Sari la conținut
HiFi Tech

Despre noi si despre parcursul nostru in audio


MusicHouse

Postări Recomandate

Frumos le zici Dragos, se pare ca un talentat minutor de condei se ascunde in tine :)

Povestea mea nu e atit de frumoasa, am inceput cind eram copil cu un casetofon rusesc mono, faimosul Elektonika 302 pe care l-am folosit si ca amplificator pentru pick-up, nu mai putin faimosul Supraphon sarpe, a carui carcasa era o veche valiza de lemn soldateasca, iar apoi l-am facut si stereo dupa ce i-am cirpacit din patru picioare de la o noptiera si niste placaje doua boxe, identice ca forma si dimensiuni dar cu difuzoare diferite, una pentru basi, cealalta pentru inalte. A urmat mai apoi un upgrade serios, un pick-up Akord, asta era chiar ctepeo pe bune, nu improvizat, plus ca putea fi folosit pe post de amplificator si mai avea si doua boxe "de-adevaratelea", am muncit o luna (furata din vacanta) pentru el in Obor ca ai mei erau zgirciti si nu-mi dadeau bani de asa ceva.

Am crescut si au urmat multe alte pick-up-uri culminind cu un Thorens TD 160 pe care il regret si azi, Majak-uri, casetofoane si amplificatoare de la Electronica, Electromures si terminind cu Sony. Remarc un cass deck rusesc solid ca un T34, volanta imensa, nu mai stiu cum se numea, oricum era foarte bun la vremea aia, construit ca un calculator cu placa de baza si modulele infipte in ea. Erau tare frumosi anii aia, aparea cite un album nou, Purple, Led Zepp sau Sabbath bun prilej sa ne stringem la unul din noi si ne puneam pe auditii seriaose, ne faceam incalzirea cu albumele vechi ale trupei, continuam cu albumul cel proaspat pe care il ascultam cap, coada cel putin de trei ori, treceam apoi la alte trupe si nu stiu cum dracu`, dar de fiecare data terminam cam "trotilati", cu muzica data la maxim si fum de tigara sa-l tai cu cutitul, dar foarte, foarte fericiti.

Din pacate pentru mine niste necazurii imense m-au facut sa ma prabusesc astfel ca a trebuit sa vind tot ce aveam ca sa pot supravietuii. Mi-am revenit intre timp cu banii dar am avut altele si altele pe cap si de abia in urma cu vre-o doi ani am revenit cu pasi mici in "branse". Si sper sa ramin macar pina o sa mor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnior, Bogdan,


Povestile noastre, parcursul nostru in audio inceput in copilarie, sunt toate la fel de frumoase, si sunt unice, importanta lor in viata noastra, in formarea noastra le fac asa. Arata cat de adanci sunt radacinile noastre in pasiunea noastra pentru muzica. Relatarile noastre facute aici cu inima in palma, in comuniune, arata de fapt cine suntem cu adevarat, in primul rand noua insine, si celor din jurul nostru. Din pacate in zilele de astazi, putem fi noi insine doar in familie sau printre prieteni dragi, in comunitate Si pentru ca ne-ar fi de folos sa fim noi insine mai tot timpul, sa avem pe display bucata de suflet pe care ne-a crescut-o muzica, nu avem alta sana decat sa marim comunitatea. Multumesc Brainsmartman pentru salut, curentul audio unificator exista, este chiar comunitatea noastra, telecomanda e la noi, schimbarea sta numai in noi, implicarea la fel, toate depind de intentiile noastre, de modul corect in care reusim sa ne pozitionam, de bunele noastre intentii ! Doar noi, si nimeni altcineva, putem sa consolidam temelia. Va rog pe toti cei ce am parcurs ani buni inainte de '89 sa ne amintim cum pasiunea pentru muzica, mai ales impartasita impreuna cu prieteni, a fost unul din putinele lucruri normale si frumoase din epoca, si cum ne-a ajutat intrun fel sa supravietuim valoros. Sunt minunate marturiile noastre mai ales cele care evoca oamenii din parcursul nostru in viata, de fapt si muzica este doar un pretext uluitor pentu viata adevarata, comuniunea suprema este destinatia finala la care suntem chemati ! Pana atunci,domnilor, sa chemam in jurul nostru cati putem, si poate reusim cumva ca povestile triste despre moartea comunitatilor locale, ca cele scrise de Gabywo si Jonhndoe sa nu mai fie de actualitate, sa ne gandim cum putem sa resuccitam aceste situatii. Eu am inceput sa zumzai deja, vin cu propuneri cat de curand.


Cat despre talentul meu la literatura, Bogdane s-ar putea sa ai dreptate, acu ca veni vorba mi-am amintit ca Romana a fost printe putinele materii la care treceam clasa fara probleme. Ba chiar m-am apucat de scris si poezie, si asa cu multa sensibilitate artistica si benzi de magnetofon, toate daruite din plin cercului de muzica si arta din treapta a doua de liceu, am reusit sa promovez la naspeta aia de chimie si la alte materii fara importanta muzicala. De fapt, de dragul preciziei, am mai reparat si dulapuri prin laboratoarele liceului, cu mult succes, aici mi-am folosit intens priceperea dobindita in ani de construit boxe.

Cred cu tarie ca talentul meu literar m-a propulsat in cariera mea, de un succes mirific, de dealer audio. Stiu niste poezi despre cat de mirobolante si unice, evident, sunt sculele mele de va iau mintile si nu mai aveti nevoie sa ascultati niciodata ca decretez eu tot ce trebuie sa auziti. PAZEA MA ! ca doar ce m-am reapucat de literatura. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre talentul meu la literatura, Bogdane s-ar putea sa ai dreptate, acu ca veni vorba mi-am amintit ca Romana a fost printe putinele materii la care treceam clasa fara probleme. Ba chiar m-am apucat de scris si poezie, si asa cu multa sensibilitate artistica si benzi de magnetofon, toate daruite din plin cercului de muzica si arta din treapta a doua de liceu, am reusit sa promovez la naspeta aia de chimie si la alte materii fara importanta muzicala. De fapt, de dragul preciziei, am mai reparat si dulapuri prin laboratoarele liceului, cu mult succes, aici mi-am folosit intens priceperea dobindita in ani de construit boxe.

 

Me too! :lol::lol: Tot romana m-a scos de multe ori si pe mine. Romana si istoria. La astea n-am avut note mici niciodata...Fizica am tocit-o pana am reusit s-o inteleg ( pe urma chiar mi-a placut), dar matematica o faceam ca trebuie, nu ca mi-ar fi placut vreodata... :lol: Din chimie am invatat doar ce mi se parea mie ca se aplica practic la electronica (d-alea legate de anodizarea aluminiului, brunare, cuprare, colorare, etc), si cel mai tare m-am razboit cu economia politica... vai mama mea... am mai avut si "sansa" sa am ca profesor chiar pe autoarea manualului... :cry:

 

Va rog pe toti cei ce am parcurs ani buni inainte de '89 sa ne amintim cum pasiunea pentru muzica, mai ales impartasita impreuna cu prieteni, a fost unul din putinele lucruri normale si frumoase din epoca, si cum ne-a ajutat intrun fel sa supravietuim valoros.

 

Tocmai de aceea nu reusesc sa inteleg razboiul actual... am avut n situatii cand incepeam un "ceai" cu un amarat de "Makai" 203 , dupa care aparea un Grundig, pe urma un Philips sau chiar un Akai... dar niciodata cel cu Akai-ul nu radea de cel cu Maiak-ul. Cel mult aveam discutii pe marginea solutiilor tehnice adoptate de japonezi versus europeni versus rusnaci. Muzica ramanea muzica, indiferent pe ce era ascultata. Conta doar muzica, chiar daca de multe ori placa era zgariata sau bratul era nereglat, sau rontaia motorul magului de-l auzeai pe fundalul sonor al melodiei... Invatasem sa ascultam doar muzica, de parca aveam fiecare cate un DNL+DNF+rumble filter incorporat in cap... :lol: Nu conta ca muzica era pe vinyl, pe caseta, sau pe banda... Putea sa fie si mono. Importanta ramanea cultura muzicala (sa-i zic asa), faptul ca reuseai sa asculti ultimul album, ultimele melodii din topuri, sa fii la curent cu ultimul solo de chitara al cutarui solist sau cu regalul de baterie al mai stiu eu carui tobosar celebru. Acum aud numai cat de mult au costat "sculele", cablurile, incintele, ca muzica nu mai suna bine decat pe digital si cu esantionare mare, de cati jdemii de biti si terabiti si miezuri de proc ai nevoie ca sa asculti muzica, ca daca ampliful n-are telecomanda nu e bun... si bucuria simpla a muzicii unde este? Aud de clasificari in "audiofili" si "melomani", in care cei din urma se pare ca nu prea stiu de fapt cam cu ce se papa muzica adevarata, in conceptia unora, ca nu asculta pe sisteme rezolute de top, ceilalti acuza de snobism si gresari sarpante tabara adversa... pana la urma unde-i MUZICA ??? Ca din tot razboiul asta eu nu vad decat lupta pentru SUNET, nu pentru muzica. Am mai spus-o si altadata, daca e sa tinem cont de aceste clasificari, atunci eu sunt audioman si melofil.... 8-) Muzica are farmecul ei si functie de ambient... cand asculti disco pe o linie din anii 70-80... cand asculti un blues din anii 40 pe un lampas din aceeasi perioada... clasica pe un sistem ultra-rezolut... fiecare ascultare (nu zic auditie, uite-asa) are farmecul ei si functie de mediul care ne inconjoara in acele momente, de oamenii de langa noi in acele momente, de valorile comune, de amintirile impartasite cu coauditoriul...

Nu stiu cand s-a produs aceasta separare, aceasta ruptura artificiala intre iubitorii de muzica, dar mi se pare ca in acest fel suntem cumva mai saraci in trairi... acum frisonam pe "tehnice", nu pe muzica - cabluri, spike-uri, placi de granit, amenajari interioare, conditionere, harduri, HDMI-uri, USB-uri sincrone sau asincrone, balansate sau nebalansate, aurite sau platinate, SE-ri sau PP-uri, headshell-uri din lemn martian crescut la umbra lunii Endor... Trist... Am uitat sa mai tresarim la o Caterina Valente, nu mai stim sa fredonam un slagar simplu, acum daca nu avem masterizari facute de guru nu e de ascultat muzica aia... Ne omoram pe remasterizari, nu mai tresarim la un acord original al lui Isao Tomita, sau la ciupitura unei corzi de banjo dintr-un blues de New Orleans din anii 30 de pe o placa de bachelita... Ne-am impartit in albi si negri, cine nu e cu noi e impotriva noastra, toata lumea sa traiasca, dar sa moara numai ei.... Trist...

De la omul care plecand de la o cultura muzicala vasta a cautat sa gaseasca un sistem rezolut pentru a se bucura de fiorul muzicii preferate am ajuns la o vanatoare si un razboi exclusiv pentru sistemul rezolut. Ca iubitor de muzica, ma bucur s-o ascult indiferent de pe ce este reprodusa... ca "osciloscopist", cum au zis unii, ma bucur sa vad si admir fiecare sistem rezolut... ca "vintagist", ma entuziasmez de fiecare "dinozaur", "mastodont", "monument" de inginerie si tehnica al unei epoci de avant tehnologic, de design-ul acela care transmitea senzatia de putere, de calitate, de lucru elaborat si bine facut... ca om rational in schimb, ma intristez sa vad atat curent discriminatoriu si intolerant in jur.


Sper sa reusim sa depasim aceste fisuri, sa nu le zic falii aparute intre noi. Si cred ca atat timp cat mai exista oameni de genul lui Dragos, care pot dovedi empatie pentru ambele tabere "combatante" mai exista o speranta.


Numai de bine sa auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea nu reusesc sa inteleg razboiul actual... am avut n situatii cand incepeam un "ceai" cu un amarat de "Makai" 203 , dupa care aparea un Grundig, pe urma un Philips sau chiar un Akai... dar niciodata cel cu Akai-ul nu radea de cel cu Maiak-ul. Cel mult aveam discutii pe marginea solutiilor tehnice adoptate de japonezi versus europeni versus rusnaci

Nu este niciun razbel bre! Au fost oarece discutii dinspre ingineri dar s-au potolit. Ca moderator vreau sa le multumesc tuturor pentru aceasta stare de fapt. Sper sa continuam tot asa. :)

Acum aud numai cat de mult au costat "sculele", cablurile, incintele, ca muzica nu mai suna bine decat pe digital si cu esantionare mare, de cati jdemii de biti si terabiti si miezuri de proc ai nevoie ca sa asculti muzica, ca daca ampliful n-are telecomanda nu e bun... si bucuria simpla a muzicii unde este?

Este o discutie ca oricare alta. Daca vrei, este o discutie despre progresul tehnologic. Magnetofoanele si casetofoanele nu mai sunt de actualitate, asa ca ne descurcam cu ce avem.

pana la urma unde-i MUZICA ???

In biti, unde in alta parte. ;)

Unii dintre noi ascultam cateva ore de muzica aproape in fiecare zi. Faptul ca nu scriem pe forum despre asta si preferam un alt gen de subiecte nu ne transforma in snobi / audiofili.

Ne omoram pe remasterizari, nu mai tresarim la un acord original al lui Isao Tomita, sau la ciupitura unei corzi de banjo dintr-un blues de New Orleans din anii 30 de pe o placa de bachelita...

Aici sunt multe de scris. Daca o sa fie nevoie putem deschide un subiect nou. Pe scurt, sunt cateva remasterizari extraordinare din toate punctele de vedere. Enumar aici, King Crimson, The Doors, Led Zeppelin, Pink Floyd. Pana la urma muzica nu exista fara sunet si daca exista posibilitatea de a te apropia mai mult de momentul in care artistul a inregistrat albumul prin intermediul unui master mai bun, nu vad de ce nu ai face un efort sa te poti bucura de acest moment.

Sper sa reusim sa depasim aceste fisuri, sa nu le zic falii aparute intre noi.

Discutiile 'din taste' sunt diferite de cele fata in fata si acesta este principalul motiv pentru care uneori ne suparam unii pe altii. Atata timp cat nu iti poti privi in ochi interlocutorul, poti interpreta gresit o propozitie care nu se dorea a fi ofensatoare.


Dragos este subiectul tau, daca crezi ca am depasit granitele pot muta ultimile doua postari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesante povestirile si nuanța de nostalgie transmisa. Daca tot s-a vorbit de comunitate, un cunoscut publicist si afacerist spunea ca "diversitatea este arta de a gândi independent împreună". Pentru unii parcursul in audio a început cu ce " scule" au deținut, pentru alții a început cu ce "scule" au meșterit, pentru alții cu ce muzica au ascultat iar pentru alții a inceput cu instrumentul la care au învățat sa cante :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(circa 1986) walkman Crown - Jean Michell Jarre / Police -> casete casete casete -> (circa 1990) pickup Technics SL-BD 22 / amp Technics entry / boxe bulgărești -> rock progresiv: Genesis, KC, Yes -> plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci plăci -> (circa 1995) CD player Technics SL-PG 20 -> jazz fusion și post-bop: McLaughlin "Extrapolation" (primul CD), Abercrombie, Surman -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri plăci plăci plăci plăci CDuri CDuri -> free jazz: Art Ensemble of Chicago / Don Cherry / Gato Barbieri -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> (circa 2006) audiofilie: Dynaudio & Cambridge Audio -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> febră audiofilă (aruncat cu banii) Jeff Rowland / Meridian / Raidho / YBA -> CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> operă: Mozart / Puccini / Verdi / Wagner CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri CDuri -> DAC Chord -> CDuri CDuri CDuri -> (sâmbăta trecută) Hakon Kornstad -> alte CDuri -> eof :D (deocamdată)


@Bibi, am editat numeroasele randuri cu cd-uri. Seara placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, Dinica,


Despre noi si despre parcursul nostru in audio este o invitatie la analiza, in primul rand la introspectie, la atitudine si atitudini cu folos. Atitudini, opinii si analize valoroase, de folos pentru pasiunea noastra impartasita in comun. Consider ca aici nu este locul unor polemici care pot aluneca usor sau al unor replici punctuale marcate pe un traseu, de altfel, foarte virajat. Sunt aici destule destinatii din pacate, multe neclare si lipsite de valoarea obiectiva atat de necesara parcurslui nostru in audio, unde ne-am putea aseza. Brainsmartmen, dupa parerea mea, a exprimat o atitudine de ingrijorare, de frustrare, identica cu a mea. El vorbeste despre valoarea muzicii, a pasiunii unificatoare din trecut care a nascut prietenii autentice si care au trecut testul timpului. Vorbeste despre o atitudine pe care aproape am pierdut-o astazi. Sanctioneaza alunecarea in derizoriu a hobby-ului nostru prin reducerea, deseori declamata pompos, doar la semnificatia overrated a tehnologiei. Ne mai indica foarte clar si pericolul, raul real, care deriva din picking sides. Care, adaug eu, ne pandeste permanent, si care alaturi de alte atitudni iresponsabile si mercantile din industrie pot produce mari derapaje in mult disputatul nostru play ground. Cam asa e, nu? Brains ne mai atrage atentia, zic eu, si asupra consecintelor parcurgerii unui traseu, sigur gresit, lipsit de valoarile comuniuni in comunitate si ne invita sa ne intoarcem la esenta, la radacini. Subscriu total. Multam' frate.


Ingaduiti-mi sa inchei aducand aici o pilda din viata adevarata. Dumnezeu ne spune, si Sfintii ne reamintesc, ca la examenul final, pe langa evaluarea actiunilor noastre directe, vor fi cantarite, cu precizie pe care nu o putem masura, toate consecintele produse de actiunile noastre in vietille tuturor celor care au fost atinsi de acestea, direct si indirect! Toate. Universal valabil.


Multumesc tuturor celor care sprijina demersul nostru. La cat mai multi !


P,s. Dinica, sunt de parere sa nu modificam nimic, eu zic ca fac parte din procesul de fine tuning al parcursului nostru comun aici. Am inteles ca ai multa experienta in domeniu. Apreciez atat rise time-ul tau cat si controlul la '' joase''. Vino si pe la noi sa ne cunoastem, esti binevenit oricand, si maine la prezentare, daca ai timp.


Bibi, Impulsuri si decay-uri textbook. Finete,atitudine, finete. Bravo! Am ineles mesajul, dar eu unul nu ma pot abtine.. sunt pasionat de literatura.


Igor, Deseori, din neputinta, am un nod in gat cand ascult lucruri de suflet si nu ma pot opri sa incerc sa-mi imaginez cum se simt cei care isi cinta inima pentru noi. Ar fi minunat sa avem si marturii de la ei.


Va astept cu drag pe toti maine la prezentare, Bibi acum e momentul pentru cd-urile tale.


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bibi - rezolvat

Imi amintesc ca acum niste ani ai vandut colectia David Bowie si acum regret ca nu am cumparat acele cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri, cd-uri.......

@ Dragos, voi trece pe la una din reuniunile tale audiofile cu drag. Momentan sunt foarte prins cu barul si cu mutatul in casa noua, iar asta nu imi ofera prea mult spatiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brainsmartmen, dupa parerea mea, a exprimat o atitudine de ingrijorare, de frustrare, identica cu a mea. El vorbeste despre valoarea muzicii, a pasiunii unificatoare din trecut care a nascut prietenii autentice si care au trecut testul timpului. Vorbeste despre o atitudine pe care aproape am pierdut-o astazi. Sanctioneaza alunecarea in derizoriu a hobby-ului nostru prin reducerea, deseori declamata pompos, doar la semnificatia overrated a tehnologiei. Ne mai indica foarte clar si pericolul, raul real, care deriva din picking sides. Care, adaug eu, ne pandeste permanent, si care alaturi de alte atitudni iresponsabile si mercantile din industrie pot produce mari derapaje in mult disputatul nostru play ground. Cam asa e, nu? Brains ne mai atrage atentia, zic eu, si asupra consecintelor parcurgerii unui traseu, sigur gresit, lipsit de valoarile comuniuni in comunitate si ne invita sa ne intoarcem la esenta, la radacini. Subscriu total. Multam' frate.

 

Dragos, ai reusit sa sintetizezi foarte exact ce am dorit eu sa transmit. Multumesc si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bibi - rezolvat

 

:) Știi cum se cheamă intervenția ta în postul meu ? I-ai aplicat o compresie de dinamică. Acum l-ai făcut de DR6 :D:D Mai bine îl ștergi de tot' date=' că nu se mai poate asculta :D


Scuze pentru offtopic și un weekend plăcut tuturor ![/quote']

 


Domnilor, Bibi,


Cu voia voastra, eu cred ca la '' Despre noi...'' nimic din cea ce contine verva si umor nu este offtopic.


Inca o data, La cat mai multi ontopic !


Brainsmartman, mergem inainte.


Sa ne citim cu bine, pace si folos tuturor !


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot s a vorbit de pasiuni, pasiune pentru muzica si pentru scule mai ales, am observat ca multi asa zisi pasionati de audio sant si vanzatori de scule, branduri.


E foarte ok ca cineva care produce o scula sa fie pasionat, asta e si cheia insa ma indoiesc ca un dealer de exemplu poate sa stea pe aceiasi treapta cand vine vorba de pasiune, ar trebui sa se lase mai jos, la un producator e posibil sa mai gasesti oameni pasionati dar la un dealer care azi vinde varza, maine pere cu aceiasi "pasiune" este destul de improbabil.


Ati ghicit, acolo unde banul este suportul, pasiunea isi gaseste loc mai greu pentru ca pasiunea nu are nici o legatura cu banul, e doar pasiune , ieri, azi si in vecii vecilor amin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E total aiurea ce spui, te-ai gindit ca multi au inceput din pasiune si apoi au devenit dealeri tot din pasiune? Ca si cum as spune eu ca tu esti doar un reparator de electronice, ca vrei doar sa iei banii clientilor si nu te pasioneaza deloc electronica. De multe ori pasiunea devine profesie si cred ca acei oamenii sint mai fericiti decit altii care se duc la munca fara alta motivatie decit acea de a avea ceva pe card. Si eu am inceput cu IT-ul ca un hobby, pe vremea aia lucram in comert si nici nu visam ca pina la urma voi ajunge sa traiesc din asta. Si inca ma mai pasioneaza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus


in postul subtirel ai dreptate intr o mana, se tinde catre comercial 100%, orice lucru este canalizat spre latura comerciala unde se adauga ingrediente cum ar fi profitul.


pasiunea pentru muzica si pentru sunet, cea adevarata, nu are nici o legatura cu banul, asa cum mari compozitori au trait in saracie si au murit in saracie fiind totodata foarte pasionati de muzica.


daca vrei putem vorbi de pasiunea subtire care pe multi ai defineste in zilele noastre, ei necunoscand altfel de peasiune considera ca nivelul la care sant ei se incadreaza la pasiune, umbla cu scule, le vand, mai si asculta la ele, ce sa mai, pasiune insa de aia subtire...


ps: nu trebuie sa sari de cur in sus la orice postare de a mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de remasteruri Bibi sau de importanta audiofila a subiectului pentru unii dintre noi. :D;)

Fame, makes a man take things over

Fame, lets him loose, hard to swallow

Fame, puts you there where things are hollow

Fame

Fame, it's not your brain, it's just the flame

That burns your change to keep you insane

">https://www.youtube.com/watch?v=HglMKcpQZ4g
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, Comanr,


In primul rand, La multi ani de ziua Sf. Apostol Andrei, apostolul romanilor.


Citesc si realizez ca in invitatia la '' Despre noi...'' nu am reusit, probabil, sa transmit ce treaba avem pe aici. Nu e treaba mea cu ce treaba aveti prin alta parte, ca daca aveti, aveti si cu asta basta, respect asta! La ''Despre noi'' este o invitatie la a fi noi insine de-adevaratelea. Sigur ca oricum suntem noi insine tot timpul si asta se vede oricum, dar indemnul meu era la introspectie, autoironie, la curajul de a spune despre noi cu subtilitate, daca se poate, despre cea ce nu facem suficient de bine, sa luam atitudine, un anumit tip de atitudine, singura de folos, in care subliniem doar ce fac bine ceilalti, pentru ca doar binele care ne vine de la cei de linga noi, mult sau putin, ne e de ajutor. And that's the way to keep us sane and not the burning flame of fame! ;)

Apoi poate reusim sa zambim un pic si la bietii dealeri, numai la cei pasionati si aflati in urcarea anevoioasa, neimportanta, nevazuta, chiar secreta si delirant de misto, rezervata numai muritorilor de soi ce plutesc in inaltele sfere ale business-ului de retail. Apoi cantarim cu precizie si autoritate mormanul de cascaval incasat de la niste victime inocente cu capu infipt in...tre umeri si cu urechile pe dinafara si care cumpara blind ca la balamuc tot ce le cantam noi. Ce viata misto tati, sa ai datorii la banci, sa ai casa plina de scule care se vand des ca la muzeu, sa ti usa deschisa tuturor pasionatilor, asa cum or fi ei, sa faci asta si numai asta, ani si ani la rand e...floare la ureche. Vine natural, nu ai nevoie de mai nimic, doar de pasiune. Multa! Si de rabdare, implicare, discernamant, curaj, munca si iar rabdare si consecventa si, uitam ce e mai important, notiuni despre morala. Altfel sfarsesti, si aici subscriu total Comanr, asa cum ai punctat, sa glisezi in mod foarte periculos pentru audio, de la mere la scule de muzica si sa faci varza oameni care au nesansa sa se intersecteze cu marfa ta "marfa''. Fara nepasare, fara respect pentru nimic, evident doar din pasiunea pentru fotografie, pentru harti cu fotografii pe ele si pentru numarul lor, obligatoriu ascendent.


Domnilor; exista dealeri adevarati in tara asta, needless to say, The number One is just back here ! Un zambet va rog pentru pianistii profesionisti.

Rau e cu rau, dar mai rau e fara rau !


Sa auzim bine! Si la cat mai multe hartii cu fotografii in buzunarul nostru ca altfel ajungem mai transparenti ca Spectralu' si nu ne ma vedem deloc fratilor.


Comanr, Domnilor, iertare daca v-am suparat cu ceva.


Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apreciez foarte mult postarile tale si ale celor care ti sant asemenea, pur si simplu mi am spus o parere, uneori exagerez si eu pentru a se vedea mai bine ce e rau si ce e bine, intr un fel asa a facut si Isus in toate pildele sale, a incercat sa separe adevarul de minciuna si binele de rau pentru a vedea cine e de nadejede sau mai bine zis pana unde se poate baza pe cei de langa el, concluzia a fost destul de clara. :mrgreen:


odata ce argintii au aparut in ecuatie NIMIC nu mai e real ci doar mirosul lor, fie ca ne place, fie ca nu. stiu ce inseamna sa pui doua lucruri cruce unul peste altul si sa le dai viata, doua idei, doua pasiuni, doua fiare, doua fire si cred si eu ca in romania e greu de urnit ceva in acest domeniu, doar filozofam putin fara sa am ceva cu cineva, putini sant cei care isi pot asuma ceea ce am spus eu, nu trebuie sa iti ceri iertare pentru ca nu ai gresit cu nimic, nici eu nu cred ca trebuie sa mi cer pentru ca am spus ceea ce am gandit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, Fratilor


La multi ani !


Multumim Tie Doamne pentru toate !


Departe de mine de a contesta ceva sau pe cineva. In tinerete aveam numai certitudini. Acum ajuns la varsta maturitatii, doar ajuns, am in mare masura doar indoieli, si doar pe astea mi le asum. Comanr, multumesc pentru input, apreciez cu adevarat postarea ta de debut, nu spun asta din complezenta. Chiar sambata, la finalul prezentari, am discutat pritntre multe altele despre debutul tau aici la ''Despre noi...'' despre tonul sincer, autentic on topic si mai ales depre finalul postarii, care mi-a mers la suflet. Martor mi-e chiar Bogdan, deloc ''Ozaurus'', dimpotriva un tip fin si de o modestie pentru care il invidiez..

Si pentru ca vorbim de sinceritate si autentic vreau sa mai imping lucrurile la ''Despre noi...'' despre mine pe un fagas mai clar. Pentru ca nu doresc sa ramana cineva cu impresia ca va jignesc inteligenta spun asa (era evident oricum): Doresc sa atrag atentia asupra mea si asupra MusicHouse, am nevoie de asta, dar nu oricum. Doresc sa am cat mai multi clienti, dar nu de orice fel. Doresc sa fac vanzari cat mai multe, dar nu cu orice pret, si nici oricum. Vreau sa ofer expertiza, atata cat este. Vreau sa ofer implicare autentica, atat cat pot si atat cat ma lasati. Vreau sa fac toate astea onest si deschis, atat cat se poate ! Acestea sunt motivele principale pentru prezenta mea aici, asa declar, dar nu-i asa. Ce bine ar fi sa fie asa si ar fi daca as fi mai destept la business, dar nu sunt suficient si poate e mai bine asa. In realitate mi-a fost si imi mai este un dor nebun dupa muzicaudio, de intalniri si probe, de oameni implicati, de toate, de toate. M-am inscris aici pentru ca vreau acasa. Si pentru ca ma simt aici acasa mobilez casa asa cum simt. Simt ca trebuie sa fac asa, simt ca e important si nu inutil cum spune Sorin, dragul meu prieten cinic si caustic si atat de lucid de ma intreb de ce s-a facut dealer audio. Si care castiga majoritatea disputelor noastre. Pe asta o sa o piarda bucuros. Mie imi place sa ma bat, chiar daca desori numai ma zbat, pana la capat. Ce fac, fac ca urmare a reminiscentelor, eufemistic vorbind, mentalitatii mele de bataus de strada, capos si cu fitilul foarte scurt. Adevarul black& white, domnilor, este ca la baza background-ului meu educational a contribuit in mare masura cariera mea de baietas de cartier tupeist cu vant intre urechi. Membru al academiei de mers pe jos. Teza de doctorat: Mersul impleticit inainte. Nici eu nu am ajuns nicaieri, sunt doar un aspirant la titlul de ''Om'' care nu a uitat de unde a plecat. Inca odata, Comanr, Multam'. Sper..., si intre timp multumesc Domnului penrtu minunea Gabriela, sotia din dotare si pentru sansa pe care am primt-o, aceea de a cunoaste multi oameni adevarati, printre care si cativa audiofili, care m-au influentat pozitiv. Dar despre asta altadata.


Acum, pentru ca sunt tare-n tastatura sar din nou la bataie: Despre noi... dealerii si despre importanta noastra vitala in parcursul audio.

Este foarte greu, aproape imposibil, pentru un ''civil' sa ajunga la nivelul de cunostinte sau de experienta, mai ales experienta, al unui dealer audio pasionat cu adevarat, responsabil si onest. Si oricat ne place noua, dealer-ilor, sa ne pozitionam ca fiind o specie rara, darul lui Dumnezeu pe pamant pentru audiofili 'civili', adevarul e unul singur: timpul. Audiofilii obisnuiti, avand de obicei ocupatii folositoare societatii, nu au cum sa dedice atata timp ca noi cei dedicati total stiintelor ezoterice. Si nici rabdarea supraomeneasca, vorbele ma parasesc aici si ma cuprinde admiratia, de a face toate, absolut toate, incercarile posibile, si peste, cu tot ceea ce se poate baga in priza sau nu, apoi cu mobila din casa, cu fereastra deschisa sau nu, sus, jos, stanga, dreapta, sa injure Enelul, termocentrala, aliniamentul planetelor, lumina, umiditatea si-n puii mei etc.


Stiinta, ca si arta, cere implicare totala, de-aia suntem specie rara. Cat despre dealer-ii care aleg cu buna stiinta sa-si folosesca abilitatille de tot felul exclusiv incorect, am putea sa scriem un intreg capitol in compendiumul patologiei audio.


Revenind, va mai aduc la cunostinta, cu tristete si responsabil, a am intalnit din nefericire, multi fabricanti de audio care aveau cunostinte limitate despre interactiunea produselor lor cu lumea larga, avand doar experiente reduse la doar cateva brand-uri partenere si cu pareri clar expuse, cu dispret fin. Noi fabricam cele mai bune produse de pe piata. Care piata fratilor? poate piata de la piata, ca doar acolo cu indulgenta putem tolera genul acesta de atitudine superficiala daunatoare. Si voi aveti pretentii de la bietii dealeri. Puterea exemplului poate fi periculoasa.

Dealerii sunt in primul rand, prin obstinatia lor pentru toate, cablurile prin care circula semnalele audio. Cablurile fac diferente importante in sistem, ele trebuie ascultate cu atentie, apoi alese cu mare atentie inainte sa bagati mana in buzunar. Sa vedeti ce se intampla atunci cand ajungem amplificatoare. Sorin zice ca are cosmaruri si se viseaza tranzistor final. Subtire frate, eu ma visez deja Spectral.


Domnilor, iubiti-ne, fara de noi nu se poate, credeti-ne, noi am incercat deja, fara noi, domeniul nu functioneaza.


Si pentru ca-mi place scandalul mai arunc o manusa catre toti cei cu sange-n tastatura, combatanti vigurosi, detinatori de adevaruri, stapani pe situatii si bucati din domeniu. Va invit la ''Despre noi...'' in ring, la maratonul la care, alergand la propriu, alaturi de noi vom avea sansa ca la final sa ne trezim ca nu mai suntem in ring, ci in parc. Invitatia este valabila si pentru misteriosii nostrii vizitatori/observatori, vorbitori in barba singuri sau impreuna cu altii din aceasi federatie. Atentie, va vedem zambetele ingaduitoare! Domnilor, vreti atitudine? Luati atitudine!


Pentru ca tot am dezavuat aproape toate interesele mele absconse, mai declar ca doresc sa-mi bag adanc mana si in buzunarul comunitatilor de pe intreg cuprinsul patriei. Si pentru ca sunt smecher si iscusit anunt ca Musichouse anunta la ''Despre noi si parcursul nostru in audio'' intentia de a lansa pe piata Trusa de resuscitare pentru comunitatile audio aflate pe moarte. Sa vedem ce traseu o sa aiba. Acesta e raspunsul pe care il asteptai Gabywo? Ce spuneti johndoe, Pilgrim, Comanr& Co, toti cei care simtiti ca lucrurile o iau la vale.

Vreti sa va implicati? Acum a venit momentul sa facem din Romania lui "sa ni se dea, sa ni se faca"...ca macar pe partea de audio sa fie Romania lui "sa facem noi ce putem face noi insine". Daca exista interes si implicare din partea oricui, MusicHouse va pune la dispozitie un sistem audio complet si cu accesorii pentu turul Romaniei audiofile.


Eu ma bag ! Voi ?


TRAIASCA ROMANIA LIBERA

cu tot cu parte audiofila libera de prejudecati si inertii.


HUO Haudiofili !

Sa moara de plictiseala cu 0 clienti toti dealerii vagabonti ! Pu.. ie greu sa ma abtin, la toti manglitorii inchipuiti.

Domnilor, ati ascultat in direct urari pentru noi toti, fara pretentii de originalitate, din folclor, usor restilizate.


Sa auzim bine ! Despre noi...

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealerii sunt in primul rand, prin obstinatia lor pentru toate, cablurile prin care circula semnalele audio. Cablurile fac diferente importante in sistem, ele trebuie ascultate cu atentie, apoi alese cu mare atentie inainte sa bagati mana in buzunar. Sa vedeti ce se intampla atunci cand ajungem amplificatoare. Sorin zice ca are cosmaruri si se viseaza tranzistor final. Subtire frate, eu ma visez deja Spectral.

 

Frumos spus... am o singura intrebare (ca sa nu zici ca nu iau atitudine... :twisted: ) - ca dealer responsabil ne poate comunica vreunul dintre ei un parametru simplu al "sculelor" pe care le comercializeaza si anume impedanta de iesire a sursei, impedanta de intrare a finalului si impedantele specifice fiecarui model de cablu folosit? Eu nu cred... pentru ca pe lipsa asta se construieste toata nisa cablurilor audiofile, fie ca ne place, fie ca nu. Mai mult, cred ca nici macar n-au habar despre ce intreb eu aci.


BTW, despre amplificatoare... am observat o chestie curioasa... toti dealerii dau cu piatra in "batrani"... vorbesc aici de amplifurile vechi... ba ca au scheme depasite, ba ca pe "timpuri" nu se stia de fapt cu ce sa "papa" audiofilia asta... am dat un exemplu intr-o postare anterioara cu Sony TA-N77ES versus Accuphase P-4100... in schimb nu vorbeste nimeni de schemele "repuse" pe tapet, ca tot au expirat perioadele pentru drepturile de copyright si reinventam apa calda si roata rotunda...(cine are curiozitatea sa compare ceva scheme noi cu cele de prin anii 60-70, mai ales in clasa A o sa aiba ceva surprize)... nu ne spune nimeni ca "celebra si nemaipomenita audiofila clasa G" este de fapt o schema de amplificare clasica in regim AB cu alimentare modulata... Dragos, te respect pentru ceea ce faci, respect cunostintele tale, dar te rog, nu-mi vorbi de responsabilitate si decenta in comert. Nu exista asa ceva. Iti pot spune din proprie experienta, cel putin la noi nu tine... de fapt nicaieri. Daca vei incerca sa prezinti adevarul nud, pe intelesul oricui, vei fi batut cu pietre.


Asa ca eu zic ca si aceasta ultima provocare va duce tot catre "jihad"... Mai bine las-o cum a hotarat-o biserica in conciliul de la Niceea : "Crede si nu cerceta!" si "Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor va fi imparatia... " nu mai conteaza care... :lol:


Succesuri (vorba unui clasic in viata) in tot ce intreprindeti si credinta "care este"... Numai de bine sa auzim, indiferent pe ce ascultam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Brainsmartman, aceast indemn sugubat "Crede si nu cerceta !", nu a fost emis niciodata de nici un conciliu ecumenic, nici nu apare in Sf. Scriptura. Probabil, ca ea face parte din Biblia hazlie a "baietilor mistici" ;)


Yep, ai dreptate. E urmarea doar a "radierii" "catorva" evanghelii si cenzurarii altora. De aici si concluzia. Cat despre "sugubat", intra-devar, inca e o gluma buna poanta de la Niccea. Dar sa lasam disputele teologice aici, ca-s prea off-topic. Mai bine sa vorbim de "eresuri" si "credinte" audiofile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos spus... am o singura intrebare (ca sa nu zici ca nu iau atitudine... :twisted: ) - ca dealer responsabil ne poate comunica vreunul dintre ei un parametru simplu al "sculelor" pe care le comercializeaza si anume impedanta de iesire a sursei, impedanta de intrare a finalului si impedantele specifice fiecarui model de cablu folosit? Eu nu cred... pentru ca pe lipsa asta se construieste toata nisa cablurilor audiofile, fie ca ne place, fie ca nu. Mai mult, cred ca nici macar n-au habar despre ce intreb eu aci.
Am si eu o contra-intrebare: cati dintre clientii carora li s-ar comunica aceste date ar intelege ce sa faca cu ele? Ca dealer presupun ca nu e greu sa retii niste cifre (ba chiar sa te uiti in manualul de utilizare, daca ai multe modele disponibile) insa clientii sunt mult mai putin informati... sau dupa cum scriam si cu alte ocazii, poti fi meloman/audiofil chiar daca in "civilie" esti medic, avocat sau preot. Daca nu ma crezi iti sugerez o experienta: ofera un tabel cu doua impedante de iesire, doua de intrare si caracteristicile a trei cabluri, si-apoi intreaba care cablu este mai potrivit pentru fiecare din cele patru combinatii pre-power, respectiv cum se va modifica sunetul daca se foloseste cablul nepotrivit. Iti garantez ca vei avea surprize!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o lectie de umilinta!


In 1992 locuiam in Montreal (cum intri, a doua pe stanga) si evident ca facusem deja turul tuturor magazinelor audio - ca veni vorba, destule: se pare ca Quebecosii au o dambla cu audiofilia. Stiam deja ce amplificator doresc (Simaudio Celeste 4070) si eram in cautare de boxe. Ei bine, intr-o dimineata friguroasa (acolo diminetile sunt doar de doua feluri: friguroase si calduroase) am intrat intr-un showroom mai "marginas", fara pretentii de Accuphase si Revox. Am fost intampinat de un "nene" cu par carunt si am observat cu placere ca sunt singurel pe-acolo. I'am spus, cu aerul meu cel mai blazat de cunoscator, ca doresc o pereche de bookshelfuri. Omul m-a intrebat "Cum preferati sa fie sunetul?". Pardon? "Pai... mai difuz, doriti extensie in basi, cu soundstage larg sau cu o imagine cat mai precisa?" La care i-am raspuns, sigur pe mine "Monsieur, doresc o imagine cat mai precisa!".


Zis si facut: mi-a adus o pereche de bookshelfuri (nu tin minte firma) care sunau "laser, frate". Dupa ce am scrasnit din dinti timp de un sfert de ora le-a inlocuit cu o pereche de B&W (pe astea le-am retinut datorita membranei galbene din kevlar) si au urmat alte scrasneli din dinti si timpane insangerate. Cand i-am spus ca nu, nu si nu s-a uitat lung la mine si a adus doua cutii mici, negre si urate, pe care le-am ascultat relaxat timp de o ora. La final, am plecat cu ele, dar nu inainte ca domnul cu parul alb sa-mi fi spus "Monsieur, preferintele dumneavoastra reale se indreapta catre acuratete timbrala si soundstage. E bine sa stiti asta, in caz ca va mai intreaba cineva".


P.S. Boxele erau Totem Model One... iar restul e istorie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.