Sari la conținut
HiFi Tech

Amplif 2x30W cu EL34


zal

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...

Buna seara,

La cat de mici sunt acele incinte (fizic vorbind), si diametrul relativ mic al difuzoarelor, sunau chiar foarte loud&clear, pentru camera de volum generos!

De amplificator, numa' de  lauda; nu sunt eu mare in ale industriei, dar pot spune ca a fost un inceput de Duminica constructiv si placut

Nu am intrebat la auditie, dar ce sunt? Specs?

Sunt pe 2 cai sau 3? Dif-urile de jos imi par identice ?

 

 

 

PS: propun la viitoarele auditii (multumim dl. Viorel) sa folosim tehnica ecusoanelor in piept cu nikckname-urile de pe forum? Just an ideea, pentru cei noi  ?

 

Toate cele bune,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te-ai sculat tîrziu...  ?

Am mai pus ampliful dincolo în atelier ptr audienţă mai restrînsă, pe boxele cu difuri Eminence, nefiind satisfăcut de Piega. Altă viaţă. Cum spunea un cunoscut şi celebru electronist român: muzica începe de la 12 ţoli în sus.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le amintesc fanilor sunetului old school ca boxele cu difuzoare mari au cateva neajunsuri. Nu le enumar pentru ca sigur sunt cunoscute. 

PS: Am deschis un subiect acum cateva saptamani in legatura cu niste boxe Klipsch Cornwall. Prin amabilitatea unui pasionat am reusit sa le ascult. Nu am fost impresionat. Imi doream foarte mult sa imi placa, chiar ma gandeam sa cumpar unele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. SPL mare - pot fi ascultate pe amplificatoare de putere mica. Aici am o mentiune personala. Chiar si in acest caz un amplificator cu oua le va arata adevaratul potential. Prentru mine un amplificator cu oua nu este neaparat unul pe care scrie 150 w @ 8 ohmi. 

2. Bas bun - suprafata mare a difuzorului permite miscarea unei cantitati mari de aer. 

Va propun sa mutam discutia aceasta in alta parte. Stricam subiectul omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sînt supărăcios şi discuţiile se învîrt în jurul audiţiei de duminică.

.................

Poate am eu o deformare, dar am rămas adeptul difurilor mai mari şi cu bobină de minim 6cm diametru. Dacă au magneţii de 10kg e şi mai bine. Aici am o menţiune: e vina cui face cutia dacă acel dif nu sună cum trebuie. Totuşi unul mare oferă posibilităţi variate, unul mic foarte puţine.

..................

Cu sabufărele e o altă problemă, nu coboară în frecvenţă cît lasă impresia, doar accentuează pînă în 100Hz şi sînt mărunte ptr ce ar trebui să facă. De obicei se folosesc difuri de diametru mai modest dar cu cursă lungă a membranei care fîlfîie. Altfel e un dif care coboară nativ la 20-30Hz cu o cursă milimetrică a membranei. Asta garantează amortizarea rapidă a joaselor ca în natură. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, nu ai nici un fel de ”deformare”.....Si nici nu esti singurul adept al difurilor mari de bas.

Eu as merge insa pe bobine mai mici, pana in 2 inch. In vremurile de aur ale hifi marea majoritate a difurilor de bas aveau bobine de 52mm. Io zic ca de aia aveau si o amortizare rapida....

Cat despre Eminence-urile lui Vio, cred ca e o buna alegere la costuri rezonabile . Marea majoritate a lampaselor diy se fac cu un maxim de 35-40w.

Ca sa iti faci o idee despre cum suna mai mult ca sigur nu te vei duce din prima spre boxe cu SPL de 86-89dB si difuri de bas de 10cm.

 

Felicitari pentru realizari, atat tie cat si lui Vio!

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.