate complica existenta unui forum. Daca cineva are alta parere am sa-l rog s-o dea pe post,dar strict cu privire la textul legii.

Cred ca sunt alte considerente petru care acele forumuri au luat decizii mai putin placute pentru membrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate lumea tinde sa fie mica pentru marile corporatii. Care cauta mereu sa impuna noi reguli pentru a pune bete in roate micilor jucatori dintr-o piata. Urmeaza lumea celor mari, micul intreprinzator e pus la zid si anihilat. Eu prevad ca internetul nu va mai fi o lume gratuita si pentru oricine. E o vaca de muls si ce se intampla cand sunt prea multi care sug la ea, sunt anihilati. Cam totul incepe sa fie pe bani grei si viata tot mai scumpa. Regulile sunt in general pentru a alinia un sistem, idee buna, dar nu stiu cum se face ca mereu sunt unii care profita din plin de alinierea tuturor. De ex stiti ca in Bruxelles se face comert in strada ca acum 100 de ani, iar la noi astia vor sa implementeze sistem fiscalizat legat online....E o lume ciudata, usor haotica si parca niciodata in echilibru..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce legatura au cele de mai sus cu forumurile si impunerea acelui regulament/lege cu privire la protectia detelor cu caracter personal? Legea e buna si va inlatura multe neajunsuri. Unul ce-mi vine acum in minte ar fi comportamentul bancilor cu astfel de date,colectarea lor si accesul la ele. Mai sunt si altele,dar putin mai ''speciale''  de care nu te lovesti la tot pasul.

Cat despre forumuri , eu nu vad inca niciun impediment. Deci,vorbe goale,poale-n cap,drobul de sare, conspiratii.

Editat de kanal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem urmariti la tot pasul de o multime de programe, softuri, dispozitive. Pana la urma noi vrem sa avem aceasta facilitate, eu nu m am simtit niciodata manipulat sau altceva. Cu totii activam in mediul virtual, asta e lumea in care  traim. Oricum e apa de ploaie, avem datele personale peste tot. Nici telefonul nu il mai poti folosii fara cont.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cont acolo din 2003, peste 280 tranzactii facute, calificative pozitive100%, calificativ neutru 1 (nu am mai facut tranzactia), calificative negative 0.

Pacat, un forum cu de toate, se duce naibii...

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.