Sari la conținut
HiFi Tech

Care au fost cele mai bune boxe vintage detinute vreodata?


pilgrim

Postări Recomandate

Eu am avut doua perechi de boxe vintage, ambele de raft.


Primele au fost Canton Nestor 303. Boxe pe 2 cai cu bas reflex. Au fost primele mele boxe audiofile - asa le consideram atunci. Eram tare multumit de ele. Au mers pe un sitem Sony QS. Cand le-am cumparat le-am testat pe un amplif vintage Marantz. Cu Sony sunau altfel.


A doua pereche de boxe vintage a fost Braun ADS CM 7. Boxe pe 3 cai, cutie inchisa, foarte solide,15KG bucata.

Le-am luat la inceputul acestui an, de la power-zone, Cluj. Am trecut pe acolo sa vad ce viniluri au mai adus, m-am uitat si la aparatele si boxele vintage de pe acolo - ca au o gramada, am vazut aceste boxe, le-am ascultat, le-am luat - desi acasa mai am doua perechi. A fost asa...dragoste la prima vedere. Le-am tinut o vreme, dar le-am vandut pt ca nu le prea foloseam. Imi pare rau pt ele.


Sunet bun: curat, precis, medii placute, cu voci incredibile, bas scurt, strans, dar nu prea mult.


Altele n-am avut. Si nici nu cred ca voi mai avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2000 cred , :roll: nu imi mai aduc aminte exact, am intrat in posesia unor mult controversate BOSE 901 seria IV (1974), o poveste lunga a fost apoi aducerea unui EQ din SUA, erau alte timpuri , dar le-am ascultat cu placere pe un harman/kardon 150+ quadrofonic (1973) imi luasem chiar si BOSE 301seria V pentru a avea un sistem quadro , pozitionate corect si pe genul de muzica pe care il ascultam si inca il mai ascult destul de mult (RITHM&BLUES) sunau OK. Nu m-am despartit de aparate si dar nici nu le mai acult , stau si se prafuiesc degeaba :| asa sunt eu ma atasez de lucruri :oops: , .Acum doua trei saptamani am achizitionat o pereche de DALI 104 la care am facut si un mic review , de atunci nu le-am mai decuplat de la sistem, asta nu inseamna ca suna mai bine decat DALI-urile Suite 2.8 pe care ascult in mod normal dar sunetul acestor boxe din anii '80 este chiar linistitor.

Chiar va trebui sa-mi iau inima in dinti si sa mai instrainez din aparatura de prin casa pentru ca nu vreau sa ma trezesc in pragul divortului . :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am citit forumul si nu m-am putut abtine sa nu scriu ca in anii trecuti prin 94 am avut o pereche de boxe DIATONE DS 1000 absolut noi,in cutii..sunt pe undeva pe Mihai Bravu...am avut si mai am si acum din seria diatone/mitsubishi,dar atunci, chiar si acum acesta firma impresioneaza prin calitate, rafinament si fiabilitate,lucru stiut de putini melomani,din punctul meu de vedere este o firma de top japoneza car nu are nici o legatura cu restul echipamentelor audio expuse pe piata de a lungul timpului de producatorii japonezi .

5acfb1b6a013b_diatoneds1000.jpg.c990296b080a385d036c7dd6e6d663c1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am citit forumul si nu m-am putut abtine sa nu scriu ca in anii trecuti prin 94 am avut o pereche de boxe DIATONE DS 1000 absolut noi,in cutii..sunt pe undeva pe Mihai Bravu...am avut si mai am si acum din seria diatone/mitsubishi,dar atunci, chiar si acum acesta firma impresioneaza prin calitate, rafinament si fiabilitate,lucru stiut de putini melomani,din punctul meu de vedere este o firma de top japoneza car nu are nici o legatura cu restul echipamentelor audio expuse pe piata de a lungul timpului de producatorii japonezi .

Waw... o pereche de boxe Diatone în Romania?! O firmă high-end japoneză cvasinecunoscută la noi, cu vânzări puține altundeva decât piața internă niponă.

Mereu m-am întrebat cum or suna boxe de la Diatone? Observ confirmarea Dvs. că au un sunet magnific...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Diatone 1000 au fost pe ebay.de saptamina trecuta (vinzatorul din Moscova) . Nu s-au vindut, pe la 1600 s-a terminat licitatia dar nu a fost atinsa suma ceruta de vinzator. Se vor relista.

Ca amintea Fluffy de coaxiale, acum ceva timp am luat la plezneala Kenwood LS 770, anii "70, foarte coerent sunetul, coaxial de 10" tweeter titancu horn, membrana pasiva cu masa variabila (o poti mari din saibe metalice de adaos).

Suna seducator...In timp mai luat inca doua perechi (MKI si MKII) :D . Si am mai gasit un rind de difuzoare si membrane pasive in Colorado, le-am luat , trebuie sa vina.

Cit de bine sa sune sa ma determine sa iau 4 perechi ? Parca aud; tipul e sarit!!!

Au potential urias, coloreaza putin de la implementarea de buget mic, urmeaza un tuning serios. Presimnt miez de miez. :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi utilizatori, sunt nou pe aici si am si eu o intrebare si anume unde pot sa gasesc sa cumpar o pereche de boxe Diatone, stiu ca sunt foarte rare prin Romania. Stima.

 

Detin o pereche de Diatone DS-30B in stare foarte buna. Suna magnific. Se pot testa atat cu doua amplificatoare pe lampi, push-pull si SE cat si cu un amplif pe tranzistori. Nu sunt interesat sa le vand neaparat, dar pentru un pret bun le dau.


Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Printre cele mai interesante boxe vintage care le-am detinut au fost Backes & Muller BM6 (crossover activ si alte nazdravanii) - cu un realism incredibil la redarea inaltelor , KLH Model 33 - poate nu erau cele mai corecte dar un sunet extrem le legat si involving, o placere sa le asculti! In acelasi registru Quad ESL57.... Referinta insa ar fi Infinity Renaissance 90, care se pot lua la tranta cu majoritatea boxelor scumpe actuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am avut la un moment dat o pereche de Onkyo SC 601. Ce aveau deosebit in primul rand era faptul ca erau aproape ca tocmai iesite din fabrica (!). Practic, seria asta nu mai poate fi gasita asa, toate au suspensiile schimbate. Deoarece posesorul nu vroia sa le trimita prin posta, m-am dus ca nebunu pana in Frankfurt cu masina dupa ele. Au fost niste boxe ok, dar in mod sigur nu as mai face nebunia, privind retrospectiv nu a meritat.

Cele mai bune boxe vintage pe care le-am auzit au fost niste standflooruri Audio Event (intamplator, practic tot Onkyo) care dadeau o senzatie de sunet live fantastica. Intotdeauna am regretat ca nu le-am cumparat cand am avut ocazia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Prin 1986 daca retin bine am avut niste boxe rusesti mici dar foarte bune. Erau boxele de la magnetofoanele Kashtan, Radiotehnika S-30B. Ulterior au aparut si modele mai mari dar cata vreme aceste boxe au fost pe piata noastra niciodata n-am avut bani sa le inlocuiesc pe cele mai mici. Varianta S-90B se remarca prin liniaritatea foarte buna. Cele mai recente boxe vintage ascultate erau fabricate in 1969 si foloseau difuzoare Tannoy Red 15. M-a surprins combinatia exceptionala cu SARA. Sunetul rezultat era puternic audiofil cu un soundstage urias , nemaiintalnit de mine pana acum. Sunetul venea de peste tot iar detaliul incredibil. Erau usor colorate cand le-am comparat cu monitoarele Barefoot, coloratie care se vedea si din garficul facut in studioul IPT Recording. https://ro-ro.facebook.com/iptrecording.studio dar Tannoy-urile era cu mult mai vioaie si placute urechii. Daca vreti sa le ascultati sunati la studiou, baietii de acolo sunt pasionati de vintage. Au tone de aparatura vintage. Cauta un electronist bun pe vintage sa readuca la viata unele piese de colectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ultima pereche de boxe pe care am luat-o au fost nişte boxe Philips 22RH497. Pe 3 căi, 40L volum iar diful de bass de 250mm este Alnico Ticonal, adică mai avea şi ceva titan în combinaţia Alnico.

Aceste boxe mi-au liniştit căutările. Sunt boxe făcute între '69 şi'71...fiind scumpe s-a oprit producţia lor. Nu au bas reflex, deci basul e foarte exact. De rest ce să mai vorbesc?

Chiar m-am liniştit la capitolul ăsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos topicul si boxele prezentate,pun si eu boxele mele Technics SB-7000, eu le spun "babele"!


atasez cateva poze/caracteristici faza/frecventa, boxele nu contin cabluri de OFC sau condensatoare dumnezeiesti dar suna mai bine dacat multe dintre cele care contin asemenea gadget uri, in opinia mea, niste boxe mari cu sunet mare.


*pictures courtesy of audio-heritage.jp

sb-7000(1).JPG.ca3ea03961866b0265e027a2909da556.JPG

sb-7000(3).jpg.ba321b3340ae4e0a2bcf0b4010ee3405.jpg

sb-7000.JPG.85a0d9377f8e396de84330ad3761e97c.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

[attachment=0]bede489d6ef1e7f23b7ad287573af845-6847540-700_700.jpg[/attachment]

 

Salutari pasionatilor :) Imi place topicul si m-am decis sa va impartasesc si eu despre o pereche de boxe vintage , care mi-au intrat la inima si anume Quadral Phonologue Wotan. Model realizat undeva prin 80-81`. Imi pare rau ca am renuntat la ele. Momentan detin Infinity Kappa 8.2 i seriaII si sunt foarte multumit de ele.


Va urez sa fiti sanatosi si sa aveti timp de muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna seara, urmaresc topicul de ceva vreme...am zis sa prezint si eu o pereche de "batranele" dragi mie..este vorba de o pereche de B&W DM 14 (poza este de pe net)...am observat aici un posesor de Technics SB-7000 felicitari si "sa va traiasca"..nu le-am ascultat si tare sunt curios cum suna :)...cele bune

b-w-dm-14-285844.jpg.faec880335f644881959918331602443.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am luat la plesneala, doar de a avea si un sunet vintage in system,

SANSUI SP2500X.


Doamne! Ce sunet. Ce noroc pe mine.

Ce voci?! Ce bas!? De inalte ce sa mai vorbim. Hornuri, tata.

Carcasele au suferit ceva exfolieri, dar nu ascult cutiile.


EXTRAORDINARE.

Vintage rules!!!

Dau flit la boxe actuale de 2000-3000Eur.

Pe vinil 180gr cu amplitunerul LAFAYETTE LR1100 - sunt sublime.

Pur si simplu au de toate.

Insa exceleaza pe voci si spatialitate.

Scena uriasa!!!


PAROL.

IMG_20150402_003218.thumb.jpg.13ad8850d5bd158fd3c51c571ef8a401.jpg

IMG_20150402_003332.thumb.jpg.af72aae9b94842ade0e30a0b916176c7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.