Sari la conținut
HiFi Tech

Impedanța nominală


marianos

Postări Recomandate

Primordial este sa stim impedanta NOMINALA a boxei.

Daca am inteles bine, ai boxe de 4 ohmi nominal si sint 3 woofere pe incinta+probabil o medie si un tweeter, incinta avind un singur port de bass reflex.

Sint 3 woofere identice ca marime, aspect, etc?

Niste poze ar fi lamuritoare.

Dupa care continuam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, normal ca sunt 3 woofere egale ca dimesiuni. De cate ori ai vazut tu boxe care au difuzoare dedicate basului de marimi diferite? Posibil sa fie niste modele rare, dar majoritatea folosesc o constructie tipica cu difuzoare egale. Exemplu Focal Electra 1038 Be. Radu are boxe Triangle din seria superioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut boxe cu woofere diferite, dar de acelasi diametru+ medie si tweeter, si erau originale, neatinse.

Problema este cum din 3 difuzoare deci numar impar, scoti impedanta cu numar par, 4 sau 8 ohmi. Exclus sa ai 3 difuzoare de 1,33 ohmi legate in serie sau cu impedante diferite intre ele, cind cutia de rezonanta este comuna, implicit portul/rile reflex...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, dinica a spus:

DJ, normal ca sunt 3 woofere egale ca dimesiuni. De cate ori ai vazut tu boxe care au difuzoare dedicate basului de marimi diferite? Posibil sa fie niste modele rare, dar majoritatea folosesc o constructie tipica cu difuzoare egale. Exemplu Focal Electra 1038 Be. Radu are boxe Triangle din seria superioara.

Cred ca si Focal Electra 1038Be au aceeasi particularitate. Daca nu ma insel, impedanta nominala e 8ohm si nu 4 insa tot 3 woofere au!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un exemplu: 
http://raidho.dk/product-detail/td3-2-speakers/

Raidho TD3.2 au 3 woofere si impedanta nominala 4 ohm! Hai ca ale mele sunt sub 30k eur dar astea sunt peste 60k eur! Sunt cu defect, nu e asa? 
Au si modele cu 2 woofere si cu impedanta nominala 5ohm... sau cel putin aveau!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Greierasul a spus:

Impedanta nominala data de producatori se regaseste in vreo masuratoare sau e data asa.... la misto ? 

Greiere, pui intrebarea asta de parca astazi ai fi descoperit HiFi-ul. Acum serios, am senzatia ca faci misto. Nu te acuz de nimic. Asa pare.

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba este ca, pina cind nu vedem o boxa cu 3 woofere desfacuta, sa vedem conectarea difuzoarelor si filtrele, speculam degeaba.

Ideal ar fi sa facem si masuratori ale rezistentei in DC a bobinei difuzoarelor, atunci am sti exact ce si cum.

Tot ce am scris pe acest topic pina acum, a fost scris ca mai tot omul sa inteleaga, cam "ce si cum", despre boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, dinica a spus:

Greiere, pui intrebarea asta de parca astazi ai fi descoperit HiFi-ul. Acum serios, am senzatia ca faci misto. Nu te acuz de nimic. Asa pare.

Pai asta este partea haioasa ca sub forma unui "misto" de fapt avem o intrebare foaaarte serioasa si anume: -Cum stabilesc producatorii impedanta nominala a unei boxe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu crezi ca fabricantii de boxe sint Doreii care aleg difuzoarele dupa dimensiune, fac cutia din doua bucati de placaj si cumpara filtrele din tirgul din Vitan ?

Calcule, simulari pe calculator si in cele din urma masuratori, tu cum credeai? Sigur ca apar diferente intre ce spune producatorul si ce masoara jurnalistii  prin revistele de specialitate, dar diferente mari nu am vazut si cele care sint, sint explicabile.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bossulica eu nu am facut facultatea de electronica. deci nu le stiu pe toate. Doar ma gandeam ca in loc sa ne plimbam pe la Ana si Caiafa, ar merita raspunsul direct la intrebarea omului din primul post. Poate sa raspunda cineva concret cum se stabileste impedanta nominala trecuta pe spatele boxelor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, dinica a spus:

 Nu tine vrajeala. Boxele mele sunt ratate 8ohm si multimetrele mele(diferite toate intre ele ca firme si stil de masurare)  arata 4,7 ohm. 

 In partea a-2-a a link-ului ne arata o metoda empirica de extragere a graficului despre care va vorbeam eu mai sus. Ce facem concret mai departe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Greierasul a spus:

 Nu tine vrajeala. Boxele mele sunt ratate 8ohm si multimetrele mele(diferite toate intre ele ca firme si stil de masurare)  arata 4,7 ohm. 

 In partea a-2-a a link-ului ne arata o metoda empirica de extragere a graficului despre care va vorbeam eu mai sus. Ce facem concret mai departe ?

Toate boxele au o „impedanta nominala ”. Impedanta este rezistenta la fluxul de semnal electric AC pe care trebuie sa il furnizeze amplificatorul. Cu cat este mai mica impedanta, cu atat este mai mare curentul pe care trebuie sa-l asigure amplificatorul. Masurarea boxelor folosind un multimetru in ohm, nu va oferi rezultate precise, deoarece acesta citeste rezistenta DC, nu impedanta de curent alternativ. Impedanta de curent alternativ va fi intotdeauna mai mare decat rezistenta la curentul continuu. Un difuzor de 16 ohmi va masura aproximativ 12 ohmi, un difuzor de 8 ohmi va masura, de obicei, intre 5 și 7 ohmi, iar un difuzor de 4 ohmi va masura, de obicei, intre 2,5 si 3,5 ohmi.

Informatia preluata. Nu imi apartine. Nu sunt constructor de boxe.

Iti atasez masuratorile boxelor mele ca sa te edifici.

https://www.stereo.de/hifi-test/produkt/focal-1038-be-ii-426

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara gluma, cand v-am zis ca impedanta nominala se stabileste la misto nu am glumit, chiar asa se stabileste. Se face graficul de impedanta/faza vs frecventa si se observa procentual cat se depaseste 8ohm. Daca avem curba impedantei peste 8ohm mai mult de 50% boxa se da ca avand nominal 8ohm. Evident ca treaba asta e la misto pentru ca poti sa ai peste 8ohm la medii-inalte si la bas sa ai 2ohm si tu dai boxa ca fiind de 8ohm nominal. Ideea este ca producatorii trebuie sa faca public acest grafic. Ideea este ca tratati toate boxele ca fiind de 4ohm ca sa nu aveti surprize neplacute cand alegeti amplificatorul. Ideea e ca pana producatorul boxei nu mentioneaza explicit ca este o boxa usoara, pretabila si amplificatoarelor pe lampi, urmati sfatul de mai sus.

 Dinica ma repet, eu nu am diploma in electronica.

 

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.