Sari la conținut
HiFi Tech

Sursa - computer audiofil vs streaming prin wifi


Tudix2017

Postări Recomandate

Si nici a unui htpc. Decit in cazul in care vrei sa-l folosesti si pentru vizionarea de filme. In acest caz vezi ca vindea cineva pe aici un NUC complet echipat la in pret foarte bun. Avind in vedere ca esti din Bucuresti e mult mai usor, mergi la dealeri si asculta mai multe modele de DAC-uri pina te decizi care te satisface.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudix, Jack a explicat fenomenului computer audio. Mai citeste odata ce a scris. :idea:

Eu te sfatuiesc, sa te uiti dupe un streamer audio. Scapi de o multime de bataie de cap. Il bagi in priza, il legi la reteaua din casa, instalezi aplicatia de control pe un telefon / tableta, ai muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NUC este foarte zgomotos. Are un ventilator mic cu turație mare. Nu recomand pentru audio.

 

Turatia se poate regla si oricum e atit de mic ca poate fi plasat oriunde, se poate gasi in loc unde zgomotul sa fie ecranat.. Eu nu il aud nici macar intre piese.

 

Un DAC bun "suna" bine in orice combinatie il pui? Are cumva o "amprent"a lui ca si statii? Este posibil sa imi placa in showroom intr-o formula si acasa sa sune altfel? Nu am audiat printr-un Dac pana acum.

 

In showroom iti faci o idee, nimic nu are cum sa sune ca pe sistemul tau, acasa la tine. In showroom-uri camerele sint foarte atent tratate, boxele sint pozitionate cum trebuie, sigur ca dealerul va incropi un sistem cit de cit ca al tau dar diferente vor fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic un dac bun nu are amprenta sonorous. Diferențele sunt însă la detalii, atac, imagine stereo, transienti, muzicalitate, subtilități care ne fac sa batem din picior pe ritm. Multe dacuri foarte detaliate, din păcate, lasa un spațiu gol intre boxe, stânga și dreapta se aud foarte bine însă nu canta împreună.

Audiția la dealer este o idee mai relevanta decât cititul pe forum, te ajuta sa îți restrângi opțiunile, însă doar la tine acasă se întâmplă magia sau nu.

Chiar și asa, o audiție de câteva minute poate sa te însele, dac-uri și surse în general abia după câteva zile începi sa le descoperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salutare. Scuze pentru perioada lunga de inactivitate pe forum.

Mi-am completat sistemul format din boxe Triangle Quartet si Ayon Scorpio si cu un dac Naim V1. Sunt foarte multumit de ele. In prezent redau flacuri dintr-un pc de duzina. Am primit recent un player Miio x3 second gen care reda foarte bine in casti si vroiam sa stiu daca il pot folosi pentru a reda muzica in sistemul mentionat. Cum il conectez la dac? A folosit cineva Miio ca sursa de redare?

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.