Sari la conținut
HiFi Tech

ISTORIA ROCK-ULUI


Trancotistul

Postări Recomandate

Este doar un test de reactivitate! dacă există interes continuăm, dacă nu rugăm administrația să radieze! Doresc reacție pozitivă sau negativă din partea colegilor. Haideți să construim târâș-grăpiș un lucru coerent care să ajute pe cei care sunt la început! La toți timpul are valoare dar cred că informații de genul acesta sunt mult mai ziditoare decât să stăm ”cu capul între urechi” doar pentru noi...

ANUL 1968

În Europa au existat două direcții antecedent anului de referință. Una era dată de THE BEATLES iar cealaltă de THE ROLLING STONES. Prima formație a deschis drumul spre pop-rock iar cealaltă, în contrapartidă, preluând și dezvoltând blues-ul și jazz-ul american în fuziune a deschis drumul rock-ului progresiv și hard. De aici derivatele. În USA, blues-ul, country și fuziunea  rock”n”roll răspunde și ele fenomenului brit-rock. 

Formațiile, artiștii și albumele semnificative ale anului 1968 sunt :

 

JIMI HENDRIX EXPERIENCE - ELECTRIC LADYLAND

DEEP PURPLE -  THE BOOK OF TALIESYN

VAN MORISON - ASTRAL WEEKS

CREAM - WELLS OF FIRE

THE BYRDS - SWEET HARD OF RODEO

PINK FLOYD - A SAUCERFUL OF SECRETS

THE MOODY BLUES - IN SEARCH OF THE LOST CHORD

CREDENCE CLEARWATER REVIVAL - CREDENCE CLEARWATER REVIVAL

NEIL YOUNG - NEIL YOUNG

THE MOTHER OF INVETION - WE”RE ONLY IN IT FOR THE MONEY

THE DOORS - WAITING OF THE SUN

JEFF BECK - TRUTH

JANIS JOPLIN cu BIG BROTHER & THE HOLDING COMPANY - CHEAP TRILLS

JEFFERSON AIRPLANE - CROWN OF CREATION

BOB DYLAN cu formația THE BAND - MUSIC FROM THE BIG PINK

SIMON & GARFUNKEL - BOOKENDS

DR. JOHN - GRIS-GRIS

 

Iată doar câteva formații și albume care făceau istorie și deschideau drumuri . Vă rog să postați sau să contracarați exclusiv cu albume și formații din 1968!

 

 

 

 

 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul 1968. Anul în care a fost produs ”2001. Odiseea spațială” filmul lui Stanley Kubrick și Arthur J. Clarke.   Au fost asasinați Martin Luther King și Robert F. Kennedy iar războiul din Vietnam era în plină desfășurare. Apollo 8 urmase o orbită în jurul lunii:

la muzică:

SMALL FACES - OGDENS” NUT GONE CELEBRATED FLAKE TOBACCO

BLOOD SWEET & TEARS - CHILD IS FATHER OF THE MAN

THE MOODY BLUES - DAYS OF FUTURE PASSED

CANNED HEAT - LIVING THE BLUES și BOOGIE WITH CANNED HEAT 

TRAFFIC - TRAFFIC

JAMES BROWN - I GOT THE FEELIN”

IRON BUTTERFLY - IN A GADDA DA VIDA 

STEPPENWOLF - STEPPENWOLF

FLEETWOOD MAC - PETER GREEN”S FLEETWOOD MAC și MR. WONDERFUL

THE VELVET UNDERGROUND - WHITE LIGHT/WHITE HEAT

JETHRO TUUL - THIS WASS

JOAN BAEZ - ANY DAY NOW: SONGS OF BOB DYLAN

NINA SIMONE - ”NUFF SAID

JOHNNY CASH - AT FOLSOM PRISON

PROCOL HARUM - SHINE OF BRIGHTLY

JONI MITCHELL - SONG OF THE SEAGULL

THE BEACH BOYS - FRIENDS

THE SOFT MACHINE - THE SOFT MACHINE

CARAVAN - CARAVAN

e ceva, ceva de trecut în revistă...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este destul de aridă prezentarea mea dar are un obiectiv precis. Prezentarea artiștilor, formațiilor și albumelor și/sau compozițiilor care au fost semnificative pentru anul în discuție în momentul acela ca fiind material de discuție și cunoaștere. De foarte multe ori am descoperit accidental creații mai mult decât interesante din perspectivă actuală (contemporană). Lucrul ăsta m-a determinat să caut, să reevaluez și să descopăr asemeni unui arheolog lucruri extrem de prețioase, poate nu atât de populare la momentul lansării lor. Genurile și stilurile sunt diferite după cum se poate observa dar provin din câteva surse pe care le-am prezentat antecedent. Voi continua să fac abstracție de cele două formații britanice iconice. Perspectiva de evaluare actuală este diferită de a celor care au făcut-o în momentul producerii actelor artistice. Prin urmare cer îngăduință să continui să mai prezint două serii cu genuri diferite din care a emulat muzica anilor 70.

MILES DAVIS - FILLES DE KILIMANJARO, NEFERTITI și cu MILES DAVIS QUINTET - MILES IN THE SKY

HERBIE HANKOCK -SPEAK LIKE CHILD

JOHN COLTRANE - OM și COSMIC MUSIC

RAHSAAN ROLAND KIRK - THE INFLATED TEARS

PETER BROTZMAN - MACHINE GUN

HUGH MASEKELA (că tot am prezentat la jazz) THE PROMISE OF THE FUTURE , AFRICA ”68 și THE LASTING IMPRESSION OF HUGH MASEKELA

DO CHERRY - ETERNAL RITHM 

PHARAOAH SANDERS - UPPER EGYPT & LOWER EGYPT (cu albumul ăsta de jazz făcând conexiunea cu muzica contemporană)

Aș dori să amintesc și creația din zona muzicii contemporane care a avut o influență destul de importantă asupra direcțiilor și din care mulți artiști și formații s-au inspirat sau au găsit resurse și idei

ASTOR PIAZZOLLA - MARIA DE BUENOS AIRES

ARVO PART - CREDO FOR PIANO, CHORUS AND ORCHESTRA

KRISZTOF PENDERESZKI - ST. LUKA”S PASSION

GEORGE CRUMB - SONGS, DRONES AND REFRAIN OF DEATH

WITOLD LUTOSLAWSKI - LIVRE POUR ORCHESTRE

DMITRI SHOSTAKOVICHI - CVARTETUL DE COARDE N12 și SONATA PENTRU VIOLĂ ȘI PIAN 

KARLHAINZ STOKAHAUSEN - SPIRAL

EDISON DENISOV și IANNIS XENAKIS

Formații, artiști și producții sunt multe, desigur că am trecut cu vederea dar având resursele acestea aș putea să-mi fac o imagine mai clară asupra atmosferei din epocă, desigur folosind ancore semnificative antecedent anului 1968 cât și după. Pe lângă cele două formații eludate, THE BEATLES și THE ROLLING STONES am evitat pentru a nu fi subiectiv formația THE YARDBIRDS deși, pe lângă Jimmy Page au trecut foarte multe personalități ale muzicii britanice care se regăsesc mai târziu în alte conjuncturi.

Ca ilustrare pentru fenomenul anilor 60 am să aleg un compozitor cred că foarte puțin cunoscut dar pe care îl îndrăgesc pentru perspectiva sa extrem de largă de gen și stil de abordare și care pare tocmai potrivit pentru demersul meu

EDISON DENISOV - BIRD”S SINGING (1969)

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trancotistule, ideea ta este generoasa, dar eu cred ca este nevoie de o sistematizare a ideilor.

1. Daca topicul se numeste istoria rockului, nume ca Miles Davis, John Coltrane, nu au ce cauta. 

2. Incepi sa definesti inceputurile acestui gen cu doua trupe iconice. Aceste trupe nu au aparut din neant, cine sunt precursorii acestora. Rockul asa cum il stim toti isi are radacinile in blues si rock n roll. De acolo ar fi trebuit plecat. 

3. Insiruirea asta de trupe la gramada seamana cu un bazar. Ar fi frumos sa adaugi o scurta istorie, o fraza definitorie despre fiecare.

Incearca sa consideri randurile mele critica constructiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt întru totul de acord. Tot ce am mai citit despre istoria rock-ului face abstracție de celelalte genuri deși, de cele mai multe ori aceste genuri au înrâurire și influență asupra producției rock. Prezența lor are rol doar informal și, pentru cei care ar fi interesați de conexiuni, o prețioasă resursă.  Desigur nu am nominalizat toate trupele și artiștii semnificativi și de aceea cer și am cerut ajutorul colegilor. Demersul e prea mare dar având în vedere că sunt pasionat și nu un profesionist caut clemență. 

Vis-a-vis de cele două trupe menționate aș dori să las loc celor care cunosc bine producția și istoria lor. Așa cum am menționat extrem de sintetic cel două au avut ca sursă de inspirație bluess-ul și rock-n-roll-ul american. Cele două formații au declanșat un prim val care s-a numit britrock și care datorită mediului de difuzare, pe lângă radio mai ales televiziunea va duce la invazia britanică în US și Eu (mai puțin)  cu expresie până și în modă. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna idee si stustin si eu. Acum insa, cred ca era mai distractiv sa fie un fel de leapsa la care fiecare din cei interesati sa propuna doar cate un album pe zi, aveau si ceilalti timp sa reactioneze si sa se simta contributori la antologie, parea mai "dialog" si erau mai multi incitati sa spuna cate ceva.  
Cum e pana acum, daca vrei sa adaugi un reply, fiind deja pus din prima tot pomelnicul de baza, e cam greu sa vii cu ceva suficient de wow ca sa completezi fara sa propui titluri prea ascunse, de care nimeni nu a auzit inca si nu rezoneaza din prima.
Zic si eu, cum ar putea fi treaba mai virala, inca o data, ideea mi se pare altfel foarte misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, ctzzzz a spus:

Foarte buna idee si stustin si eu. Acum insa, cred ca era mai distractiv sa fie un fel de leapsa la care fiecare din cei interesati sa propuna doar cate un album pe zi, aveau si ceilalti timp sa reactioneze si sa se simta contributori la antologie, parea mai "dialog" si erau mai multi incitati sa spuna cate ceva.  
Cum e pana acum, daca vrei sa adaugi un reply, fiind deja pus din prima tot pomelnicul de baza, e cam greu sa vii cu ceva suficient de wow ca sa completezi fara sa propui titluri prea ascunse, de care nimeni nu a auzit inca si nu rezoneaza din prima.
Zic si eu, cum ar putea fi treaba mai virala, inca o data, ideea mi se pare altfel foarte misto.

Buna ideea. Putem sa o folosim in continuare. Fiecare alege din lista, sau din afara, o trupa si un album pe care il considera reprezentativ si scrie o scurta prezentare , sau cateva opinii legate de album & trupa.Ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, dinica a spus:

Fiecare alege din lista, sau din afara, o trupa si un album pe care il considera reprezentativ si scrie o scurta prezentare , sau cateva opinii legate de album & trupa.Ce spuneti?

Eu zic ca e ok. Dar sa fie permise si exprimari mai scurte, ca sa nu se simta nimeni presat ca trebuie sa scrie compuneri 😛 Chiar as incuraja exprimari concise, ca sa fie si usor de parcurs cand se inmultesc postarile (Doamne Ajuta!). Important e sa ramana topicul cat mai interactiv, sa simtim fiecare (cine vrea sa participe) ca contribuim cu ceva.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord, inclusiv cu varianta laconică. Ceea ce consider important ar fi relevanța postării - gen, stil, legături cu diverse formații și artiști, eventuala însemnătate în epocă sau alte criterii pe care le găsiți semnificative. Acestea pot fi și sugerate și nu prezentate scolastic. 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STEPPENWOLF (1967-1972, 1974-1976,1980-2018)

În 1968, formația canadiană reușește să ia fața. Are două albume într-un an ....

BORN TO BE WILD

SOOKIE SOOKIE

Apare pe coloana sonoră a filmului EASY RIDER (1969) alături JIM HENDRIX și unde apare pentru prima dată menționat ”heavy metal”, Filmul prezintă o panoramă a societății americane din epocă iar actorii printre care Peter Fonda și Jack Nicholson chiar consumă narcotice...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1969
Nu stiu cum de a scapat pana acum, dar chiar ma bucur sa pun EU aici asta:

King-Crimson.jpg"In the Court of the Crimson King"
bineinteles, King Crimson.
Una din pietrele de temelie ale rockului progresiv.
Pentru mine, primul album  de "muzica serioasa" ascultat (la Radio Programul 3, in clasa a 7a, cred).
Riffurile alea amestecate de chitara si saxofoane de pe 21st Schizoid Man... Big Band, Rock?
Unul dintre albumele pe care le-as lua pe ipotetica insula.
Sa las si o interpretare live: 

 

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa resuscitam un pic topicul, hai sa fixam un termen, o saptamana, ceva in care sa punem albume doar din 1969 si fiecare nu mai mult de un album pe zi, ca sa putem mai multi sa ne simtim contribuitori.

Your Turn.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abbey Road. Ultimul album inregistrat de Beatles si penultimul aparut. Cu ocazia aniversari a 50 de ani de la lansare a fost remixat de catre fiul lui George Martin. A aparut si la noi in varianta CD, CD de Luxe, vinil si o editie de colectie care continea vinil-ul, postere si alte materiale. Am cumparat si eu vinil-ul dupa o intimplare amuzanta, probabil cineva a vrut sa-l rezerve si a dezlipit o eticheta cu un pret foarte mare, patru sute si ceva si a lipit-o de disc in speranta ca va speria potentialii doritori. Stiam ca pretul nu e real, am fost la casa, au verificat pretul si si-au facut cruce apoi l-am cumparat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IRON BUTTERFLY (1966–1971, 1974–1985, 1987–2012, 2015-PREZENT!?!) SAN DIEGO CALIFORNIA

Sunt câteva mențiuni care ar trebui specificate: LED ZEPPELIN a cântat de câteva ori în deschiderea concertelor IRON BUTTERFLY. JEFF BECK, MICHAEL MONARCH și NEIL YOUNG au dorit să intre în formație în anul 1967. Se consideră ca formație proto heavy-metal.

Consider că formația are o amprentă proprie originală deși (ca și alte formații din epocă) spectacolele live nu semănau unele cu altele datorită consumului de alcool și droguri. Conceptul care susținea atitudinea era de libertate totală care se răsfrângea asupra interpretării. Mi-aș fi dorit ca amprenta de medieval timpuriu să se accentueze dar cu trecerea timpului formația adoptă o direcție mai soft datorită prea multor modificări de componență și dorința de a mai fi luată în seamă. O ultimă producție semnificativă o au la mijlocul anilor 70 dar o cu totul altă componență și stil.

În 1968 lansează trei albume din care se regăsesc și câteva selecții. Oricum toate albumele lor până în 1970 au câte ceva spectaculos de oferit și mă interesează în mod special psihedelicul și heavy... Recomandările se doresc a semnala (desigur subiectiv) unele dintre cele mai plăcute sau semnificative producții chiar dacă stilul sau maniera este diferită de la melodie la melodie.

GET OUT OF MY LIFE, WOMAN

 

 

THEME IRON BUTTERFLY

 

IN A GADDA-DA-VIDDA

 

 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot gandit ce sa pun azi, adevarul ca n-am prea multe idei ramase pentru 1969, aabia astept insa 1970 😍

 

ca sa ramanem totusi la 1969:

UMMAGUMMA
Pink Floyd

Complex, frumos, l-am ascultat prima oara la 15 ani de la aparitie si a fost wow, intotdeauna m-am gandit cum a fost pentru cei mai batrani care au avut privilegiul sa-l asculte "atunci", in 1969.

Ca istorie personala legata de album:
Aveam deja aparat de fotografiat, dar cand mi-am cumparat primul aparat de marit, primul gand a fost sa imi fac o fotoarhiva cu coperti de albume, asa ca am strans de la mine si de la prieteni tot ce aveam. Cand am ajuns la coperta Ummagumma, nu am putut sa nu zambesc la gandul ca dupa cele 4 picture-in-picture de pe coperta, eu tocmai o developam pe a 5a :)) 

 

R-1645802-1303411599.jpeg.jpg.8273a511e3e0a13ff443bf0915782544.jpg
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul de referință 1968 (și prinprejur)este ales tocmai pentru descoperirea artiștilor și albumelor surprinzătoare din punct de vedere actual.  Eu recomand să trecem în revistă așa cum și cât putem măcar din lista prezentată la început. Vă asigur că există valori fundamentale acolo dar și nemenționate. Am încercat să nu mă "reped" la producțiile ultracunoscute ci să provoc curiozitatea și deschiderea către zone de calitate dar adumbrite de numele vehiculate și azi. Nu e un lucru rușinos că pe multe nu le cunoaștem, nici eu nu am ascultat și nu am cum să cunosc tot fenomenul. Provocarea în asta constă. Cercetarea de tip arheologic pusă în comun va duce cu siguranță la descoperirea unor valori incontestabile! 

Editat de Trancotistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, romanbun a spus:

Scuze, nu asta am vrut 😇

Asa, resursele nu se epuizeaza niciodata, intotdeauna mai ramane ceva de discutat.
Am zis sa avansam cu un an pe saptamana, in ritmul asta am ajunge la zi intr-un an. Decent, zic eu.
Si sigur, cine mai aduce ulterior marfa din 68-etc, e liber sa o faca, de ce nu.


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a urmărit fenomenul muzical a celei de-a doua jumătăți a anilor 60 poate observa că este o diferență notabilă în comparație cu prima jumătate. Aceste modificări practic "au detonat" scena iar prima jumătate a anilor 70 a fost încununarea traiectoriei noi pe care o are rock-ul în toate formele lui. Eu am optat pentru jumătăți de decadă deși influențele diverselor stiluri și maniere au avut un parcurs mult mai liniar și s-au întrepătruns fără a tine seama de reguli date. Formațiile pe care le-am menționat nu au avut o abordare clară atât în melodii cât și în albume. Melanjul era făcut destul de timorat și datorită faptului că publicul uneori nu "gusta" anumite tendințe. Lucrurile au fost fantastice iar faptul că insistăm pe a doua jumătate a anilor 60 nu poate decât să aducă la lumină opere și trupe/artiști remarcabili. Am să creez și un topic nou pentru prima jumătate a anilor 70 unde să poată dacă considerăm că este necesar...Dar, în a doua parte a anilor 60 există PF cu albume din punctul meu de vedere excepționale, JIMI HENDRIX, CREAM, THE DOORS, JANIS JOPLIN, DEEP PURPLE, etc...avem ce descoperii doar așa, la o primă privire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ctzzzz a spus:

M-am tot gandit ce sa pun azi, adevarul ca n-am prea multe idei ramase pentru 1969, aabia astept insa 1970 😍

 

ca sa ramanem totusi la 1969:

UMMAGUMMA
Pink Floyd

Complex, frumos, l-am ascultat prima oara la 15 ani de la aparitie si a fost wow, intotdeauna m-am gandit cum a fost pentru cei mai batrani care au avut privilegiul sa-l asculte "atunci", in 1969.

Ca istorie personala legata de album:
Aveam deja aparat de fotografiat, dar cand mi-am cumparat primul aparat de marit, primul gand a fost sa imi fac o fotoarhiva cu coperti de albume, asa ca am strans de la mine si de la prieteni tot ce aveam. Cand am ajuns la coperta Ummagumma, nu am putut sa nu zambesc la gandul ca dupa cele 4 picture-in-picture de pe coperta, eu tocmai o developam pe a 5a :)) 

 

R-1645802-1303411599.jpeg.jpg.8273a511e3e0a13ff443bf0915782544.jpg
 

Stie cineva ce cauta Gigi (coloana sonora) in aceasta fotografie? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.04.2020 la 15:45, dinica a spus:

Stie cineva ce cauta Gigi (coloana sonora) in aceasta fotografie? 

Este coperta primei editii pentru Europa. In editiile din state, coperta a fost stearsa din motive de copyright. 

Nu exista nici o legatura mai mult sau mai putin ascunsa intre Gigi si Ummagumma, (dupa succesul sincronizarii DSOTM cu Wizard of Oz s-a incercat inclusiv sincronizarea albumului cu filmul Gigi dar nu au absoluti nimic in comun). A fost pur si simplu o coincidenta, fotografului i s-a parut ca da bine cu o coperta de album acolo, singura disponibila la locatie a fost asta (era in masina unuia dintre ei). 

 

Pentru  iubitorii de trivia: regizorul filmului Gigi a fost iubitul sau sotul lui Judy Garland, actrita principala din Wizard of Oz. Din relatia lor s-a nasuct Liza Minelli. Deci singura legatura (foarte remote) ar fi cu DSOTM, in nici un caz cu Ummagumma. Avand in vedere ca DSOTM a fost scos 4 sau 5 ani mai tarziu, chiar nu vad o legatura. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

THE VELVET UNDERGROUND

Formația ROOTS a fenomenului punk și rock alternativ a bulversat scena prin libertinajul dus la extrem. Încă de la început au fost promovați de artistul (pop-art) ANDY WARHOL apărând în proiectele sale artistice. Formația are o amprentă sonoră diferită de celelalte prin distors pronunțat îndeosebi în cele două albume reprezentative pentru epoca în curs, THE VELVET UNDERGROUND & NICO (1967) și WHITE LIGHT/WHITE HEAT (1968) . Albumul din 67 e obiect de colecție prin raritatea extraordinară a plicului integru (nedistrus) și a faptului că lipiciul scociului cu banana conținea LSD.   Și albumul din 1978 este destul de bun dar se repliază în curentul comun tinzând către pop bine-nțeles. Cele două personaje care au făcut istorie a fost LOU REED și JOHN CALE care după ruperea de formație au făcut amândoi o carieră remarcabilă. Importantă este influența avangardistă și experimentală pe care J CALE a impus-o deși lucrul ăsta nicidecum nu a făcut ca formația să aibă și un succes material. În albumul din 68 după ruptura de ANDY WARHOL își permit să dea replică și formațiilor în vogă de atunci. Au fost printre primii care au folosit efecte speciale în stereofonie precum și echipamente moderne electrice experimentale.

Recomandările mele se referă exact la zona care le dă valoare prin originalitate  (din punctul meu de vedere)și nu la lucrurile prea bine cunoscute:

VENUS IN FURS (1967)

 

EUROPEAN SON (1967)

 

SISTER RAY (1968)

 

ANDY WARHOL - EXPLODING PLASTIC INEVITABLE cu VELVET UNDERGROUND & NICO

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.