Sari la conținut
HiFi Tech

KLH TNE 7000A Tranzient Noise Eliminator


oake

Postări Recomandate

Eu am cumparat vinylul TDSOTM acu vreo 5 ani cred si scrie pe el Remastered 2003. Made In EU. Si e sibilanta, DOAR atata. In special pe piesa Money, in rest mai putin.

 

La acesta nu știu, am doar SACD-ul din 2003, care nu sună foarte grozav. Dar ziceai de ultima variantă, iar ultima e cea din 2011. Cea mai bună remasterizare de până acum, zic eu. Pe sculele mele, depășită doar de mixul stereo original de pe blu ray.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ați fost vulgar în postarea în care îi răspundeați Gabi - cu aceeași măsură cu care el a răspuns acum o jumătate de an. Din acest punct de vedere nimic nu vă diferențiază de el (sau mai bine zis de imaginea pe care a avut-o el) Acum el nu v-a răspuns cu aceiași monedă. Sunteți dator să cereți scuze și colegului și publicului cititor (oricare ar fi el)

 

Niciodata Tudor nu a fost vulgar. Insinuarile au ajuns la un nivel greu de imaginat.

Rog un moderator sa stearga mizeria de mai sus.


Multumesc !

 

Tocmai citeam și eu postarea Trancotistului și mă gândeam când, Doamne ferește, a fost Tudor vulgar, pentru că eu utilizator mai cuviincios, mai civilizat, nu cred că am văzut vreodată pe forumurile românești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, io spun, asa simplu, sa lasi moderatorii in pace. Dialogul dintre Tudor si Trancotist este ceva rar pe forumurile romanesti. Amandoi scriu bine si au o dexteritate rara in manipularea semantica. Ascund totul cu grija, printre vorbe domoale, dar este evident ca planteaza mine personale pe plaja sub soarele arzator al Cubei post-Castro.

PS: Eu sunt fan Bjork si pentru mine este unul din cei mai inovatori artisti ai secolului XXI.

">https://www.youtube.com/watch?v=Sqbv7cCM5AI

">https://www.youtube.com/watch?v=6VrqR_GfvzE&index=2&list=RDRIGgn1s3AvI

bjork.thumb.jpg.79fa857bff93f13c15ee962294e7cd40.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, te rog mult sa incerci sa asculti intregul album Bjork - Utopia. Pe sistemul tau ar trebui sa se auda minunat. Rezista primele 20 minute si spune-mi parerea ta. Albumul acesta te face sa crezi ca a fost aranjat si orchestrat de extraterestri.

">https://www.youtube.com/watch?v=oLbS9LxS5Ks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prea scurta viata, nu merita atata off-topic. Voi vreti ca un oarecare cititor p-aci, neavizat, sa concluzioneze ca vietile va sunt goale si incercati sa le umpleti ? Si mai apoi, mi se confirma ipoteza ca astia grizonatii (si eu de altfel) au cateodata un artag inexplicabil...

Ne mai fierbe mult Oake cu scula aia, ce a observat in exploatare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.04.2018 la 22:56, dinica a spus:

Marian, te rog mult sa incerci sa asculti intregul album Bjork - Utopia. Pe sistemul tau ar trebui sa se auda minunat. Rezista primele 20 minute si spune-mi parerea ta. Albumul acesta te face sa crezi ca a fost aranjat si orchestrat de extraterestri.

Nu stiu daca Marian l-a incercat inca, dar, din curiozitate, l-am incercat si eu. Din pacate nu am rezistat cele 20 de minute. Probabil imi este interzis, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2018 la 14:38, bogdanozaurus a spus:

Oake tu ne cereai parerea despre acest dispozitiv dar se pare ca doar tu il ai pe lumea asta, asadar mai bine spune-ne si nou cum e, a meritat investitia, scoate pacanituri, dar nu cumva scoate si ceva din semnalul util, ai trecut de la cartofi prajiti la cartofi natur ?

Ca bine zici. Ma incapatanez sa revin la subiect nu de ala dar chiar ma intereseaza. Minuni nu face insa atenueaza pacaniturile de fond in zonele de semnal mic acolo unde doare cel mai tare. Bogdane...sa-ti spun altfel: ai un quintet cu doua violoncele ( la unul dintre ele fiind Rostropovici ) la care tii foarte mult, inregistrat la Deutsche Grammophon in ani '70 ( ani buni pentru vinil )si e cam parait...nu paraiala aia care iti deconspira faptul ca asculti un vinil, dar una care incepe sa deranjeze (in loc sa parcurgi in liniste drumul spre nirvana, un sambure de stres incepe sa incolteasca in tine lucru care te deturneaza complet de la demersul initial ). Ei bine cu ajutorul sculei te afli in primul tablou.

Ca sa raspund la a doua intrebare ( asta e si motivul pentru care speram sa mai aibe cineva scula ca sa schimb impresii ): eu am ascultat Placido Domingo numai in format digital, ei bine un coleg de forum mi-a dat un vinil cu Domingo, l-am ascultat impreuna la mine si am exclamat: prietene nu stiam ca are vocea atat de catifelata. Aceasta a fost prima mea reactie. Ascultand acelasi vinil in acelasi set up se pastreaza catifeaua din voce. Pe undeva trebuie sa umble, bine ca nu umbla unde ma intereseaza pe mine.

Asta caut el la vinil puterea de transmitere a emotiei subtile. Asa functionez eu in "nostalgia" mea. Altii vor altceva. Partea interesanta e ca nimeni nu are toata dreptatea...nu exista dreptate absoluta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2018 la 1:21, Wolfgarl a spus:

Oake, ce inseamna pentru tine atac la persoana ?!

 

 

Nu vreau sa intru in polemica cu tine nu pentru ca nu as face fata, dar pentru ca nu ma intereseaza polemica in sine ( sunt destul de batran pe forumuri ca sa stiu unde duce inevitabil o astfel de activitate). Pe mine ma intereseaza informatia, parerea, senzatia etc...

Asa ca retrag propozitia cu pricina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.04.2018 la 23:53, bongiorno a spus:

Foarte multi nu inteleg Progres. Oake spune ca peseverenta in a asculta acest gen... te face sa intelegi. Ce inteleg eu ? Trebuie rabdare. Dar avem timp pentru rabdare ?

Unii da. Altii au alte treburi.

 

" Ti-am cerut 3 auditii...nu e munca de sisif...si daca nu se intampla nimic cu tine... incerci alt progres :D ( apropo....mizica se simte nu se intelege, dar asta e o alta discutie, cel putin asta e parerea mea )

Tot cautind un posesor de jucarioara ca a mea, pana la urma am dat peste altceva: Bjork. Ca prima impresie ( am ascultat doar cateva "note" din link-urile colegilor )pare a fi o muzica diafana (Cocteau Twins ) progresificata . Nu poate fi ceva rau. Am tot zis ca ma lepad de rock sanatos si progres si ma retrag in prima mea iubire: muzica simfonica, dar tot timpul ma trage ceva in "jos". Se pare ca trebuie sa " vad " ce se intampla aici.

Ca sa revin on topick pe Bjork o " vad " pe digital...asta e tipul de expresie sonora care imbraca, si e imbracata la rindul e, de formatul digital.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2018 la 20:28, Tudor a spus:

8) „Colega, poate multi au fost siderati sau socati atunci cand ai afirmat (de doua ori) ca muzica (clasica) CU VOCE nu te intereseaza sau nu doresti sa o auzi, tot aia e... ”

Da, asta am afirmat și nu o neg (cum fac alții). Aceasta rămâne o chestiune de opțiune, de preferință, de gusturi personale, de afinități, etc. Însă, în nici un caz nu m-ați auzit și nici n-o să mă auziți vreodată că dacă eu nu optez pentru ele asta înseamnă automat că nu le socotesc niște capodopere. Pe care să le tratez cu mușchii fesieri. Ba, dimpotrivă, susțin că unele sunt niște CAPODOPERE. Le pot aprecia intelectual și utilizând și bruma de cultură melomană acumulată de-a lungul vremii, dar nu reacționez afectiv. Este clar ?

Dacă totuși nu, încerc o comparație din domeniul instrumentului meu preferat: unii preferă Stradivari, alții Guarneri. Ambele pot fi considerate capodopere în domeniul lor, dar fiecare violonist poate avea preferințele sale și să refuze cealaltă firmă, respectând-o însă.

La fel și eu - faptul că nu ascult astfel de lucrări nu înseamnă că nu le respect. Dimpotrivă.

 

 

Cu scuzele de rigoare, fiind of topick-ul meu, doresc sa aduc acest subiect in discutie, fireste la alt topik. Are sau nu are ce cauta cuvantul in muzica ? Treaba e mult prea serioasa si ma framanta de prea mult timp pentru a fi "rezolvata " pe post de argument si nu pe post de subiect principal. Trebuie sa recunosc ca am o oarecare aprehensiune intelectuala fata de opera. Pe de alta parte cel mai frumos instrument ( parerea mea ) este vocea umana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, trancotistu a spus:

Astăzi au hotărât să se retragă doi colegi pe care îi stimez datorită "bulgărelii" - probabil s-au retras mai mulți care nu sunt atât de vizibili. 

Cu toata dragostea, faza asta cu mult stimati si invizibili colegi (de care nu stie nimeni) care se tot retrag mahniti e extrem de rasuflata deja. La fel si aceea cu diverse personalitati care citesc in tacere forumul si fug ingrozite.

Hai sa fim seriosi, suntem pe un forum audio, nu suntem vreo societate academica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic

Atata lipsa de respect rareori am intalnit. Nu stiu cum este la voi in Bucuresti, dar va spun sigur ca suferiti de disfunctionalitate cronica. Cunoasteti regulamentul, sper, asa ca doi dintre voi au conturile suspendate pentru 30 zile. Sper sa reflectati la ce ati facut cu topicul omului. 

Forumul acesta nu mai este al vechii gasti. Este gandit ca suport pentru revista. Cei care doresc sa se intoarca la vechile metehne nu mai sunt bineveniti aici.

Oake, imi cer scuze pentru varza facuta de colegii tai. Dinica va face curatenie zilele urmatoare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.