Sari la conținut
HiFi Tech

Poze ... ''audiofile''


pilgrim

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Radem glumim, o analiza mai atenta a faptului ca ajung cablurile la incinta sub un unghi de 90 grade nu-I tocmai OK. Energia nu curge prin cablu ci in jurul lui, campul electric si magnetic, perpendicular unul pe altul ; la unghiuri mici ale conductorului campurile "derapeaza" o bucatica din energie o ia razna, in balarii. :P

Nu e cazul la frecvente de ordinul kHz. dar daca ii insurubezi teoria asta in capul haudiofilului sa vezi ce bucle largi face prin casa.

Cu ani in urma, la o expozitie hiend am vazut cum acest detaliu era tratat cu maxima (si inutila) seriozitate, cablurile intrau toate in aparate numai perpendicular, cu bucle largi si rezemate pe fel de fel de inventii.. Am deschis discutia cu cei de la stand explicindu-le ca-i exces de zel la frecvente asa mici. Dupa 2-3 minute de expozeu la care eu clatinam sceptic din cap am plecat lasandu-i cu spume la coltul gurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

acum imi explc de ce sunt Viena A. asa de scumpe ' date=' ca sa poata onora factura pentru reclama facuta de A.J.[/quote']

 

via Photoshop :D ( așa am văzut și o reclamă făcută de Florin Salam unei celebre mărci de boxe :D )

ai dreptate dupa cum este umbra proiectata pe peretele din spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.