Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator YAMAHA A-S 2100


garbisrobert

Postări Recomandate

Acum 4 ore, star a spus:

Nasol daca auzi fiecare difuzor in parte.  Tocmai am ascultat niste boxe facute de un prieten.

 

Cred ca este o chestiune de exprimare. Sunt sigur ca s-a referit la separatie, la faptul ca distingea fiecare instrument in parte. Parerea mea. 😃

Editat de MarianS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca bascalia si raspunsurile date de pe piedestal nu au ce cauta aici sau in orice discutii despre hobby-uri. Din pacate, unii dintre cei care fac bascalie nici macar nu sunt de pe o pozitie avantajoasa (ca sa ma exprim elegant) insa, chiar si asa, profita de saracu' om! Tipic romaneste!

Editat de johndoe21ro
  • Like 4
  • Sad 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[OFF]

Sunetul Live cred ca ni-l dorim cu totii sau macar tindem spre el, pare la un moment dat ca efectul unei "iluzii optice", ce vreau sa zic este ca fiecare de aici se putea opri la un anumit pas si trai lejer cu sunetul/echipamentul respectiv insa natura umana ne face sa fim egoisti si sa continuam, noroc cu resursele limitate deoarece odata ajunsi la un nivel "ridicat" upgradeurile costa exponential cu sunetul si rapid ne potolesc. Dupa cativa ani din acest hobby cred ca ceea ce este cu adevarat important este ca fiecare sistem detinut la un moment dat sa fie optimizat pana la cel mai mic detaliu si apoi sa se schimbe/upgradeze ceva, asta insemanand camera, cabluri, curent, si mai la final boxe/scule. Guys pana la urma nu suntem artisti/muzicieni si sincer poate nu e cea mai buna investitie facuta.        

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai chiar asta facem, unii mai hatri, altii mai putin. E baiat mare, nu cred ca e vreo domnisoara sensibila. L-am avertizat ca e normal sa starneasca reactii.

@garbisrobert din cum scrii, este clar ca esti inca sub influenta literaturii "de specialitate". Uit-o, din pacate high-end este folosit (si) pentru scule scumpe, multe nici macar HI-FI dpdv sonor. Desi este adevarat ca calitatea costa, pretul nu este o garantie a calitatii (vezi noile produse sub brandul Technics).

Singurul mod in care poti sa judeci este dupa cum suna, dar, ca sa poti face asta, trebuie sa scapi de prejudecatile generate die cititul balariilor din review-uri (profesioniste) sau de pe diverse grupuri si forumuri. De prejudecata asta scapi daca te duci la concerte sau auditii pe la dealeri seriosi. In cazul celor din urma insa, trebuie sa fii atent, sunt tot felul de trick-uri la care apeleaza pentru a vinde si este greu sa nu cazi in "magia" creata de acestia, nu e neaparat rau, dar trebuie sa judeci limpede, dealerii sunt baieti mari si stiu sa se replieze pe un client cu discernamant, crede-ma ca nu se supara nimeni si, inafara de o singura exceptie, nu te da nici unul afara daca vrei sa asculti diverse chestii, dimpotriva....

Cand am spus ca in cazul tau nu conteaza ce asculti la Sala Radio, nu am vrut sa fiu absolut deloc rau sau malitios, pur si simplu este cel mai bun spatiu acustic de la noi (si nu numai). Atat evenimentele amplificate cat si cele neamplificate se aud bine cu adevarat, instrumentele nu doar se aud, se si simt...

Am asa un feeling ca asculti rock/metal, din pacate in zona asta sunt putine inregistrari bune, nu te astepta la minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, hellrider77 a spus:

Am asa un feeling ca asculti rock/metal, din pacate in zona asta sunt putine inregistrari bune, nu te astepta la minuni.

da, 75% din colectia mea este de metal. Datorita CD playerul-ului achizitionat anul trecut pe vremea asta (SONY xa50es) am reusit sa observ si eu diferenta intre CD-urile japoneze si restul. Motiv pentru care de atunci si pana in prezent, 99% din colectie am inlocuit-o cu cd-uri japoneze. De asemenea, ascult cu foarte mare placere si cd-urile cu SADE, ENYA, MICHAEL BOLTON, PHIL COLLINS, A-HA, ABBA, CHRIS REA, MOZZART, VIVALDI, etc (la cum se aud japonezele este o incantare pentru ureche - daca pot spune asa).

Spre exemplu, cd-ul SHM japonez cu Metallica - And justice for all, si acum am impresia ca il ascult pt prima oara.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, star a spus:

Unde se gasesc CD-uri japoneze?

eu colectia mea de CD-uri le-am vandut cu 5-10 lei bucata.

japonezele sunt destul de scumpe. cel mai ieftin m-a costat 80 lei si cel mai scump in jur de 500 lei. sunt cateva si mai scumpe pe care mi le doresc, dar ..... mai astept.

eu, 90% din colectie mi-am refacut-o cumparand de pe site-ul KUPIKU.COM. Mi-am facut cont la ei si acum un discount foarte mare la comenzi (am cumparat de cateva mii de euro in timp).

restul de 10% le-am luat de pe www.discogs.com

in general cd-urile japoneze au coduri de genul XXXX-1234. sunt cam greu de confundat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai rabdare si dupa cum au spus majoritatea asculta cat mai multe variatii. Eu m-am vindecat de blestemul upgrade cand am ascultat sistemul lui Bibi (de referinta) si am ajuns la concluzia ca nu am potenta finaciara sa ajung acolo. De atunci ma bucur de muzica pe un sistem entry level chiar daca au trecut ceva ani - Daphile sau Foobar sitem dedicat dual boot, M2Tech Young+ Palmer, Primare I32- Dali Mentor 6 sau Daphile, Foobar - Chord Mojo- Vintage pe vfet- Dali Mentor 6. Noaptea ma destrabalez cu Daphile - Ifi Micro Idsd Black Level si HD 660 s. Nu mai simt nevoia acuta de upgrade de mult.... Sa curga muzica!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.