Sari la conținut
HiFi Tech

Care au fost cele mai bune boxe vintage detinute vreodata?


pilgrim

Postări Recomandate

Nişte boxe vintage din '72 pe care le am sunt o pereche de Braun L710/1, cele cu două difuri de bas. De remarcat madia (calotă) de 2'' şi 2,5 Kg cu magnetul mare cît suportul calotei. Cutia relativ grea şi bine finisată, filtrul greu. Are de toate cu un mare plus pe medi.Spre deosebire de Philipsurile anilor respectivi sunetul e mai ''teuton'' adică mai vânos. Poate nu au ''poezia'' sunetului philipsurilor perioadei respective dar ofera foarte mult. Per totat bas arhisuficient, bine controlat, jos...inalte la locul lor cu tot ceea ce trebuie iar media de zile mari. Le-am împerechiat cu receiverul Braun 510 (făcut de Dieter Rams pentru ele) receiver recondiţionat de mine. Împreună sună într-un mare fel. Dealtfel boxe destul de greu de împerechiat cu alte ampuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oake e bine că i-ai găsit periechea acestor boxe prin acel receiver. Ai schimbat condenstoriiî în el? E cam vechiuţ.

Şi eu deşin aceste boxe Braun dar sub forma Braun LV 720 adică cele active pe toate cele trei căi separat , binenţeles schimbaţi conzi cu tot ce-am găsit mai bun mai ales cel de pe intrare cu cu Mundorf Rfx. Sunet foarte bun atăt pe voce datorită dif de medii dar şi bas cît încpe şi înalte foarte bine definite şi plăcute. Se potrivesc foarte bine cu placa de sunet X-Fi elite pro.

 

Evident că i-am făcut un recap (avea timbru dar nu avea vână) receiverului şi asta cu conzi buni. Sunt convins că boxele tale active (recondiţionate p.d.v electronică) cu un preamp bun vor suna ceva mai bine (totuşi sunt făcute de maestru) decât ce am obţinut eu (cel puţin aşa ar trebuii), având în vedere că au difuri similare. Despre placa de sunet nu mă pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Diatone 1000 au fost pe ebay.de saptamina trecuta (vinzatorul din Moscova) . Nu s-au vindut, pe la 1600 s-a terminat licitatia dar nu a fost atinsa suma ceruta de vinzator. Se vor relista.

Ca amintea Fluffy de coaxiale, acum ceva timp am luat la plezneala Kenwood LS 770, anii "70, foarte coerent sunetul, coaxial de 10" tweeter titancu horn, membrana pasiva cu masa variabila (o poti mari din saibe metalice de adaos).

Suna seducator...In timp mai luat inca doua perechi (MKI si MKII) :D . Si am mai gasit un rind de difuzoare si membrane pasive in Colorado, le-am luat , trebuie sa vina.

Cit de bine sa sune sa ma determine sa iau 4 perechi ? Parca aud; tipul e sarit!!!

Au potential urias, coloreaza putin de la implementarea de buget mic, urmeaza un tuning serios. Presimnt miez de miez. :twisted:

caut si eu un tweeter pt kenwood ls 770mk2.stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Nu am desfacut niciodata difuzoarele deoarece nu am avut motiv. Am observat ca totus difuzorul de bas - 25cm - seamana uluitor de mult cu niste difuzoare Made In Danemarca, adica sint identice la dimensiune, culoare, forma, numar de gauri de prindere etc. Am vrut sa stiu vechimea pentru a afla cam cit mai pot avea incredere in ele. Le folosesc impreuna cu NAD 701 si suna foarte bine. Mutumesc anticipat celor ce-mi pot aduce oarece lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu am ascultat multe boxe vintage, Imi doream hornuri si am ajuns la Kenwood CS 801, incinte inchise cu medii curgatoare, folosind o metafora. Este o placere sa le asculti seara la volum mic, cel mai bine vad ca se impaca cu lampile, probabil si cu un vintage ales atent. Ziua, la volum putin mai mare am senzatia ca au nevoie de spatiu mai mare, peste 30mp.


@adrianlucian - am vazut ca esti pasionat de kenwood, ce tunning le-ai facut? Bine, inainte sa vb de asta, eu am probleme cu comutatoarele de la filtre care conecteaza hornurile de medii si inalte cand vor ele.

image.thumb.jpeg.3b9e6c5066c47eeae475c8767d176d86.jpeg

image.thumb.jpeg.cd4c02f1bf64ed5d9db2e6c648534f75.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pardon, sunt Pioneer, la un moment cautam si ceva de ma Kenwood.


@ Vio - multumesc de sfaturi, fara a fi malitios, la mine este greu pana ma urnesc, cum am facut si cu pickup-ul.


Pentru ca m-am inarmat cu un pistol de lipit, as vrea sa comand niste condensatoare noi, sau sa le verific pe cele actuale daca mai sunt in parametri? In principiu vreau sa aduc filtrele in starea initiala dpdv al caracteristicilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cu dus intors manevra cu conzii, vei avea doua surprize. Unu, 90% sanse ca sa gasesti conzii aia ca acum 30 de ani, ca parametrii.

Doi, daca tot bagi pistolul ala in priza si iei conzi scumpi va trebui sa refaci echilibrul tonal, incintele vor suna altfel. Zilele astea povesteam pe elforum o patanie de gen. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

JBL 4315 ..... sunt duplicitar...:))


Altecurile trebuiesc ascultate, pentru mine sunt ceea ce mi-am dorit, deci nu pot fi obiectiv...



ca idee Altecurile suna mortal pe lampa, desi acum sunt conduse de un Classe CA 301 in combinatie cu un pre-amp Restek Vector, iar JBL sunt conduse de un JVC M-7050 cu pre-amp Sony TA-E86 (detin si puterea TA-N86 - 18w la clasa A)

20160619_201306.thumb.jpg.8bde03972d38221d0802cf702acfa174.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JBL 4315 ..... sunt duplicitar...:))


Altecurile trebuiesc ascultate, pentru mine sunt ceea ce mi-am dorit, deci nu pot fi obiectiv...



ca idee Altecurile suna mortal pe lampa, desi acum sunt conduse de un Classe CA 301 in combinatie cu un pre-amp Restek Vector, iar JBL sunt conduse de un JVC M-7050 cu pre-amp Sony TA-E86 (detin si puterea TA-N86 - 18w la clasa A)

 

Soul, cred ca in camera aceea se cere un covor mai mare si "mitos" .

Ar fi un castig mare pentru sunetul intregului sistem daca ai pune ceva bureti pe pereti si bass trap in colturi.

Este multa suprafata neteda si cred ca ai ecouri . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu este ca"atunci cand vinzi apartamentul" care poate fi peste ani si ani de zile...IDEEA este sa te bucuri de muzica! ZILNIC!

Daca te gandesti ca strici peretii...pierzi muzica.....

Si sa mai stii o chestie - cativa bureti frumosi, in culori placute fiecaruia, pozitionati discret sigur vor creste ambianta si caldura camerei.

Investitia in bureti este fff mica in comparatie cu tot sistemul.

investitia in bureti si bass trap, dupa mine, este cea mai ieftina si imediat observabila masura "in cadrul" sistemului audio.

Cel mai ieftin upgrade; si cel mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

În acest moment, cele mai bune pe care le-am deținut sunt cele pe care le dețin de ieri, Ohm C2, care literalmente m-au lăsat cu gura căscată din primele secunde.

Bookshelfuri destul de masive, extrem de greu de găsit în starea în care sunt ale mele, nu mi-a venit să cred când am văzut că băieții ăștia încă păstrează stocuri de piese de schimb pentru ele, la prețuri relativ decente, cu condiția să le livrezi înainte piesa originală! Mai rar vezi așa ceva.

https://ohmspeaker.com/legacy-products/c2/

20190818_091100.jpg

20190818_091123.jpg

20190818_091253.jpg

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În foarte scurt timp vor ajunge la mine și o pereche de KEF Reference R107 și cu asta sper să mă și potolesc cu boxele 😄 cel puțin pe următorii 10 ani.

„Recommended as one of the few full-range dynamic loudspeakers that I have experienced to touch the soul—not just of the music, but of the listener.”—John Atkinson
https://www.stereophile.com/content/kef-r107-loudspeaker-john-atkinson-1991-part-4#P5fT1rgCyr0w92wG.99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.