Sari la conținut
HiFi Tech

Despre noi si despre parcursul nostru in audio


MusicHouse

Postări Recomandate

iosiP


interesanta istorioara ,

1. Intrebarea ce revine firesc .... de atunci te-a mai intrebat cineva acest lucru ?

2. Se pare ca nu intotdeauna stim ce vrem sau ca e foarte greu sa fi obiectiv cu tine insuti .

3. Lucruri mai tehnice -ca sa revenim la impedanta de intrare si iesire- .... am gasit acest articol care pare interesant, http://www.infoelectronica.ro/date_upload/lucrari_m/IEAC8N.pdf nu pot sa il apreciez ca f.bun sau prost deoarece formarea mea profesionala nu se indreapta in acest domeniu asa ca la un moment dat pot spune ca articolul 'm-a pierdut' si ca sa fiu sincer nu sunt sigur ca am tras concluziile corecte, poate daca as relua manualul de fizica (electricitate) de acum 3zeci si de ani si as buchisii cateva zile as fi mai sigur dar nu foarte sigur , am sa rog pe cei care pot sintetiza acest articol in doua trei concluzii mai putin stiintifice sa ma ajute .

4. Pana la urma daca legatura dintre un amplif si un preu (cablul interconect) influenteaza sunetul -poate intr-un mod consistent- , nu e mai bine varianta unui amp.integrat ? (personal posed un amp si un preu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:) mmda o 'Combina muzicala' adica ..... Am avut un Sharp cu pick-up tangential , citea discul pe ambele fete fara sa fie nevoie sa il intorci manual , ..... ehe nebunie , asta se intampla prin '82 '83 in rest era o mizerie cu niste boxe vai de steaua lor practic 2 difuzoare de 30w in niste cutii negre , cas slab, radio la fel .... dar multe leduri :lol: .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,


Multumesc pentru rise time-ul interventiilor si pentru ca ma visez amplificator, respect timing-ul.


Gabywo, nu sunt nici pe departe optimist, sunt just a profesional dreamer cu apucaturi de pittbull. Cand ma apuca, nu ma mai lasa. Detaliez in urmatorul impuls.


Brainsmartmen, sunt convins ca ai inteles metafora despre cabluri& amplificatoare, dar vrei tu sa ma inghesui se strada asta ingusta unde un gras ca mine nu are loc (125 kg), ai mila frate. Totusi, asa mergand intr-o parte, nu pot sa rezist. Oricand e nevoie/ cerere, etc putem cere info suplimentare de la producatori despre orice, pot sa te/ va pun si in legatura directa pentru orice ne e de folos cu adevarat.


Costin are un punct strong, subscriu. Cablurile trebuie ascultate, obligatoriu, de catre toata lumea, priceputi sau nu in electronica, in final conteaza doar parerea subiectiva personala despre setup-ul implicat. Masuratorile ajuta doar pe cei priceputi. Personal nu am suficiente cunostinte pentru a interpreta masuratorile cu adevarat corect. Dar stiu sa ascult, atat de bine, incat unii se enerveaza. Si asta fac, ascult, pe toata lumea. Vreau sa dau finalitate setup-urilor mele. O finalitate buna, numai asta ma intereseaza. Capitolele au importanta doar in masura contributiei aduse la rezultatul final al demersului.


Din fericire pentru toti, in materie de cabluri lucrurile sunt foarte simple, exista doar doi producatori buni pe lumea asta: Cardas si Van den Hull, Cardas-urile sunt Clear cele mai bune, evident sunt aduse de mine, VDH sunt mai slabe, da' foarte bune si ele, evident aduse de Sorin. Dar ca sa nu ne certam, eu sunt si mai priceput si evident mai intelept, dam cu banu' si cine castiga vorbeste cu clientii despre cablurile nr1 . Sorin va mangleste. ;)


Profit de ocazie si adresez scuze tuturor celor pe care i-am ars in trecut cu sarmele de veioza sau de troleibuz, dupa caz, pe care le-am importat si vandut pe post de macaroane premium. Iertare, eram sub medicatie severa, acu" nu mai iau.

Cat despre ceilalti, asa zisi Dilari, care polueaza aerul cu naspetele lor da macaroane, huo ba, lasati-ne ba in pace cu troacele alea si veniti la mandea, numa la baitu', ca Sorin, prietenu' meu, va arde... hai sa va dau Cardasu ba, sa faceti si voi un ban cinstit. Ba Avestoru, provincia, alo ? :lol:


Amplificatoare. Sper sa nu fie cum spune Brains despre dealeri, daca e asa, chiar avem o problema. Cu mici exceptii, si alea legate de modul si viteza de transmitere a feedback-ului negativ si a gestiuni active a bias-ulu, dupa stiinta mea nu prea e nimic nou sub soare in materie de design de amplificari clasice. Nu sunt stapan nici aici pe materie, cu toate ca mai am si acum ceafa tabacita de cate capace mi-am luat de la Dan, in EDS time, omu' este ministru pe subiect. Cred ca a predat vreo 10 ani despre amplifuri la Poli BUC. Iar Doru, tatal lui Luci AV. are un doctorat in surse in comutatie. Poate candva ii invitam aici. Stiu doar sa ascult amplificari, le iubesc si consider ca sunt cele mai importante si sensibile parti din sistem. Anomaliile produse de ele nu se ma pot restaura.


Comert. Nici aici nu sunt in masura sa spun nimic nimanui. De ce? Simpu, nu fac comert, cel putin nu in sensul uzual, nu vand obiecte, deloc. Ofer servicii in nisa premium, servicii complete, taylor made. Rezolv, impreuna cu echipa mea, task-uri complicate si de obicei cu grad mare de complexitate, doar atat, doar asa si numai la cerere. In Romania. Evident ca sunt implicate aici si obiecte, destule fabricate chiar de noi in house, dar focus-ul nu este niciodata pe ele, ci doar pe rezultatul final. Asta cumpara clientii nostri. Rezultate bune, servicii complete care au in componenta multa munca, know- how serios, imlplicare, pasiune si onestitate palpabila. Despre asta ma pricep sa vorbesc. Nu am putea functiona altfel, si asta nu din faptul ca avem o inalta tinuta morala, as vrea eu, ci din calcul, simplu. Raspundem de tot, nu avem voie sa gresim, costa prea mult, mult mai mult decat castigam. Acum daca asta se numeste comert, atunci da, facem comert. In Romania. Cinstit. Din calcul!


Acum daca tot m-am starnit, dati-mi voie sa va dezvalui parcursul nostru... in comert. In 2005 dupa ce am parasit ringul audio am vrut sa fac ceva mai creativ, mai cu impact in societate, frumoase vorbe nu? Am inceput sa ma visez amplificator. Insa dupa cateva convulsii si sub presiunea mare a multor cunoscuti care urlau la mine: Ba esti nebun, te-a luat capu' de ai renuntat la busniness-ul audio din care faceai bani si iti mai si place. Ba o arzi aiurea! Am ars-o ba, da' nu aiurea. M-am visat brusc mestesugar, arhitect, inginer, constructor, ca ce muschii mei, doar ma pricepeam la audio si la mecanica plus ca mai aveam si niste notiuni vagi de electronica, toate suficiente sa-i sparg pe toti cei ce stateau la coada la Gostat.

Si asa s-a nascut CraftHouse, servicii complete de case High End. Cu intentia declarata, tineti-va bine Domnilor, ca toate produsele CraftHouse sa reprezinte manifeste urbane si declaratii acide impotriva prostului gust. Ati inteles ? UIte asa, ca ma sufocam de atata uratanii si m-a apucat dileala si am simtit nevoia sa fac ceva. M-a facut Dumnezeu (tarziu am aflat ca nu-s eu atat de destept) cu suflet de arhitect, minte de inginer si inima de artist, poet probabil. N-am intrebat; ce nu sti nu-ti face rau. Asa am ajuns sa facem tot ce am facut. Nu e simplu deloc sa ma intalnesc cu mine zi de zi :roll:


MusicHouse s-a nascut cu aceeasi dileala si cu aceleasi intentii. Inca nu ma bunghesc cum s-o traduc in plain audioromanian pe aia cu manifeste urbane, aia cu prostul gust e pe felie. Go figure yourselves. ;)


Acu' ca va-ti prins ca sunt diliu, e clar ca nu aveti mari pretentii de la mandel, pot sa zic orice, chiar si adevarul nud. Sa daramam mituri fratilor, s-o dam in mangleli adevarate, sa facem radiografii, da, si la cap, la sistem, sa-l depanam, sa ascultam muzica, sa masuram si sa ascultam cabluri, sigurante, filtre, chiar si de polen. Orice serviti, serviti va rog! Mama ce bine e acasa.


Cat despre jihad, bring it on, "sa vedem care e mai smardoi, va sparg, veniti s-o dam parte-n-parte". Domnilor, easy, doar cu noi insine, cu limitelele si tafnoselile noastre fandosite si pretioase care nu mai incap in Romania audio a lui ''Sa facem noi ce putem face bine'', eventual si pentru altii. Puterea exemplului e contagioasa!


Din cate am auzit eu ''Fericirile'' au fost prezentate de catre Mantuitorul in ''Predica de pe munte''. Si Sfintii Parinti parca ne-au deslusit ca Iisus face referire la cei saraci cu duhul lumesc, stiti voi acela casatorit pe viata cu minciuna, mandria, viclenia, egoismul si ura, atribute de soi, de mare pret. La moda. Eu sunt un tip foarte la moda dar evit sa declar asta public, nu vreau sa starnesc invidii. Na ca uitasem de asta. Am prea multe pe cap.

Domnilor, cu si despre Dumnezeu nu glumim. In nici un fel. Niciodata !


Am uitat sa va spun ca MusicHouse este un dispensar specializat atat in urgente, cat si in tratamente permanente, profilactice si by request ambulatorii. E proiectat si construit integral de si in special pentru chiar proprietarul lui Musichouse, un om aflat in dificultate. Si nu numai financiara.


Dragilor, va las ca striga unii la mine sa ma duc si nevasta mea nu vrea sa le raspunda, cica nu aude nimic. Nici n-are cum, doar nu-i audiofil.


P.S.

Alo, comunitatile calamitate, nu auziti? O sa mai auziti de mine, de la mine? Nu ma provocati !? Ca dau cu trusa de pamantul patriei !


Sa auzim bine, numai de bine, despre noi...

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,


Va marturisesc ca sunt usor dezamagit, ba chiar in dificultate vis a vis de interesul vostru pur clinic pentru afectiunea mea. Sunt lucruri intime, mi-e greu sa vorbesc despre ele mai ales ca nu am vorbit deloc despre mine pana acum. In fine, sa incerc totusi. ;)


Pe moment nu iau mai nimic. Salonul principal al MusicHouse inca nu e gata, de vre-un an tot nu e gata. Aici trebuie instalate aparatele cu raze de soare, ''sun trist'' este efectul absentei lor in viata mea. Pana atunci ma consolez tratand doar chestii neimportante, hipertensiunea cu Zomen si diabetul cu Metfogama. Diabetul mi-a fost facut cadou de o gasca de domni distinsi constructori. Sa vedeti acolo puncte de vedere, noi audiofilii suntem doar pigmei. In calitatea mea de invitat permanent pe unul din santierele noastre ca participant activ la congresul de acolo, intr-o zi ma cuprinde patriotismul si lansez in plen un topic despre valoarea stramoseasca a unghiului drept. Ajungand cu discursul in punctul culminant, la intangibilitatea transcendenta in timp si spatiu a acestei valori, domnii sus amintiti, printr-un contra atac furibund, mi-au demonstrat la propriu ca vederile mele sunt invechite.Ba chiar sunt anulate de principiul modern al universalitatii lucrurilor negociabile. Principiul de baza al curentului pro democratic de sorginte suta la suta romanesc, arata ca valoare unghiului drept poate fi deseori chiar abstracta, iar in situatii mai putin obisnuite poate fi aproximata oriunde lejer intre 85 si 95 de grade. Cu plecaciuni am luat premiul de consolare. :shock:

Hipertetensiunea si pulsul mare au o cauza mult mai banala: Tineretea mea prelungita a avut un succes nebun. Am cunoscut pe vremuri o gagica, dragoste mare, Mediocritatea pe numele ei, care, saraca, s-a atasat simbiotic asa tare de mine de-a lovit-o si lenea rau. Norocu' meu, ca de vreo15 ani de cand ne-am despartit nu prea ne-am mai intalnit. Da' stiu ca ma cauta si fug fratilor, fug ca un bezmetic ca mi-e frica tare ca nu ma ajunga iar. D-aia am pulsul 140, mai am 2 ani si iau nota de trecere in fata si ma uit ca nu am facut mare lucru pana acum. Si mi-e foame sa fac ceva cu viata mea.


Domnilor va aduc la cunostinta responsabil, pentru eventualitatea cand ma veti vizita(?) ca afectiunile mele nu sunt contagioase. Doar afectiune pluteste in aer la MusicHouse


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place cum scrii dragos, stii cum e in viata omului, pana la 40 de ani aduna bolile si apoi se chinuie sa scape de ele :mrgreen:


multe boli sant din cauza ca luam prea in serios multi prosti din jurul nostru, pentru ca daca iei in serios un om destept nu ajungi sa te imbolnavesti, doar sa progresezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,


Bine am zis ''doar clinic''.


''Afectiunea" mea e doar afectiunea mea,

nu va mai luati atat de ea.

Aici e doar atasament,

nici vorba de vreun tratament!


Domnilor, un audiofil de calibrul meu, cu greutatea si cu inertia mea, si care prin natura lucrurilor baga adanc mana in buzunarele altor audiofili, are obligatia "legala" sa asculte des si cu foarte mare atentie. Apoi are privilegiul sa interpreteze cu multa "obiectivitate" asa cum ii serveste mai bine scopurilor propuse. Nuante, Domnilor. Nuantele fac intotdeauna diferenta dinrte un setup obisnuit, fie el si corect, si unul special "taylor made", construit atent si cu target final inima muzicii. Doar cele cu destinatie finala bine definita au sanse, destul de putine, sa ajunga la tinta


Nu exista nici urma de superficialitate in parcursul MusicHouse. Imi asum cu drag si "seriozitate" si rolul de part-time entertainer, dar oare suntem aici doar de amuzament, sa facem conversatie? Doar? Nu stiu ce sa zic, am ajuns la pagina 7 deja si raspunsuri mai deloc. Poate totusi progresam.


Va las domnilor, multumindu-va pentru atentia cu care ma-ti urmarit, fug, alerg sa caut "Trusa"


I'll be back soon! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa urmam registrul grav atunci. Am mai spus, poate era bine sa incepem cu o definitie pentru "audio". Pentru ca daca pentru cineva inceputul in "audio" reprezinta primii doi condensatori lipiti in cadrul cercului de electronica de la Sala Dalles, pentru mine, bibi a sintetizat intr-un singur post toata esenta topicului:

 

(circa 1986) walkman Crown - Jean Michell Jarre / Police -> casete casete casete -> (circa 1990) pickup Technics SL-BD 22 / amp Technics entry / boxe bulgărești -> rock progresiv: Genesis, KC, Yes -> plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci -> (circa 1995) CD player Technics SL-PG 20 -> jazz fusion și post-bop: McLaughlin "Extrapolation" (primul CD), Abercrombie, Surman -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri plăci plăci plăci plăci CDuri CDuri -> free jazz: Art Ensemble of Chicago / Don Cherry / Gato Barbieri -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> (circa 2006) audiofilie: Dynaudio & Cambridge Audio -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> febră audiofilă (aruncat cu banii) Jeff Rowland / Meridian / Raidho / YBA -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> operă: Mozart / Puccini / Verdi / Wagner CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> DAC Chord -> CDuri CDuri CDuri -> (sâmbăta trecută) Hakon Kornstad -> alte CDuri -> eof :D (deocamdată)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,


Sorry, my mistake. De doua ori chiar. Daca era doar odata as fi pretins ca ma gandeam intens la James Taylor. But now I'll come clean. Engleza mea de Balta, Alba, cartier scoala germano-rusofil, a fost invatata on going, asa pe apucate. Be mercifull.


Aplaud again postarea lui Bibi.


"Despre audio" In sfarsit un raspuns! O tema complexa. Mai mare decat "Despre noi..." Avem curaj!? Igor 1234 multumim, te rog incepe, te urmam indeaproape.


Personal vad initiativele infinit mai valoroase decat replicile comode, asa... Fara initiativa si verva ajungem cu mare viteza la pagina 30, fara beneficii!

Imi vine in minte imaginea senzationala a posterul-ui cu Stallone in rolul "Rocky XXIX" din "Airplane", parodie S.F. din '80.


Mai aman un pic postarea unui citat din "Clasicii in viata" despre fandoseli pretioase.


I'll be back soon !

Sa auzim bine. Despre audio...!


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos,


cateva cuvinte pentru cei care cred ca multi vor sa rezume parcursul in audio doar la ce muzica au ascultat sau pe partea cealalta, doar la ce au lipit, vreau sa va zic ca cel mai bine lucrurile astea merg impreuna, ca friptura cu usturoi, este bine sa stii ce e ala curent electric ca sa nu sudezi in loc sa asculti si e bine sa stii si cine canta la patefon, clar, calea corecta in audio pentru mine si pentru altii banuiesc, este sunetul auzit din boxe dar si sunetul auzit din capsula unui tranzistor, un audiofil de toata stima, dupa parerea mea, ar trebui sa fie si bun cunoscator al marimilor fizice implicate in lantul audio, nu neaparat un expert desi ar ajuta, iar peste cunostintele de baza sa aseze muzica buna, daca nu din alte motive, macar din cauza unuia singur:


ce rost are sa alergi dupa scula sculelor "dupa ureche" cand poti sa nu pierzi vremea, sa faci o alegere buna de la inceput, sa o confirmi prin auditie si apoi sa asculti muzica, sa iti faci o referinta corecta, aici dealerii au un rol major sau asa ar trebui, teoretic.


un audiofil adevarat insa, nu are nevoie de dealer sa i ia patura de pe boxe, el poate recunoaste care din sculele unui dealer merita deranjul...partea nasola la toata treaba asta e ca dureaza uneori o viata intreaga ca sa ajungi la concluzia daca ai fost sau nu ai fost un audiofil pentru ca a fi audiofil este si o masura a sinelui care trebuie mentiunt intr o stare de sanatate pentru a nu cadea in diverse capcane (audiofile).


la ce te ajuta electronica? sa eviti aceste capcane si am ajuns la o concluzie la un moment dat, statutul de audiofil nu are un caracter continuu si nu este ceva pe care se pune mana si se merge cu eticheta pe spate mai departe, e ceva care se atinge din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extremismul de oricare parte trebuie scos din discutie, asta e clar. Totusi "pierderea de vreme" este esența unui hobby. Pentru unii este mai importanta frumusetea drumului, nu numai destinația.

Sau ca sa formulez plastic, in nota cu sigurantele audiofile, unii apreciază preludiul si placerea "actului", alții " scapa la supapa" înainte sa-si deschidă cureaua sau inainte sa sosească duduia. Ambii își ating scopul si elimina stresul, dar asta e ideea? :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci cand duduia sau siguranta costa cat nu face mai bine scrii de mana si de banii aia cumperi discuri! :mrgreen:


ps: daca ai bani de te enerveaza cumperi duduia, cumperi toate sigurantele lumii, cumperi discuri, o pui pe ea sa scrie de mana si tu asculti muzica!


se poate si asa si asa. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un punct de vedere extrem de raspândit :mrgreen: , doar ca din manualul de anatomie nu prea poți să-ți dai seama daca face sau nu banii sau merita dragostea. Ca sa nu mai vorbim ca anumite "miscari" nu pot fi explicate stiintific. Iar ca sa găsești duduia perfecta e recomandat sa mergi la cat mai multe evenimente :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,


Am citit cu rabdare acest topic de la inceput. La final va spun ca sunt melancolic pentru ca tot ce a putut sa creeze omul mai bun in materie de tehnologie reuseste sa strice si sa aduca scandal acest sistem capitalist in care traim cu toti.


Mi-a placut cum ati vorbit fiecare din amintiri si cum va aduceti aminte cu placere de vremuri vechi, in care prietenia si bunul simt erau valori reale si palpabile. Din pacate in zilele noastre lipseste esenta, miezul, parca e o cutie neagra in jurul careia alergam cu totii ca niste disperati si nu stim pentru ce alergam si pentru ce ne luptam unii cu altii.


M-am nascut in "85 si am dat cu nasul direct in magazinul Technics din piata unirii prin clasa a 5a. Am fost fascinat la acea vreme de amplificatoarele cu "ace" si furam toate cataloagele de la ei si le studiam. Stiam toate modelele de boxe si amplificatoare din magazin. Nu stiu sigur de unde atata pasiune insa imi petreceam cam 1 ora pe zi pe acolo. Tata asculta multa muzica veche si cred ca de acolo a pornit totul.


Pentru majorat mi-am cumparat primul amplificator si am construit o pereche de boxe cu piese luate de pe Maica Domnului. In facultate am ajuns Dj intr-un club de pe langa cismigiu si dupa ce am strans destui bani ca sa imi pot cumpara aparatele mele, am facut sonorizari pe cont propriu.


Am detinut multe modele de aparate pe care le-am tot testat in comparatie unele cu altele. Mereu nu au fost destule si mi-am dorit mai multe, uitand uneori ca MUZICA e esenta si ascultatul ei.


Din pacate cam asta e esenta lumii de azi, schimbatul lucrurilor cat mai des. Mereu apar noi nevoi, noi alternative si nici noi nu mai stim ce ne dorim cu adevarat. Ne dorim mai mult, dar pierdem din vedere scopul. Cel putin asta patesc eu uneori si vad ca si cei din jurul meu sunt tentati sa adopte acelasi stil de viata.


Sunt de parere ca orice domeniu creste si devine serios prin cei din fruntea lui, cei cu potential atat financiar cat si tehnic. Salut pe aceasta cale orice impuls de a devenii mai umani in ceea ce priveste aceasta pasiune si a respecta mai mult pe cei care activeaza in acest domeniu. Poate in acest fel impartasim unii cu altii diverse experiente cu bune si cu rele si invatam mai mult unii de la altii.


Sunt multe de discutat pe aceasta tema, toate lucrurile astea se pot discuta si impartasii la urmatoarele intalniri ale comunitatii de iubitori de muzica.


O seara buna va doresc,


Silviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu rabdare acest topic de la inceput. La final va spun ca sunt melancolic pentru ca tot ce a putut sa creeze omul mai bun in materie de tehnologie reuseste sa strice si sa aduca scandal acest sistem capitalist in care traim cu toti.
Silviu, pe mine m-ai pierdut cu afirmatia de mai sus. Cei mai "batrani" stiu ce insemna audiofilia/melomania pe vremea socialismului si pot sa-ti spun ca nu era deloc usor.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, si iertare Doamnelor

 

Dragos,


cateva cuvinte pentru cei care cred ca multi vor sa rezume parcursul in audio doar la ce muzica au ascultat sau pe partea cealalta, doar la ce au lipit, vreau sa va zic ca cel mai bine lucrurile astea merg impreuna, ca friptura cu usturoi, este bine sa stii ce e ala curent electric ca sa nu sudezi in loc sa asculti si e bine sa stii si cine canta la patefon, clar, calea corecta in audio pentru mine si pentru altii banuiesc, este sunetul auzit din boxe dar si sunetul auzit din capsula unui tranzistor, un audiofil de toata stima, dupa parerea mea, ar trebui sa fie si bun cunoscator al marimilor fizice implicate in lantul audio, nu neaparat un expert desi ar ajuta, iar peste cunostintele de baza sa aseze muzica buna, daca nu din alte motive, macar din cauza unuia singur:


ce rost are sa alergi dupa scula sculelor "dupa ureche" cand poti sa nu pierzi vremea, sa faci o alegere buna de la inceput, sa o confirmi prin auditie si apoi sa asculti muzica, sa iti faci o referinta corecta, aici dealerii au un rol major sau asa ar trebui, teoretic.


un audiofil adevarat insa, nu are nevoie de dealer sa i ia patura de pe boxe, el poate recunoaste care din sculele unui dealer merita deranjul...partea nasola la toata treaba asta e ca dureaza uneori o viata intreaga ca sa ajungi la concluzia daca ai fost sau nu ai fost un audiofil pentru ca a fi audiofil este si o masura a sinelui care trebuie mentiunt intr o stare de sanatate pentru a nu cadea in diverse capcane (audiofile).


la ce te ajuta electronica? sa eviti aceste capcane si am ajuns la o concluzie la un moment dat, statutul de audiofil nu are un caracter continuu si nu este ceva pe care se pune mana si se merge cu eticheta pe spate mai departe, e ceva care se atinge din cand in cand.

 

Multumesc frate pentru acest raspuns adevarat. Din nou, finalul mi-a mers la suflet. Subscriu total.

Un dealer nu trebuie niciodata sa-ti povesteasca despre ce trebuie sa auzi, sau mai rau, despre relatia ta cu muzica si cum trebuie ascultata. El trebuie sa te asculte si sa inteleaga ce iti trebuie. Si daca iti trebuie cu adevarat! Si doar atunci sa iti ofere. Doar daca are ce. Daca nu are atunci sa te directioneze catre acel, acei, dealeri care au. Sau sa te atentioneze: eu nu am dar iti aduc de la X dealer, daca vrei asa. Simplu, elegant. Atitudine fair. In primul rand. Ca aparate bune avem cu totii din belsug. Aveti ce sa ascultati si unde sa ascultati. Bunavointa sa fie, de ambele parti ale mesei! Nu are mare importanta de unde cumparati, important este sa cumparati ce va e de folos cu adevarat. Daca e de la inceput pachet complet, sa aduca bucurie. Daca e upgrade, sa fie upgrade! Sa aduca liniste.

Un audiofil bucuros, multumit radiaza in jurul lui o energie buna, molipsitoare. E atat de simplu sa intelegi de la un asemenea audiofil care este esenta acestui mod de viata. Da, este si hobby, doar la inceput, dar pe masura ce ii dedicam timp cu discernamant el poate ajunge ' masura a sinelui" si atunci trancende cu siguranta granitele domeniului. Poate functiona oriunde!


Igor1234, oameni buni, refuz sa cred ca shimbul recent de replici are vreo legatura cu domeniul audio despre care vorbim aici de obicei, cativa dintre noi.

Sigur ca suntem la "Despre noi" si asta il face, oarecum, ontopic. Dar despre noi si patologia sexuala audio are cu siguranta un iz de offlimits.

Am obtinut exact contrariul a cea ce asteptam sa primim atunci cand am propus sa il urmam pe Igor indeaproape in initiativa "Despre definitia Audio". Ma intreb de ce?


Va rog pe toti cei care rezonati in acelasi spectru audio cu mine sa venti la 'Despre noi si despre parcursul nostru in audio".

Sa ne sprijinm parcursul.

Dar numai atunci cand rezonati pe frecventa!


Silviu, multumesc pentru raspuns. Bine ai venit. Mesajul tau, alaturi de primul Comanr, sunt daruri de Sfantul Nicolae al audiofililor.


Sa auzim de bine. Numai de audio!


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am nascut intr-o casa de melomani (nu cred ca pe vremea aceea se vehicula termenul "audiofil"): maica-mea canta binisor la pian iar taica-miu (Dumnezeu sa-l odihneasca!) era amator de jazz, pe vremea cand aceasta nu te mai facea clientul securitatii.

Primele "scule" pe care mi le amintesc au fost un magnetofon Tesla mono (pe tuburi) si un pick-up intr-o valiza - capacul continea difuzorul - care avea un brat ciudat (aminteste de bratul actualului Caliburn ;) ) cu o doza cu ac reversibil - il scoteai din "lacas", il roteai cu 180 grade, il impingeai la loc si voila, puteai sa asculti discuri la 78 rpm.

Ulterior au urmat multe alte aparate: un mag Philips mono, un amplituner Maranz, un pick-up Garrard (la care viteza de rotatie se schimba mutand cureaua pe o alta fulie) si altele pe care nu le-am retinut.

Cand am crescut si mi-am dorit propriile "scule" am inceput cu un radiocasetofon JVC, apoi cu un mag ZK246 si, intr-un final dramatic, cu un Rostov pe cate l-am "tunat" adaugandu-i bias variabil. Intre timp am cumparat si un sistem JVC cu tuner, cass si amplificator caruia i-am inlocuit boxele originale cu o pereche de Jensen LS4 (cu reglaje de basi si acute) cumparate de la sotia unui fost angajat la Comertul Exterior care se "exteriorizase" intr-o delegatie in Franta si uitase sa mai revina. Lovilutia m-a prins cu JVC-urile, Rostovul si un pick-up Akai APD 3 (ca veni vorba, toate sunt inca "functionabile" :lol: ).


Bun, ma opresc deocamdata aici, partea post-lovilutie in episodul urmator...


P.S. Am uitat sa mentionez principala "scula audio" din casa: o pianina Bluthner pe care mi-am exersat si eu talentul, pana ce mi-am dat seama ca sunt mai bun la ascultat decat la cantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Igor1234, oameni buni, refuz sa cred ca shimbul recent de replici are vreo legatura cu domeniul audio despre care vorbim aici de obicei, cativa dintre noi.

Sigur ca suntem la "Despre noi" si asta il face, oarecum, ontopic. Dar despre noi si patologia sexuala audio are cu siguranta un iz de offlimits.

Am obtinut exact contrariul a cea ce asteptam sa primim atunci cand am propus sa il urmam pe Igor indeaproape in initiativa "Despre definitia Audio". Ma intreb de ce?


Dragos

 

Bineinteles ca vorbim despre audio, dar daca tot ce a rezultat pentru tine a rămas in forma de patologie sexuala, exista cel putin un motiv. Adica, desi nu am nominalizat, replica mea era adresata lui comar, care de altfel a si primit-o si a si înțeles despre ce este vorba si a raspuns in aceeași nota. Pentru ca mesajul sa se transmită cat mai corect, e indicat sa te adaptezi la stilul interlocutorului. Adică acel tailor made despre care se vorbea. Iar comanr prefera sa spuna lucrurilor pe nume, fara parfum de mimoza. De ce sa complicam lucrurile, daca pot fi simplificate? Daca exprimarea a fost " prea" plastica, atunci o să-mi revizuiesc atitudinea si voi aștepta citatul tau despre fandoseli prețioase.

Referitor la definiția mea despre audio, eu am dat răspunsul, înainte ca tu sa pui întrebarea si am specificat ca răspunsul lui bibi este elocvent din punctul meu de vedere. Pe de alta parte eu nu vreau sa încolonez pe nimeni in spatele meu, așa ca te rog, preia ștafeta. :D


Crezi ca am castigat unul dintre cele 5 locuri de afara? :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti dupa cum vedeti pragul spovedaniei audiofile este trecut din ce in ce mai des, pana la urma e o treaba buna, e ca la orice spovedanie doar ca se admit si lucruri mai deocheate, la urma urmei vorbim despre placeri(audiofile) :mrgreen:


si mai e ceva, la aceasta spovedanie au acces toti(turnatori sau nu), la liber, mi se pare ceva sublim, este o spovedanie upgradata ca sa zic asa, daca e posibil oare sa se upgradeze o spovedanie...nu e o spovedanie care se face de la pupitru, ca in erezii/politica, e o spovedanie unde fiecare vorbeste de la nivelul sau (audiofil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.