Sari la conținut
HiFi Tech

Impedanța nominală


marianos

Postări Recomandate

Eu am dat exemplul personal ca sa aiba o oarecare relevanta dar sunt tone de exemple asemanatoare, nu este ceva singular in peisaj. Ba multe sunt chiar mai contrastante. Ia uite un Martin Logan dat la 4ohm, cum are impedanta. Poti s-o dai lejer in 8ohm si cade pana in 0,5ohm !!!

912Montisfig1.jpg

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

  Pai ceva asemenator am spus eu in relatarile mele anterioare, doar ca am scris direct despre folosirea ampermetrului serie cu sarcina, nu masurare prin derivatie cu rezistenta. Si putere mica, astfel incit sa avem deriva termica cit mai mica din cauza incalzirii rezistentei aditionale (cazul de fata) sau a compresiei termice (cazul propus de mine)..

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.04.2020 la 1:13, djleco a spus:

Primordial este sa stim impedanta NOMINALA a boxei.

Daca am inteles bine, ai boxe de 4 ohmi nominal si sint 3 woofere pe incinta+probabil o medie si un tweeter, incinta avind un singur port de bass reflex.

Sint 3 woofere identice ca marime, aspect, etc?

Niste poze ar fi lamuritoare.

Dupa care continuam.

Asa la un prim search , ma rog in photo cu sectiunea longitudinala sunt varianta mai veche SW2 , dar in pricipiu au pastrat proportiile si la varianta noua , model 2 conform specificatii anexate ..
1022599317_technicalConcerto.thumb.jpg.616b06d70427c16c9d31be296d2dca43.jpg1250567791_trianglemagellanconcertosw2.jpg.029315cdccce15d6a5c14006d06a603e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte incinte cu 3 woofere si impedanta nominala 4ohmi:

https://vimberg.de/tonda/

P.S. Astea-s surioarele mai mici ale Tidal-urilor, probabil cele mai bune boxe din lume!
 

P.S. Diamantele alea se asculta, nu se vad! Recomand macar auditia unor incinte cu tweeter diamond - se poate chiar la noi!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua! Am si eu o nelamurire legat de impedanta. Am un amplificator pe lampi xindak mt3 si niste boxe q acustics 3050 de 6 ohmi. Momentan le am conectate la iesirea pe 4 ohmi a amplificatorului, dar am vazut ca si recomandare intr-un pdf cu masuratorile respective recomandarea ca  sa fie conectate la 8 ohmi, minim 5 ohmi. Ma puteti ajuta cu un sfat legat de aceasta problema? http://ecom.armourhome.co.uk/ecom/themes/qacoustics_multi/pdf/qacoustics3050-hificritic.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a nu uza excesiv lampile finale, sfatul meu este sa lasi cuplate boxele pe iesirea de 4 ohmi, va fi o pierdere insesizabila de putere dar lampile vor lucra la un curent anodic mai mic, fiind mai OK. Daca amplificatorului ii pui 6 ohmi pe iesirea de 8, va lucra cu un curent anodic mai mare la lampile finale, implicit curentul prin infasurarile trafului de iesire va fi mai mare. Mergi linistit cu boxe de 6 ohmi pe iesirea de 4 ohmi, tinind cont ca boxelor tinde sa le scada destul de bine impedanta la sub frecventa de rezonanta si la 1-2 octave peste frecventa de rezonanta, in special la cele cu port reflex.

Editat de djleco
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.