Sari la conținut
HiFi Tech

amplificator pt revel f35


ionutkramer

Postări Recomandate

salut! imi puteti recomanda un amplificator stereo pt revel f35? am avut arcam a29 ( un pic domol, lenes ) si creek evo50a ( detaliat dar vrea sa fie cred mai puternic ). imi doresc un sunet mai deschis. cred ca revel-urile au un sunet  prea cald, prea moale. inaltele lor nu ma satisfac. eu ma gandeam la un exposure xm5 sau un rega elex r. buget cam 4000 lei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai boxe standfloor cu 4 difuzoare. Ai nevoie de ceva curent pentru a le putea conduce ok. Creek 100A, daca tot ti-a placut sau ceva pre+power. Eu am ascultat Revel, insa gama superioara, amplificate cu Nad M2. Rezultatul a fost bun. Recomandarea este sa te orientezi catre amplificatoare cu transformator serios, pentru a putea sustine in curent boxele. Creek foloseste transformatoare serioase si bine dimensionate, au rezerva buna de curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai văzut ce face Creek ul de la tine cu elac bs 244 când le am testat.

Crede-mă că, cu un dac împrumutat ifi nano idsd, cu basul pe 2 și cu treble pe 1 am un sunet extraordinar.Zici că se rostogolește spre mine.Superb.Eu îți recomand bs 244.3 ...sunt peste ale mele.Sau varianta high ,elac 330ce.Crede mă, da clasa muuultor boxe de soi.

 

Editat de Nic77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nic77 a spus:

Ai văzut ce face Creek ul de la tine cu elac bs 244 când le am testat.

Crede-mă că, cu un dac împrumutat ifi nano idsd, cu basul pe 2 și cu treble pe 1 am un sunet extraordinar.Zici că se rostogolește spre mine.Superb.Eu îți recomand bs 244.3 ...sunt peste ale mele.Sau varianta high ,elac 330ce.Crede mă, da clasa muuultor boxe de soi.

 

Intru totul de acord, mai putin cu reglajele de ton... Poate o sa ajungi sa vezi ce pierzi cand le folosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Greierasul a spus:

De ce nu-ti faci un amplificator puternic ? La 1.000 de euro ar iesi chiar ceva frumos si plin de vana care sa conduca boxele usor.

Eu am ascultat acele Revel urî.Sincer, suna atât de flasc, moale, n au nimic incitant ,încât părerea mea e că sunt f slabe.Tot părerea mea e că nu și merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Am inteles. Am avut si eu Revel Performa F3 206 si le-am dat pentru ca sunau exact pe dos, prea dinamic, prea rezolute. In fine, or diferi de la un model la altul sau poate camera joaca feste. Am vazut treaba asta de cateva ori, camera schimba total caracterul boxei. In plus Revel are nevoie de rodaj consistent, suspensia difuzoarelor este foarte rigida fata de cea de la alte firme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred totusi ca sunt boxe bune. sunt neutre si daca nu ai sursa buna ( eu ascult prin cambridge dacmagic optic youtube), camera decenta si un amplificator pe masura rezultatul este acesta: le pui la vanzare si dai vina pe ele. deci daca ai calitate slaba a fisierelor slab va suna. tot timpul mi-au placut boxele de podea dar niciodata nu le-am pus in valoare si de aici tot am schimbat componentele. noi stim ce ne trebuie pt a forma un sistem bun dar nu inteleg de ce facem alte alegeri. in zilele urmatoare imi voi lua, cred, un rega elex r, un amplificator cu un sunet mai deschis. va tin la curent de rezultat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Revel F35 sunt mai pretentioase la curent, iti spun de pe acum ca vei fi dezamagit de sunet. Exposure-ul acela este un amplificator de jucarie, bun pentru boxe sensibile si auditii la care nu se pune accent pe dinamica. Chiar sunt curios de impresiile tale. Din spatele tastelor este cel mai usor sa gresesti. Auditii placute cu noua jucarie. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xindak XA-6800, Musical Fidelity M2SI, Arcam HDA SA10 - toate in bugetul tau.

Xindak - 80 wati @ 8 ohmi

Musical - 76 wati @ 8 ohmi cu dublarea puterii in 4 ohmi / 137 wati

Arcam - 50 wati, dar are DAC incorporat.

Banuiesc ca toate pot fi si ascultate, ceea ce ar trebui sa te ajute.

 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu iti dai seama ce faci.

Boxele de raft - cu rare exceptii, vor amplifuri si mai potente, pt ca au spl mai mic.  Greu vei obtine sunetul de acum, iar ceva mai rezolut, si mai putin probabil.

Nu am intrat cateva zile pe forum, ca as fi sugerat un amp mai puitn cunoscut la noi, dar care suna exact cum vrei tu - Mimetism 15.2.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, bizonu22 a spus:

Raimond de ce nu ii oferi un amp făcut de tine că să facă un test? Poate o sa ii placa și așa o să fiți amândoi fericiți.

 Eu vroiam sa-i ofer varianta SARA-2016, un final de putere foarte bun pentru ce are el nevoie. Numai a diy nu mai arata acest proiect public care are si schema !. 

IMG_1281.JPG.c5389d4b5ab37f55e5593d4ab43749d3.JPG.jpg

1218942530_Photo23-07-2019221331.jpg.cc9ee7ddfde0b1927287f6c179c0b589.jpg

216734004_Photo23-07-2019221352.jpg.fe193c0ddcc5df38dd58a28f5279f5c8.jpg

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.