Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator YAMAHA A-S 2100


garbisrobert

Postări Recomandate

Este un amplificator excelent. Din păcate este extrem de "sincer" și iti va revela slabiciunile din lanțul audio.

Sunetul este rafinat și detaliat, dinamic cu condiția să ai o sursa decenta spre excelenta iar boxele sa fie echilibrate timbral. 

Atenție la boxe, limita minima de sensibilitate ar fi pe undeva pe la 88dB. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru raspunsuri.

in prezent am un Yamaha as701 care se aude exceptional, dar pe muzica cu pasaje aglomerate pierde destul de des ritmul....

zic ca se aude exceptional, deoarece am investit foarte mult pe partea de curent si cabluri (aproape de 2,5 ori mai mult decat m-a costat tot sistemul).

am fost la un magazin de profil cu al meu as701 si l-am testat in paralel cu as2100, dar nu am reusit sa imi dau seama de diferente foarte bine, deoarece a cantat pe niste boxe care se auzeau tare si cu bass-ul foarte amplificat.

m-ar interesa daca are cineva asa ceva acasa si sa pot sa il testez la mine in sistem.

Pentru pareri mai obiective, sistemul este alcatuit din :

CD player Sony XA50ES (la care am schimbat cablul de alimentare cu un Furutech cu conector schuko Furutech Fi e48 rhodium)

AMPLIFICATOR Yamaha as701

BOXE Davis Acoustics Balthus 50

Distribuitor de alimentare cu prize furutech ncf si cabluri la interior monofilare upocc (neotech) cu bitum special antivibratii si saculeti de nisip

Filtru de alimentare DIY cu prize furutech ncf rhodium

2 x cabluri de alimentare Neotech nep3200 cu conectori Furutech FI E50 gold/rhodium (de la distribuitor la filtru si unul de la filtru la amplificator)

Interconnect Neotech NEI3001 mk3 cu conectori Neotech NER-OCC GD.

Cablu de boxe Analysis Plus Clear Oval (un cablu de 100$ pe care nu reusesc sa il scot din sistem. De 4 luni tot testez cabluri scumpe si nu prea il bate nimik. Singurul care l-a luat pe partea de bass a fost un TelluriumQ ultra black II).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multi bani bagati in sarme pentru un sistem ca al tau. Eu as fi bagat mai mult in sursa si amplif. Sigur castigul ar fi fost mai mare. Sarmele conteaza, nu am obiectii, insa in cazul tau niste electronice mai bune te-ar fi ajutat mai mult. 2100 garantez ca este superior AS 701. Greu de evaluat cat de mare este aceasta diferenta asa in teorie. Singurul in masura sa faca asta esti tu. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt convins ca este o diferenta intre 701 si 2100.

intre timp (adica de cateva zile) mi-am luat si un NAD M3 sh pe care l-am gasit la un pret foarte atractiv.

sunetul este altfel, in cateva cuvinte, e ca si cum ai turna un borcan de miere pe boxe. nu te mai plictisesti sa il asculti. sunetul este foarte echilibrat, as putea spune computerizat. in schimb, la Yamaha, la unele cd-uri sunetul este atat de puternic si de clar incat iti taie respiratia (ti se ridica parul pe mana....), lucru care nu mai este prezent la NAD M3.

La NAD M3 sunetul este foarte corect, daca as putea spune asa si cred ca o sa imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu sunetul hi-end fata de cel hi-fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am mai observat un lucru interesant la NAD M3, indiferent ce cablu de alimentare ii pun, nu se schimba nimic in sunet. Idem se intampla si cu cablurile de boxe (toate se aud la fel de bine - am testat un cablu de 100$ unul de 200$ si unul de 1000$).

a mai intampinat cineva asa ceva cu vreun amplificator... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost bine sa dai mai multe detalii vis-a-vis de sistemul tau. Ce boxe ai, ce surse, transport? Ce muzica asculti? Cum e camera de auditii? Yamaha tind sa fie mai 'usurele' din punct de vedere tonal si imperecheate cu boxe mai naravase pot face surprize neplacute. Altfel sunt amplificatoare cu o constructie exemplara si cu un raport pret/performanta ok!

P.S. La NAD nu ma pricep deloc... insa imi pare tare ciudat sa nu se simta diferente intre cabluri de alimentare si de boxe diferite. Chiar si sculele de duzina au o oarecare urma de transparenta in ele! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acum ce ai in restul sistemului... Nu prea stiu cum sa o dau sa sune bine si sa nu te supar insa boxele tale sunt destul de entry-level. Cred ca nici nu sunt prea transparente cu restul componentelor si schimbarilor (interesante, de altfel) pe care le-ai facut. Exista niste dezechilibre la tine in sistem si e pacat. Cred ca un upgrade la boxe si la amplificare te-ar face sa cresti exponential... Sunt de apreciat tweak-urile pe care le-ai facut pe partea de cabluri si alimentare! E bine ca ai fost suficient de deschis incat sa te ocupi de partea asta insa acum ai prioritati mai mari si care ti-ar da satisfactii mai mari.
De unde esti? Sa inteleg ca asculti si multa muzica clasica daca vorbesti de pasaje aglomerate?

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha AS-2000 sau AS-2100 este primul din serie care merita pastrat ... cat de cat.  

Nu am ascultat modelul 3000  (nu stiu eu pe nimeni care sa il detina mai pe aproape de mine insa se poate asculta in showroom HFE in Bucuresti) dar pe forumurile straine scrie mereu ca este sensibil superior fratiorilor mai mici. Din pacate pretul il face o alegere dificila.

Tineti seama ca AS-2000 se gaseste pe e-bay (si chiar pe olx la noi)  la cca 6-700 euro, iar AS-2100 pe la 750-850.  3000-ul se gaseste la preturi inca f mari.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut 2100, din pacate cu boxe si sursa mediocre si nepotrivite, dupa ce l-am dat mi-a parut rau deoarece mi-am dat seama ca boxele fusesera problema. 

Acum am 3000 si nici o dorinta de a-l schimba, poate doar cu nou anuntatul 3200.

@johndoe21ro a fost o idee mai curajos si a spus cu subiect si predicat ce am evitat si eu sa spun. Boxele sunt veriga slaba in acest moment, posibil si amplificatorul, insa, parerea mea este usor diferita si anume, ca un upgrade la boxe ar aduce un plus mult mai mare decat schimbarea amplificatorului. 

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, hellrider77 a spus:

Am avut 2100, din pacate cu boxe si sursa mediocre si nepotrivite, dupa ce l-am dat mi-a parut rau deoarece mi-am dat seama ca boxele fusesera problema. 

Acum am 3000 si nici o dorinta de a-l schimba, poate doar cu nou anuntatul 3200.

@johndoe21ro a fost o idee mai curajos si a spus cu subiect si predicat ce am evitat si eu sa spun. Boxele sunt veriga slaba in acest moment, posibil si amplificatorul, insa, parerea mea este usor diferita si anume, ca un upgrade la boxe ar aduce un plus mult mai mare decat schimbarea amplificatorului

Cu asta sunt si eu de acord! Eu am incercat sa raportez totul la tweak-urile pe partea de cabluri si alimentare. Boxele ar merge schimbate primele insa apoi ar trebui schimbata si amplificarea... Si as mai recomanda piata SH pentru viitoarele upgrade-uri. Cat despre experienta cu cablurile: cu siguranta a fost o chestiune de matching si de lipsa de transparenta a boxelor. Oricum nu se modifica doar o caracteristica la schimbarea unor cabluri. Probabil ca basul a fost cea mai usor de observat diferenta sau printre singurele permise de boxe. Eu il apreciez mult pe Robert pentru ca a incercat sa-si puna in valoare echipamentele pe care le are, a avut mintea deschisa si a incercat sa maximizeze pe cat a putut performanta sistemului cu echipamentele prezente. Asta inseamna in primul rand pasiune, atentie la detalii si perseverenta! Chapeau bas pentru un asa inceput!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pentru comentarii si incurajari.

Avand in vedere cele prezentate de mine, sa stiti ca boxele erau ultimul lucru la care m-am gandit (pt upgrade). Dar avand in vedere ca acest fapt se cam contureaza intr-o parere unanima, voi tine cont de ea.

Tin sa precizez ca am ascultat si boxe mai scumpe (din gama middle sau hiend) si nu m-au impresionat mai deloc (stiind ce sunet am acasa) cu acele boxe entry-level (balthus50).

Oricum, ca si concluzie personala trasa din sistemul meu, pot spune ca peste 70% din upgrade-ul sonor l-a dat CURENTUL (tot ce a insemnat upgrade pe partea de curent). Restul revine cablurilor de interconnect si boxe.

Astept si eu cu nerabdare sa apara AS2200 poate asa mai scad preturile la AS2100 (eu nu am reusit sa gasesc pe net la pretul de 800-900 euro SH ampliful as2100 ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai grav este ca intre boxe, pe toata inaltimea lor, sta raftul cu echipamente audio! Ceea ce nu este ok! Incearca sa plasezi altfel echipamentele audio astfel incat sa ai totusi liber intre boxe. Altfel nu vad cum ai putea avea scena! Apoi boxele trebuie indepartate de peretele din spatele lor (pentru adancimea scenei si un bas cat mai ok). 

P.S. Boxele tale s-au auzit mai bine ca altele mai scumpe tocmai pentru ca ai un setup cat de cat tweak-uit pe partea de cabluri si alimentare. Toate boxele scaleaza, unele mai mult, altele mai putin. Tu le-ai ajutat pe ale tale din parti pe care posesorii sistemelor cu boxe mai scumpe nu le-au abordat. Atata tot! Dar tot veriga slaba raman in sistemul tau!

P.P.S. Si, pentru ca tot esti baiat descurcaret, asa cum conteaza cablurile si alimentarea, asa conteaza si rack-ul si solutiile antivibratie! Personal as lucra intai la pozitionare, apoi la boxe si, in final, amplificare dar nu neglija restul...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garbisrobert, Yamaha AS2000 si 2100 apar uneori pe ebay.de la pretul scris de mine. Nu sunt permanent asa, dar apar. Un amic din SV a cumparat 3 bc anul trecut. Plus unele cu mici defecte la 400-450 euro.  Trebuie sa stai la panda, sa stii cat de cat nemteste si sa ai un prieten in Germania, pt ca multi refuza sa trimita in Romania. 

 

Scuze pt off topic, a ascultat cineva un Yamaha MX-10000 ?        Am observat cateva exemplare din acest model de top oferite la preturi relativ apropiate de AS-3000.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1,2 metri este putin. Teoria spune ca este nevoie de o distanta de 2 metri intre boxe pentru a percepe sunetul stereofonic. Inteleg ca nu ne cramponam de niste centimetri, totusi 1,2 metri....Greu de crezut ca poti avea o scena sonora decenta la o asemenea distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.