Sari la conținut
HiFi Tech

Bluray player?


dinica

Postări Recomandate

Depinde ce vrei de la el. Eu am fost interesat sa vad filmele de pe NAS si sa am un sunet bun pentru concerte. Am avut un virf de gama de la Samsung in urma cu ceva ani dar m-am trezit ca nu se descurca cu formatele mkv asa ca l-am schimbat repede cu altul, tot virf de gama dar mai nou cu un an pe care il am si acum. Insa si vremea lui a trecut, are vre-o 5 ani si acum nici asta nu mai face fata la noile formate. Alt aspect negativ a fost ca asazisele update-uri nu fac altceva decit sa mai scoata din facilitatile si asa putine pe care le avea. Asa ca acum mare lucru nu mai fac cu el. Pe discuri BR si DVD se descurca foarte bine, sunetul prin iesirea spdif e ok. Eu as cauta un OPPO la sh daca ar fi sa-mi iau acum unul sau daca vrei doar pentru filme de pe BR originale poti sa te uiti si pe la Panasonic. Insa nu mai am nevoie de altceva pentru ca nu am prea multe filme iar cele de pe rafturile magazinelor mi se par mult prea scumpe, acum exista HBO GO si NETFLIX pe 4K si ma descurcfoarte bine cu astea, decit sa cumpar un film mai bine platesc NETFLIX trei luni mai ales ca televizorul meu cit juma de perete e 4K. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Netflix nu stralucesc in Ro la calitatea imaginii. Vreau un player dedicat vizionarii de concerte in varianta originala.

 

Doamne, cum poti spune asa ceva ????? Calitatea imaginii este foarte buna atit HD cit si 4K. Sigur ca putem discuta de calitatea materialului original asa cum discutam de calitatea masterizarilor in principalul nostru domeniu de interes dar asta e alta poveste. Sau poate ai vazut tu la cineva care avea abonament din cele ieftine sau nu avea teava buna la net, cine stie.

 

Eu am cel mai scump abonament si net bun si nu am nimic de reprosat la calitatea imaginii, dimpotriva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema romanilor este ca de fapt le place sa isi auda sinele. Spun clar ca nu am tv 4k si ca nu doresc sa cumpar asa ceva, pentru ca am un Pana VT @ 65 inch, voi vorbiti aproape in exclusivitate de 4k. Am avut abonament Netflix de 9 euro, cel care se presupune ca iti ofera imagine 1080p, o mizerie. MKV-uri 720p faceau pipi pe hd-ul Netflix. Puneti un film bluray la 1080p folosind un player si faceti o comparatie cu versiunea on line Netflix 4k. Eu tot ce am vazut pe Netflix mi s-a parut comprimat. Nu stiu cum este in versiunea 4k, insa hd-ul este sigur comprimat.

Acum, daca se poate, putem sa discutam de un bluray player bun? Sanchiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum având ampli și player YAMAHA cred că eşti condamnat...

 

Maestrul Dinică e unul dintre cei mai inflăcărati audiofili din tara. Tu il vezi sa stea langa un amplificator Yamaha ?! :o

Sefu' are Pass Labs.


Foarte bun un Blu Ray si pentru audio. Merg pe el toate formatiunile High japoneze. Numai ca sunt scumpe si foarte scumpe. Un album SACD de la Esoteric se vinde cu 100-125 euro pe ebay.

Atât SONY UBP-X 800 cât și UBP 1000ES redă dsd nativ cu siguranță, la YAMAHA nu știu... Oricum având ampli și player YAMAHA cred că eşti condamnat... așa... până la urmă contează mult și aspectul...și sinergia... filozofia de sunet... :happy:

Pentru muzica am NUC+Daphile+Intona+USB+CDS3000. Eu sunt in cautarea unei surse video bune cu iesire digitala. Sunetul va fi trecut prin CDS3000.

Wolfgarl, permite-mi sa nu fiu de acord cu tine. Yamaha au doua serii cu target direct piata audiofila. Daca te uiti cum sunt construite in interior aceste aparate si apoi faci acelasi lucru cu aparate manufacturate de firme audiofile, sunt sanse mari sa iti reconsideri opinia despre ce mai inseamna piata audiofila in zilele noastre.

Astept in continuare opinii legate de subiect. De un bluray player care face upsamplig la 4K, fara sa fie nativ 4k, ce parere aveti? Va reamintesc ca rezolutia nativa a televizorul meu este 1080P.

https://www.sony.ro/electronics/playere-blu-ray-disc/bdp-s6700

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, daca vrei sa nu ai bataie de cap cu Cinavia atunci cand rulezi mkv-uri, recomand ceva de la Sony sau Panasonic.

Chiar si in cazul Oppo se pare ca intervine Cinavia destul de des la redarea de pe USB.

Modelele de top Sony si Panasonic au procesoare video de top.

Iti ruleaza si dsd-uri, insa transmit dsd doar prin hdmi, daca ai vrea sa le folosesti ca transport pt asa ceva.

Parca as merge pe Panasonic strict pt calitate video, insa Sony-urile sunt mai rapide, mai fiabile, folosesc dual-core pt software.


Ps

La mine, calitatea Netflixului e peste cea data de playere externe. Si mi se pare normal sa fie asa.

Am versiunea 4k, desi nu am tv 4k, am facut acest abonament strict pt posibilitatea de redare pe 4 device-uri, mai ales ca diferenta de pret e modica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu resping ideea unui Dune, dar nu.prea vad care ar fi avantajele comparativ cu ux800, de exemplu. Poate doar posibilitatea de redare a iso-urilor. Pe de alta parte, nu stiu daca Dune sunt scutite de Cinavia si am oarece dubii ca procesoarele lor video, majoritatea de la Sigma Devices (desi parca au ceva si cu Qdeo) sunt mai bune decat CREAS sau fantasticul Uniphier (folosit de multe studiouri chiar la nivel pro).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe modelele lor de top, sa zic gen UB900 au. Am inteles insa ca tu vrei ceva full hd si nu ai nevoie de 4k. Problema e ca modelele de top in acest moment sunt toate 4k. Poate cu doua generatii in urma sa gasesti ceva de top full HD (2016).


Eu zic ca un x800 ar fi totusi super ok pt ce vrei tu. Sau chiar si un bdp-s6700, mai ieftin dar tot cu super calitate a imaginii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe modelele lor de top, sa zic gen UB900 au. Am inteles insa ca tu vrei ceva full hd si nu ai nevoie de 4k. Problema e ca modelele de top in acest moment sunt toate 4k. Poate cu doua generatii in urma sa gasesti ceva de top full HD (2016).


Eu zic ca un x800 ar fi totusi super ok pt ce vrei tu. Sau chiar si un bdp-s6700, mai ieftin dar tot cu super calitate a imaginii.

UB900 nu are iesire digitala spdif. Ce ma ingrijoreaza este greutatea acestor playere. Zici ca sunt umplute cu aer. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma ingrijoreaza este greutatea acestor playere.

 

Pt ca sunt gandite in principal ca simple device-uri de semnal audio-video prin hdmi, ca sa zic asa. Si la asta sunt foarte bune. Restul functiilor (inclusiv partea analogica la unele) sunt la capitolul afterthought.

Incet incet chiar si la modelele de top se vor elimina in totalitate conexiunile analogice si va ramane strict hdmi-ul, asta e tendinta.


Daca vrei ceva neaparat in aceeasi categorie de greutate cu cd playerul tau Yamaha, te poti uita la un Pioneer 88fd (vezi imaginea). Desi am dubii ca ar fi mai bun ca Sony x800 pe partea de calitate video.

2a37f5cd-4e5b-465e-80cf-413cb01882d8.jpg._CB293994481_.thumb.jpg.3a8bd81cec4b4be51405a70c7492ff7d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea văd cum. Practic vrei să îi pui intrări digitale?

Iar ca să îi pui USB e imposibil, pe lângă hardware ar trebui să schimbi inclusiv tot firmware-ul și nu ai cum.

Pentru acest player văd o utilitate doar ca player de DVD-uri, CD-uri și discuri Blu-Ray vechi, fără mult Java pe ele. E cam imposibil să faci altceva cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Un foarte frumos și bine lucrat blu ray player de la Philips. Philips Fidelio BDP9700.

Dacă nu mă înșel, este ultimul sacd/cd/blu-ray player de calitate scos de Philips înainte de a se vinde chinezilor.

Philips și-au dat toată silința să folosească doar componente de calitate în acest player și să nu își bată joc de zecile de ani de experiență în digital.

Au folosit unul dintre cele mai bune procesoare video disponibile pe piață, o generație Marvell Qdeo cu 4K Ultra HD upscaling.

Partea de audio este foarte bine lucrată, cu cipuri Burr Brown DSD pe toate canalele. Au pus și un transformator toroidal low-noise.

Transportul este capsulat (sunt foarte curios ce transport o fi...poate o să încerc să îl desfac la un moment dat), foarte silențios și rapid.

Playerul citește flacuri, citește sacd-uri multichannel, are două ieșiri HDMI separate, componente audiofile, practic cam tot ce ți-ai putea dori de la un player actual (deși el are deja câțiva ani).

Imaginea e de senzație. Sunetul hai să spun că e comparabil cu un dac middle level cu pretenții actual. 

Construcția e o combinație de aluminiu și fibră de foarte bună calitate. Baza este rotunjită, chestie pe care nu am mai văzut-o până acum la un player.

Eventual o să mai revin cu niște amănunte după ce îl mai testez. Îmi aduc aminte când am văzut un prototip al acestui player într-un Saturn din Germania și am salivat la greu la el.

Din punctul meu de vedere, playerul e o altă realizare de excepție a firmei care a fost Philips și care acum nu mai există.

 

Niște detalii tehnice aici https://www.download.p4c.philips.com/files/b/bdp9700_98/bdp9700_98_pss_aenhk.pdf

 https://www.download.p4c.philips.com/files/b/bdp9700_98/bdp9700_98_pbr_aen.pdf

DSC00660.JPG

DSC00661.JPG

DSC00662.JPG

DSC00663.JPG

DSC00667.JPG

BDP9700_12-_FP-global-001.jpg

philips_bdp9700.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.