Sari la conținut
HiFi Tech

Bluray player?


dinica

Postări Recomandate

Câteva scurte completări:

Imaginea îți transformă televizorul. O adâncime, o finețe a detaliilor cum nu am mai văzut. Imagine true high end. Prin comparație, BDP-S790 sau BDP-S6200 de la Sony par jucării. Acel procesor Marvell face toți banii și chiar mai mult.

Pe toate site-urile observ că se menționează că ar avea dac-uri de 24/192. În realitate, dac-urile sunt PCM/DSD 1795, de 32/192.

Există și un firmware alternativ, jailbreak, care oferă posibilitatea rulării de fișiere DXD și DSD. Însă se pare că este destul de instabil, așa că deocamdată nu mă grăbesc până aflu mai multe informații legate de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi voi încerca să folosesc playerul pentru a compara Genesis, Selling England by the Pound în trei versiuni stereo: PCM 24/96, DTS-HD Master Audio 24/96 (ambele de pe Blu-ray-ul Pure Audio) și versiunea SACD. Prima și a treia versiune le-am mai ascultat deja, dar versiunea DTS-HD Master - niciodată.

DSC00670.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, nu pot să spun că versiunea DTS-HD Master a Genesis-ului m-a dat pe spate. Am preferat de departe versiunea SACD, care a sunat suav, fluid, cu înalte aerisite și cristaline, sunetul fiind mult mai focalizat, mai adânc. Versiunea HD Master a avut în continuare o nuanță de digital, care în versiunea SACD lipsește total.

În schimb, am audiat și versiunea Blu-ray Opeth - Pale Communion, care în versiunea Stereo Dolby TrueHD a sunet covârșitor, cu mult peste versiunea simplă CD. Pot spune că e practic un alt album.

 

Mai urmează să compar printre altele Queen - A Night at the Opera, tot cu versiune DTS-HD Master Audio și Supertramp - Crime of the Century.

DSC00674.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ieșirea multichannel 7.1 (deci inclusiv left-right), Fidelio are BB PCM1795 (32 bit/192). Pe ieșirea stereo pură, are BB PCM1789 (24 bit/192). Am observat că atunci când ascult PCM (stereo, nu folosesc niciodată multichannel) îmi place mai mult ieșirea cu PCM1789, deși teoretic PCM1795 este net superior din toate punctele de vedere.

Ok, versiunile HD Master Audio Stereo pt Queen - ANATO și Supertramp - BIA, ambele sună superior versiunii SACD (versiunea CD nu intră în discuție). Da, versiunea SACD sună mai cald, însă dinamica versiunilor HD Master Audio e fantastică.

În concluzie, are, după părerea mea, formatul Blu-ray Pure Audio vreun viitor? Eu cred că nu. Probabil va muri, așa cum au murit DVD-Audio sau SACD-ul, adică va deveni „de nișă”. De ce? Păi în primul rând, ca să apreciezi ceva gen HD Master Audio sau Dolby TrueHD ai nevoie de hardware cât de cât profesional. LG-urile și Samsung-urile de supermarket îți vor reda aceste formate, dar la o calitate undeva la 30% din potențialul lor. Consumatorul de rând, care nici măcar nu ar fi capabil să facă diferența între un mp3 și un SACD, nu va da banii pe hardware dedicat.

În al doilea rând, playerele blu-ray cu ieșiri analogice vor deveni specie pe cale de dispariție, iar procesarea acestor formate va rămâne, drept urmare, la mâna receiverelor mediocre de care sunt pline supermarketurile.

Pe scurt, piața s-a pricopsit cu încă un format de nișă superior CD-ului: Blu-ray Pure Audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg de ce ai tinut sa subliniezi "stereo" tot asa cum inteleg de ce ai specificat si "niciodata multichannel". Eu zic sa incerci, esti un ins destupat, minte deschisa,, merita, crede-ma. Asta nu inseamna ca nu-mi esti antipatic in continuare :-)

Sunt mort dupa multicanal, tot ce imi place caut sau am deja versiuni multicanal. Ce detest (spre rusinea mea dar sunt si eu om) insa nu ma indur sa arunc sunt versiuni live. Cred ca numar pe degete albume exceptional masterizate ale evenimentelor live. Nici mama multicanalului nu le salveaza...e si normal . Emotia actului artistic live e anulata, pentru mine, de dificultatile tehnice de captura sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba că nu aș vrea să încerc, doar că nu dețin un multichannel serios și nici nu mă simt capabil acum (nici psihic și nici financiar) să alcătuiesc unul. Probabil că mă voi apuca la un moment dat și de așa ceva.

Am subliniat „niciodată multichannel” mai mult în ideea de a nu se crede că fac vreun downmix, sau ceva de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai dau câteva amănunte legate de Philips Fidelio. Nu că aș considera că interesează în mod deosebit pe cineva, hai să zic că le las pentru posteritate :D, la un moment dat va fi și playerul acesta vintage.

Deci: pur și simplu nu îmi place cum sună ieșirea cu PCM/DSD1795! Adică vorbim de mult-lăudatul PCM1795, folosit de exemplu și de T+A în DAC-ul lor ultra-lăudat („cel mai bun DAC construit vreodată”, zic unii) DAC 8 DSD. Philips Fidelio are nu mai puțin de 4 bucăți din acest cip dac!

http://www.ti.com/product/PCM1795

Am dat vina pe cipul dac. M-am gândit că nu îmi place pur și simplu sunetul lui. Mi se pare prea „digital”, comparativ cu cipul dac PCM1789 (http://www.ti.com/product/PCM1789) care e pe ieșirea stereo pură.

Am făcut toate setările posibile. Aici atrag atenția asupra faptului că manualul Philips-ului e jale și durere. Doar audiofilii hardcore vor reuși probabil să găsească notița care spune cum poți obține cel mai bune sunet: 

For best audio quality through analog audio connection,
select [Off] under [HDMI (MAIN) audio] and select
[Bitstream] under [Digital Audio] to enable DSD audio
output
.”

Deci notița asta e așa de greu vizibilă, că puteau la fel de bine să o pună ca notă de subsol cu fonturi de 5. Nu știu câți utilizatori o observă și probabil înoată zile în șir prin setări ca să obțină cel mai bun sunet.

Bun, pe ieșirea cu PCM1789, trebuie să admit că fișierele hi-res sună absolut superb, cald, adânc, focalizat, o adevărată plăcere să le asculți. Se apropie de sunetul dsd-ului, fără glumă. Cred că sweetspot-ul (paranteză: acesta este un termen descoperit recent și care îmi place foarte mult, deoarece mi-a explicat mult chestii: sweetspot, însă nu acela de care știam până acum, adică legat de poziția în cameră, ci orice cip dac are un sweetspot, adică o rezoluție/un format cu care sună cel mai bine), revin: deci sweetspotul acestui cip dac este cu fișiere 24/96, cu acestea mi se pare că oferă cel mai bun sunet, chiar și comparativ cu 24/192.

Deoarece nu îmi place neam cum sună ieșirea cu PCM1795, ar trebui să ascult și SACD-urile/DSD-urile pe ieșirea cu PCM1789, problema e că PCM1789 nu e un cip hibrid ca PCM1795 și deci face în mod evident conversie lossy DSD-to-PCM. Însă chiar cu această conversie, sunetul e mai bun pe această ieșire chiar și cu SACD.

Bun, ca să o scurtez, am crezut că de vină e cipul PCM1795. Accidental, am descoperit însă că aici e vorba doar de implementare!  Implementarea e motherfucker în orice sculă. Cum am descoperit că de fapt e implementarea de vină?

Păi pur și simplu, cu totul accidental am dezactivat în meniul playerului ieșirea duală HDMI. Adică, în loc de HDMI Main + HDMI AVR, am activat doar HDMI Main. Așa am descoperit că, în acest fel, și ieșirea cu PCM1789 sună neplăcut! Deci, cu alte cuvinte, în momentul în care activezi ambele ieșiri HDMI în acest player, are loc o anumită conversie în el care nasolește sunetul.

Ok, hai că am făcut un post kilometric pentru o problemă care nu prea interesează pe nimeni. Sorry.

Mai fac doar un:

PS: Eu pun poze cu discuri, dar playerul redă fără probleme fișiere hi-res prin USB.

DSC00681.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mai adaug, de asemenea, că nu știu dacă vreunul scoate DTS-HD Master Audio Stereo (cea mai bună versiune audio care poate fi găsită pe blu-ray) pe digital (optic sau coaxial), deci vei fi limitat la PCM-ul uzual. Cred DTS MA doar pe hdmi este scos. De fapt, dacă faci decodarea cu playerul Yamaha, oricum nu i-ai putea da DTS HD MA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un foarte bine lucrat Network/Blu-ray player de la Denon, 2012UD.

Ce-mi place foarte mult la el e transportul, din nou personalizat și lucrat superb de Denon, fiind silențios și smooth. Are diverse elemente de ranforsare și eliminare a vibrațiilor, sertarul este acoperit cu „proteine” speciale (nu-mi dau seama cum e asta cu proteinele, dar încerc să aflu).

Finisajul playerului e superb.

Are 5 cipuri dac BB PCM1795 de 32/192. Pe etajul analogic este dotat cu conzi Elna Cerafine.

Modulul video e capsulat și se află în întregime sub transport (și acesta complet capsulat), ajungând până în fața playerului. Folosește chipset de upscaling Anchor Bay, ABT2015.

Mi-ar fi plăcut poate să văd un etaj de alimentare ceva mai bine lucrat, gen cum e în Fidelio, cu toroidal.

Am uitat să menționez capacul dublu ranforsat, în partea din față având chiar un strat de spumă, tot pentru izolare.

Un review aici: https://www.trustedreviews.com/reviews/denon-dbp-2012ud

Mă gândesc dacă ar merge în revistă un articol cu o comparație între blu-ray playere, adică între Philips Fidelio și acest Denon. Nu e chiar același segment de preț, Denonul fiind aproximativ de 2 ori mai scump, însă Fidelio e un player cu pretenții la dublul sumei care a costat.

DSC00788.JPG

DSC00790.JPG

DSC00791.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De admirat că în manual se menționează setările care trebuie făcute pentru a avea pure dsd la ieșirea stereo analogică.

Conform măsurătorilor, playerul are un SNR de 120 dB, ceea ce e chiar lăudabil.

De asemenea, redă SACD-R și recunosc că îmi voi face unele ediții care pe net costă cât o mașină, gen ediția Wagner Esoteric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

După LX500, pe care l-a prezentat Robert aici 

cei de la Pioneer scot un player din clasa Reference: LX800. Un player în stilul old school japonez din punct de vedere al construcției: are nu mai puțin de aprox. 14 kg. 

Dotat cu 2 x ES 9026 PRO, playerul se promite a fi o revelație inclusiv pe partea de audio.

Prețul va fi de aproximativ 2300 euro.

https://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/news/udp-lx800-introducing-flagship-universal-disc-player-reference-grade-4k-ultra-hd-blu-ray

LX800_0.jpg

LX800_5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Zilele trecute am dat peste un minuscul player blu-ray Panasonic la mediagalaxy, la bani marunti, am zis sa il iau sa il pun la colectie, mai ales ca reda DSD128 (!).

Conectat prin de-embedder si apoi prin optic la DAC, bineinteles se face o conversie dsd-pcm, NuPrime-ul afiseaza 176,4 khz. Sunetul este gras, carnos si corpolent. Love it!

O alta parte misto e ca nu trebuie sa schimbi in meniu de fiecare data outputul in dsd sau pcm, ca la Sony.

Panasonicul stie singur daca trebuie sa lase dsd-ul pur sau sa il converteasca in pcm.

Cei de la Sony inca nu sunt capabili de asa ceva pe playerele lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.03.2018 la 13:04, dinica a spus:

Netflix nu stralucesc in Ro la calitatea imaginii

 

La 16.03.2018 la 14:47, dinica a spus:

Netflix's sucks!

 

La 17.03.2018 la 0:14, dinica a spus:

Spun clar ca nu am tv 4k si ca nu doresc sa cumpar asa ceva,

A trecut aproape un an, iti mai mentii afirmatiile ? ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.