Sari la conținut
HiFi Tech

Convertoare D/A - ce alegem


adrianlucian

Postări Recomandate

acum daca iti propui FIX scula X sau Y, e posibil sa ai parte uneori si de ceea ce relatezi... la noi exista din pacate traditia asta cum ca "nu aducem domne d'alea, ca nu se vinde!" m-am lovit de faza asta de multe ori la dealerii auto...

multi m-au pierdut de client si au ratat sume frumusele doar pt ca nu aveau modelul X la test drive... pai zic "bine, dar eu am banul in buzunar, daca aduceti modelul ala la test il conduc, si daca imi place il iau!" ei "nu, il luati altfel nu il aducem!"

adica "betmen, betmen!"...nu ajungea informatia de la unul la altul, era o fisura undeva, pe drum.

basca, nicio alternativa!


un dealer decent iti va oferi o alternativa, chiar daca nu are exact acel produs pe care doresti sa il pipai/amushinezi/amiroshi...

ganditi-va ca, la un portofoliu de - sa zicem - 20 de branduri, si cu vreo 30-40 de produse cel putin de fiecare, cu preturi de la zeci de eur la multe zerouri, e cam greu sa ai pe stoc orice... dar daca esti smart casual, nu lasi omul sa plece cu buza umflata! eu asa gandesc... eu de unde am putut impumuta, am imprumutat, de unde nu s-a putut si curiozitatea a fost mare, am cumparat, iar unde nu s-a putut nici asta, am plecat cu "sarsanalele" personale dupa mine sa fac comparatii...uneori de mai multe ori, ca sa fiu eu convins!

where there's a will, there's a way!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

corect' date=' inca ma mai consider norocos, si cred ca toti suntem pt ca de ceva timp exista suficienti importatori de audio in Bucale ca sa iti faci "mana" (pardon - urechea), [b']numai sa vre[/b]i!

Nu-i bai ! Io nici dupa cateva interventii si rugăminti, nu am putut sa testez un headamplifier Bryston BHA 1 in sediul importatorului OFICIAL (din Bukarestenbourg) :lol: D'apoi educarea si civilizarea urechilor pă la dilări ?! Dreamuri frumoase..

 

Gaby, nu stiu ce te determina sa dezinformezi si sa generalizezi.


1. Sincer, nu cred ca Bogdan ( distribuitorul Bryston ) ti-a refuzat privilegiul de a asculta un aparat/sistem, fara motive obiective ( cum ar fi faptul ca nu il avea in stoc sau ca avea anumite programari ), il cunosc si e un om respectabil si deschis.


2. Daca chiar ar fi adevarat, nu inteleg de ce generalizezi, promovind un fel de minie proletara la adresa tuturor "dealer"-ilor. Pina una alta, mie cel putin, nu mi-ai calcat pragul ca sa poti face asemenea afirmatii si sunt aproape sigur ca nici multor altii. Mai mult chiar, in momentul cind iti aratai interesul ca ai vrea sa faci niste comparatii de cabluri, unele din ele fiind la noi in portofoliu, si eu m-am oferit sa ti le trimit pro-bono la testare nu ai catadixit sa-mi raspunzi nici macar cu ceva de genul "Du-te-n "puii" mei! " ( na', ca sa nu fiu acuzat de limbaj obscen pe un forum de fecioare) . Dar te dai lebada ranita, marginalizat, persecutat, etc.


3. Ai niste inconsistente serioase in ideatie: acum spui ca ai fost in Bucuresti si ai fost prost primit la Bogdan ( repet, ma indoiesc) dar tu de cele mai multe ori spui ca tu nu vii niciodata in Bucuresti din cauza distantei insurmontabile :roll: , 7000km conform spuselor tale :crazy::wtf: ......


4. Catalinmetal cred ca a punctat bine, "numai sa vrei".......ca-n zicala a trece baba strada.....

5acfb1e18fbaf_Babarolle.jpg.c730cbc99f7132a3fcabd9aa841101c2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naim-ul V1 a dat o fugă până la mine :). Deocamdată arată ce ştie cu fişiere legacy (16/44) şi cu hi-res. JRiver serveşte fişierele. Mâine va arăta ce ştie cu DSD ;)


La noapte dau atacul la ghene, poate găsesc un PS1 să fac comparaţii :lol:


DSCF3583.jpgDSCF3583.jpg"><a href=http://s15.postimg.cc/ae9l7bd4b/DSCF3583.jpg' alt='URL>'>

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate găsești la ghena si NAIM Dac V1 care a fost al meu, sa asculti dual mono :lol:

 

Naim-ul V1 a dat o fugă până la mine :). Deocamdată arată ce ştie cu fişiere legacy (16/44) şi cu hi-res. Mâine va arăta ce ştie cu DSD ;)


La noapte dau atacul la ghene, poate găsesc un PS1 să fac comparaţii :lol:


DSCF3583.jpgDSCF3583.jpg"><a href=http://s15.postimg.cc/ae9l7bd4b/DSCF3583.jpg' alt='URL>'>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu ai cicit comentariile dealer-ului NAIM....

Eu nu ma atac, dacă găsiți dați-mi-l mie va rog.

 

Poate găsești la ghena si NAIM Dac V1 care a fost al meu' date=' sa asculti dual mono :lol:

[/quote']

 

Un asemenea atac, atata josnicie, n-am prea vazut, pe forum, pana acum.

N-a zis nimeni ca a gasit la ghena un NAD ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am lămurit din momentul în care a început să laude playstation. După cum am mai spus pe forum, sculele nu te fac audiofil.


Revenind la V1: Nu pot emite foarte multe judecăţi privind sunetul în acest moment, deoarece de-abia l-am pus în mişcare şi deocamdată rulez fişiere legacy. Eu nu sunt adeptul A-B-urilor, mi se par o prostie, am mai spus-o. Nu mă apuc să comut ca disperatul între Creek şi Naim, că m-aş simţi penibil.

Ce pot să spun în prima fază: m-a impresionat construcţia lui. Pare o bucată de granit cu nişte leduri. Denotă o calitate a construcţiei care îţi inspiră încredere din momentul în care îl atingi. Pare foarte "manly".

Altceva: uşurinţa de utilizare. E "walk in the park". De fapt, construcţia lui combinată cu uşurinţa de utilizare dau o combinaţie aparte, trebuie să-l testezi ca să înţelegi.

După câteva piese ascultate, am regăsit acelaşi ritm "infecţios" pe care l-am auzit în diverse ocazii ascultând Naim. De fapt, încep să fiu convins că ăsta e atuul celor de la Naim în faţa tuturor celorlalte mărci, şi că ei pe asta pedalează şi pe asta se bazează. Iar ca firmă, hai să recunoaştem, pe asta se bazează ca vânzări. V1 are un ritm fantastic. Cred că au un anumit tuning ca să obţină acest ritm, acest feeling. Bag mâna în foc. La faza asta sunt unici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dac v1 nu este slab, este un dac foarte bun.

Mie mi-a plăcut mai mult m51 dar cu siguranța nu este cel mai cel.


Clar nu m-a obligat nimeni, este adevărat.

Înțeleg si îți mulțumesc ca m-ai informat despre părerea ta despre ce merit eu.

 

Daca tot dac v1 e atat de slab de ce mai vorbesti despre el, daca nu ti place nu l lua, poate altii au alta parere, nu cred ca te a obligat nimeni sa l iei, poate totusi scrii ceva despre nadul tau care este cel mai cel. N ai pic de respect fata de oamenii din comunitatea asta care incearca sa inteleaga ceva, nu meriti nimic mai mult decat sa fii ignorat. Andi ne poti spune componenta sistemului, setarile facute?


 

Poate găsești la ghena si NAIM Dac V1 care a fost al meu' date=' sa asculti dual mono :lol:

[/quote']

 

Un asemenea atac, atata josnicie, n-am prea vazut, pe forum, pana acum.

N-a zis nimeni ca a gasit la ghena un NAD ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare normal ca o persoana care este incentivata direct de profit sa recomande propriul produs in mijloacele de promovare online.

Daca as vinde produsul X, si eu as intra pe forum si as spune "X este forta, painea lui Dumnezeu, mori cum suna, etc".


Nu mi se pare deloc normal si nic profesional sa toleram un marketing bazat pe injurii personale fie direct fie prin intermediari (incentivati la randul lor prin discount-uri sau mai stiu eu cum).


Eu personal consider ca am expertiza, am detinut de la CA Dacmagic, Arcam iRdac (achizitionat chiar de la dealer-ul care imi aduce injurii in public, pot uploada factura), PS Audio Nuwave, Naim Dac V1, Nad M51 (de 3 ori), Accuphase DAC-40, Marantz NA-11S1, Matrix X-sabre, Yamaha CD-S 2100, si altele la teste. Nu accept ideea ca trebuie sa fi detinut toate echipamentele din lume ca sa iti dai cu parerea, mai ales ca multi altii sunt mai incepatori decat mine (desi valoarea sistemului meu este putin peste media din Romania as spune, nu ca asta ar reprezenta mare lucru) - si tot respectul pentru cei mai experimentati, dar asta nu justifica trivializarea audiofiliei prin limbaj suburban si atacuri personale.


Nu sunt deloc de acord ca o persoana care isi exprima opinia pe un forum trebuie sa fie experta pentru a nu fi insultata ca la usa cortului, daca asa vezi tu lucrurile, let's agree to disagree.

 

Reactia lui Jack este rezultatul spuselor tale. Jack activeaza pe acest forum. Incearca sa te pui in locul lui. Ai un business, ai in portofoliu un brand foarte bun cum este Naim, si apare cineva, din neant, care terfeleste un aparat pe care tu il promovezi. Tu cum ai fi reactionat ?

Cand totusi faci astfel de afirmatii trebuie ca tu personal sa ai expertiza, sa stii sa apreciezi un sunet, sa fii sigur ca aparatul respectiv a fost integrat intr-un sistem cu care se matchuieste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, interventia mea nu a fost din cauza terfelirii produsului DAC V1 NAIM, caruia nu-i scade valoarea datorita aberatiilor unui neica nimeni. Dupa cum se poate citi in posturile mele, nu au fost interventii pe baza produsului ( desi, probabil, asta se urmarea ) ci mi-am iesit din fire cind am vazut atacurile unui personaj, aparut din neant , la adresa lui Bogdanozaurus. Nu inteleg de ce nu a fost banat atunci, atacurile la persoana, cu stirea mea, nu sunt admise. Daca eu il intreb ceva de genul : " Ba, tu ai ceva in cap, sau ai venit sa pierzi timpul pe-aici?" poate fi considerata o dovada de bunavointa?


Stiu, nu sunt avocatul lui Bogdan, dar ma deranjaza atacurile sub centura, chiar aduse altora, atitudinea de sobolan ( care musca si se ascunde dupa tomberon ). Daca vedeti un sobolan, nu intentionati macar sa dati dupa el cu o piatra?! Daca vedeti pe strada un om atacat, nu ar fi firesc sa-i sariti in aparare? Sau suntem atit de bolnavi ( ca societate) incit normalitatea ar fi sa ne uitam pasivi ?! Probabil ca da.


Contrar oricaror speculatii, reactia mea a fost data de atitudinea acestui individ. Daca cineva ( exceptind Danyro ) considera ca am fost deplasat, ca am facut ceva rau, imi cer scuze si daca doriti, pot sa nu mai inoportunez pe nimeni.


Si legat de asa zisul limbaj vulgar, desi as vrea sa mi se specifice concret unde, consideram ca nu suntem pe un forum de domnisoare; pe de alta parte sa "ridice mina" cine nu se uita la filme sau alte emisiuni, mai ales straine, unde abunda expresii de tip "fuck", "kiss my ass" , etc. Daca ati fi deranjati, de ce va mai uitati la acele filme?! Uitati-va doar la "Trinitas" si totul va fi OK.


Nu mai ascultati PINK FLOYD !!!!! Iata ce versuri am gasit in albumul "The Final Cut" :


Not Now John (Waters)


Fuck all that we've got to get on with these

Gotta compete with the wily Japanese.

There's too many home fires burning

And not enough trees.

So fuck all that

We've go to get on with these.


Can't stop

Lose job

Mind gone

Silicon

What bomb

Get away

Pay day

Make hay

Break down

Need fix

Big six

Clickity click

Hold on

Oh no

Brrrrrrrrrring bingo!


Make 'em laugh.

Make 'em cry.

Make 'em dance in the aisles.

Make 'em pay.

Make 'em stay.

Make'em feel ok.


Not nah John

We've got to get on with the film show.

Hollywood waits at the end of the rainbow.

Who cares what it's about

As long as the kids go?

Not now John

Got to get on with the show.


Hang on John we've got to get on with this.

I don't know what it is

But it fits on here like.....

Come at the end of the shift

We'll go and get pissed.

But now now John

I've got to get on with this.


Hold on John

I think there's something good on.

I used to read books but.....

It could be the news

Or some other abuse

Or it could be reusable shows.


Fuck all that we've got to get on with these

Got to compete with the wily Japanese.

No need to worry about the Vietnamese.

Got to bring the Russian Bear to his knees.

Well, maybe not the Russian Bear

Maybe the Swedes.

We showed Argentina

Now let's go and show these.

Make us feel tough

And wouldn't Maggie be pleased?

Nah nah nah nah nah nah nah!


"s'cusi dove il bar

(What?)

se para collo pou eine toe bar

s'il vous plait ou est le bar

(...say it in English!...)

oi, where's the fucking bar John?

(Oh, now you're talking!)"

Oh! Rule Britannia! Britannia rules the day

Down!

Go, Maggie!

Hammer, Hammer, Hammer, Hammer, now!


Huo, Waters, huligan! :lol::lol::lol:


">https://www.youtube.com/watch?v=E9Xc3QR_5UA


Mai vreti?! Poftim, alti doi fara valoare, probabil niste manelisti :crazy::crazy::crazy:


https://www.youtube.com/watch?v=mHC2HoVRQDs


Nu stiu de ce atitudinea de pe forumul asta ma duce cu gindul la o scena dintr-un film care a facut istorie ( poate domnu' sensibilos ar trebui sa faca demersuri pentru a fi scos :roll: )


">https://www.youtube.com/watch?v=YzPbcVac-7Y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................................................




Eu personal consider ca am expertiza, am detinut de la CA Dacmagic, Arcam iRdac (achizitionat chiar de la dealer-ul care imi aduce injurii in public, pot uploada factura), PS Audio Nuwave, Naim Dac V1, Nad M51 (de 3 ori), Accuphase DAC-40, Marantz NA-11S1, Matrix X-sabre, Yamaha CD-S 2100, si altele la teste. .....................................................

 

 

In afara de Matrix X sabre, care din sursele mentionate mai foloseste chip-uri Sabre? Nu de alta, dar ca sa-ti argumentezi afirmatia cu "sunetul steril" ....Si daca nu-ti cer prea mult , in ce sistem ai ascultat, si cum definesti "sunetulo steril" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ONANÍST, -Ă, onaniști, -ste, s. m. și f. (Rar la f.) Persoană care practică onania2. – Din fr. onaniste, germ. Onanist.

Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink


ONANÍE2 s. f. 1. Producere a plăcerii sexuale, la bărbat, prin autoexcitare; masturbație, onanism, malahie. 2. Fig. Vorbărie goală, muncă ineficientă. – Din lat. onania, germ. Onanie.

Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink


Pentru clarificare, am folosit intelesul de la punctul 2. al termenului . Nu era cu conotatie sexuala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A se nota si superficialitatea pregatirii teoretice ale dealerului Naim, si Yamaha CD-S 2100 are un chip Sabre.

Asta si marketingul agresiv a la Donald Trump.


Dar faptul ca insista sa converseze cu un "neica nimeni" (nu stiu cum defineste dl. Jack asta - prin valoarea sistemului, caz in care 90% din audiofili se incadreaza, prin valoarea salariului lunar - pe care nu o cunoaste, sau in mod automat pentru orice audiofil care il deranjeaza) care a spus ca il ignora datorita nepotrivirii nivelului de educatie este absolut amuzant.

 

.................................................




Eu personal consider ca am expertiza' date=' am detinut de la CA Dacmagic, Arcam iRdac (achizitionat chiar de la dealer-ul care imi aduce injurii in public, pot uploada factura), PS Audio Nuwave, Naim Dac V1, Nad M51 (de 3 ori), Accuphase DAC-40, Marantz NA-11S1, Matrix X-sabre, Yamaha CD-S 2100, si altele la teste. .....................................................

 

[/quote']

 

In afara de Matrix X sabre, care din sursele mentionate mai foloseste chip-uri Sabre? Nu de alta, dar ca sa-ti argumentezi afirmatia cu "sunetul steril" ....Si daca nu-ti cer prea mult , in ce sistem ai ascultat, si cum definesti "sunetulo steril" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchid subiectul pe termen nelimitat.

Dannyro - de cand ai venit flame & trolling scrie pe fruntea ta; problema nu este opinia ta despre Naim V DAC, ci modul tendentios in care ai abordat subiectul.

Jack & the others - regulamentul specifica foarte clar, ca in momentul in care cineva incalca legea, sa semnalizati moderatorului. Din pacate, ati preferat sa va faceti singuri dreptate incalcand la randul vostru regulamentul.

Sa fiu sincer m-am saturat de nevrozele haudiofile, asa ca aceasta va fi ultima mea decizie de moderator. Am suficient stres la bar incat sa ma incarc suplimentar si cu nervii vostri.

Uichend placut! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.