Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat alegere boxe buget - low-buget


tazyx

Postări Recomandate

Stereo se asculta pe 2 boxe. Toate celelalte variante (3 sau mai multe) sunt fie incercari {+/- reusite) de imbuntatire a stereofoniei, fie abureli de marketing cu foarte putin miez.

Este improprie descrierea - gasita uneori in prospecte  - ca esti in mijlocul orchestrei. Nu se asculta vreodata muzica din centrul orchestrei !

Unele concerte rock- gandite psihedelic  - contin elemente de quadrofonie  (adaptate astazi souround) dar sunt putine, cred ca le numeri pe degete. In rest, orice sistem souround este dedicat filmelor si jocurilor.

Este cu totul neimportant faptul ca boxele front au alta impedanta fata de cele rear, pt ca se regleaza nivelul sonor pe fiecare grup.

Sunetul stereo obtinut din sistemele multicanal este in general inferior unor amplificatoare stereo la acelasi pret (poate cu exceptia aparatelor cap de serie - foarte scumpe, dar si acolo daca faci comparatia cu un amp stereo la acelasi mii de euro, tot cel stereo va castiga).

In primul rand este o cerinta de proiectare, si este asociata (convenabil producatorului) cu economiile facute pe schema fiecarui etaj de amplificare. Daca va uitati pe schemele etajelor finale folosite veti observa ca sunt f simple, aproape primitive, cu doar 6-7 tz.  In al doilea rand este mai greu sa obtii valori de top la unii parametri cand inghesui 8 sau chiar 15 etaje de amplificare plus 3-4-5 digitale plus un radio in aceeasi carcasa.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Poate cineva sa ma lamureasca cu urmatorul aspect, legat de ce tip de semnal iese-intra intre diverse componente ?

Daca am un CD-Player - de exemplu Technics PG4 - care are Digital converter: MN662790RSC, 1-bit MASH - si e legat cu cablu optic direct in receiver, inseamna ca initial CD-ul transforma formatul de CD in analog, il converteste in digital si il transmite la receiver tot digital, acesta il converteste in analog si apoi scoate pe boxe digital ? Nu prea cred ca e asa ....

Banuiesc ca CD-ul scoate digital (pe optic), transmite semnalul tot digital la receiver, care nu-l mai converteste si cel mult il filtreaza si il scoate pe boxe. Dar poate ma insel.

Semnalul analog este pe RCA-uri ? Si digital pe optic ? Sau depinde de formatul CD-ului (sursei) de pe care se face play ?

Analog/digital se refera la tipul de semnal transmis prin cabluri sau la tipul de semnal al sursei de pe care se face play (CD, DVD, BD, mp3, etc ) ? Am inteles ca FLAC este mai bun decit mp3, o sa caut sa vad in ce consta diferenta, ca la acest moment eu credeam ca mp3 inregistrat la 192k este un format BUN de muzica, fata de 64-128k ...

Formatul mp3 este considerat semnal digital fata de casetele audio/benzile de magnetofon cu banda  (care banuiesc ca scot semnal analog) ?

PCM este semnal digital sau analog ? Si are o singura valoare fixa sau depinde de fiecare aparat in parte ?

@Shambala   Imi e clar ca un amplif dedicat va face treaba mai buna ca un receiver, sa zicem la acelasi nr. de KG .... 😄 😄  Am inteles faza cu etajele de amplificare, e clar acest aspect.  Normal ca un receiver care face multe chestii, nu o sa fie la fel de bun ca mai multe componente separate - amplif, tuner, egalizator, etc....

Editat de tazyx
adaugari
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, am aflat urmatoarele:

Pulse-code modulation, abbreviated "PCM," is a form of digital signal that is used to represent analog data. PCM is the standard audio format for CDs, DVDs, computers and digital phone systems, and is an optional audio format on many televisions.

Dolby digital vs PCM:  PCM is uncompressed audio, whereas Dolby Digital is compressed, which compromises quality for space. Dolby TrueHD, on the other hand, is a lossless audio format, like a zip file, which is identical to PCM, in theory.

DTS vs. Dolby Digital: What You Need to Know. ... Some audiophiles argue thatDTS is capable of delivering better sound quality than its counterpart, Dolby Digital. This reasoning arises probably because DTS surround sound is usually encoded at a higher data rate than the corresponding Dolby formats.

Dolby Digital Plus is an audio technology based on Dolby Digital5.1, the established standard for cinema, broadcast, and home theater surround sound. It's part of a complete ecosystem that includes content creation, program distribution, device manufacture, and customer experience.

mp3 vs pcm vs flac:   Lossless formats like FLAC or Windows Media Audio (WMA) compress audio using fully-reversible compression techniques shared with the ZIP algorithm. ... Audio doesn't have to be compressed, however. Uncompressed formats like WAV and AIFF use pulse code modulation (PCM) to store data without alteration.

si un link:  https://www.maketecheasier.com/difference-between-mp3-aac-flac-other-audio-formats/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa conectezi un CD player la un receiver o poti face fie digital, pe cablu optic sau coaxial pe cablu RCA sau analogic cu doua cabluri RCA. Incerci si vezi care solutie ti se pare mai buna, probail ca playerul va avea un DAC mai bun decit cel din receiver deci conectarea pe analogic ar putea fi cea mai buna solutie. FLAC este clar mai bun decit mp3 pentru ca este un format fara pierdere de calitate, mp3 este un format cu pierdere de calitate al carui scop este sa obtii un fisier cu dimensiuni cit mai reduse. Pe vremuri cind spatiul de stocare si viteza internetului erau mari probleme a fost o solutie exceptionala, in zilele noastre cind avem net nelimitat pe banda larga si spatiul de stocare este de zeci de ori mai ieftin sa tinem colectia de muzica in format mp3 este cea mai proasta solutie.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus   Am inteles. Deci daca am RCA-uri si optic, e mai bine sa-l conectez pe RCA (nu am cabluri "haurite" , am cabluri RCA normale, din magazin, ieftinache) sau sa-l las pe optic ? Credeam ca pe optic, pierderile de semnal stereo sint cele mai mici, indiferent de "calitatea" cablului optic folosit, pe cind la RCA conteaza calitatea cablurilor.

Restul device-urilor o sa le conectez pe HDMI la receiver, dar CD-ul l-as lasa pe optic si as pune si dublul deck - care are doar RCA - pe RCA la receiver - o sa caut niste cabluri mai calitative pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus   Da, exact, acel Denon l-am luat. Cabluri RCA nu am prea multe, doar citeva vechi, cu care am legat deck-ul si un dvd vechi pe RCA, deci o sa trebuiasca sa caut niste cabluri RCA mai bune. O sa testez si pe optic, si pe RCA-urile care le am si o vad/aud daca exista vreo diferenta sau daca diferenta e sesizabila intre cele 2.

Multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, tazyx a spus:

Banuiesc ca CD-ul scoate digital (pe optic), transmite semnalul tot digital la receiver, care nu-l mai converteste si cel mult il filtreaza si il scoate pe boxe. Dar poate ma insel.

Nu ai cum să trimiți semnal digital către boxe 🙂 

E simplu, dacă legi playerul la receiver prin analogic (RCA-uri) conversia digital-analog o face playerul. Dacă îl legi prin optic, conversia o face receiverul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest punct este interesant de testat care DAC suna mai bine, cel din Technics sau cel din Denon.

Din ce poze am vazut, cd-playerul are doar iesire optica, asta e. Se conecteaza si pe optic [digital] si pe RCA [analog] la receiver si se comuta pt comparatie.

Nu trebuie exagerat cu cablurile, la acest sistem nu au sens cabluri de multe sute de lei bc. La o adica se pot si construi din materiale bune / decente.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shambala   Cred ca o sa testez saptamina viitoare, cind sint in concediu si am timp. Sincer, mi-a fost teama sa testez prea mult noile boxele pe Technics, mai ales ca nu am reusit sa scot semnal pe ele din configuratia A (only front speakers) a receiverului Technics. Le-am pus pe front-surround (config. B - 5.1) si acolo au mers. 

La Denon, vad ca are amplificare pe fiecare iesire de boxe. O sa mai testez - eventual cu boxele vechi Sony (care au arse mediile si inaltele - sau poate nu ?!? - o sa le pun si pe Denon sa vad daca chiar sint arse sau nu ... ca n-am mai incercat de mult sa le pun pe alt aparat, stau depozitate) sa vad ce si cum. Dar ma gindesc, ca pe generatia nousa de receivere, ar trebui sa se auda la fel de bine sau mai bine ... 

Am comandat si cabluri de 2.5mm2  si de  4mm2, sa ma sa fac teste si sa imi ajunga, ar trebui sa schimb cablurile la toate boxele, ca sint puse cabluri vechi, probabil de 1.5mm2, care au venit odata cu boxele si sistemul 5.1. 

Mai ramine sa iau niste mufe bune, am gasit pe Amazon.de de la Nakamichi  - 20 bucati aurite - la vreo 24Euro setul, sau 32 de bucati la 32Euro setul + transport.

https://www.amazon.de/Nakamichi-Bananenstecker-Bananas-schraubbar-vergoldet/dp/B00B257XDY/ref=sr_1_38?crid=1XC6E610GEG28&keywords=nakamichi+bananenstecker&qid=1555921466&s=gateway&sprefix=Nachamichi+%2Caps%2C202&sr=8-38

Sau acestea:

https://www.amazon.de/FosPower-Bananenstecker-Vergoldet-Lautsprecherkabel-Wandplatte-12-Paar-24-Stück/dp/B06Y8YL2DM/ref=sr_1_40?crid=1XC6E610GEG28&keywords=nakamichi+bananenstecker&qid=1555921466&s=gateway&sprefix=Nachamichi+%2Caps%2C202&sr=8-40

La noi nu prea am gasit, sau n-am cautat eu unde trebuie, sau pretul era MARE .... 

O sa vad de unde iau, macar sa fie bune si pretul rezonabil, ca nu le mufezi in fiecare zi, le faci odata si bine.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
La 19.04.2019 la 10:51, kanal a spus:

Si eu ce tot am zis pana acum? 

Shambala a spus foarte clar ca pentru 3dB in plus la boxe trebuie sa dublezi puterea ampului. De la 10 la 20W, ca si exemplu.

Multi inteleg aiurea treaba asta si cred ca daca au o boxa cu 3dB mai mult fata de alta vor percepe sunetul ca dublu la aceeasi putere oferita de amp.

Am intervenit si am spus ca treaba asta se face simtita cu 10dB la diferenta de sensibilitate a boxei, iar toate postarile mele au fost ca reactie la postarea asta din citatul de mai sus.  Toti au raspuns in doi peri, ba cu tabele, ba cu cu curba logaritmica si tot asa...

Ca sa fie clar , un watt oferit de amplificator o sa-l percepi dublu ca intensitate doar atunci cand diferenta de SPL a incintei va fi cu 10dB in plus fata de alta.

Afirmatia asta este gresita ''Tine cont de faptul ca in teorie o boxa cu spl 91 va canta cu o intesitate sonora dubla fata de o boxa de 88db pusa la acelasi amplificator cu aceeasi setare a volumului.''    

 

Corect este asa:

Tine cont de faptul ca in teorie o boxa cu spl 98 va canta cu o intesitate sonora dubla fata de o boxa de 88db pusa la acelasi amplificator cu aceeasi setare a volumului.''    

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"The perceived loudness of the sound depends on several factors: the amplitude, the sound pressure level, the frequency, and the time behaviour of the sound. A typical question on the internet: "Is 3 dB or 6 dB double the loudness?"
The answer is: "It is neither 3 dB, nor 6 dB − it is closer to 10 dB".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce se masoara.

E usor sa dam copy/past la texte in engleza...
"An increase of 3dB doubles the sound intensity but a 10dB increase is required before a sound is perceived to be twice as loud. ...."

Pt o crestere de 3dB a nivelului acustic reprodus de un difuzor este necesara o dublare a puterii electrice aplicata la bornele sale.

Sau invers, un difuzor cu o randament (sensibilitate, SPL) cu 3dB mai mare decat altul, va suna de 2 ori mai tare cu acelasi semnal electric aplicat la borne.

Pt putere formula este 20 log10 p1/p0  iar pt tensiune este 10 log10 u1/u0

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma apucase pe mine acum cateva luni cautatul de boxe sensibile cu basul cat un lighean. Am fost invitat la cineva acasa sa ascult niste boxe sensibile. Omul le amplifica cu un un lampas rusesc. Practic nu se putea asculta muzica cu acel lampas din cauza zgomotului de fond produs de amplificator. A schimbat omul ampliful cu un SS vintage de 80-100 wati si a disparut zgomotul. Din pacate boxele prestau limitat. Se simtea ca aveau nevoie de mai multa putere reala. Din experienta mea va pot spune ca si o boxa sensibila are nevoie de putere. Daca asculti muzica folk, muzica cu putine instrumente, jazz, blues, chiar muzica clasica la volum moderat, te descurci si cu un lampas de 20-30 wati. Daca doresti dinamica, realism, sa asculti muzica complexa, atunci ai nevoie de putere. 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shambala Am dat copy / paste deoarece am sperat că așa vei înțelege mai ușor că ai greșit. Dar spor în reinterpretarea personală a noțiunii de loudness. Este o lume liberă și fiecare face cum vrea.

Problema mea însă e că te-ai luat de un om care a spus bine ceea ce a spus (Lmihai). 

 

Editat de Shibata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie pe care o apreciez la @Shibata e că folosește termenul de „loudness” și nu termenul tembel ”loudness war”. Spun asta pentru că mulți văd pe site-urile „ englezești” noțiunea de „loudness war” și o iau ca atare, ceva gen dacă o înregistrare are loudness înseamnă că are „loudness war”, ceea ce e stupid și dovedește carențe majore de neuroni. „Loudness war” se referă strict la asta: care înregistrare are cel mai mare loudness, care sună cel mai tare în „doapele” în care ascultă majoritatea bizonilor din prezent, adică „războiul loudness-ului”, care înregistrare sună mai tare, nici nu știu cum să zic să priceapă proștii.

Pe scurt, o înregistrare nu poate să aibă „loudness war”, o înregistrare poate să aibă doar loudness. Sau nu. 😉 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evit să spun ceva cu vorbele mele deoarece imediat vine replica "păi așa crezi tu, dar asta nu înseamnă că e adevărat".

Deci continuăm cu citatele:

"Definitions:
Sound level or noise level is a physical quantity measured with measuring instruments.
Loudness is a psycho-physical sensation perceived by the human auditory perception or the human ear/brain mechanism. That is not the same.
We are told by psycho-acousticians that a level 10 dB greater usually means "double the loudness" or "twice as loud".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trancotistu, ceva mai apropiat de subiectul ”loudness” este topicul deschis de dinica : Dinamic range database. Acolo te vei lamuri cum sta treaba cu ”cat de tare” sunt inregistrate cd-urile.

SPL-ul incintelor n-are treaba cu DR-ul cd-urilor.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.