Sari la conținut
HiFi Tech

Exact Audio Copy ...EAC...


catalin

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Va salut!

Revin la subiect pentru ca ma scoate pur si simplu din sarite. Am instalat alte programe cu mult mai complicate si cu cai ascunse care le-am trecut cu brio insa EAC ma da gata. Culmea este ca am folosit acest program pe un calculator mai vechi cu ceva timp in urma si nu am avut probleme , configurat cum a specificat si Tudor , caruia ii multumesc ca a fost foarte amabil si mi-a trimis si mie paginile de configurare de pe forumul decedat. Am instalat pana acum vreo 3-4 variante ale programului de la 0.95 pana la ultimul si singura performanta de pana acum este un mare "FASAIT" , mai exact am ajuns la mesajul ca cd -ul a fost inscriptionat cu succes si in final cand ii dau play se aude un zgomot de fond foarte puternic , nu se aude nici o nota muzicala. Am intampinat cateva probleme la configurare , cea la configurarea acuraterip unde nu mi-a gasit nic un cd ca fiind valabil in baza de date freedb , desi detin multe din lista lor. Am scris manual viteza la off/seet si tot degeaba.

Ultima configurare a fost ceqa de aici : http://mylossless.3xforum.ro/post/742/1/FLAC_Rip_Configurare_EAC_0_99_pb5_-_EXTRAGERE_FLAC_DE_PE_CD_ORIG_/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu impresii dupa multe incercari si cofigurari in fel si chip al programului EAC. Acest program nu poate scrie piese in alt format decat 44,1Khz /16 bit , daca aveti salvata muzica in alt format si vreti sa va inscriptionati un cd cu acest program nu va merge. Eu aveam de gand sa-mi scriu cateva cd-uri cu muzica salvata de pe vinyl in format 24/96 cu acest program pentru ca stiu ca isi face gap-urile singur.

Asadar , pentru extractii si muzica in format 16/44,1 este bun dar pentru alte formate exclus !

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu impresii dupa multe incercari si cofigurari in fel si chip al programului EAC. Acest program nu poate scrie piese in alt format decat 44,1Khz /16 bit , daca aveti salvata muzica in alt format si vreti sa va inscriptionati un cd cu acest program nu va merge. Eu aveam de gand sa-mi scriu cateva cd-uri cu muzica salvata de pe vinyl in format 24/96 cu acest program pentru ca stiu ca isi face gap-urile singur.

Asadar , pentru extractii si muzica in format 16/44,1 este bun dar pentru alte formate exclus !

Numai bine!

 

Poti sa folosesti Easy cd-da extractor.Stie conversii din 16 in 24 de biti si pana la 192.000 de hertzi.E un program foarte bun si usor de folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

flobv72


Nu poți să scrii CD- Audio cu fișiere 24/96 fără să faci conversie la 16/44.1 (pe un CD Audio nu se poate găsi altceva decât 16/44.1 , acesta fiind motivul pentru care EAC nu lucrează cu altceva - EAC este gândit să extragă materialul de pe CD-Audio).


Eventual poți face un DVD-Audio cu lplex sau DVD-Audio Solo


Conversii poți face cu orice, chiar și cu Foobar2000, de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

flobv72


Nu poți să scrii CD- Audio cu fișiere 24/96 fără să faci conversie la 16/44.1 (pe un CD Audio nu se poate găsi altceva decât 16/44.1 , acesta fiind motivul pentru care EAC nu lucrează cu altceva - EAC este gândit să extragă materialul de pe CD-Audio).


Eventual poți face un DVD-Audio cu lplex sau DVD-Audio Solo


Conversii poți face cu orice, chiar și cu Foobar2000, de exemplu.

 

Cu Easy CD-DA poti sa scrii fisiere 24/96 pe cd audio fara nici o problema.Doar ca nu intra multe trackuri pentru ca marimea fisierelor e mai mare.24/96 este format DVD Audio,se aude ceva mai bine,insa ocupa mult spatiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Easy CD-DA poti sa scrii fisiere 24/96 pe cd audio fara nici o problema.Doar ca nu intra multe trackuri pentru ca marimea fisierelor e mai mare.

 

Dacă scrii fișiere 24/96 pe un CD, atunci acesta nu se mai cheamă CD Audio. În standardul Red-Book nu există altceva decât material audio 16/44.1


Dacă scrierea se face cu conversie din 24/96 în 16/44.1 atunci dimensiunea fișierelor nu e mai mare (decât dacă erau nativ 16/44.1) ci e aceeași.


Atenție la dithering când faceți conversia la 16/44.1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata vad ca Easy-cd nu stie sa scrie 24/96. Am ars un cd audio iar la iesire este 44,1.

Am un dublu lp Pink Floyd care l-am inregistrat cu Sound Forge si am facut si dvd - audio cu Solo dar vroiam 2 cd audio care sa le pot asculta oriunde merg , nu numai acasa unde am tot ce-mi trebuie si am crezut ca pot arde la 24/96 bit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ars un cd audio iar la iesire este 44,1.

 

Nici n-are cum să fie altfel :)



* * * *


Încarcă fișierele în foobar 2000. Le selectezi, click dreapta, convert to și alegi WAV 16/44.1 Apoi le pui pe CD cu ce program vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata vad ca Easy-cd nu stie sa scrie 24/96. Am ars un cd audio iar la iesire este 44,1.

Am un dublu lp Pink Floyd care l-am inregistrat cu Sound Forge si am facut si dvd - audio cu Solo dar vroiam 2 cd audio care sa le pot asculta oriunde merg , nu numai acasa unde am tot ce-mi trebuie si am crezut ca pot arde la 24/96 bit.

Daca ai trackuri in 16 bit le scrie in 16 bit.Daca ai in 24 le scrie in 24.Nu converteste automat din 16 in 24 ,trebuie sa faci asta inainte de a le scrie ,ai optiunea in panoul de setari.Am facut zeci de discuri in 24 cu programul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am salvate melodiile in format flac si wav , 24/96 , si programul mai sus mentionat nu scrie in aceeasi configuratie 24/96. Chiar mai inainte am mai aruncat inca un cd la cos facut cu Nero care totusi a stiut sa scrie 24/96 dar nu mi-au incaput decat 3 melodii.

Deci singura solutie este DVD-A , insa si acolo sunt probleme pentru ca nu incap 2 vinyluri pe acelasi dvd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mai inainte am mai aruncat inca un cd la cos facut cu Nero care totusi a stiut sa scrie 24/96 dar nu mi-au incaput decat 3 melodii.

 


Ești sigur că era un CD-Audio ? Încearcă să redai așa ceva cu un CD player. (dacă faci CD de date, poți scrie orice pe el, chiar și fișiere executabile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut dreptate , cd-ul facut cu Nero in format 24/96 este audio insa dvd-playerul nu-l citeste.

 

Daca este 24/96 nu are cum sa fie CD Audio. Daca dai sa scrie fisiere 24/96 in Nero pentru CD Audio, ti le converteste in 16/44. Asta e standardul de CD Audio, nu ai tu cum sa-l modifici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius ce fel de setari ai?

Am incercat sa incarc un screenshoot dar vad ca nu se incarca fisierul.

 

Ti-am zis,prima data convertesti din 16 in 24 folosind butonul din stanga sus, AUDIO CONVERTER.Dupa ce convertesti fisierul care ramane in aceeasi locatie pe Hd, folosesti alt buton din stanga sus CD-DVD CREATOR,aduci fiserul in pozitia de ars si selectezi din grila din partea dreapta jos modul 24/96 care este format DVD audio.Pe un Cd audio normal nu prea intra mai mult de 8-10 piese depinde de marimea fisierului de date.Atentie ca nu orice cd-player citeste discurile facute in modul asta,din cauza softurilor care sunt instalate in partea de cititor -transport.Am avut surpriza sa constat ca aproape orice Philips sau alt aparat dotat cu transportor de la philips citeste acest format,insa sunt multe altele care pot face acest lucru.,Cand arzi datele uita-te sa vezi cate track-uri intra pe un cd=audio normal si imparte-le pe mai multe discuri,nu o sa intre pe doua cd-audio normale din cauza capacitatii de inmagazinare.Daca fisierul este deja in 24/96 aduci trackurile in pozitia de ars,vezi cate intra pe disc,selectezi din dreapta jos din nou modul de imprimare 24/96 si termini treaba.Chiar daca ai fisierul in 24/96 daca nu selectezi modul de imprimare ,softul nu face automat lucrul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi , am folosit Nero Burning Rom si am selectat varianta CD. Materialul pe care s-a facut scrierea este Maxell -Music ( disc digital audio) iar piesele sunt copiate de pe vinyl cu Soundforge in format 24/96 salvate in calculator , iar pe acest cd Maxell nu au incaput decat 3 piese neconvertite , deci 24/96, care playerul meu (Denon dvd 2930CI) nu-l citeste. Am introdus cd-ul inapoi in calc si pe DAC-ul legat la calculator este aprins ledul aferent formatului 24/96 si merge.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius , voi incerca totusi sa incarc acel screenshoot , pentru ca eu nu am nici un buton de selectare a formatului. Exista doar viteza de scriere , unitatea optica pentru inscriptionare si marimea gap-urilor. Atat.

Tot incerc sa atasez fisierul si nu-mi este permisa extensia nici doc si nici pdf. Stie cineva ce fel de fisiere sunt acceptate?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius , voi incerca totusi sa incarc acel screenshoot , pentru ca eu nu am nici un buton de selectare a formatului. Exista doar viteza de scriere , unitatea optica pentru inscriptionare si marimea gap-urilor. Atat.

Tot incerc sa atasez fisierul si nu-mi este permisa extensia nici doc si nici pdf. Stie cineva ce fel de fisiere sunt acceptate?

Multumesc!

 

Incearca sa pui un screenshot sa vad ce varianta de soft folosesti.Poate este doar demo si de aia nu poti face asta.Softul complet are toate accesoriile de folosinta,insa nu este free.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.