Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandari filme noi


Netcrusher

Postări Recomandate

Bohemian Rhapsody...

https://www.imdb.com/title/tt1727824/

Deși am citit și probabil văzut cam tot ce e legat de viața lui Freddie, filmul mi s-a părut impresionant...

Una dintre cele mai mari trupe ale tuturor timpurilor și unul dintre cei mai mari artiști, dacă nu cel mai mare, ai tuturor timpurilor.

Filmul se axează foarte mult (și bine face, nu aș fi vrut să văd ecranizată suferința lui Freddie) pe muzica lui, așa un geniu...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va place Tarantino recomand 

Bad Times at the El Royale , ...... regia si scenariul in acelas stil

https://www.imdb.com/title/tt6628394/

 

Un documentar foarte interesant si bine realizat , il tin de cativa ani in colectia de filme si sigur nu am sa il sterg , o poveste incredibila

Searching for Sugar Man

https://www.imdb.com/title/tt2125608/?ref_=fn_al_tt_1

Editat de catalinx70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut foarte mult, este un film bine facut, nu  vreo prostie de film facut ca sa fie, chiar daca nu au respectat adevarul istoric in totalitate filmul place pentru ca spune o poveste convingatoare si foarte bine inchegata. Rami Malek mi s-a parut foarte, foarte bun, la fel si Ben Hardy (Roger Taylor). 

Am fost surprins sa vad sala plina cu spectatori de toate virstele, unii la pensie, altii nascuti dupa moartea lui Freddie si asta cu toate ca filmul fusese lansat cu aproape doua luni in urma, pina la urma inca o dovada ca valorile adevarate rezista trecerii timpului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu filmul. Senzatia ca a fost facut pe repede inainte si cam superficial m-a deranjat. Prea a fost gandit sa fie un film comercial. Rami foarte bun. El si muzica au salvat filmul. 

In comparatie cu A Star is Born, un alt film 'muzical', parca il prefer pe acesta din urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a părut un film care promovează mai degrabă muzica lui Freddie/Queen decât povestea lui. Viața lui Freddie a fost mult mai dramatică, iar filmul evită să intre prea mult în amănunte, se vede că totul a fost supervizat de Brian May, care este un gentleman și a preferat să nu intre prea mult în detaliile vieții lui Mercury.

Din acest motiv, cred eu, nouă, care practic am crescut cu Queen și știm atâtea despre ei, aflate pe parcursul vieții, e posibil ca filmul să ne pară oarecum superficial comparativ cu ceea ce înseamnă Queen, dar eu cred că e o foarte bună șansă ca noua generație să descopere muzica lor. Și cred că de fapt asta și vrea filmul.

Am observat că acum toți au devenit brusc fani Queen, albumele lor sunt din nou în topuri, ceea ce nu e un lucru rău.

Oricum, Bogdan (știu că și lui îi place mult Queen) a zis foarte bine mai sus, valorile rezistă în timp, ba chiar primesc o aură mitică, așa cum are Freddie în acest moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este daca vreti Evanghelia lui Freddie dupa May si dupa Taylor, ce daca unora li se pare usurica iar altora ca nu respecta realitatea in detaliu, si ce daca, pina la urma chiar si cele patru Evanghelii sint diferite.

Nu as crede ca promoveaza muzica lor, sint convins ca cei mai multi din sala o cunosteau, ramin la ideea mea fixa ca se vrea doar Povestea, dar faptul ca au revenit din nou in centrul atentiei si in topuri este consecinta (previzibila de altfel) si nu scopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu Bohemian Rhapsody. Ca experienta cinematografica, a fost destul de slab insa trebuie sa recunosc ca m-a emotionat finalul desi am vazut de nenumarate ori inregistrarea de la Live Aid, scena care salveaza filmul. 

Personaje slab conturate si lipsite de autenticitate (cateodata ma intrebam daca cei ce ii interpretau pe membrii trupei sunt actori sau fusesera alesi doar pentru ca semanau foarte mult). Bineinteles, inafara de Rami Malek care straluceste doar prin comparatie si prin forta personajului pe care il interpreteaza.

Va recomand Queen Rock Montreal & Live Aid pe bluray (tras initial pe 35mm).  Prima data selectati track-ul principal (LPCM 24/48) si apoi revedeti-l selectand trackul cu comentariile lui Brian May si Roger Taylor. Track-ul LPCM 24/48 este, in opinia mea, cea mai buna masterizare Queen (bine, nici nu era greu). Comentariile de pe acest bluray cred ca ofera o incursiune mult mai adanca si mai autentica in istoria trupei si a vietii lui Freddie in special.

Astept lapidarea.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.02.2019 la 8:53, bogdanozaurus a spus:

Pe Netflix amatorii genului SF dar nu numai ei pot vedea Ascension https://www.imdb.com/title/tt3696720/  

De fapt este si nu este un SF, pentru ca daca il aprofundam mai mult o sa gasim povestea unei societati, a unei lumi in miniatura iar SF-ul devine doar un pretext. Va recomand sa nu-l ocoliti.

Am vazut serialul acesta in anul lansarii. Eu sunt fanul genului SF. Din acest motiv vad cam tot ce prind, de la filme de serie C pana la filmele considerate blockbuster. Ascension este un serial bun cu un final neasteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am văzut și eu Ascension anul trecut. La început mi s-a părut interesant, apoi a devenit cam pueril, dar finalul a meritat să vezi tot serialul. De fapt, finalul mi s-a părut, ca idee și realizare, peste tot serialul până în acel moment. Păcat că nu mai există o seria a doua.

 

Acum sunt în trend filmele biografice despre trupe.

Pe Netflix am văzut ieri The Dirt, despre ascensiunea spre faimă a celor de la Motley Crue. Filmul e bazat chiar pe cartea scrisă de ei și e supervizat în întregime de ei.

https://www.imdb.com/title/tt0800325/

Ceea ce începe ca o comedie hilară, capătă uneori accente destul de tragice.

Merită văzut, zic eu. Sincer, dacă vezi toate chestiile prin care au trecut, pare un miracol că încă mai trăiesc. Și că au rămas împreună.

Mulți membri ai unor trupe care se pretind mai „cu ștaif” ajung să se bălăcărească și să se dea în judecată unii pe alții (vezi cazurile Pink Floyd, Queensryche, Barclay James Harvest etc. etc.). 

Pe cei de la Motley Crue, așa cum au fost ei, îi unește o camaraderie de admirat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Ultimul film Godzilla, un film destul de ciudat, cu un subiect bineînțeles pueril, dar parcă totuși nu l-aș recomanda copiilor, e foarte întunecat, cu o atmosferă apăsătoare și amenințătoare.

Merită văzut pentru realizare

Untitled.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.