Sari la conținut
HiFi Tech

Bluray player?


dinica

Postări Recomandate

Primele doua puncte s-au schimbat. La inceput Netflix nu ofereau o calitate a imaginii deosebita. Acum au depasit asteptarile mele. Dolby Vision este o adevarata incantare pentru ochi. 

4k - aici este de dezbatut. Cred in continuare ca 1080P este suficient in conditiile in care nu se face niciun rabat de la calitate. Pe Netflix exista continut 4K care se vede prost comparativ cu 1080P. 

Cu adevarat spectaculoase sunt noile tehnologii HDR si Dolby Vision. Daca nu aveti un televizor compatibil cu aceste doua tehnologii, va spun, a venit vremea schimbarii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Fiind prima postare pe acest forum, incep prin a saluta pe toti membrii. Acum 2 luni am avut o dilema asemanatoare in privinta alegerii unui BD player. Cerintele erau urmatoarele: 4K cu suport HDR/Dolby Vision, iesiri audio analogice (eventual multicanal), redare fisiere video in diverse formate cu subtititrari, suport SACD/DSD/FLAC etc, constructie/aspect cat de cat in limitele vechilor standarde de calitate. In final, au ramas in competitie 3 variante: Pioneer BDP-LX500, Panasonic DP-UB9000 si inevitabil Oppo UDP-203 care chiar daca oficial nu se mai fabrica este inca disponibil la cumparare (noi si sigilate) pe diverse site-uri de profil din Germania de ex. la preturi normale (820-900Eur). Player-ul Panasonic nu este disponibil in Ro(la nivel de luna ianuarie 2019) si sunt probleme cu disponibilitatea chiar si in Germania. In plus, chiar daca cineva il denumea foarte frumos "regele player-elor Blu-Ray" cred ca mai degraba i se potriveste un titlu de duce, deoarece fata de regele defunct (Oppo UDP-203/205) este deficitar la multe capitole (nu ofera suport SACD/DSD, limitari substantiale la capitolul HDD/SSD USB extern si tipuri de fisiere suportate, constructiv asemanator dar, totusi sub UDP-203) totul la un pret ceva mai mare (999EUR). Ramane totusi cea mai buna alternativa la Oppo. Insa, cea mai mare dezamagire este Pioneer-ul. Nu comentez la capitolul calitate imagine de pe BD insa, sa scoti pe piata in anul 2018 un aparat care se vrea un player universal si sa-l dotezi la nivel de anii 2000 doar cu suport FAT 16/32 mi se pare cel putin bizar. In plus, sau mai degraba in minus au evitat sa-l doteze si cu un adaptor Wi-FI pe motivul minimizarii interferentelor. Pot (si sunt dispus) sa inghit tot felul de bulshit-uri purist audiofile dar am totusi o singura pretentie: sa fie formulate coerent si logic. In acest caz Pioneer nu o face si argumentez cat se poate de simplu: in cazul Network Player-ului Pioneer N-70AE care este varful de gama, un aparat excelent si foarte bine cotat de altfel (si pe care il detin, fiind extrem de satisfacut de calitatea sunetului) au trebuit sa puna adaptor Wi-Fi pentru ca altfel nu mai avea statutul de network player. Pare-se ca in acest caz nu exista interferente sau cel putin Pioneer nu sufla un cuvant despre ele. Pioneer se afla cert pe o panta descendenta in privinta seriozitatii si pentru cine este familiarizat cu trecutul si prezentul acestei firme cred ca imi va da dreptate. Sa optimizezi si sa reduci costurile de fabricatie este pe deplin justificabil dar, nu in acest fel. Mai sunt si alte argumente in defavoarea acestui player pe care le pot enumera pentru cine doreste, ma voi limita in a spune ca pentru cine vrea un player cu adevarat universal si performant Oppo UDP-203 ramane din pacate singura alternativa. Eu am mers in final pe aceasta varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit si din partea mea. Din ce inteleg nu ai vazut acel Pioneer asa ca nu mi se pare corect sa spui ca a fost o mare dezamagire. Pina la urma este un Bluray player care pare bine construit si daca imaginea redata si sunetul filmelor sint la standarde de calitate inalte atunci este OK, asta e treaba lui. Restul sint (sau nu sint) bonus. Daca ar fi sa-mi iau un aparat strict pentru filme si daca dupa o comparatie as ajunge la concluzia ca Pioneer ar avea o imagine mai buna cu siguranta ca pe el l-as alege. Pentru CD/SACD, fisiere bluetooth, exista alte aparate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine construit intradevar, daca este sa judecam dupa cantitatea de tabla dead weight. Interiorul este asemanator ca lucratura cu Panasonic. De fapt cred ca nu am fost suficient de explicit, este singurul din cele 3 pe care chiar l-am vazut inainte de a lua decizia. Dupa cum am scris, nu am comentarii legate de calitatea imaginii furnizate de pe BD 4k deoarece eu l-am vazut prestand de pe un disc demo ruland pe un TV Sharp 8K. Imaginea era intradevar excelenta dar, e greu de spus daca se datora player-ului,TV-ului sau calitatii imaginilor de pe discul test. Eu ma refeream la faptul ca pentru 2018 AD este de neconceput sa oferi suport doar pentru HDD FAT16/32 limitand astfel drastic calitatea/cantitatea fisierelor video care pot fi redate de pe suport extern in conditiile in care citez: "THE BEST PLAYER FOR ALL YOUR HD CONTENT AND MUCH MORE". Apoi chestia cu adaptorul Wi-Fi. Motivatia lor cu interferentele nu este valida, dupa cum am argumentat mai sus. In plus, altii reusesc sa faca asta fara probleme. Imi este greu sa cred ca Pioneer nu are proiectanti capabili sa elimine eventualele probleme, asa cum au reusit in cazul altor aparate care le promoveaza ca fiind extrem de atent configurate pentru performante sonice maxime. Mai degraba totul tine de serviciul contabilitate care le-a impus sa minimizeze costurile de fabricatie, mai ales acum cand au fost cumparati de Onkyo, care la randul lui face parte din grupul Kawai. De fapt, realitatea e trista, firmele care au fost candva deschizatoare de drumuri in domeniu stabilind standarde de calitate greu de egalat, acum strang randurile ca niste pinguini infrigurati pentru a rezista pe o piata dominata de servicii de streaming, muzica/filme proaste si clienti care nu mai au cultura tehnica minima pentru a le permite sa aprecieze calitatea produselor sau sa diferentieze adevarul de stupizenii pseudo-stiintifice. Cu un controller FAT16/32 ieftin, fara card Wi-Fi, fara dezvoltari de firmware costisitoare au redus costurile; in schimb li s-a dat liber la tabla groasa ca e ieftina si se pot scrie cuvinte frumoase despre rigiditatea remarcabila a sasiului. Le-au mai dat dezlegare si la o mufa RCA in plus "Zero Signal Terminal" care nu este altceva decat o legatura de masa suplimentara dar, care poate fi promovata cu succes ca fiind ceva foarte audio/videofil. Toate acestea le spun cu multa mahnire pentru ca Pioneer a fost una din marile firme care au facut istorie in domeniul a/v si de care sunt si eu foarte legat datorita experientelor bune avute cu multele aparate Pioneer pe care le-am detinut/detin. Intotdeauna am apreciat modul pragmatic in care firmele japoneze si-au dezvoltat/promovat creatiile, pare-se ca acum n-au incotro si imprumuta din folclorul modern promovat de scuderiile hi-end de apartament cu 2 angajati producatoare de revelatii audiofile.

Editat de stormglass
completari
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ceva dubii că ar avea legătură cu vreo reducere a costurilor pentru niște ciurucuri cum sunt controllerul de NTFS sau modulul wi-fi. E totuși vorba de Pioneer. Or face ei economii, dar astea sunt chestii de doi dolari găuriți în ziua de azi. Mai ales că pe modelele lor full HD actuale au așa ceva. Doar cele două modele UHD sunt limitate la FAT 16/32 și la partea de wi-fi. 

Cred că mai degrabă e vreo schemă anti-piraterie în concepția lor, practic îți iau posibilitatea de a reda fișiere mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, adevarul este ca m-am gandit si eu ca motivul ar putea fi limitarea suportului pentru fisiere disponibile pe torente. Totusi e putin probabil ca acesta sa fie motivul. In fond Panasonic sau Sony ofera suport pentru redarea diverselor tipuri de fisiere video de pe HDD/SSD NTFS. Chiar daca nu este nici pe departe la nivelul Oppo, cel putin se vede intentia. Hai sa zicem ca Pioneer are o politica extrem de precauta si tot nu se explica decizia. In fond, sunt atatea posibilitati de  descarcare stream-uri video in conditii perfect legale, contra cost, iar viitorul apartine din pacate acestui tip de distributie. 

Cred ca tot de costuri tine decizia. Au redus costurile de proiectare luand practic parti mari de la vechile modele si au updatat chip-ul de decodare video si cate ceva pe la partea de decodare audio. Pe undeva e justificata decizia lor. Piata de player-e UHD este realtiv mica si in continua scadere. Practic se adreseaza cinefililor hard core care detin proiectoare 4K si prefera formatul fizic. Oricum, ceva se intampla. In magazinele de profil din Japonia prezenta Pioneer este extrem de firava, pare-se ca preluarea de catre Onkyo e ultimul capitol din istoria Pioneer. Si asta ma intristeaza......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, stormglass a spus:

Eu ma refeream la faptul ca pentru 2018 AD este de neconceput sa oferi suport doar pentru HDD FAT16/32

Ia mergi tu la iStyle si cumpara cel mai tare MacBook si apoi incearca sa accesezi un HDD sau stick formatat NTFS  🙂

 

Acum 5 ore, stormglass a spus:

Cu un controller FAT16/32 ieftin

Nu e vorba de controler, e doar o problema de soft, din ce stiu trebuie platita licenta la MS. Daca la un player mai merge la un calculator de citeva mii de euro e mai greu de digerat. Sint solutii, posibil unele moca sau pentru cei mai putin priceputi Paragon - NTFS for Mac la 20 de euro.

Revenind la playerul nostru, eu cred ca vor sa nu aibe probleme cu fisierele de inalta rezolutie a caror redare poate fi afectata de performatele USB sau WIFI. Pe retea se pot reda si hai sa fim sinceri sint multe chestii redundante, televizoarele moderne pot reda direct fisierele sau se pot conecta prin wifi direct la calculatoare, etc, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Hello.

Cam tirziu am gasit acest post ... 

Eu mi-am luat ceva de genul:  https://shop.panasonic.com/support-only/DMP-BDT360.html

Este destul de usor, stie DTS - 5.1, citeste orice BD - chiar si DL, DVD+/- R/RW, CD-uri, mkv-uri, etc. Stie si 3D, am un mkv cu Bariera de corali - in 3D, se vede BETON pe un TV Samsung de 50", seria 6, cu ochelari 3D activi.

Are si USB-uri frontale - se deschide masca.

Si in plus are port ethernet siiii...  WIFI !!! ... deci nu mai trebuie sa trag cabluri de retea, daca vreau sa vad in alta camera si nu am cabluri trase. Poti pune aplicatii si face update la fw - prin retea/usb.

Am testat de curind Netflix pe Wifi, prin 2 pereti de caramida departare, merge super-bine, neasteptat as spune.

La banii dati pe el, daca nu ai cine stie ce pretentii, este f. bun. Depinde ce vrei sa faci cu el.

Vad ca si Andi avea prezentat un BD Panasonic, probabil al lui este cu 5kg mai greu decit al meu... :D :D :D

Oricum, eu l-am folosit cu iesire in AVR (sunet - optic) si TV (imagine - pe HDMI).

Sint f. multumit de ce stie, iar partea cu WiFi e super daca il plimbi prin casa ... :D :D

Bafta all la cumparaturi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.