Sari la conținut
HiFi Tech

Convertoare D/A - ce alegem


adrianlucian

Postări Recomandate

Nu cred ca am 2-3 ani de cand folosesc si computerul ca sursa de muzica. Sunt ciutan in segmentul asta. Un vecin din Otopeni mi-a dat un cablu USB Furutech Formula 2 sa leg calc la Dac-ul meu Teac UD-nustiucat..

Mi-a rupt capul!

Am iesit practic din pestera. Diferenta intre matzele mele usb no name si asta este uriasa. Acum sa merg mai departe cu un cablu mai scump chiar nu are rost caci nu merita dac-ul.

Deci urmatoarea miscare este upgrade de dac cu intrare USB.

Stiu ca nu nu sunt in topic, vin si intreb are cineva experienta cu NAD M 51?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca am 2-3 ani de cand folosesc si computerul ca sursa de muzica. Sunt ciutan in segmentul asta. Un vecin din Otopeni mi-a dat un cablu USB Furutech Formula 2 sa leg calc la Dac-ul meu Teac UD-nustiucat..

Mi-a rupt capul!

Am iesit practic din pestera. Diferenta intre matzele mele usb no name si asta este uriasa. Acum sa merg mai departe cu un cablu mai scump chiar nu are rost caci nu merita dac-ul.

Deci urmatoarea miscare este upgrade de dac cu intrare USB.

Stiu ca nu nu sunt in topic, vin si intreb are cineva experienta cu NAD M 51?

Multumesc.

 

TEAC-ul tau s-ar putea sa fie mai bun ca acest NAD. Ar fi interesant de stiut ce model este. Stiu cativa oameni cu greutate in pc audio care detin un asemenea convertor d/a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de implicare . Teac-ul meu cu USB IN este UD-H01. Comparat "unul la unul" cu dac-ul din cd-playerul Onkyo dx7911 (ca sunt unul langa altul in biblioteca, unde am computerul) adica cd-playerul ca transport, legat cu coaxial la Teac UD si aRCA nalog la amp, comutat din amp iesire RCA Teac-iesire RCA cd-player , Teac-ul e pe locul 2. Mi-e lene sa leg si in sufragerie unde sunt si alte surse de muzica dar care sunt peste Onkyo 7911, deci nu are rost.

Raimond am citit cam tot ce e pe net despre Nad M51, nu am o opinie clara. Am sa-l iau si am sa-l probez, cum e si normal de altfel. Daca iese peste Teac dar sa si merite de 2,5 ori mai mult castigul de calitate, am sa-l iau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel Onkyo really means business. Poate fi folosit cu succes ca transport de top, la ce transport are in el. Alte firme, care nu au acces la resursele la care are acces un gigant ca Onkyo, ar cere pe acel design cel putin triplu. Am avut si eu la un moment dat modelul imediat inferior 7711 si la cum imi amintesc eu ca suna nu cred ca ar avea nicio problema sa intre in competitie cu Creek-ul meu actual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am Teac UD-H01 si sunt foarte multumit de ce ofera la banii dati pe el.

Chiar ma intrebam daca ar beneficia de un cablu USB mai bun pentru ca momentan am unul de 3m de supermarket.

Astept vineri sa vad poate apar si ceva oferte pe la caburi, as fi dispus sa iau ceva in maxim 200 de lei.


Dar am o nelamurire, cum ar fi mai indicat sa procedez?

Cablu USB lung si RCA scurt (cum am acum) sau invers?

Pentru ca am posibilitatea sa pun DAC-ul fie pe birou langa monitor fie in rack-ul audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba de raspuns la Nad M51 ma pune un pic pe ganduri. N-am mai vazut pana acum un varf atat de pronuntat in zona ultrasonica.De obicei se intalneste o atenuare puternica. Nici semnalele puternice la 0dBFS nu sunt tratate cum trebuie, dar sa zicem ca muzica nu are varfuri atat de puternice decat foarte rar. In rest masoara superb. Ce nu mi-ar mai placea mie este ca are o alimentare smps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amiculae, vezi la colegul Human de la Craiova, face cabluri usb cu aceiasi topologie ca Furutech-ul mentionat de mine (cupru argintat, ecranaj separat date si + -). Am luat de la Human cablu interconect cupru argintat si e OK.

Cat despre lungimi, cat mai scurte.

Raimond, lasa nene ca daca-l iau ii faci tu surse conventionale, una ptr digital si una ptr analog, daca incape. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane la aceeasi bani cu NAD-ul as incerca sa ascult un Naim DAC V1 (referinte la Bogdanozaurus)

http://www.jack-fi.ro/produs/naim-dac-v1/

sau daca te tin buzunarele merita o auditie si Chord Qute (referinte la Bibi)

https://www.avstore.ro/dac-uri/chord-electronics-qute-ex/


Amandoua sunt convertoare D/A bune. Dupe urechea mea au un sunet peste NAD. Normal, este o opinie subiectiva si trebuie tratata ca atare. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, lasa nene ca daca-l iau ii faci tu surse conventionale, una ptr digital si una ptr analog, daca incape. :D

 

Da bineinteles, nu-i niciun fel de problema. Din fericire spatiu exista din belsug. Probabil ca ar fi si primul upgrade serios cu care ar trebui inceput la acest aparat. Cred ca nici ridicarea curbei de raspuns in zona ultrasonica nu este o problema de nesurmontat, banuiala mea este ca ea provine din etajul de iesire analogic unde se poate actiona cu succes. Oricum, frumos este ca la baza este un aparat gandit sa fie foarte performant. Bibilit cum trebuie poate fi adus catre zona hi-end scumpa, cu pretentii foarte mari, "materialul clientului" e de calitate. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, deoarece am remarcat din nou pcb-urile albastre caracteristice sculelor NAD, sunt curios daca exista vreun criteriu in alegerea pcb-urilor. Pot fi din materiale diferite? Pot fi de calitate diferita? Au influenta in sunet, jitter etc? Te intreb pe tine, pt ca tu ti-ai facut pcb-uri pt amplifurile tale, deci trebuie sa stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cam...nepotrivita... sursa smps pentru o asemenea bijuterie. Este adevarat ca urmeaza regulatoare dar eu in locul lor n-as fi facut compromisul asta. Ma uit la un Matrix mini-i, care cu toate ca e mic si pastreaza un pret rezonabil n-a trecut la smps, la fel un Cambridge Audio 851D sau de ce nu Oppo BDP-105D. Despre Naim nu mai vorbim pentru ca nici nu m-as fi asteptat sa introduca o sursa smps. Nu stiu, chiar nu are o justificare serioasa din cauza pretului , transformatorul fiind de putere mica, iar condensatoarele de filtraj ieftine si ele tinand cont de tensiunea joasa de lucru si curentii slabi necesari. Plus ca acest tip de produs nu se vinde in serii foarte mari asa incat sa conteze si un dolar. Ma rog, probabil o fi construit undeva departe iar greutatea suplimentara ar fi apasat la pretul transportului.

Partea buna este ca exista suficient spatiu sa te joci in interior cam cum vrei. Pana la urma este un rahatzel de smps care poate zbura din prima secunda de acolo :)


Andi intuiesti foarte bine. Mai ales in cazul DAC-urilor care lucreaza atat cu semnale digitale cat si cu semnale analogice, cablajul are un rol foarte important. In cazul de fata este aproape un "must have" sa folosesti cablaj in 4 straturi conductoare, din fibra de sticla FR4 cu densitate foarte mare si grosime potrivita. Nu mai amintesc ca aparatele "state of art" apeleaza la teflon si aur. Cablajul, executia lui impreuna cu designul acestuia si al schemei ar trebui sa lucreze cu impedante bine stabilite pe fiecare mmp, fiecare gaura, trecere, vias, facuta cu rost, etc... Daca vrei DAC-uri cu jitter de pico secunda conteaza si lacul de acoperire folosit la silkscreen si soldermask. As zice ca pe deo parte sunt piesele si schema, iar de cealalta cablajul. El da cel mai mult nas in nas cu interferentele electromangetice externe si chiar cele proprii care sunt generate intr-o sectiune si induse parazit in alta sectiune.


Designul cablajului nu tine de frumusete, de asezarea pieselor ordonate asa incat sa dea bine, ci pur si simplu el se creaza dupa necesitatile tehnice care apar. Este foarte greu, mai ales la un asemenea nivel de complicatie sa spui din afara daca acesta a fost bine proiectat si executat. Pana la urma masuratorile iti releva adevarul si nu ochiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun design interior, daca pot sa-i spun asa, l-am vazut in sculele Accuphase. Nu stiu de ce, dar la cum arata interiorul acelor scule, cred ca pt ei chestia asta reprezinta un capitol foarte important.


@Raimond, mersi pt raspunsul detaliat si foarte interesant. M-am gandit eu ca pcb-urile conteaza in toata ecuatia, dar nu eram sigur in ce grad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Contribui si eu la acest thread, chiar subiectiv fiind ca posesor de M51.

Personal am avut Naim Dac V1, mi s-a parut mult sub M51 la toate aspectele. Nu cred ca are sens sa vorbim despre acest convertor, studiati si pe audio.de


Am avut si Matrix X-sabre, nu are nici o treaba cu M51 l-am vandut urgent (evident Matrix Mini este sub X-Sabre). Sunet steril, analitic, specific Sabre. Oppo este identic aproape.


Din punctul meu de vedere M51 presteaza mai slabut prin USB, pe COAX este din alt film !


De acord complet pe partea de power supply, unii l-au modat cu traf, altii cu output pe tuburi, si unul a pus metal in jurul alimentarii. Si ca tweak-uri s-a inlocuit si siguranta fuzibila. Dar Naim Dac V1 are ditamai sursa si tot degeaba, suna mai bine un Playstation vechi !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naim Dac V1, mi s-a parut mult sub M51 la toate aspectele. Nu cred ca are sens sa vorbim despre acest convertor, studiati si pe audio.de

!!

 

Pai pe audio.de Naim-ul are 120 puncte, Nad-ul 125, ambele "sehr gut". Adica nu vad mare diferenta la punctaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, pe de alta parte mai sunt doar 20 puncte pana la top reference (MSB Analog DAC si altele).

In functie de valoarea sistemului, diferenta devine semnificativa, mai ales fiind vorba de sursa.

 

Naim Dac V1' date=' mi s-a parut mult sub M51 la toate aspectele. Nu cred ca are sens sa vorbim despre acest convertor, studiati si pe audio.de

!![/quote']

 

Pai pe audio.de Naim-ul are 120 puncte, Nad-ul 125, ambele "sehr gut". Adica nu vad mare diferenta la punctaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar pana la urma vorbim de comparatia dintre un dac care la lansare avea pret de lista 1500 lire (NAD) si unul care avea pret de lista 1250 lire. Pana la urma diferenta aia de puncte poate fi justificata, nu?


Nu ca ar avea vreo relevanta punctajele de pe audio.de...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar situatia preturilor a stat altfel la lansare. Acum insa Nad il iei cu 4900 si Naim este 9000 lei, ceea ce ar fi justificat daca Naim ar suna mai bine - ceea ce clar nu este cazul. Dar este cu adevarat ironic.


Diferenta se justifica pentru ca sunetul este superior din toate punctele de vedere :)

 

Bun, dar pana la urma vorbim de comparatia dintre un dac care la lansare avea pret de lista 1500 lire (NAD) si unul care avea pret de lista 1250 lire. Pana la urma diferenta aia de puncte poate fi justificata, nu?


Nu ca ar avea vreo relevanta punctajele de pe audio.de...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca pretul ala de 9000 e pt noua versiune, cu DSD. Posibil sa ma insel, poate cineva care cunoaste mai bine cum sta situatia cu V1 ne poate lamuri.


Pe de alta parte, sunt niste posesori de V1 pe forum si din cate stiu eu sunt foarte multumiti de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te înșeli, dsd vine prin upgrade de firmware.

 

Mi se pare ca pretul ala de 9000 e pt noua versiune, cu DSD. Posibil sa ma insel, poate cineva care cunoaste mai bine cum sta situatia cu V1 ne poate lamuri.


Pe de alta parte, sunt niste posesori de V1 pe forum si din cate stiu eu sunt foarte multumiti de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de puncte de pe audio.de nu are nici o relevanta. Valoarea unei componente audio nu poate fi cuantificata prin puncte, procente sau alte bazaconii. Mai mult decat atat, teutonii gresesc flagrant si cu matching-ul si cu restul lantului audiofil. De obicei limiteaza pretul/performanta restului componentelor lantului in funtie de componenta testata/evaluata. In al doilea rand matching-ul este un criteriu decisiv in evaluarea unei componente audiofile si ei uita complet acest lucru. Ca atare, recomand folosirea urechilor din dotare sau in lipsa capacitatii folosirii acestora, folosirea stricta a recomandarilor unor prieteni/forumisti/ cu aceleasi gusturi in materie de sunet, cu componente similare in sistem. Altfel, observatiile nemtilor sunt total irelevante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera din pacate poate schimba substantial perceptia sunetului. Este foarte greu sa ghicesti ce componenta s-ar potrivi unei alte persoane, mai ales ca pe langa locatie intra in joc si perceptia psihica despre sunet formata. Singurul criteriu concret de departajare intre aparate raman masurarea distorsiunilor dar nu stiu daca acest criteriu este de folos pentru auditii. In general se pare ca nu conteaza decat cand distorsiunile devin exagerat de mari. Asta e, nu ramane decat proba practica, auditia propriuzisa a aparatelor la locatia unde vor functiona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.