Sari la conținut
HiFi Tech

Sursa - computer audiofil vs streaming prin wifi


Tudix2017

Postări Recomandate

Salutare,

Apelez la sfaturile voastre pentru urmatoarea problema: sunt un pasionat de muzica si mi-am achitionat recent un amplificator pe lampi Ayon Scorpio si o perecehe de boxe Triangle Genesse Quartet. Dificultatea se pare ca acum incepe, odata cu alegerea sursei de muzica. Am incercat combinatia mai sus mentionata avand ca sursa un cd player de calitate, rezultatul fiind de exceptie, un sunet excelent. Am mai testat avand ca sursa un pc cu plata audio dedicata si la fel am obtinut un sunet foarte bun. Intre cele doua surse as opta pentru pc dim motive de complexitate, comoditate, etc. Oricum sunt formate audio care nu sunt mai prejos decat cd-ul audio, ba din contra. Experientele mele anterioare cu alte combinatii statie+boxe+pc au fost bune. Desi mi-ar placea sa merg pe o sursa mica si compacta, de genul mini pc, nu stiu daca in asfel de carcasa pot insera o placa audio dedicata. Astfel ca sunt intr-o dilema in ceea ce priveste pc-ul ca surasa de redare: mini pc sau de ex un sistem de tip htpc.

Cum traim in era wifi-ului, am citit putin despre streamere si cam cum as putea sa redau prin ele muzica de pe un device (laptop, tableta, telefon etc), insa nu am testat aceasta schema.

Totodata studiez si posibilitatea folosirii unui DAC.

Dat fiind ca achitia sculelor de mai sus mi-a cam golit bugetul, nu as vrea sa mai investesc foarte mult in sursa.

Astept sfaturile voastre in legatura cu alegerea unei surse potrivite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Componentele pe care le ai tu ar merita ceva mai bun decat un pc cu o placa de sunet. Componenta cea mai slaba iti va limita sistemul. Ca sa poti beneficia de valoarea sculelor ai avea nevoie de o sursa buna, si mai ales de cabluri bune. Poti folosi provizoriu un pc, dar sfatul meu ar fi sa strangi bani pentru un cd player bun, sau macar un dac. Ca sa faci un pc sa sune la fel de bine ca un cd player e nevoie de timp, bani si cunostinte, iar daca vei folosi un pc÷placa de sunet rezultatele vor fi nesatisfacatoare.

Totusi daca vrei neaparat un pc, ti-ar trebui: dac, convertor usb-> spdif, pc cu linux (pe windows orice am incercat a sunat prost). Sau in cazul in care gasesti un dac cu intrare usb, ai nevoie doar de pc + dac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din comoditate, daca ar fi sa o iau de la capat as alege un player de retea in favoarea unui dac.

Un UnitiCore de la Naim poate fi o varianta buna. Acesta pe langa faptul ca este un player de retea, poate copia cd-uri pe hard-ul intern. Mergi la un prieten, iti place ceva, imprumuti cd-ul si ai o copie bit perfect pe hard.

https://www.naimaudio.com/product/uniti-core

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie un DAC si un comp, eu pesonal folosesc un mac mini legat la un DAC.Poti gasi la mana 2 un mac mini de la 1500 pana in 2000 lei, daca ai noroc cu un SSD instalat in el de fostul proprietar, controlat prin tableta, si un soft pana in 50e.

Apoi grosul banilor merg la DAC, si eu sunt in cautar de DAC, inca nu m-am hotarat sa merg pe ceva mic si mai ieftin gen Chord Mojo sau Qute HD sau chiar Hugo, eventual un PS audio, trebuie ascultat!

Scoate-ti din cap wi-fi daca ai posibilitatea de LAN.Si cred ca da , mergi mai bine pe un comp, decat pe chestii dedicate, din experienta mea nu foarte vasta, desi sunt dedicate si ar trebui sa fie mai stabile, in practica am ajuns la concluzia ca compurile si sistemele lor de operare sunt mai stabile,vorbesc aici de solutii pana in 1500e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulrumesc pentru sfaturi.

Cablurile sunt facute de Iura cu materiale de la Supra, 3 m each, asa ca am toata increderea avand in vedere ca sculele sunt luate de la el.

O alta traznaie mi-a trecut prin cap. A incercat cineva sa iasa, avand ca sursa un Tv cu stick cu muzica, intr-un Dac si apoi in amplif?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat solutia asta cu tv-ul pe post de transport si ca sa fiu sincer nu suna chiar rau. Am un smart tv cu android, pe care am instalat kodi si un hdd atasat prin usb. Kodi cica face redare bit perfect, si daca vrei ai si optiuni de resampling. Pe iesirea optica a tv-ului am atasat dac-ul. Poate fi o solutie temporara si low cost. Nu l-am comparat cu un streamer performant, dar eu personal nu am sesizat probleme majore sau lipsuri grave in sunet. Banuiesc ca se situeaza ca performante in zona pc sau media player mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate-ti din cap wi-fi daca ai posibilitatea de LAN.Si cred ca da , mergi mai bine pe un comp, decat pe chestii dedicate, din experienta mea nu foarte vasta, desi sunt dedicate si ar trebui sa fie mai stabile, in practica am ajuns la concluzia ca compurile si sistemele lor de operare sunt mai stabile,vorbesc aici de solutii pana in 1500e.

 

Dar ce are bre wifi-ul? Acum 3-4 ani am ascultat niste muzica via wifi pe un Naim si sunetul era foarte bine. Habar nu aveam ca ascultam muzica pe wifi. Mai inainte, sa fie 5 ani de atunci, am facut un test cu fisiere hires pe un aparat Devialet via hifi. Sunet incredibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate-ti din cap wi-fi daca ai posibilitatea de LAN.Si cred ca da ' date=' mergi mai bine pe un comp, decat pe chestii dedicate, din experienta mea nu foarte vasta, desi sunt dedicate si ar trebui sa fie mai stabile, in practica am ajuns la concluzia ca compurile si sistemele lor de operare sunt mai stabile,vorbesc aici de solutii pana in 1500e.[/quote']

 

Dar ce are bre wifi-ul? Acum 3-4 ani am ascultat niste muzica via wifi pe un Naim si sunetul era foarte bine. Habar nu aveam ca ascultam muzica pe wifi. Mai inainte, sa fie 5 ani de atunci, am facut un test cu fisiere hires pe un aparat Devialet via hifi. Sunet incredibil...

Nu ca si calitate audio , e mai stabil pe cablu,eu prefer cablu cand se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt foarte multumit cu aceasta jucarie . E total pasiv . Acel ventilator e pentru vara si atunci e pus sa mearga sub 800 rotatii (trebuie sa pui urechea pe cutie sa il auzi) . Vara fara ventilator tot nu trece de 60 grade . Il pot comanda si din telecomanda si de pe ipad , tableta si telefon . De blocat niciodata cu un playlist de 450 000 melodii . Calitate audio comparabila cu un cd player bun .

Ce as putea dori mai mult de atit !

1.thumb.jpg.464c73d2bd00c256de89d00817fc6a33.jpg

2.thumb.jpg.893026feeefab6d4c01a422611bf201c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarile mele de pe audioweb:

http://www.audioweb.ro/anunturi/surse/dac-adc/naim-dac-v1-in-stare-excelenta/

http://www.audioweb.ro/anunturi/surse/dac-adc/vand-arcam-irdac/

http://www.audioweb.ro/anunturi/surse/dac-adc/dac-chord-hugo/

http://www.audioweb.ro/anunturi/surse/dac-adc/exasound-e20-mki/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. In alegerea unui DAC, pe langa pret, brand si aspect, pe care incerc momentan sa nu ma focusez, ce detalii ar trebui sa vizez: date tehnice, frecvente, dotari etc. Daca aveti vre-unul experienta unui Dac combinat cu un amplif Ayon si care ar merge bine in combinatie etc. La ce ar trebui sa ma uit, in afara de pret etc. Ce diferenta este intre un Cambridge Magic plus pe la 1800 ron si un Naim, Leema mai scumpe... Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai dotarile si specificatiile le gasesti pe net, tu trebuie sa sti mai bine de ce ai nevoie. Conteaza numarul de intrari si tipul lor, daca are sa nu iesire de casti, telecomanda, daca are iesire variabila sau nu, ce formate stie sa decodeze (stie sau nu DSD si daca da pina la cit), daca are sau nu filtre, cam de asta e vorba. Evident insa ca nu specificatiile fac muzica, poti sa gasesti doua DAC-uri cu aceleasi specificatii pe hirtie dar care sa sune total diferit, sigur ca cu cit e mai scump ar trebui sa se auda mai bine. Conteaza ce-ti place tie. Nu stiu pe nimeni cu Ayon, eu am un DAC Naim V1 pe care l-am folosit cu succes pe un amplificator pe lampi YAQIN MC-10L. Ca transport poti folosi pc-ul sau un RP controlat de pe tableta, poate ai urmarit discutia de pe partea cu computeru haudiofil. De unde esti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. In alegerea unui DAC, pe langa pret, brand si aspect, pe care incerc momentan sa nu ma focusez, ce detalii ar trebui sa vizez: date tehnice, frecvente, dotari etc. Daca aveti vre-unul experienta unui Dac combinat cu un amplif Ayon si care ar merge bine in combinatie etc. La ce ar trebui sa ma uit, in afara de pret etc. Ce diferenta este intre un Cambridge Magic plus pe la 1800 ron si un Naim, Leema mai scumpe... Multumesc.

 

In primul rind trebuie sa stii ce vrei de la acel DAC , mai bine zis ce vei "baga" in el ( sa-l numim generic transport, fie el CD, fie PC ) , iar daca e PC ce fisiere vrei sa folosesti ( PCM 16/44, high res, DSD sau altceva, dar primele 3 acopera cam 99% din muzica existenta ).


Daca vrei doar sa-ti treci un invirtitor de discuri, treaba e simpla si totodata complicata, adica aproape orice DAC , chiar mai vechi, are intrare pentru semnal digital audio ( SPDIF, eventual AES/EBU ) dar ( partea dureroasa) vei fi in continuare limitat de transport ( care are un cuvint important de spus in acest tandem ), cu alte cuvinte nu vei face din rahat ( a se interpreta un DVD player prost sau un CD de duzina ) bici ( adica sunet de MSB, DCS, etc. )


Daca vrei sa fie la zi, cu toate formatele moderne, trebuie sa te gindesti ca ai nevoie de input-uri suplimentare, cum ar fi USB, LAN . Presupunind ca alegem streaming via USB , acesta la rindul sau poate sa suporte decodare de a simple fisiere PCM16/44 (doar) pina la DXD ( 24/384 ) si eventual DSD 64,128, 256 ( desi deocamdata marea majoritate a fisierelor DSD sunt 64 ). E drept ca exista device-uri aditionale ( cum ar fi Hydra de la Rockna) care fac conversie USB->SPDIF si sunt capabile sa preia si sa prelucreze date PCM high res. si DSD, pentru acest lucru trebuie ca si DAC-ul ( ca chip, in primul rind) sa suporte aceste formate. Daca e un NOS ( de exemplu) nu rezolvi mare lucru cu aceste aditii.


Acum, presupunind ca ai ales varianta finala ( cea complexa, care bate cuie, suge p(CM)ul ), trebuie sa tii cont ca si calculatorul in sine are o importanta, atit hardware cit si software, aici procesele sunt mult mai ubicuitare, e recomandabil un Mac datorita constantei.


Presupunind ca si aceste conditii sunt intrunite, diferentele intre aceste DAC-uri care toate au toate aceste posibilitati (mai mult sau mai putin reale sau emulate) constau intr-un lucru simplu dar totodat cel mai complex si important: sunetul! De ce sunt , sa zicem, amplificatoare analogice de la 100 pina la f. multe mii de $ ? In final toate fac acelasi lucru, unul singur, si anume sa amplifice. Banuiesc ca se stie ca pretul nu are o relatie de proportionalitate cu puterea. Simplu, difera calitatea, performanta audio.


In concluzie, presupunind ca alegi un DAC cu toate feature-urile, nu poti sa evaluezi dupa fisa tehnica ci doar cu urechea, in functie de performanta absoluta si relativa ( matching si preferinte).


Un exemplu care imi vine in minte , in bugetul mentionat de tine e ARCAM irDAC MkII, intrari SPDIF si USB, iesire de casti bonus, 24/192 ( daca nu chiar 384, dar putin relevant ), DSD 64/128 nativ ( DAC-uri SABRE ) si suporta upgrade la alimentare , iesire fixa si variabila .....in 2 cuvinte, mai tot ce se poate. Performanta audio.... eu zic (,) ca greu de galat in bugetul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa arunci un ochi si pe aici, de curiozitate https://www.shenzhenaudio.com/decoder.html


Am in dotare un Gustard X12 de care chiar am fost placut surprins atat pe partea de sunet cat si de materialele folosite (cel putin la exterior, nu m-am bagat sa-l desfac pentru ca mai am garantie vreo 3 luni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.