Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator YAMAHA A-S 2100


garbisrobert

Postări Recomandate

@garbisrobert, cu scuzele de rigoare pentru ”iesirile” mele de mai sus :

Lasand rodajele si Doreii deoparte, daca producatorul boxelor le atribuie camere de auditie de 20mp atunci urmeaza-i sfaturile si lasa distanta intre boxe de 2,5m (masurati intre centrele difurilor), 3m ca distanta de auditie, un toe-in ajustat 3D si macar un 1.2m fata de peretele din spate, dupa cum spuneau si antevorbitorii. (1,2m masurati de la placa spate a boxei).

Ce vad in poza prezentata de tine : 1,5m distanta intre boxe si 40cm fata de peretele spate (am facut estimarile luand ca referinta latimea boxei de 19cm). Cam mari diferentele....Cele sonore asijderea.

Si o recomandare: In acel distribuitor (cu bitum) va trebui, ca macar o data pe an, sa strangi suruburile din acele trei reglete de distributie L-N-PE, evident cu alimentarea deconectata de la retea ! (Cei doi conzi si termistorul de pe fiecare priza au cu totul alt rol decat cel de a-ti salva viata)

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc tuturor pentru mesaje.

sunt foarte constructive pentru mine si o sa tin cont de ele.

o sa incerc sa pun boxele si mai departate sa vad ce iese.

dar repet, micul meu amplificator Yamaha as701 producea efecte evidente la schimbarea cablurilor de alimentare. acest aspect il verificam astfel: cand faceam vreo modificare, seara cand ajungea si sotia acasa, puneam muzica la un volum moderat (nu incet dar nici ft tare) si nici nu apuca sa se termine prima melodie si sotia ma intreba daca am schimbat ceva in sistem. Asa imi dadeam seama ca nu sunt eu chiar subiectiv in aprecieri. mentionez ca si sotia mea asculta muzica la fel k mine si ma sustine si ajuta cand mai fac upgrade-uri (financiar bineinteles).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce cabluri de alimentare vorbim? Pe scurt, care-i ăla bun și care dă rateuri, dintre cele două? Sau mai multe, mă rog. Eu îmi fac singur prelungitoarele sau cablurile de alimentare pentru acareturi. La fel procedez și cu cele de semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablu de alimentare folosite : Neotech NEP3200 cu conectori Furutech FI e50 NCF Rhodium/Gold. Am 2, unul cu rhodium si unul cu gold. Cel cu rhodium il folosesc de la distribuitorul de alimentare la filtru de alimentare si, cel cu gold de la filtru la amplificator.

Cel cu rhodium produce un sunet foarte detaliat, clar si precis, iar cel cu gold un sunet ceva mai cald si mai soft (foarte placut).

Asta am observat la mine in sistem conectand pe rand cele doua cabluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca mai glumim putin sau scapam o mica ironie nu inseamna ca facem circ. Cel putin eu n-am chef de balamuc si nu-mi pun problema cum sa dai pe un cablu de alimentare aproximativ aceeasi suma ca si pe amplificator. 

Respect optiunea fiecaruia. Cu cablurile de semnal m-am jucat, stiu ca sunt diferente, pana la un anumit punct, dar cu alimentarea, chiar daca am scobit si eu prin portofel dupa conectori de calitate si cablu mai mult sau mai putin uns cu alifii exotice, am totusi o curiozitate putin mai accentuata.

Cum n-o sa fiu in masura de a avea un astfel de cablu, intreb si incerc sa inteleg. Atat cat pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Star.

Eu inainte sa fac upgrade-urile am si testat.

Mi-ar face o deosebita placere sa vin cu unul din cablurile mele de alimentare si sa il punem la tine in sistem si pot sa fac pariu de pe acuma ca o sa intelegi exact ce am vrut sa spun.

cu cablurile stoc nu pot spune ca se aude prost, se aude bine, dar sunetul este amestecat si pe alocuri neclar (repet, vorbesc din ce am testat la mine in sistem).

Pot sa va mai spun altceva. La boxe am un amarat de cablu de 100$ pe care nu pot sa il scot din sistem. Am testat mai multe cabluri de boxe (Chord, Black Rhodium, Tellurium Q, etc), toate cu preturi de la 4000 lei in sus, si nu a reusit sa il bata nici unul. Deci..... exista si viceversa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, garbisrobert a spus:

Pot sa va mai spun altceva. La boxe am un amarat de cablu de 100$ pe care nu pot sa il scot din sistem. Am testat mai multe cabluri de boxe (Chord, Black Rhodium, Tellurium Q, etc), toate cu preturi de la 4000 lei in sus, si nu a reusit sa il bata nici unul. Deci..... exista si viceversa !

Exista, confirm acest lucru. Am patit-o si eu. Prietenii stiu de ce . 😊

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.01.2020 la 19:50, garbisrobert a spus:

Mi-ar face o deosebita placere sa vin cu unul din cablurile mele de alimentare si sa il punem la tine in sistem si pot sa fac pariu de pe acuma ca o sa intelegi exact ce am vrut sa spun.

E riscant sa vrei asta. Ma bate gandul sa-l fac bucati si sa inteleg de ce-si baga nasul in sunet, mai exact cum face asta. Am o banuiala, dar cum n-o pot pune in evidenta, nu ma pronunt. 

Pe scurt, cablul nu aduce o imbunatatire, nu are de ce ,de la un anumit punct in sus. Nu ramane decat sa  produca o alterare de fapt, vezi patania cu cablul de boxe. 

Multumesc pentru invitatie, totusi. 

Alta intrebare, - Cablul este bagat in priza sau intr-un filtru, parca era mentionat undeva aspectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, garbisrobert a spus:

este un DIY, facut cu piese de calitate.

Aveti atasat ceva poze.

DSC02839.jpg

DSC02841.jpg

DSC02844.jpg

Sincer? o basina "de calitate" mascata cu bitum sa NU inteleaga "prostii" cum e "lucrata"... My two cents, nu dati cu pietre, dar mi-a ajuns de atat bullshit... bani, bani, bani, bagati in chestii care au o relevanta minimala asupra sunetului. Dusi de mirajul marketingului, pierdeti din vedere chestiile cu adevarat importante pentru "relevarea" sunetului. Ceva fizica ar fi benefica! Dar ma rog, stiinta nu-si are rostul aici, vodoo e totul... Unde esti tu, Tepes Doamne... Ca sa vezi atatea tzepe, de lemn bun, de lemn de prun...  No offence @garbisrobert, dar ai investit, dupa parerea mea, intr-o directie total gresita. Nu baga in seama ce zic eu, oricum sunt un "proscris" al forumului, dar incearca in numele lui Dumnezeu sa intelegi procesele fizice care au loc in spatele acestor tehnici "vodoo"... Pax vobiscum... Amen.

 

PS A se vedea prima mea semnatura.. 😄

Editat de brainsmartman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Parca am mai scris printr-un topic similar ( nu mai stiu daca aici sau prin forumul vecin), in fine.

Nu am testat personal cabluri diferite (ma refere la cele de curent; cele pentru boxe am pus bi-wire, cupru, cu sectiune de 4 mm - sau 3mm..nu mai stiu..suficient oricum)

Mi-e greu sa cred ca acei 1-2 metri de la priza pana la aparat fac diferenta (cu un cablu mega ultra hyper bengos), tinand cont ca acel curent electric, acea tensiune, vine de la mare mare departare, merge sute de KM prin reteaua nationala, trece prin atatea transformatoare si alte cele, si in final ajunge la intrarea in bloc/casa whatever, si de acolo prin instalatia locuintei, facuta cu cabluri normale folosite in instalatiile casnice de 3 mm sau cat se foloseste, legate prin suruburi in priza, in priza prin acele tablite metalice pana la soculul efectiv....in fine.

 

Iar ultimii 1-2 metri de cablu scump....ce sa ii faca acelui curent electric?

 

Sunt de parere ca, factorul care influenteaza cel mai mult perceptia sunetului (ca la urma urmei, creierul asculta via senzorul numit ureche/timpan) este starea de spirit a ascultatorului la momentul auditie.

 

Asta a fost punctul meu de vedere.

 

Pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, dar acesta nu este conditionator, este un distribuitor. Am testat chestii de genul, au efect nedorit in sistem, respectiv, limitare dinamica / compresie. 

OP are dreptate cand spune ca simte imbunatatiri cu acest conditionator, pe boxele lui limitarea dinamica are efect benefic in sunet, mai putine armonici, mai putine rezonante nedorite ale cutiilor, boxele pot fi pozitionate mai usor.

Eu am mai spus-o si cu alte ocazii, pe sisteme entry si camere proaste, limitarea dinamica / compresia va avea rezultate aparent mai bune, revin la exemplul cu trupa minimala live pusa sa cante in camera de bloc.... Sa nu uitam pretul amplificatorului si al boxelor, la banii astia, cam asta e.... indiferent de brand. Nu cred ca suntem foarte muti pe aici care isi permit un sistem de macar 10k la lista. 

BTW, cum merge businessul de rodare al cablurilor?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, brainsmartman a spus:

Nu baga in seama ce zic eu, oricum sunt un "proscris" al forumului, dar incearca in numele lui Dumnezeu sa intelegi procesele fizice care au loc in spatele acestor tehnici "vodoo"... Pax vobiscum... Amen.

In realitate tu esti eminenta cenusie din spatele acestui forum. 😉

GarbisRobert, inceasca sa nu consideri comentariile noastre un afront. Cu totii intelegem pasiunea ta si am trecut prin perioada de inietiere in audio. Majoritatea am facut greseli destul de asemanatoare cu a ta. 

Incearca in primul rand sa fii preocupat de sistem si dupa aceea de curent, sarme, tweak audio. Am sa iti spun o poveste reala. Acum multi ani am lucrat intr-un showroom, ma ocupam de partea de promovare si PR. In cei 3 ani petrecuti acolo am invatat o multime de lucruri (multam Jack) si am intalnit zeci de oameni ca tine. Oameni aflati la inceput de drum, oameni care alergau dupa himere. Ma intorc la poveste. Intr-o zi a venit un pasionat sa cumpere / testeze ceva. El detinea niste boxe Monitor Audio seria Bronze, cu care a si venit la teste. Au fost puse boxele Monitor Audio intr-un sistem si am inceput sa le ascultam. Sunau ok, asa la o prima auditie. Dupa 2-3 melodii am schimbat acele boxe cu unele superioare, nu imi amintesc exact modelul. Imi pare rau ca nu am filmat acel moment. A ramas omul cu gura cascata. Nu-i venea sa creada ca asculta aceeasi muzica. Practic țopăia de fericire prin camera. 🙂

Iti garantez ca in cazul in care am fi schimbat un cablu, diferenta nu ar fi fost atat de 'țopăitoare'. Revin, conteaza cablurile, conteaza alimentarea, insa acestea sunt doar 'tweaks audio'. Sunt finalul unui sistem 'asezat'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acela nu e doar un distribuitor, are si niste filtre de retea EMI pe fiecare iesire dar nici conditionator nu este.

Problema e ca acele filtre de retea sunt foarte slabe, in sensul ca lucreaza pe frecvente f mari (1-10MHz) si nu curata decat o parte din parazitii de retea.

Am scris de mai multe ori despre constructia si utilizarea filtrelor de retea pt aparatura audio, si cu toate ca am lasat unele mici amanunte nedevoalate - "pastrarea secretului profesinal"  😃  , consider ca a umple cu smoala sau silicon negru o astfel de lucrare ca sa nu vada clientul (in primul rand) ce este de fapt inauntru, este o MTT  (mare tiganie ce ascunde o mare teapa).

Asa se poate cumpara cate un filtrulet de 20-45 lei si se pune inaintea oricarui aparat - cam acelasi efect il are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, hellrider77 a spus:

 

BTW, cum merge businessul de rodare al cablurilor?

 

 

+1

https://www.audioweb.ro/serviciu-pentru-rodaj-cabluri-audio-1/

Eu mai mult nu comentez.....Si nici nu mai aduc in discutie chestiunea rodajului cablurilor . Ar insemna sa ne pisam cu bolta pe munca unora ca Fermi, Pauli, Dirac si sa ne stergem elegant la cur cu teoria sonicitatii.

S-a dus dracu orice minim bun simt tehnic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.