Sari la conținut
HiFi Tech

reglaje de ton sau fara (normal sau figuri)


adyy35

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am facut mai multe experimente in timp, cand eram mandru catelandru cu creme-de-la -creme Technics si Bose 901 prin anii '90 si ma jucam inclusiv cu un egalizator, parca GE-70 se numea sau pe aici, ma hipnotiza spectrul ala care se ondula gratios in fata ochilor, aveam cateva tipare care imi placeau mie, mi se parea culmea audiofiliei.

Cu timpul am observat ca ma oboseau auditiile, am inceput sa ascult si fara device si am observat ca dupa ce treceam de disconfortul initial, cand nu mai simteam ttt-urile si bum-bum-bum-urile care imi placeau atat, muzica era mult mai ascultabila. Am sfarsit prin a renunta la el, pana cand am scapat de sistem a ramas doar ca decor.

Pana la urma e o chestiune de alegere personala. Mie acum imi place sa ascult muzica asa cum a fost inregistrata si cum imi este propusa de inginerul de sunet. Bune sau mai putin bune, inregistrarile si masterizarile le prefer originale, o metoda care in plus imi ofera posibilitatea de a aprecia corect actul artistic, de la interpretare pana la produsul finit.

Chiar si inregistrarile vechi pe care le etichetam slabe, le gasesc uneori foarte naturale si de calitate, mai ales inregistrarile pe vinil din anii '70, unele au un realism fantastic, neegalat la aceleasi albume reeditate pe 180 de grame.

Repet, sursa este de o importanta capitala, multi audiofili neglijeaza asta, concentrandu-se mai mult pe amplificare si incinte. Dar asta in episodul urmator :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uneori complicam lucrurile mai mult decat este cazul, conteaza tot lantul audio, acuma daca vrei sa pui accent pe ce nu trebuie te iei de izolatorii de pe jos si de pamantul rar din stand uri, eventual mai intorci niste sigurante, daca te intereseaza sa asculti muzica iti asezi boxele cat mai ok, iti setezi pikapul cat mai bine si asculti muzica, daca intre timp, satul de sigurante constati ca nu prea ai ascultat muzica sau ai pus de 1000 ori aceiasi piesa sa auzi parul rupt de la arcus inseamna ca ai devenit inevitabil un maimutoi, e destul de simplu.


dintr un sistem slab nu faci unu bun folosind cabluri de 5k euro si din unul de top nu faci unul slab daca pui sarme de rufe iar calitatea inregistrarii se simte la orice sistem, cat de prost ar fi el, chiar si la un walkman kinezesc se simte o caseta buna si una trasa pe genunchi, doar am trecut toti prin astea(cred).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu mai maimutoi apoi am realizat ca la fiecare auditie de vinil de exemplu pot aparea distorsiuni ce tin de curatenia discului, paraziti din retea temporari(ex cineva da drmul la aer conditionat) si multe lucruri care fac sa nu semene intre ele doua sesiuni de ascultat, asta daca vrem sa fim foarte critici, sper ca ai 'nteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uneori complicam lucrurile mai mult decat este cazul, conteaza tot lantul audio, acuma daca vrei sa pui accent pe ce nu trebuie te iei de izolatorii de pe jos si de pamantul rar din stand uri, eventual mai intorci niste sigurante, daca te intereseaza sa asculti muzica iti asezi boxele cat mai ok, iti setezi pikapul cat mai bine si asculti muzica, daca intre timp, satul de sigurante constati ca nu prea ai ascultat muzica sau ai pus de 1000 ori aceiasi piesa sa auzi parul rupt de la arcus inseamna ca ai devenit inevitabil un maimutoi, e destul de simplu.


dintr un sistem slab nu faci unu bun folosind cabluri de 5k euro si din unul de top nu faci unul slab daca pui sarme de rufe iar calitatea inregistrarii se simte la orice sistem, cat de prost ar fi el, chiar si la un walkman kinezesc se simte o caseta buna si una trasa pe genunchi, doar am trecut toti prin astea(cred).

 

In afara de sintagma "maimutoi" pentru cei care au o aplecare (fireasca, la urma urmei pentru un real audiofil) pentru imbunatatiri (chiar daca de neinteles pentru neofitii trancotari) sunt de acord cu restul, muzica este sau ar trebui sa fie tinta finala, nu e normal sa existe un dezechilibru intre eforturile alocate sistemului in sine si auditii.

Sa stii ca uneori intorsul sigurantelor sau alegerea pamantului rar din standuri nu e asa un supliciu, cand ai ce sa intorci si ce sa alegi. Cand nu,...plug and play pocnitorile si nirvana-i colea, de ce nu?!?

Nu vreau sa fiu rautacios, pana la urma era vorba despre utilitatea sau nu a reglajelor de ton. Total impotriva. Si asta o poate spune orice audiofil autentic (si nu ma feresc de termen, voluntar denaturat de "vulpile" care nu vor ajunge niciodata la struguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta am spus si eu referitor la reglajele de ton insa ca sa vezi ca nu ai dreptate sau ca ai dreptate doar intr o mana o sa ti spun ca ele se folosesc uneori, bineinteles la inregistrari mai nasoale, daca se asculta doar material ok nu isi au rostul, nu as zice ca sant bune de aruncat la gunoi.

tu ai trecut de la folosirea corectorului pe model loudness la interzicerea sa cu sfintenie si aruncarea sa, ceva i putred in danemarca, nu iti place poti folosi butonu bypass asa cum fac si eu, despre pamant nu stiu ce sa zic, sant sigur ca suna bine :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comanr, vezi tu, traim intr-o lume nedreapta.. :| Ai mers departe :lol: , dar unii au mers si mai departe, distrugand cd-uri intre dinti, tipand pe tot youtubu' , "50 % este corentul... corentu' este totul !"...Red book, go home!".."Vinyl is the King of Heaven". Curentul si traseul prin care se scurge, e cel care mangaie pa crestet, minunatele noastre scule scumpe.. Ma doare capu' di moldovean defazat...O sa-mi bag in baie un generator haudiophilic...

 

chiar lucrez la un generator de curent audiofil , unde unda sa ar fi pura ca o fecioara, amatori??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.