Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat alegere boxe buget - low-buget


tazyx

Postări Recomandate

Hello all.

Nefiind audiofil, as dori un sfat privind achizitia unor boxe de budget - sau low-budget - pentru filme si muzica.

Nu am scule Hi-Fi, ci doar de entuziast si incepator in ale muzicii.

Actual: 

- Receiver AV Technics SA-DX950

- CD-Player Technics PG4 (cumparat SH recent)

- sistem de boxe 5.1 JBL - SCS178

- BD player Panasonic DMP-BDT460

- 2 boxe Sony standfloor SS-MF600h - s-au ars tweet-erele si difuzoarele de medii ; cele de bass functioneaza perfect, se aud/auzeau super.

 

Primul sfat:   merita sa incerc sa inlocuiesc twiterele si mediile la boxele Sony, sa le fac functionale ?

Al doilea sfat:  am gasit mai multe perechi de boxe, noi sau SH, care par interesante , se poate un sfat pentru achizitie ? Eventual sa folosesc boxele Sony ca boxe de rear, intr-un viitor upgrade la un 7.2 ?  Ce am gasit pina acum, ca boxe, sint :

Boxe noi (pina in 2000 lei perechea): 

1.  Onkyo SKF-4800

2.  Canton SP 706

3.   Heco Victa Prime 702

4.  Wharfedale Crystal 4.3

5.  Wharfedale Diamond 230

6.  POLK AUDIO T50

7.  Klipsch R-24F

8.  Cambridge Audio SX80

 

Boxe SH - mai ieftine (sub 1000 lei):

1.  JBL TI 600

2.  Infinity Reference 61 MK II

3.  Onkyo SC 670

4.  JBL E80

5.  JBL E90

6. Technics EX-SB3

7. JBL E60 

 

Camera e un pic ciudata, in forma de L, aprox. 30m2, pe latura mare a L-ului sint puse TV + audio , fata in fata cu canapeaua.  Inaltimea camerei e aproape 3m. Casa din caramida.

Fiind din generatia '70, ascult toate genurile de muzica, exceptie manele. 

Acestea fiind zise, nu aruncati cu pietre, ci cu sfaturi de achizitie si eventual reparatie. Tind spre un sistem decent dar nu neaparat de audiofil, bugetul este limitat. Totul este sa se auda "bine", clar, nu neaparat tare... 

Am citit cite ceva de pe forum, nu am apucat tot, de-abea am descoperit forumul acesta. Camera este din caramida, nu are rigips, cu exceptia tavanului. Nu este antifonata, decit glet si vopsea.

Astept pareri, opinii, intrebari. Daca se poate fara prea multe detalii tehnice ... sint la inceput.

Daca nu e locul aici pentru un sfat si sint prea "low", atunci va rog sa inchideti thread-ul.

Multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca merita sa repari boxele alea, eu as merge pe Wharfedale Diamond 230 (parere personala) . Este posibil ca hellrider sa aibe dreptate cu acel receiver are o virsta si e ca omu, te mai dor salele, genunchii...nu mai zburzii ca in anii tineretii. Cu boxele vechi e si mai rau, am vazut multe la care s-au inlocuit difuzoarele pe criteriul diametrului, filtrele reparate aiurea sau de loc sau inlocuite cu altele fara nici o legatura cu cele originale. Poti sa ai si noroc sa faci o afacere buna dar e ca la loz in plic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru lamuriri.

Ce nu inteleg este daca receiverul nu are suficienta putere, atunci de ce s-au ars twitere-le si mediile de la boxele Sony ?

Teoretic sint cotate la 100W nominal - asta inseamna puterea totala pe toate cele 4 difuzoare, right ? Si 200W peak ... 

Caracteristicile lor - de pe net:

  • System Components
    2 speakers
  • Amplification Type
    passive
  • Crossover Channel Qty
    3-way
  • Nominal Output Power
    100 Watt
  • Max (RMS) Output Power
    200 Watt
  • Frequency Response
    35 - 50000 Hz
  • Nominal Impedance
    8 Ohm
  • Recommended Amplifier Power
    200 Watt
  • Sensitivity
    89 dB
  • Crossover Frequency
    2000Hz, 5000Hz
  • Output Features
    Bass Reflex
  • Magnetic Shield
    Yes
 
Receiverul are intr-adevar o virsta. Poate ar trebui sa-l folosesc doar cu BD-ul pentru filme si 5.1 si pentru Hi-Fi sa-mi iau separat alte scule, amplif, equal, etc + boxe. 
Am mai gasit si alte boxe - tot sub 2000 lei:
DAVIS ACOUSTICS MAYA
Monitor Audio Bronze 5
Monitor Audio SF1
Monitor Audio 200
Q Acustics 3050
 
Sau as putea sa merg pe un alt receiver (Denon, Onkyo, Yamaha, Pioneer  - in general pina in 2000 lei), generatie mai noua, sa-l pot folosi si pt. filme si pentru muzica, sa nu am 2 chestii separate ?
 
Multumesc.
 
=============================================================
Pentru receiver - tech. data:
 
[SA-DX950]
40 Hz–20 kHz both channels driven
0.9 % total harmonic distortion
100 W per channel (6 Ω)
1 kHz continuous power output both channels driven
0.05 % total harmonic distortion 105 W per channel (6 Ω)
Total harmonic distortion
[SA-DX950] rated power at 40 Hz–20 kHz 0.9 % (6 Ω)
half power at 1 kHz  [SA-DX950] 0.07 % (6 Ω)
Power bandwidth
both channels driven, –3 dB
10 Hz–70 kHz (6 Ω, 0.9 %)
Power output at 1 kHz each channel driven
0.9 % total harmonic distortion
Front 2 x 100 W (6 Ω)
Center 100 W (6 Ω)
Surround 2 x 100 W (6 Ω)
Low frequency damping factor 30 (6 Ω)
Load impedance
Front A or B 4–8 Ω
A and B 8 Ω
Center 6–8 Ω
Surround 6–8 Ω
Dynamic headroom 2 dB (6 Ω)
Frequency response
PHONO RIAA standard curve ±0.8 dB
Editat de tazyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, tazyx a spus:

Nefiind audiofil, as dori un sfat privind achizitia unor boxe de budget - sau low-budget - pentru filme si muzica.

HiFi Tech nu este o comunitatea exclusiv audiofila. Orice pasionat de HiFi este binevenit. 2000 de lei este un buget destul de mare si cu siguranta poti primi niste boxe bune pentru acesti bani. 

Acum 5 ore, tazyx a spus:

Sau as putea sa merg pe un alt receiver (Denon, Onkyo, Yamaha, Pioneer  - in general pina in 2000 lei), generatie mai noua, sa-l pot folosi si pt. filme si pentru muzica, sa nu am 2 chestii separate ?

Din pacate un asemenea aparat este construit pentru sunet multicanal si exceleaza in aceasta zona. Asta nu inseamna ca pe stereo o sa fie ceva ingrozitor si ca nu vei putea asculta muzica. 

Daca sistemul va fi folosit mai mult pentru filme, atunci ar trebui sa te orientezi catre un receiver multicanal. Daca calitatea muzicala primeaza, atunci cauta un amplificator stereo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda sa achizitioneze in locul Technics-ului un Denon 3805 (desi e receiver suna foarte bine pe stereo si se gasesc la pret mic), iar apoi sa caute boxe potrivite pentru acesta. Am detinut mult timp un astfel de receiver si s-a potrivit foarte bine cu Magnat si Monitor Audio (insa nu ma pot pronunta la modele entry de boxe).

Ca explicatie tehnica, atunci cand un amplificator intra in distorsiuni acesta incepe sa trimita curent continuu pe iesiri, motivul principal pentru defectarea boxelor. Un amplificator slab poate strica orice boxe in aceste conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, tazyx a spus:

Ce nu inteleg este daca receiverul nu are suficienta putere, atunci de ce s-au ars twitere-le si mediile de la boxele Sony ?

Un electronist poate explica mai bine, din ce stiu eu o data cu virsta apar tot felul de probleme cauzate de modificarea valorilor condensatorilor, in special celor electrolitici, dar si a rezistentelor in unele cazuri, mai ales in cazul celor care se incalzesc excesiv din cauza pieselor din vecinatate, cablajele se mai exfoliaza, contactele se oxideaza etc si asta poate duce la deteriorarea boxelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles explicatiile.

O sa optez tot pentru un receiver de generatie noua.

Am gasit 2 oferte:

Denon Avr-x2500x

sau 

Onkyo Tx-nr686 

Un sfat care ar fi mai bun ?

 

Referitor la boxe, exista vreun motiv sa nu aleg  dintre urmatoarele :

Onkyo SKF-4800 , Canton SP 706 , Klipsch R-24F

si sa merg pe   Wharfedale Diamond 230 - daca schimb receiverul ?

Boxele nu ar trebui sa fie cit mai aproape de spectrul 20Hz-20KHz , eventual cu 3 cai ?

O sa incerc sa ajung sa le aud, cu un receiver cit mai apropiat de ceeace am specificat mai sus.

Multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wharfedale nu mai sunt ce au fost pe vremuri. Nu stiu ce sa spun. Sfatul meu este sa nu te grabesti si sa asculti o parte din boxele din lista ta. 

Din lista ta cu boxe cauta-i pe cei care vand Denon si mergi la auditii. Dupa ce ai terminat poti alege in cunostinta de cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eeeh...stati bine ! Ale mele implinesc anul asta 50 de ani. Sunt fabricate in 1969 de Diatone pentru Onkyo. Suspensiile basilor sunt din matase impregnata (aproape ca poti vedea prin ele). Mediile sunt din hartie galbejita (din ce mai gasisem pe net hartia pare a fi din coji de banane sau paie...de orez). Magneti AlNico.

Pentru lampasele mele n-am gasit nimic mai bun....cel putin pana acum.

 

 

Ontopic: @Tazyx ascultati de sfatul lui Dinica si mergeti si ascultati mai intai. La final urechile dvs vor face alegerea.

N-am inteles totusi de ce vreti neaparat sa mergeti pe varianta unui receiver de generatie noua....

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danM:  Desi la momentul actual Technics-ul si sistemul JBL 5.1 merg f. bine - in special pentru filme - dar si muzica este OK, vreau daca tot cumpar ceva actual, sa merg tot pe un receiver, care sa aiba si retea, cit mai multe porturi Optic-In, minim 5.1, sa stie de 3D si THX, si sa aiba si porturi HDMI. La momentul actual, am conectat pe optic BD-ul 3D Panasonic si CD-ROM-ul Technics - pierderile fiind mult mai mici decit pe orice cablu RCA, oricit de aurit ar fi el... (parere personala, opticul este "The Shit" in materie de pierderi pentru acasa).

Am citeva filme 3D si TV-ul e 3D, si cu sistemul 5.1 de la JBL chiar se aud bine, mai ales cele cu efecte speciale gen Star Wars, dar si  filmul documentar "Marea bariera de corali" - filmat in 3D si cu sunet. Tot pe BD mai am si citeva concerte, ceva Jean Michael Jarre, etc.

Mai folosesc si vechile casete si de pe CD-uri concerte de opera dar si reghe, blues, jazz.

La boxele Sony, probabil ca la cite petreceri am fost cu ele - si nu neaparat cu receiverul asta - si la cite am pus pe ele, normal ca s-au ars twitterele si mediile ...  Daca tot cumpar ceva nou, macar sa aiba si garantie 2 ani, sa stau linistit. 

Pentru boxe, am citit atitea review-uri ca m-au ametit ... fiecare site de review spune ca "alea" sint The Best - cel putin la momentul respectiv. Oricum e o chestie subiectiva, care tine de urechea fiecaruia.

O sa ma ghidez dupa 20Hz-20KHz, incerc sa gasesc cu 3 cai separate (cele cu 2,5 cai mi se par nici cal nici magar), pe 6 sau 8 ohmi, si sa-mi placa cum se aud.

Intre timp am mai gasit si ceva AV Yamaha, cu 3-4 intrari optice si  1-2 iesiri optice, ceva gen RX-A1040 sau RX-A880 sau RX-V1067 sau DSP-AX3800 (cu adaptor de 220v), etc. Ramin si Denon si Onkyo, am inteles ca se impaca destul de bine cu anumite tipuri de boxe (de obicei boxele fabricate in US merg cu Onkyo si Marantz).

Mai studiem, mai prospectam piata, mai mergem la auditii de boxe, mai stringem un banutz. Problema trebuie studiata bine, e o achizitie pe minim 10-20 ani. 

Poate gresesc, dar incerc sa ma documentez si sa cumpar in cunostinta de cauza. Nu caut sunetul perfect pentru un anumit gen de muzica, ma intereseaza sa se auda filmele cit mai bine si sa pot asculta si muzica, decent si clar. 

Oricum, multumesc tuturor pentru sfaturi si va tin la curent cu ce mai aflu, gasesc si cumpar. Deocamdata incepem prospectiunile si stringem banutzi.😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, tazyx a spus:

Problema trebuie studiata bine, e o achizitie pe minim 10-20 ani. 

😄 Asta e buna, recunosc, chiar vrei sa te tina 20 de ani ? Ieftin, bun si trainic in zilele noastre nu prea se mai poate, este economie de piata, capitalism salbatic sau cum vrei sa-i zici, ideea e ca toata lumea trebuie sa manince.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus   Ehhh... macar 10-12 ani .... Nu se mai fac lucrurile cum se faceau odata .... 

Am si acum un radio - la care m-am curentat de vre-o 2 ori in sursa de curent - cu boxe de hirtie, cred ca e din '70, parca Capri e numele lui... Dar se aud difuzoarele alea o minunatie. Ce party dadeam pe el ... conectasem casetofon sau magnetofon la ele si se auzeau super. Si acum mai merge, desi mi-am bagat eu labutele in el sa-l "trag in banda", de acum mai prinde doar 1-2 posturi ... hehe, ce vremuri ...

Greu pentru astia care tin la lucrurile lor ...  😄

As putea cumva masura ce curent am pe iesirile din AV Technics ? Asa, de curiozitate ... sa stiu macar daca mai ard niste difuzoare sau nu cu el .... Acum 5.1 JBL sint puse pe iesirile de surround, si sint de 4ohmi. Poate de asta am ars difuzoarele de pe boxele Sony, care sint pe 8 ohmi ? Trebuia setat cumva AV-ul pe Low Impedance ?  👽 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus Din ce am inteles, la Technics-ul meu poti pune boxe A + B, A stereo, B 5.1. Avind conectate boxele A + B, unele pe 4 ohmi, celelalte pe 8 ohmi, ar fi trebuit sa selectez Low Impedance, ca nu mai stiu daca receverul stie sa citeasca automat ce impedanta are pe cele 2 configuratii.... de asta zic ca e posibil sa fi ars mediile si twitterele de la Sony... iar receiverul inca sa mai fie bun.

@trancotistu Obiectivele sint clare. Din cauza vechimii receverului Technics, trebuie sa-l schimb, ca sa nu ard si noile boxe. Deci o sa fie un upgrade pentru receiver si boxe. Si cabluri. O sa le folosesc cu sistemul 5.1 de la Jbl care inca e ok , cu cd-playerul, cu BD 3D Panasonic si cu dublul deck Technics. Urmeaza si un pickup, ca am niste discuri. Si am cam acoperit tot ce am si cit de cit si pentru viitorul apropiat, legat de wifi, 4k, hdmi, 3D, etc. Plus conectivitatea cu echipamentele pe care le am si viitoare. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tazyx Ma confuzezi rau,

Acum 3 ore, tazyx a spus:

Avind conectate boxele A + B, unele pe 4 ohmi, celelalte pe 8 ohmi, ar fi trebuit sa selectez Low Impedance, ca nu mai stiu daca receverul stie sa citeasca automat ce impedanta are pe cele 2 configuratii....

Load impedance
Front A or B 4–8 Ω
A and B 8 Ω

 Si pentru ca m-ai bagat in ceata am cautat manualul si am citit:

Press and hold [A] or  until "LOW IMP" lights up on the display.

Press and hold down again to cancel "LOW IMP".

Note that when "LOW IMP" is on, SPEAKERS A and B cannot be used at the same time.

Se pare ca daca asculti boxele JBL  trebuie sa setezi Low Impedance iar daca asculti boxele Sony nu umbli la acea setare. Sper ca nu ai incercat sa asculti A+B.

 

 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus  Bogdan, nu mai stiu daca am incercat sau nu .. A fost demult, boxele Sony stau nefolosite de vreo 5-8 ani ... de cind s-au ars. Oricum, acum sint puse doar pe surround - 5.1 - si nu e setat nimic (gen Low Impedance).  Nici nu mai stiu daca le-am ars acasa sau in deplasare ....  :))   Sper ca in week-end-ul asta sa ascult citeva boxe, o sa incerc sa le ascult pe acelasi sau aceleasi receivere, sa pot compara si boxele si receiverele. Poate prind si ceva reduceri, acum de Pasti, si / sau ceva desigilat, cu garantie. Intre timp m-am fixat pe citeva receivere si boxe, o sa incerc sa le gasesc si sa le ascult. Vad ca Denon si Yamaha sint destul de bine reprezentate la noi, sint mai bune Yamaha decit Denon - la aceeasi clasa - Yamaha fiind mai scumpe decit Denon ? Sau e doar marketing ? La fel si Onkyo, e ca pret peste Denon, poate putin sub Yamaha, in aceeasi clasa. O zi faina tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello again.

Am gasit un link in care explica destul de bine si concis diferentele intre optic si HDMI, atit pentru muzica cit si pentru video.

Deci, se pare ca un cablu HDMI bun va transmite MULT mai bine diferite tipuri de formate muzicale si video. Cit traieste, omul invata. Enjoy.

Sursa:   https://www.cnet.com/news/hdmi-vs-optical-which-digital-audio-connection-to-use/

si inca unul:   https://www.whathifi.com/advice/coaxial-vs-optical-vs-hdmi-which-is-the-best-audio-connection-to-use

Editat de tazyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la auditie - cu programare - la citeva boxe si 2 receivere la avstore. 

Am rulat 6 melodii, minim jumatate din fiecare, diverse stiluri si ani - pink floyd, bolero, j.m.jarre, oldiest, vocal, etc , pe un singur receiver - denon x2500h - pentru a putea vedea cum se impaca cu boxele si cum se aud pe acelasi receiver. 

Boxele testate au fost kef q550, monitor audio 300, monitor audio bronze 5 si 6, waferdale diamond 230, si ultima monitor audio silver 300 pe un marantz - era deja conectata la 5.1, tot receiver.

Clasamentul meu a fost:

kef q550, monitor audio silver 300 , monitor audio bronze 6, apoi 5, ultimele fiind diamond 230.

kef sint superbe, dar trebuie puse cu un sub pentru un bass mai bun. 

La fel si bronze 6, se aud f.bine, o idee mai putin clare decit kef. 

Am mai ascultat si vazut acasa si dali zensor 7, suna din ce mi-am dat seama superb, dar neavindu-le la showroom, nu le-am putut testa. Poate prind o ocazie si le aud, din ce am citit si auzit pe net sint peste kef, in aceeasi gama de pret. 

Citeva linkuri pentru dali:

 

 

 

Auditie placuta si in final tine de urechea fiecaruia sa vada ce-i place. Eu o sa aleg probabil intre kef si dali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.