Sari la conținut
HiFi Tech

Despre noi si despre parcursul nostru in audio


MusicHouse

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnilor, Igor,


Fie voia voastra!

Inainte sa revin strict la raspunsuri, imi "bag" si eu o replica. Vreau sa vad ce gust are. Devin "pofticios"


Ma bucur ca sunt luat in "serios". De asemeni si ca mesajul despre fandoseli.. produce reverberatii.

Simplu versus complicat. YBA vs. Spectral. Complicata alegere, veti vedea sambata.

Sunt un om simplu care doar mimeaza un discurs de nivel complicat. Simple si clare sunt si intentiile mele, declarate pe tot "parcursul". Ale voastre, Igor?


Sa discutam pe intelesul tuturor.


Despre "stilul" Comanr.

Am citit destul Comanr peste tot. Pentru mine nivelul Comanr este exact cel de aici, la care nu ai reusit sa raspunzi. De fapt el ti-a raspuns Igor, stilului propus de tine acolo.


Despre audio vorbim. Exact! Se pare ca patentam aici un nou omonim, "Audio" pe numele sau. Audio, cel propus de mine, este simpu explicat aici cam de toti. Despre "audio", varianta ta Igor, aceea personala conectata la "Despre noi...", iertare ca vorbesc pe sleau, eu unul nu "aud" nimic. De fapt, rewind, singura ta "initiativa" a declansat aterizarea la cafenea. Dar trenul de aterizare a fost extras de altii.


Domnilor, sa mai citim o data. Si nu la replicile din subiectul "Despre..." ma refer, ci exact la raspunsul dat de Comanr despre "Masura sinelui" si despre raritatea calitatii de audiofil. Legitimitatea vorbitului despre un domeniu, audio aici, se castiga numai dupa ce iti aduci contributia la bunul mers al lucrurilor. Altfel nimeni nu are nici un beneficiu. Din partea mea, exclud sa facem asta doar pentru a ne umple timpul. Comanr, eu imi propun sa incerc sa fiu cat mai des audiofil.


Despre "stafeta".

Eu, unul, sunt "obligat" prin natura lucrurilor sa incolonez audiofilii. Vreau "beneficii"! ;) MusicHouse a initiat acest "maraton" ca sa-l parcurgem impreuna, sa concuram cu noi insine, doar cu noi, impotriva "balastului" personal. Poate ar fi util sa recitim invitatia si cerintele pentru inscrierea la "concurs". Igor, stafeta a fost, din pacate, mai tot timpul la mine. Mai nimic din ceea ce ai fost dispus sa "transmiti" pana acum aici, la "Despre noi" nu m-a facut sa simt ca esti amator sa participi la alergare pe pista. Parerea mea. Deocamdata.


Despre "scaune", dimpotriva, ridic manusa.

Domnule, nici nu ma gandesc sa te lipsesc de placerea de a aprecia diferenta dintre YBA si Spectral, arbitrata de Avalon. Cum nu ma gandesc nici sa ne lipsim, colegii tai si cu mine, de placerea de a asculta live sambata 13 dec. discursul tau despre audio. Sper sa poti veni sa fii "ascultat" .


Igor, la MusicHouse IN ai castigat mai demult un scaun, permanent!

"Castiga" si la "Despre noi..."


Hai sa castigam cu toti.

Sa auzim bine. Despre audio.


Iertare daca v-am suparat.


Dragos


P.S. Comanr, bro', da-o "live" si pe aia cu cei care "toarna". Oops, n-ar fi trebuit sa zic asa, ca si eu torn beton la CraftHouse ca sa platesc caldura la MusicHouse. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, Igor,


eu imi propun sa incerc sa fiu cat mai des audiofil.

. :D

 

uneori si eu imi propun, dau drumul la sistem, il las putin sa se aseze si ascult, ma ridic de pe fotoliu, il inchid, nu simt nimic, nu i nimic , decat sa ascult asa mai bine il inchid, voi asculta mai tarziu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragos, nu-ti sesizez inflexiunile vocii, nu-mi dau seama daca mana ti-e inclestata. Sper ca nu te-ai aprins. :) Nu stiu despre altii, dar eu nu am nimic de dovedit nimanui, nu tin sa-mi "aduc aportul". Spre norocul unora, mai seriosi, eu prefer sa spun "nimic" in postari scurte. Cine a proclamat ca doar lungimea posturilor sau insiruirea de monoloage transmite vreun mesaj? Cine spune ca trebuie sa ne exprimam toti in acelasi mod si sa raspundem ordonat, alfel primim o nuia la palma si suntem nivelati pana ne iese raspunsul asteptat? Am exprimat deja (asa cum am putut, la nivelul meu ;) ) ceea ce reprezinta audio pentru mine, nu mai repet. Nu ma astept sa inteleaga toata lumea. As mai adauga ca "audiofilul" nu reprezinta un standard, nu este scos de pe linia de productie. Este vorba de pasiunea unor oameni cu personalitati diferite, cu exprimari diferite, cu vieti diferite, nicidecum nu sunt niste oi. Sunt aici si ca sa invat si sunt destui useri pe care-i apreciez (din diverse motive, nu neaparat audiofile, de exemplu imi place modul in care scrii) si de la care am de invatat. Iar beneficiile mi le extrag printre randuri. Sau despre ce beneficii vorbim?

Cu parere de rau, din motive de timp, nu voi reusi sa onorez cu prezenta prezentarea de sambata. Cred ca va fi nevoie sa scoti pe altcineva la tabla :D

Dar promit sa ajung la urmatoarea, daca invitatia mai este valabila. Si de asemenea m-as bucura daca la una dintre prezentari ai pune pickupul la antreu, nu la desert.

Mai am o nelamurire, am vazut ca vorbesti la plural. In numele cui mai vorbesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos postul lui Gabywyo, cel putin pentru mine e o imagine a unor vremuri pe care nu le am cunoscut insa le simt influenta in domeniul audio si le savurez muzica.


Pentru mine muzica veche, AL MARTINO, SINATRA, ELVIS, PIAF si multi altii, e cea care ma misca cel mai mult emotional. Imi place muzica audiofila cu toate delicatetile ei, insa uneori parca e construita doar pentru elemente tehnice mai putin pentru suflet. Cel putin asa o simt eu.


O latura interesanta a acestui topic ar putea fi muzica care va marcheaza emotiobal, artisti genuri etc. Multi vorbim de aparate, cabluri, boxe si legaturile dintre ele insa eu cred ca muzica e cea care atinge ascultatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, Igor,& co,


Ma pregateam sa scot la lumina interventia lui Igor strivita si Ingropata sub maldarul de "initiative" depus la ghiseu' aci, la noi acasa. Cand, surpriza, toate "reaincarnatiile" au primit un raspuns marca Spectral, distribuit de Dinica. Bollywood. Thank you, Sir! Ma apucase si pe mine febra creatiei unei noi,"the curse", unde sa mai ostoim entuziasmul starnit la "Despre noi..." sau in alte incinte audio proiectate din start sa aiba THD-ul 0,0001 la suta de postari.


Back on track, Igor, sunt doar coleric, nu ma aprind niciodata, nu mai e nevoie mi-am dat foc acum aproape 30 de ani si nu vreau sa ma "sting". Mai bine ard decat sa sangerez! ;)


Postari lungi, Mono-oloage. Sunt senin si sigur ca nu e vorba despre mine ci "Despre noi si despre parcursul nostru in audio". Sustin deplin, nu trebuie sa nivelam raspunsuri. Trebuie sa nivelam cu siguranta si precizie doar spike-urile care stau in drumul important catre tinta. Toti avem o destinatie. A mea, autoimpusa, de aici este de a scoate la lumina dealer-ul audio MusicHouse, de a-i sublinia trasaturile si atitudinea. Intentile si zona unde "activeaza".


Si pentru mine drumul este mai important decat destinatia, si ea pretioasa. Aleg si vreau sa fiu ales, triez, si e "must" sa fiu triat corect. Transparenta, un atribut principal cu care vreau sa fiu asimilat.


Audio, audiofilia, este o calatorie, cred eu, pe viata. Poate fi si oarecum solitara, eu trebuie, vreau, s-o parcurg in comun. Dar exclud "comun".

Si pentru ca tine toata viata trebuie sa aiba un standard, dus mult dincolo de valorile textbook la indemana. Altfel, nu tine toata viata. Nu scrie nicaieri ca trebuie. Este exclusiv o optiune personala, ca si traseul ales spre destinatie.


Sunt de acord, audiofilul nu este standard fabricat. Este "fabricat", asa cum spui, de personalitatea, pasiunea, educatia, discernamantul si zona de interes in care se pozitioneaza. Si de beneficiile pe care si le doreste adoptand identitatea de multe ori complexa, de audiofil. Beneficii la nivel personal sau pentru comunitate.


Beneficiile dorite de MusicHouse sunt : Vizibilitate, notorietate, doar pentru motive corecte. Know how, implicare reala, onestitate. Acces la cati mai multi oameni care au potential sa devina audiofili, eventual chiar prin MusicHouse, si toate beneficiile ce decurg de aici. Financiare si de natura umana.

Am propus si scriu la "Despre noi..."pentru toate acestea si pentru alte beneficii enumerate de la inceputul topicului cu speranta ca va deveni un loc bun pentru toti cei care rezoneaza cu subiectul pe frecventa mea, nu flat ci cu o bogatie de armonici in octavele superioare atat de prezente incat toti "bobocii' pe care vreau sa ii invit si aici sa infloreasca rapid si sa se simta ca acasa. Sa vina acasa la "Despre noi..." si prin alte gubernii senine de prin Audioweb. Si deasemeni in vizita la MusicHouse, sa incasam si noi ceva "beneficii"


Nu stiu in numele cui mai vorbesc dar va las cu speranta ca sunteti destui si pe frecventa mea.


Va doresc sa ma auziti bine si la MusicHouse sa ma vedeti.

Vreau "beneficii".


Dragos


P.S. Gabywo, multumesc si...Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.