Sari la conținut
HiFi Tech

Exact Audio Copy ...EAC...


catalin

Postări Recomandate

iar pe acest cd Maxell nu au incaput decat 3 piese neconvertite , deci 24/96, care playerul meu (Denon dvd 2930CI) nu-l citeste. Am introdus cd-ul inapoi in calc si pe DAC-ul legat la calculator este aprins ledul aferent formatului 24/96 si merge.

Numai bine!

 


Eu cred că ai scris un CD de date și e normal să-l poți citi din computer și să nu-l poți citi pe un player stand-alone.


În cazul ăsta, dece te mai complici și nu scrii DVD-uri în format de date ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bibi ideea era , dupa cum am spus intr-un post anterior ca pe un DVD-A nu-mi incap toate 4 fetele celor doua vinyluri si ma gandeam sa fac 2 cd-uri audio , de aici si toate incercarile pe care le-am facut!

Marius , nu ma lasa sa incarc direct scrshoot si imageshack vad ca la varianta trial nu ma mai lasa sa fac upload la imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi ideea era , dupa cum am spus intr-un post anterior ca pe un DVD-A nu-mi incap toate 4 fetele celor doua vinyluri si ma gandeam sa fac 2 cd-uri audio , de aici si toate incercarile pe care le-am facut!

Marius , nu ma lasa sa incarc direct scrshoot si imageshack vad ca la varianta trial nu ma mai lasa sa fac upload la imagine.

 

Varianta trial,este un demo si nu face multe dn ce ti-am zis.Fa rost de varianta full si o sa vezi atunci.E un soft destul de complex si usor de folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi ideea era , dupa cum am spus intr-un post anterior ca pe un DVD-A nu-mi incap toate 4 fetele celor doua vinyluri si ma gandeam sa fac 2 cd-uri audio , de aici si toate incercarile pe care le-am facut!

 

E OK ce vrei să faci dar trebuie să înțelegi că poți face 2 CD-uri Audio doar dacă transformi materialul audio din 24/96 în 16/44.1 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius ce fel de setari ai?

Am incercat sa incarc un screenshoot dar vad ca nu se incarca fisierul.

 

Ti-am zis' date='prima data convertesti din 16 in 24 folosind butonul din stanga sus, AUDIO CONVERTER.Dupa ce convertesti fisierul care ramane in aceeasi locatie pe Hd, folosesti alt buton din stanga sus CD-DVD CREATOR,aduci fiserul in pozitia de ars si selectezi din grila din partea dreapta jos modul 24/96 care este format DVD audio.Pe un Cd audio normal nu prea intra mai mult de 8-10 piese depinde de marimea fisierului de date.Atentie ca nu orice cd-player citeste discurile facute in modul asta,din cauza softurilor care sunt instalate in partea de cititor -transport.Am avut surpriza sa constat ca aproape orice Philips sau alt aparat dotat cu transportor de la philips citeste acest format,insa sunt multe altele care pot face acest lucru.,Cand arzi datele uita-te sa vezi cate track-uri intra pe un cd=audio normal si imparte-le pe mai multe discuri,nu o sa intre pe doua cd-audio normale din cauza capacitatii de inmagazinare.Daca fisierul este deja in 24/96 aduci trackurile in pozitia de ars,vezi cate intra pe disc,selectezi din dreapta jos din nou modul de imprimare 24/96 si termini treaba.Chiar daca ai fisierul in 24/96 daca nu selectezi modul de imprimare ,softul nu face automat lucrul acesta.[/quote']

 

Man, ce spui tu aici e imposibil, vreau sa vad si eu cd playerul care citeste fisiere 24/96. Si in primul rand ce fisiere sunt alea mai exact? Teoretic, pot fi citite cu un dvd player, repet teoretic, dar niciodata cu un cd player. Nu exista asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca să fi pus la input fișiere 24/96 iar softul de scriere să fi făcut în mod automat transformarea în 16/44., fără să atenționeze utilizatorul :) Sau o fi scris discuri de date pe care a pus ce fișiere a vrut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca să fi pus la input fișiere 24/96 iar softul de scriere să fi făcut în mod automat transformarea în 16/44., fără să atenționeze utilizatorul :) .

 

Asta e singura explicatie rationala. Pentru ca altfel e imposibil. As descarca si eu programelul ala sa demonstrez ca e imposibil, dar o sa mi se replice ca n-am playerul care trebuie, asa ca nici n-are rost sa ma apuc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu vedeti cum lucreaza softul ala ,e bine sa fiti ponderati.Am un amic care e user aici pe forum VIOX.I-am facut mai multe discuri in felul acesta,le poate asculta cu playerul Kreek sau cu DVd-ul Pioneer,care-l atentioneaza imediat ca a introdus un disc in format dvd audio desi este un cd-audio.Omul daca intra pe forum o sa va confirme.Dupa confirmare puteti comenta cat vreti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dati banii pe prostii

Luati bombone la copii


http://www.drewdaniels.com/audible.pdf


Mai incercati:

E. MEYER and D. MORAN, Audibility of a CD-Standard A/D/A Loop Inserted into High-Resolution Audio Playback, J. Audio Eng. Soc., Vol. 55, No. 9, 2007.


"The test results for the detectability of the 16/44.1 loop on SACD/DVD-A playback were the same as chance: 49.82%. There were 554 trials and 276 correct answers."


"There is always the remote possibility that a different system or more finely attuned pair of ears would reveal a difference. But we have gathered enough data, using sufficiently varied and capable systems and listeners, to state that the burden of proof has now shifted. Further claims that careful 16/44.1 encoding audibly degrades high resolution signals must be supported by properly controlled double-blind tests."


Cand aud de LP-uri de vinil copiate la 24/96 ,sau mai mult la 24/192 ,ma cam ia cu zambet.

Poate omanenii se gandesc ca la un noise floor de peste 20dB e bine sa creasca dinamica pana la limita sangerarii urechii pentru a obtine prin diferenta cei 96dB corespunzatori red book. Ori poate sunt oamenii care se prcep la mastering cu programe freeware de pe net si fac un denoise ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand aud de LP-uri de vinil copiate la 24/96 ,sau mai mult la 24/192 ,ma cam ia cu zambet.

 

Și nu ești singurul :D


Mai mult, adîncimea de biți mare și/sau frecvența de sampling generoasă nu garantează absolut nimic, mai ales că vorbim despre un transfer făcut artizanal, în care intervin multe necunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offense!

Dar in loc sa va ia cu zambet mai bine explicati care este diferenta intre diverse inregistrari pe diferite formate 24/96 .....etc. Daca se merita efortul , avand in vedere ca sunt putini care au scule de zeci de mii de euro ce sunt capabile sa redea diferenta.

Eu unul nu detin asa ceva si nici nu am avut ocazia sa ascult asemenea scule. Citind si ascultand parerile altora poate ca voi.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu sunt sculele ci urechea umana. "Sculele" aud mult mai bine decat noi. S-au facut nenumarate teste blind cu material audio la calitate CD(16/44.1) intercaland in mod aleatoriu material hires. Rezultatele sunt alea care sunt , indiferent de set-up-ul folosit. Se poate incerca usor si acasa ,daca exista o placa de sunet responsabila si folosind foobar 2000. Bineinteles ca cine stie exact ce fisier ruleaza aude exact ce vrea el sa auda. In cazul unui bind test ma indoiesc ca rezultatele vor fi aceleasi. Sunt sigur ca multi vor avea probleme si la fisierele de mp3 la 256 sau 230kbps.

Hires e absolut necesara la parte de productie audio unde majoritatea efectelor ,procesarilor , functioneaza eficient calitativ la o rata mare de samplare(24 sau 32bit). Se foloseste si la inregistrare rezolutia inalta pentru a evita alte conversii inaintea prelucrarii audio. Din expierenta am ajuns la concluzia ca 24 bit(sau 32 float) si 48KHz e perfect suficient pentru inregistrare ,prelucrare sau mastering audio. Frecvente de 96 sau 192 KHz nu fac decat sa ocupe loc pe hard.

Materialul final suna bine sau nu datorita priceperii(sau nu) a celui care face prelucrarile ,masterizarile ,etc. Acea calitate nu e determinata de rularea fisierului in hi res.

Aparitia materialelor audio pe piata la rezolutii inalte se dovedeste utila in cazul sunetului multicanal DTS Master Audio ,in rest s-a gasit o nisa pe piata care cumpara fara sa se informeze temeinic(nici nu exista interesul) si in acelasi timp se pot aplica mai usor legile de copyright pe aceste materiale. Cine vrea sa traga ceva "moca" ia de pe net mp3-uri nu hi-res. Majoritatea fisierelor hi-res de pe net( torente) au o surse dubioase find in mare parte ripuri de pe CD cel mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îndrăznesc să afirm că un 16/44.1 cinstit și făcut cu simț de răspundere este mai mult decât OK. Din păcate, limitarea nu este dată de formatul în care este vândut materialul audio ci în modul în care este masacrat la mastering.


Altfel spus:

- diferența dintre un material masterizat bine în format 16/44.1 și același material în format 24/96 este destul de mică și greu de sesizat pe un sistem audio normal (buget de muritor).

- diferența dintre un material masterizat bine și unul masterizat prost (indiferent de format) este imensă și insurmontabilă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îndrăznesc să afirm că un 16/44.1 cinstit și făcut cu simț de răspundere este mai mult decât OK. Din păcate, limitarea nu este dată de formatul în care este vândut materialul audio ci în modul în care este masacrat la mastering.

Altfel spus:

- diferența dintre un material masterizat bine în format 16/44.1 și același material în format 24/96 este destul de mică și greu de sesizat pe un sistem audio normal (buget de muritor).

- diferența dintre un material masterizat bine și unul masterizat prost (indiferent de format) este imensă și insurmontabilă.

 

+1

La asta as adauga faptul ca sunt multe convertoare d/a cu specificatii 24 @ ... proaste. Pe acestea nu exista diferente intre 16 si 24 indiferent de sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar toată discuția asta, cu transferul vinilurilor pe computer și, de acolo, pe un CD, nu are absolut nici o legătură cu EAC. EAC este un program destinat extracției materialului audio aflat pe un CD-Audio.


Colegul cu vinilurile are nevoie de un soft precum cele enumerate de ed1em2 și de orice program de scriere CD-uri (Nero, Brasero, k3b etc)


Eu vă propun un topic nou despre digitizarea vinilurilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

CD Ripper de la http://www.dbpoweramp.com/cd-ripper.htm mi-a parut foarte interesant . E cu bani dar se poate incerca citeva zile . Are niste setari interesante . Am activat Ultra secure si a chinuit un cd pina a scos informatia perfect pe cind cu EAC am avut erori chiar foarte mari . (cd -ul nu era in cele mai bune conditii ) . Dupa parerea mea isi merita banii daca vrei perfectiune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dimineata am testat cele doua programe de ripuit si EAC imi pare extrem de slab . A blocat de citeva ori unitatea cd de a trebuit sa inchid PC-ul . Ripper a citit cu 0,1 x dar nu s-a blocat niciodata . A ripuit un cd deteriorat in 4 ore dar l-a facut super .

Am cautat pe net mai multe setari pentru EAC dar nimic nu a mers la fel de bine ca Ripper .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.