Sari la conținut
HiFi Tech

Exact Audio Copy ...EAC...


catalin

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

importante sunt două chestii:


meniu -» drive options - tabul Extraction method :


- alegi secure modes - secure mode (în burst mode nu face nici un fel de corecții)

- bifezi drive has "Accurate Stream" feature

- bifezi drives caches audio data

- debifezi drive is capable of retreiving C2 error information



* secure mode este un mod în care EAC verifică datele prin citiri repetate

* e important să bifezi "drive caches audio data" pentru ca EAC să dezactiveze cache-ul hardware al drive-ului (altfel citirile repetate s-ar face din cache și nu de pe disc și ar fi o păcăleală - ar "citi" aceleași date de mai multe ori)

* ultima opțiune se referă la faptul că drive-ul poate raporta corect erorile C2 întâlnite. Sunt puține drive-uri care o fac (și o fac corect), în marea majoritate a cazurilor nu o fac (dacă tu știi că ai o unitate care raportează corect erorile C2, bifează opțiunea fiindcă va reduce timpul extracției). Debifând opțiunea, EAC va verifica el însuși erorile C2 și va ignora ceea ce raportează drive-ul.

5acfb1b908320_ScreenHunter_01Jun_0110_32.jpg.80b1c5412300195e22216222eb1767dd.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze :D


a doua chestie importantă era să activeze suportul pentru AccurateRip, având astfel autoconfigurat și offsetul de citire.


AccurateRip este o bază de date globală. Cu suportul activat, EAC va compara rezultatul extracţiei cu valorile înregistrate de alţi useri. Dacă rezultatele coincid, sunt şanse mari să avem parte de un rip perfect (e puţin probabil să fie vorba exact despre aceleaşi erori)

5acfb1b9093de_ScreenHunter_01Jun_0219_07.jpg.452cd7c72ff1040d906836dfbc84687e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ar fi de eliminat nici varianta de a salva de pe vinyl pe minidisc. Un MD e mult mai versatil decat un CD-recorder (ma refer doar la modelele de varf). Eu doar am facut cateva teste si am interpus si un Dynamic Sub-sonic Synthesizer ADC DSS-100. Un aparat banal de simplu prin ceea ce face dar.....face bine de tot. Experienta personala mi-a aratat ca acelasi disc "paraie" exponential cu uzura acului si calitatea dozei. Totusi, ma intreb, in afara de faptul ca o muzica salvata digital este mai usor de accesat decat de pe vinyl, de ce sa nu asculti direct de pe vinyl. Poate doar in cazul in care il posezi doar cu titlu de imprumut. Personal nu stiu multe persoane care sa imprumute vinyl-uri. Cine-mi imprumuta niste vinyluri pt a le digitiza ? :-)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pana la urma ajungem tot la discutia analog vs digital :mrgreen:

Am ascultat viniluri ripuite in DVD-A in 24/96 si pot spune ca unele se auzeau mai bine, altele mai prost, fiind ripuite de diversi indivizi cu diverse setupuri.

Cele care suna bine se apropie in oarecare masura de sunetul unui vinil, dar tot suna a altceva ;)

Defapt, este chestie de gusturi.


Desi eram infocat sustinator al analogicului in forma lui cea mai pura (vinil) incep sa realizez ca totusi vinilul este un format de nisa in care trebuie sa bagi o groaza de bani ca sa fie (uneori) superior la auditie digitalului 8-)


Pentru "cunoscatori" demonoid s-a redeschis (dar nu va puteti inscrie ca useri noi :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Exista la un moment dat pe un forum romanesc disparut un tutorial de configurare a EAC.


Am nevoie de ceva sfaturi legate de configul atat la copiere cat si la scriere


CD-RW folosit este Plextor Premium 2U - varianta externa.


Multumesc

 

AudioKarma EAC Setup Guidehttp://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=523877


Dummies Guide to a.b.s.l Determining your write offsethttp://lossless.free.fr/write_offset.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

ieri am facut niste experimente interesante cu ripuri de EAC...

am facut cateva albume in diferite moduri, si cu setarile recomandate de producatorii EAC, si cu setari "dezavantajoase" gen "burst mode".

concluzia stiu ca s-ar putea sa jeneze pe unii dintre voi, insa pt discuri bune, fara zagarieturi, fara probleme, nu am auzit NICIO diferenta, la modul real, intre rip-ul burst mode si cel secure cu accurate stream si cache audio data, si gap detection pe secure, chiar si in cazul cand aveam track quality 100%.

am testat fisiere si de la inceputul discurilor, si de la sfarsit, unde sunt dpdv fizic, mai multe sanse de erori, insa nu am putut spune la modul sincer ca aud diferente, nici de natura calitativ-sonora, nici de natura functionala (glitch-uri, pop-uri etc...)


nu am testat cu un disc "belit" insa ceea ce voi ripui pt colectia personala, va fi - in principiu - de pe discurile mele, pe care le cunosc foarte bine si care sunt dpdv fizic in "pristine condition" cum zic englezii. Deci daca aveti un cititor bun (eu am un LG destul de rasarit, nu stiu ce model, dar ma uit daca e cineva intersat), puteti face acest experiment, si daca ajungeti la concluzia mea, un disc se va ripui in maxim 2-3 minute... la o viteza de aprox 18-20x si vor rezulta WAV-uri care, dpdv sunet, nu sunt inferioare celor cu setarile pe "best result" ca sa zic...


un mare dezavantaj pt setarile secure sau paranoid este ca, in timp, adica cateva zeci de discuri ripuite, unitatea va ceda... cel putin eu am reusit sa pun lacat pe 2 unitati pana acum, una interna si una externa... dpdv fiabilitate drive, pe burst mode e cel mai "relaxat"... daca ai putine discuri de facut, si mai sunt si unele intr-o forma nu prea stralucita, si ai si timp cacalau, poate ca merita pus pe secure sau paranoid mode, altfel, daca ai sute, si cu posibilitatea de la amici buni de a aduna mii, nu va suparati dar chiar si la o minora diferenta dpdv calitate audio, tot nu merita sa faci un disc in 25-30 min, fata de 2-3 minute, ca nu le mai faci pe toate decat cand iesi la pensie! :lol:


cand o sa am timp o sa mai fac niste teste, insa momentan, daca nu am o eroare concreta pe burst mode, eu merg pe varianta asta, ca sa pot spune ca si avansez cu rip-ul colectiei personale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai asta am zis si eu, DACA aveti un cd bun (sau foarte bun) tinut in conditii de atentie, nejulit, nebelit etc... si un drive bun.

restul e... placebo! esti sigur ca la testul vostru s-a facut acel rip cu acelasi disk? in aceeasi sesiune?

ca peste 2-3 sapatamani acelasi disc poate avea enshpe zulituri in plus si probabil ca va conta daca reciteste anumite sectoare sau nu...

ar mai ramane un test de facut: rip cu EAC vs rip cu UnitiServe (cu softul proprietar Naim de ripping). dar asta face to face. si WAV fata de WAV.


ORICUM, transportul optic bate, din punctul meu de vedere, orice streaming sau configuratie de PC. nu am gasit pana acum, la testele facute acasa, sau la cele auzite pe la cunoscuti, sau la Jack, solutie cu streaming sau USB asincron, sa bata un transport optic. oricum as da-o, e mai mult aer pe disc... se mai impacheteaza un pic odata ce faci un rip, poa' sa fie facut si cu mama ma-sii...

ca diferentele pot fi surmontate cu avantajul comoditatii solutiei streaming sau PC +DAC USB asincron, asta e altceva!

sau ca nu mai merita pt acei 2-3% performanta in plus sau cat or fi, sa stai sa cumperi de mii sau zeci de mii de eur cd-uri, asta chiar e un argument forte!


eu insa am apucat sa bag ceva bani in discuri, si vreau sa mi le ripui singur, cu metoda prin care urechea personala nu va detecta o pierdere insurmontabila fata de cititorul optic... daca se va dovedi ca e musai, voi lua un cdp mai ieftinut, care sa faca rolul de transport, si fisierele le tin pt zilele "lenese". eu chiar am ezitat mult in a adopta solutia aceasta, fara cdp, pt ca stiu ca exista o pierdere. din fericire, sau din conjunctura, noul setup nu mai presupune neaparat un cititor optic, si chiar daca sunt constient ca si cu bluray-ul sony de acu jde ani, tot am un SQ o idee mai bun decat cu streaming, prefer solutia Naim foarte comoda, care iti ofera si mai multe variante, si cu interfata de pe aparat, foarte utila si la indemana, sau cu o solutie de pe tableta sau smartphone, via wireless, fie de pe un laptop...


de cele mai multe ori, acei 2-3% in plus, nu fac diferenta intre a asculta cu placere sau a nu asculta, si atunci eu nu ii consider foarte importanti, insa admit ca, pt maximum de maximum, fiecare detaliu are aportul sau!


pe de alta parte, am experimentat - literalmente - dupa cum stii, zeci de setupuri, si importanta unei boxe (mari si bune - adica potrivite cu mediul), si un power amp care sa le controleze, nu poate fi surmontata de nicio alta setare, de nicio solutie de sursa fisiere, hires-uri, bomboane de ciocolata etc...


sunetul incepe de la boxa... daca o ai, incepi sa iti pui probleme, daca nu, esti relaxat, ca orice ai face, tot departe vei fi de sunet! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.