Sari la conținut
HiFi Tech

Despre noi si despre parcursul nostru in audio


MusicHouse

Postări Recomandate

Pilgrim


Multumesc pentru apreciere. Inteleg din raspunsul lui Jack ca esti preot ? Consider ca e foarte important sa avem in rindul comunitatii audio oameni pasionati de muzica care cunosc randuiala adevarata a lucrurilor. Simt nevoia sa va spun cate ceva despre mine. In urma cu peste 20 ani cind eram tanar smintit si mergeam cu dintii pe tavan, muzica, cu exceptia sotiei mele, a fost singurul lucru sanatos din viata mea ! Intalnirile peste timp si spatiu cu omeni daruiti de Dumnezeu, oameni care si-au cantat inima si sufletul, au fost pentru mine, atunci, primele indici despre dimensiunea spiritualitatii. Cativa ani mai tarziu, dupa ce am reusit sa ma intorc catre Dumnezeu, mi-am aminti de acele momente si am realizat ca totusi au fost si clipe in viata mea de dinainte cind am functionat corect. Apoi, plecand genunchiul inimi, am fost luat de mana si purtat printr-o uluitoare calatorie a vieti mele adevarate, de 17 ani. Asa am inceput din nou in ' 99 parteneriatul la EDS, tot asa, dupa 6 ani plini, m-am oprtit din domeniul audio(vanzari) si m-am inscris la teologie,tot in acelasi timp s-a nascut Crafthose,business-ul nostru de arhitecura si design, in care in primii ani rezolvam proiecte simtindu-le ca pe armonii muzicale si sisteme audio. Tot asa, cu ajutorul Domnului si a pasiuni pentru muzica s-a nascut Musichouse. Apoi tot asa am descoperit foarte mirat ca mai exista si altii care se pricep la domeniul audio, pentru cine nu ma cunoaste : ma autodeclaram detinatorul adevarului suprem in materie de audio, The one and only. Incredibil, chiar mi-am dat seama ca unii se pricep poate mai bine ca mine si nici nu au stat pe loc, rataciti in bezna, sa ma astepte pe mine, salvatorul, ci au mers inainte consolidand comunitaea. Iertare Domnilor pentru gandurile mele distorsionate. Uite asa am mai invatat despre finele nuante de dinamica si a variatiilor subtile de ton ale mandriei mele de vita nobila . ASTA produs HIGH END adevarat !

In incheire un scurt moment hazliu de la prezentarea YBA. Imediat dupa turul scaunelor, pentru aflarea celui mai bun loc, unul din musafirii nostri, si el tot un guru audio ca si mine, ma avertizeaza, avind perfecta dreptete de altfel, ca stau pe cel mai prost loc. Repllica mea a fost : Intentionat fac asta pentru ca nu vreau sa mi s-e mai para ca ma pricep bine la subiect . Am vorbit serios !

Fratilor, sa ne de-a Dumnezeu pace in inima si toate cele ce ne sunt de folos in viata. Si in Muzica!


SonusF, multumesc de intimpinare . Te rog poti sa imi spui cine esti?


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa se explica de ce porti barba... :lol: (am glumit, parafrazand interventia de mai sus)

Ai si terminat teologia?

Cine face seminarul sau teologia n-are cum sa nu aprecieze muzica. Asa am devenit ''audiofil''(cum se zice), din dorinta de a asculta muzica preferata la calitate si fidelitate cat mai bune. In aceste cautari am intalnit oameni minunati si pasionati care m-au ghidat si ajutat. Jack a a vut un rol insemnat. Cand vin pe la Bucuresti promit sa te vizitez. Sper sa mai ajung pe la Audioconcept ca n-am fost de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se explica partial abilitatile tale oratorice. :D


Nici vorba de asa ceva, la teologie am invatat numai lucruri bune. Abilitatea de care vorbesti vine doar din exercitiul neitrerupt, alimentat de placerea si nevoia de a ma auzi vorbind. Dupa cum spuneam : Orgoliul High End :)


Pilgrim,


Am un fel de barba. Despre teologie, facultatea la Sibiu, era cat pe ce sa termin dar a venit criza din 2009 si am rasolito, mai am de dat examene si licenta. In primi ani a fost absolut special, sper ca intr-o zi cu soare si cu pace sa reiau. Ma bucur sa te cunosc si te astept cu drag la noi, sa mai cunosti inca o echipa de oameni minunati


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se explica partial abilitatile tale oratorice. :D


Nici vorba de asa ceva' date=' la teologie am invatat numai lucruri bune. Abilitatea de care vorbesti vine doar din exercitiul neitrerupt, alimentat de placerea si nevoia de a ma auzi vorbind. Dupa cum spuneam : Orgoliul High End :)


Dragos[/quote']

 

:D Nicidecum nu a fost o remarca peiorativa, sa faci o prezentare buna si sa fi empatic nu-i un lucru simplu. Cel puțin așa mi s-a părut la evenimentul cu Spectral. Dar cred ca ultimele posturi sunt off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Nicidecum nu a fost o remarca peiorativa, sa faci o prezentare buna si sa fi empatic nu-i un lucru simplu. Cel puțin așa mi s-a părut la evenimentul cu Spectral. Dar cred ca ultimele posturi sunt off topic.
N-as spune ca sunt off-topic: sa nu uitam ca in spatele prezentarilor de "scule" stau oameni, cu preferintele si sensibilitatile lor. Ar fi chiar pacat sa disociem muzica de factorul uman - in fond, aceasta a fost compusa de catre oameni pentru oameni.

Ma bucur atunci cand o prezentare este influentata de cei care o ofera: atmosfera conteaza la fel de mult ca sunetul. La Dragos m-am simtit ca acasa, relaxat si intre prieteni (in fine, cu unele exceptii :lol: ).


P.S. Andreea a spus ca "mai vrea", cu conditia sa asculte si Cats (prietenii stiu de ce)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles, cei doi "prezentatori" se apreciaza reciproc si poate n-ar strica sa-si uneasca fortele in prezentari comune. Eu cel putin ii respect pe ambii si intentionez sa le beau whisky-ul in mod egal si impartial :lol:


Am regretat intotdeauna faptul ca intr-o piata atat de mica precum cea din Romania majoritatea firmelor care distribuie scule audio de calitate sunt mai preocupate sa-si dea la gioale. Propun (sincer) sa facem un "pod de flori" - nu neaparat peste Prut, ca cel de peste Prut e reticent la asa ceva - si sa nu se mai suprapuna evenimentele... nu de alta dar chiar daca reusesc sa ajung la ambele tot nu e sanatos sa amestec bauturile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remarca ta a fost bine primita, nici o secunda nu am considerat-o peiorativa ci dimpotriva.


Nu am stiut ca ai fost la prezentarea Spectral / Avalon, poate ne poti scrie cateva impresii. Multumesc.


Dinica, Domnilor,Jack


Iertare va rog pentru off topic, aduc in apararea mea lipsa de experienta pe forum, asa cum am mai spus, aici e prima data cind scriu.

Am sa mut discutia cat de curand la cafenea.


Costin,


Multumesc pentru comentarii, mi-ai dat o idee buna, am sa merg sa discut cu Jack zilele astea.


Pilgrim,

Pana ne-om vedea... ne vedem la cafenea.


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog eu mult, nu transformati topicurile specifice in discutii de cafenea. Puteti deschide subiecte pentru conversatii la cafenea fara numar. Poate ca sunt oameni ce isi doresc sa citeasca ce s-a intamplat la eveniment. :idea:


PS: Data viitoare primiti avertisment. :cry:

 

Corect. Multumesc pentru relocare. Mi-as fi dorit sa scriu inainte o introducere/invitatie pentru noul topic, insa lucrurile s-au precipitat, am s-o scriu post mutare. Ma intreb Dinica daca se poate sa o plasezi la inceput, sincer nu stiu cum ar fi mai utila eventualilor interesati. Te rog sa ma ajuti,daca poti, sa inlocuim titlul topicului cu: Despre noi si despre parcursul nostru in audio.


Multumesc


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MarianS - postarile au fost mutate dintr-un topic in care subiectul discutiei ar fi trebuit sa fie cam ce s-a intamplat la evenimentul organizat de unul dintre importatorii audio activi pe forum.

Daca tu gasesti o legatura intre aceste postari si evenimentul cu pricina te rog sa ma atentionezi. Daca nu... :P:):idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian & ..., nu sunt aici sa castig un concurs de popularitate. Bibi a fost cat se poate de tolerant si v-a durut la bascheti. Respectati regulamentul si va promit ca nu o sa auziti de mine. Cei care continua cu buna stiinta sa ignore regulamentul vor primi avertisment si mai apoi ban pentru o perioada de 7 zile.

Nu va place cum moderez, discutati cu Netcrusher. Predau pozitia de moderator oricui, oricand. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, si, pentru orice eventulitate, Doamnelor,


Ieri seara, dupa aterizarea la cafenea, fiind in framantari despre alegerea unghiului potrivit pentru introducera in topicul prezent m-a traznit sa vizitez cafeneaua. Aoleu, vai mie, vai noua! Mai bine stateam cuminte. Acum, daca tot e despre noi, chiar daca ma repet, va marturisesc ca audioweb este primul forum mioritic pe care il vizitez si singurul forum audio sau altceva pe care m-am inscris vreodata. Si sper sa fie si ultimul, sper sa supravietuiasca, sa creasca frumos si sa ne fie cu adevarat de folos. Dar asta depinde de noi, pentu ca este ombilical legat de noi, este despre noi si depre parcursul nostru in audio. Acesta este singurul unghi, foarte ascutit, care mi-a ramas infipt in cap dupa vizita la cafenea.

Despre noi..., nu numai noi insine, este o invitatie la introspectie corecta, la anliza fair a atitudini noastre in mod special, la cantarirea exacta, fara balastul orgoliului, a postarilor noastre, la utilitatea reala pentru ceilalti a interventiilor noastre...la folosul parcursului nostru in audio, in comunitatea audio.


Comunitate, ahh, frumoasa vorba. Ati observat ca vorbim des, si cu ce mindrie!, despre ea si despre valorile ei, dar, iertare fratilor, ne cam jucam cu vorbele. Comunitatea inseamna in primul rand comuniune, in nici un caz dezbinare. Comunitatea adevarata nu are niciodata tabere adverse; pot fi opinii diferite, polemici pe anumite teme, dar prevaleaza interesele comune. Comunitatea inseamna acasa, forumul care o gazduieste inseamna acasa, acasa te duci cu bucurie, te duci sa imparti bucurie, esti apreciat, esti iubit, ai nevoie de asta, e nevoie de tine, de cea ce poti sa faci tu mai bine. Doar de atat ! Acasa nu te duci la razboi. Acasa te duci sa te vindeci, sa dai si sa primesti impacare, esti printre ai tai, esti in comuniune cu ce care iti imartasesc valorile, esti in comunitate. Doar asa !


Fratilor, avem nevoie sa ne vindecam, apoi sa ne intarim. Audiofilia Nervosa bantuie peste capetele si urechile noastre, noi trebuie sa o izolam in carantina, nu sa-i completam fervent si furibund patologia cu noi si mirobolante manifestari. Vorbim despre domeniul audio - atat de vast incat numai pe partea reproducerii muzicii iti trebuie minim vreo douazeci de ani de munca facuta cu pasiune ca sa ajungi sa te pricepi - cu o usurinta maladiva si il reducem cu nepasare la dimensiunea meschina a frustarilor si a ignorantei noastre lustsruite de orgoliu. Ne declamam strident apartenenta la curentele moderne, ne zbieram opozitia la aprope orice, ne insultam... Si asa orice valoare a spuselor noastre, daca a existat vreuna, se ineaca in mocirla.


Tarata in aceasta balaceala muzica devine palida saraca si fara nici o insemnatate in fata maretiei pe care o capatam avand ultimul cuvint. Exceptonal!

Muzica, producerea si reproducerea muzicii, a avut intodeauna de partea ei, de aceeasi parte, artisti, ingineri, producatori, urechisti, disribuitori, melomani, audiofili..., oameni pasionati. Numai un meloman educat, autentic, fie el inginer sau urechist are sanse sa devina si audiofil, altfel ajunge decretolog, sfarseste in derizoriu. Nu exista muzica fara sunet si nici de sunet fara muzica nu avem nevoie. Sunetul este mut fara muzica, muzica are nevoie de sunet ca sa ajunga la noi. Sunt indisolubil legate, asa cum suntem si noi toti cei pasionati cu adevarat de muzica, de intregul si unicitatea ei, si nu doar de franturi. Sa acceptam asta, sa incepem cu asta!


Va invit sa vorbim despre noi, despre cei de linga noi, si despre parcursul nostru in audio si in comunitate. Dar va invit sa o facem numai si numai in felul urmator: Despre noi, doar despre ce nu facem suficient de bine si despre ce nu stim. Despre colegii nostrii, numai despre ce fac bine, iar despre parcursul nostru, trecut, prezent si viitor, sa impartasim numai amintiri frumoase, si viziuni fundamental corecte. Nu este obligatoriu sa postati, nu o faceti daca nu aveti ceva de spus. Nu o faceti daca vreti doar sa va auziti vorbind, nu-mi luati, va rog, painea de la gura! :) Si daca totusi va apuca nostalgia scatologica, spuneti-mi "mancavas guritza ca sa moara vecini mei, da nu ma jur ca mai bag un dasta, troipic, dasta da otraviti manglitori da va sparg pa tonti asteai da ziceti ca sunteti pa smecherie. varat io cinei mandea ba huoaudifililor haimanalilor pansati" :D


Inchei, relatandu-va o pilda din viata unui om induhovnicit . La inceputul vietii sale, atunci cand s-a trezit, a realizat ca e singur,si pentru ca nu iubea pe nimeni , s-a apucat sa-L roage pe Dumnezeu sa puna iubirea in sufletul lui, neprimind nici un raspuns a inceput sa se prefaca ca-i iubeste pe toti cei din jur si sa se poarte cu ei ca si cum iar iubi mult. Dupa cinsprezece ani a primit in dar de la Dumnezeu darul iubirii aproapelui ! Fratilor, haideti sa incepem si noi sa ne prefacem... Doamne Ajuta !


Scris la primul topic de catre al vostru nou membru declarat comunitar, care, cind asculta muzica decreteaza ca aude si sunete si voci in cap !


Sa ne fie de folos.


Dragos Antonescu, Musichouse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor si, din nou, pentru orice eventualitate, Doamnelor,


Multumesc pentru amabilitatea de a nu-mi lua painea de la gura. Imi place sa ma aud vorbind, dar nu singur ! ;) Ma gandeam sa mai dau un raspuns-la impuls tranzitoriu care sa arate ca rise time-ul meu e textbook ca la Spectral, dar asta cu squarewave-ul -cap- patrat la 10 kz e rasuflat, asa ca ma multumesc sa ma declar un incapatanat professional dreamer. Si ca sa nu spun acelesi lucruri cu alte vorbe, fac un streaming cu screaming si va reproduc cu acuratete timbrala un fragment, bit cu bit, extras dintr-un fisier uploadat zilele trecute pe un alt playlist de aici. Este un matching perfect si ca timing si ca focus pentru acest topic:


"Eu vreau sa traiesc in lumea noastra si aplaud firesc un demers curajos si complicat ca sustinerea unui brand, ex Piega, special, cu grad mare de unicitate, discret in cel mai bun sens si care nu are decit o calitate, aceea de deveni invizibila cind incepe sa cinte muzica. Da Domnilor, dupa mine, produsele cu adevarat speciale nu trebuie sa arunce cu artificii, nu trebuie sa ne atraga atentia in sens uzual, deloc ! Sunt produsele cel mai greu de fabricat, implica dragoste pentru muzica, respect pt muzica, filozofie buna, discernamint, curaj si multa, multa munca. :shock: Valoarea acestor produse este adanc scrisa in adn-ul lor, nu au nevoie de trucuri ca sa convinga, sunt la fel de bune indiferent de cine le reprezinta, dar pentru ca nu sclipesc deloc in sensul ordinar al cuvintului, sunt greu de vindut, sunt pentru foarte putini si nu din cauza pretului ! Este nevoie de viziunea, curajul, pasiunea si evident, priceperea unui dealer pentru ale scoate la lumina invizibilitatea. Asta aplaud la Jack, si aplaud si la Sorin pentru ceea ce face pentru Cabasse, pentru obstinatia cu care se lupta cu mentalitatea cleioasa si confuzia si snobismul unei bucati din piata noastra autohtona."


Acum ca mi-am revenit din admiratie pentu cele citite mai sus, profit de ocazie si salut pe toti fosti mei colegi si parteneri cu care am colaborat in ultimi 25 de ani : Paul, Robert, Dan, Sorin, cat si pe toti celalti implicati in domeniul audio si care asuda din greu pentru dumneavoastra, audiofilii. Sa stiti domnilor ca o vorba buna, o atitudine mai relaxata si mai multa implicare din partea voastra ar face minuni in subreda noastra comunitate audio.


Ii invit pe toti colegii mei sa ni se alature, toti aveti lucruri de spus, viziuni, informatii, atitudini de care ne vom folosi.

Va invit si pe voi toti celalti care ne impartasiti pasiunea pentru muzica si sunet aici, unde este cu adevarat vorba despre noi si despre parcursul nostru in audio. Povestiti-ne despre comunitatile locale audio, cum sunteti acolo GABYWO, PILGRIM, JOHNDOE, si toti ceilalti din toate zonele tarii, sa ne cunoastem mai bine, sa vedem cum putem impreuna sa functionam mai bine. Sunt multe de facut si pot fi facute multe. Doar de noi depinde sa le facem sa se intample.


Eu sper sa se intample !


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ma spovedesc si eu,


scula suprema in care am deschis ochii a fost radioreceptorul Solid State Gloria, deseori mic fiind, prindeam limbi straine pe unde scurte si desi nu intelegeam ce se vorbeste incercam sa mi imaginez ca lumea e mare.


alturi de acel radio am avut un magnetofon cumparat de tata din banii de la nunta , un Unitra cu difuzoare pe el, cu el mi am facut primii ani ai tineretii, a fost vandut la un moment dat cu parere de rau din partea mea prin 90, pentru muzica disco a anilor 80 voi avea mereu o slabiciune desi nu e nimic de curul ei, dar pe mine ma binedispune.


apoi totul in viata mea a plecat pe fastforward, am lucrat la radio in liceu si cercurile de electronica mi au deschis o usa asupra acestui domeniu pe care l am tratat ca pe un hobby dar care deseori mi a adus beneficii mai mari decat a unui loc de munca plus satisfactia lucrului facut de mine, tin sa multumesc pe aceasta cale profesorului de electronica de la casa pionierilor din Galati(cu masina lui Lada foarte faina care mergea ca un ceas) pe care spre rusinea mea am uitat cum il cheama, l am reintalnit ulterior dupa ani si ani, a ramas acelasi om bland in fata vremii, un om deosebit, am si acum ceasul facut de mine functional cu MMC353(piesa declasata) in cadrul acelui cerc de electronica : http://www.qsl.net/yo5ofk/sch/Mmc353_s.gif


in liceu am avut un alt profesor la ale carui activitati participam benevol , eu fiind la profilul mate-fizica fugeam dupa ore la electronica la domnul Negoita, unde deja se instalau windowsuri 95 de pe dischete, se faceau retele pe seriala, se proiectau plottere cu motoare pas cu pas interfatate la calculatorul spectrum, un alt episod drag mie, tabletele si telefoanele si toate jocurile noi, nu fac o para chioara in fata acelor jocuri de spectrum, totul era un ritual, niste vremuri extraordinare cu televizorul sport in peisaj.


acele vremuri au fost pline si de multe auditii, aveam un coleg care mi e prieten bun si acum , e si el audiofil, care avea si are sute de casete si discuri si pot sa zic ca boxele unui Akkord asezate presat intre cartile unei biblioteci sunau divin, atunci am auzit prima data in viata mea sunet curat, pe acel pickup.


restul nu mai conteaza, nu consider ca am ajuns undeva anume ci doar ca nu am uitat de unde am plecat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii invit pe toti colegii mei sa ni se alature, toti aveti lucruri de spus, viziuni, informatii, atitudini de care ne vom folosi.

Va invit si pe voi toti celalti care ne impartasiti pasiunea pentru muzica si sunet aici, unde este cu adevarat vorba despre noi si despre parcursul nostru in audio. Povestiti-ne despre comunitatile locale audio, cum sunteti acolo GABYWO, PILGRIM, JOHNDOE, si toti ceilalti din toate zonele tarii, sa ne cunoastem mai bine, sa vedem cum putem impreuna sa functionam mai bine. Sunt multe de facut si pot fi facute multe. Doar de noi depinde sa le facem sa se intample.


Eu sper sa se intample!


Dragos

 

Salutare. Ma bucur pentru MusicHouse, ma bucur pentru voi si pentru realizarile voastre si va felicit pentru ceea ce ati reusit pana acum! Sper sa ajung si eu cat de curand pe la voi, sa-mi bucur urechile cu ceva noutati. Deocamdata nu am de impartasit decat amaraciune, mai ales de aici, din mica Craiova. Daca pana acum ceva timp exista un showroom al InAuditu, in momentul de fata totul este mort in plan audiofil. Putinii audiofili cu adevarat pasionati de pe aici, care aveau cu ce se mandri se tot raresc. Unii au plecat peste granita in locuri care au mai multe de oferit, altii sunt in schimbari prelungite, samd asa incat ma simt destul de singur pe aici. Timpul si problemele care tot apar ma impiedica sa ajung mai des pe la Bucuresti... Nu pot decat sa sper ca noile imprejurari vor aduce rezolvarea crizei economice in care ne aflam si ca, incet-incet, vor iesi la suprafata oameni educati care sa ne impartaseasca pasiunea pentru muzica ascultata in conditii deosebite... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai a fost cuvantul... ;) sau muzica... pe urma au aparut profetii... sau dealerii... :lol::lol::lol:


Parcursul meu in audio a fost "macabru"... in '86 realizam primul meu amplif, un 2x105 w RMS, in configuratie simetrica. numai curu' meu stie cum am facut rost de tranzistorii pereche (2955) pentru "celebrii" 2N3055 si cum am reusit sa-i imperechez dupa factorul de amplificare... :lol:

Pe urma a urmat un proiect major pentru mine: statia de amplificare pentru Circul Mare de Stat, cum se numea pe atunci, 10x100 w RMS cu redundanta 10x100 w si comutare automata in caz de defect. Mult de munca, dar a iesit "savarina"... :lol::lol:


Meseria am invatat-o dupa "biblia" Philips, o cartulie din 1970, editata de Philips Gloielampenfabrieken Eindhoven-the Nederlans, numita Audio Amplifier Systems (Transistor circuits, Integrated circuits, Loudspeakers), dupa care au "furat" tare mult injinerii romani cand au proiectat celebrele A-3050 si nu numai... 8-) Cartulia asta (o mai am si acum in biblioteca personala) era un fel de ghid "for dummy" in timpurile acelea, cand accesul la informatie era sever limitat. Imi aduc aminte ca ma abonasem la biblioteca franceza numai pentru Electronique Practique si Le Haut Parleur, iar la biblioteca americana rasfoiam reviste de Hi-Fi... :lol: Sa dau si de belea cu tovarasii pentru frecventarea asidua a amintitelor institutii... :?


Prima mea "scula'" vestica am avut-o la 16 ani, cadou de la parinti ca luasem treapta II.. Philips AR774, un radio-cassette ramas in istorie. Stereo-spatial, full-auto-shut-off, microfoane electret...delicatesuri pentru vremurile alea... Ce chin a indurat aparatul ala de la mine, nu se poate descrie in cuvinte...si la cate "ceaiuri" a participat... :lol: BTW, la ora actuala il foloseste mama mea, ca aparat zilnic de "frecus"...


Pe urma, nu am vazut scule decat la reparat, cam toate marcile cunoscute mi-au trecut prin mana. Majoritare erau radiocasetofoanele. Le-am urat! :lol: Pe urma veneau cas-urile deck, mag-urile, amplificatoarele, mai rar receivere sau pick-up-uri. Ce vremuri... :lol:


Primul meu receiver a fost un Sears Profesional Line RE-1801, pe care-l mai am si acum, asteapta reinvierea... :lol:

Primul casetofon deck a fost un Sony TC-K4 (inca functioneza). Primul meu amplificator "de firma" a fost un Akai 2200. Au urmat un Naka TA-3, (mama, mama), un Sony TA-F5A, Yamaha, JVC, etc, etc... Cu fiecare am mai invatat ceva.

Primele incinte acustice au fost niste namile rusesti, cu amplificare interna (pe care n-am folosit-o niciodata, le utilizam in schimb ca pasive) de 120w RMS. Le mai am si acum, necesita restore... ;)

Urmatoarele au fost o pereche de Jazz (romanesti), Acoustic Research, nu mai stiu exact modelul, pe urma KLH, pe urma Philips 9432, Sony SS-860, Sansui, RFT, Akai, Dual... etc. Inca mai am Sansui, RFT, Dual, Akai, Philips-urile (care sunt boxele mele de "probe"), Sony, si cel mai tare, o pereche de boxe romanesti din seria Doina, cu doua cai, 25 W, care inca suna de speriat pe lampase... :lol:


Mag-uri am avut incepand de la Unitra, Grundig (inca mai am unul cu lampi), terminand cu Toshiba si Sony (n-am detinut in schimb niciodata un Akai, doar le-am resuscitat :lol: ).


Alte aparate nu stau sa le mai fac inventarul, ca-mi ia prea mult. :lol: Despre partea de high-end, pe langa cele care mi-au ajuns la zgreptanat, n-am detinut decat McIntosh si Cambridge. Cam asta e traseul personal de "detinere". Despre cel de "retinere" (a se citi invatare) e mult de vorbit si nu i-ar maguli pe multi... :lol:


Salut initiativa lui Dragos si sper sa apara pana la urma un "curent" audiofil care sa reuseasca sa unifice toti pasionatii de muzica, aparate, cabluri, etc., fara tendinta de a demonstra ca unii au mai "cojones" decat altii. Pana la urma, muzica ramane baza, indiferent pe ce alegem s-o ascultam.


Numai de bine sa auzim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Domnilor,


Am spart gheata si ma bucur ca reusim sa imparasim aici, deocamdata, bucatele autentice din noi. M-a cuprins nostalgia, m-am intors brusc cu peste 40 de ani in urma si privesc la baietelul de 6 ani, la bucuria lui curata, la mirarea lui in fata darului adus de tatal lui tocmai din Olanda. Casetofon Philips mono. Asa a inceput parcursul meu in audio. Asa a inceput pasiunea mea pentru muzica si audio, indisolubila, exact in acelasi timp. Am primit atunci si destula muzica, casete preinregistrate, destul de variata. Tatal meu a avut grija sa sporeasca colectia permanent, pana am mai crescut un pic si am preluat chestiunea cu o seriozitate - pe care daca as fi avut-o si la scoala, azi as fi departe - neobisnuita pentru un gagalice, telefonam insistent prietenilor de familie sa nu uite sa vina cu noutati si daca se putea si cu cassu-rile lor ca sa pot inregistra si eu. Eram vesnic nemultumit - uite asa m-am stricat de mic - de calitatea imprimarilor mele, habar nu aveam de cabluri - ce vremuri - si foloseam microfonul amarat incorporat. Nici adultii, in majoritatea lor, nu aveau habar de cabluri si de rolul lor crucial in calitatea audio. Multi dintre ei au facut si copii. :lol: As putea sa devolt teza ereditatii bazata doar pe subiecte audio, insa si asa imi este teama ca datorita cunostintelor mele vaste in domeniu, sa nu fiu rapit de extraterestri... vocile alea din capul meu... :roll: Revenind, un rol important l-a avut si mama, mare iubitoare de opera ne-a dus, pe sora mea si pe mine, de mici la concerte. Si asa dragostea mea pentru muzica a crescut si nu o intrecea atunci decat dragostea pentru prajiturile minunate de la bufetul Operei. Cel mai mult imi placeau serile vieneze, spectacole serioase cu trei pauze. URAAA !


Cred ca avem 10 ani cand ai mei au cumparat un radio Atlantic, o magaoaie mono cu corector de ton. A fost fascinant sa am atata libertate, sa incerc sa gasesc balansul timbral de la opera, cam asta am facut si in urmatorii 40 ani. Au mai fost unii, saracii, care mi-au zis sa renunt, ca nu prea se poate, dar nu i-am ascultat, cred ca erau cu capu'. Inapoi la 10 ani, citind prospetul radioului am descoperit o smecherie SF: mufa de intrare in amplificator! Tare, ce-o fi ala amplificator? Sa conectezi un semnal auxiliar, ce vorbe, ce-o fi aia? De nivel mic si sa se auda mai tare! Asta era! Gata, m-am prins din prima! Ce atata vrajeala tehnica?! Va reamintesc ca eram deja ministru la cable asa ca de indat' am operat casca mono a Philipsului din dotare si dupa vreo juma' de ora de incercari, vocea lui Kenny Rogers a iesit miraculos din Atlantic, de peste Atlantic, direct la noi acasa. Asa de mare mi s-a parut diferenta de la trancota de difuzoras din cass, la noul declarat al meu ampliboxa de highend. Pentru mine a fost un moment unic, o explozie de bucurie pe care am vrut s-o impartasesc cu toata lumea. Am dat alarma prin parcare, mi-am adunat toti prietenii in jurul setup-ului si am facut prima mea demonstratie de audio. Tot atunci, imediat, am inteles ca vreau sa continui sa impart si sa particip la asa evenimente, dar entuziasmul meu nu a fost impartasit ...ne-am intors la fotbal.


Am inteles ca nu o sa fie deloc simplu, dar eu am mers inainte. Pe la 12 ani, tata mi-a predat primele notiuni generale de electronica si m-a ajutat sa le pun in practica. Aparusera in comert niste kit-uri de ampli si pre; cu ele am pornit la drum. Tot atunci am inceput sa merg frecvent impreuna cu 2 colegi de clasa la Ateneu'. Credeam c-o sa lesine toate colegele noastre de clasa, am ajuns un fel de ciudati.


Pe la 14 ani din nou ai mei m-au sprijinit cu una bucata combina audio autohtona, facuta pe le Pipera, cu tuner fm, cass si Vinil si evident stereo. Asa am inceput sa adun viniluri, sa imprim, chiar si de la radio cand transmiteau stereo, si sa ma las de construit amplificatoare. Combina mi-a spulberat chiar si amplificatorul "Reference" dual mono - mi se parea mie ca doua trafuri in carcasa de placaj de brad suna mai bine.


Uitasem sa va spun ca inainte de combina m-am apucat sa construiesc si boxe, asa, ca sa am solutii complete, asta cu solutiile complete ma mai tine si astazi.


Pe la 16 ani am fost upgradat la magul Unitra. Apoi, dupa o scurta auditie cu boxele mele - deja ajunsesem la Signature MK 5 din cutii de radiouri vintage si burdusite de dif-uri wide band - tata mi-a cumparat o pereche RFT-uri mari, n-am inteles de ce, cred ca voia sa ma pedepseasca cu piticaniile alea, ca nu mai avea loc in casa de creatiile mele. Si ma jur ca era ordine, erau setate marfa cate trei una peste alta si mai ramanea si o palma pana la tavan, te spulberam cu ele frate, n-ai vazut! Am mai fost si la un party, unde gazda avea o linie Revox.. mama lor de elvetieni!


Dupa asta, devenind audiofil independent, am facut o combinatie tare si mi-am luat Kastan cu boxe cu tot. Din respect pentru tata am pus-o de un D'Appolito alcatuit din boxa Kastan si RFT on each chanel. Legate in paralel, off course, ca tot le aveam cu impendanata de intrare. Traiam periculos. Tot atunci, din respect pentru audio, m-am lasat de facut boxe, din delicatetea de a nu rani pe cineva cu mirobolantele realizari. Cu setup-ul acesta am sustinut cu brio toate petrecerile de majorat dintr-a 12 a.


Asa am terminat liceul, cu muzica, cu multa muzica. Si apoi mi-am zis: gata baiatu, ajunge, tre' sa te faci intelectual,..m-am apucat sa invat pentru medicina, dar chimia -si nu aceea din audio - m-a oprit cu un decay atat de abrupt, incat am luat-o la fuga inapoi la mama si la tata si m-am declarat vizionar, deschizator de drumuri noi si perspective in plina era comunista. 1985. Eu vreau sa fiu freelancer, dragi parinti, dati-mi si mie niste bani sa ma apuc de-o treaba sigura, deschid doar un mic studio de multiplicat benzi si casete audio, clandestin, ca e bine sa nu ne invidieze lumea. Am primit finantare, cu toate ca tata declara sus si tare ca in viata nu reusesti decat cu ocupatii serioase. Am primit un an de gratie de la tata, care mi-a spus inainte sa plece din tara : vad eu la anu' daca e ceva de capul tau!


Asa mi-am inceput cariera in domeniul de vanzari audio. Mi-am cumparat imediat aparate, un morman, Akai-uri, GX 636, F 71, F 31, Ampli JVC cu mc pick-up Dual si Akai, alte deck-uri si boxe Pioneer. Am inceput sa inchiriez loturi de viniluri, benzi de mag, sa fac programe si sa le multiplic, sa cumpar sa repar si sa revind aparate audio. Am inceput sa castig bani, prea multi pentru cata minte aveam in cap. Dupa un an m-a gasit tata cu o gramada de scule noi si tv color cu video, plus ceva mobila noua prin casa. Dar cu adevarat l-am doborat atunci cand i-am dat un plic cu vreo 10k lei, spunandu-i: uite tata niste bani de concediu. A fost prima data cand am reusit sa-l impresionez in 19 ani. Dupa asta, mama si cu el mi-au dat imputernicire si acces deplin la agoniseala familiei. Si astfel a inceput nebunia din viata mea... To be continued.



P.s. cu scuze, ConstantinS. Salutari prietenului meu Naim, cunonscut cateodata si sub numele de Costel. Astept cu nerabdare sa ne revedem.


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.