Sari la conținut
HiFi Tech

reglaje de ton sau fara (normal sau figuri)


adyy35

Postări Recomandate

subiectul asta ma intereseaza si pe mine

mai ales datorita faptului ca muzica e inregistrata diferit

sau sa zicem ca uneori preferi sa dai muzica mai tare si atunci normal ..daca ai avea reglaje de ton ai reduce bas sau treble..

acum ma intreb daca cumva acele amplificatoare fara reglaje pot cumva sa se autoregleze in fct de nivel sonor( nu sunt electronist ) deci nu stiu asta


asteptam pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt total deacord cu Netcrusher. Cand aveam amplificatoare bunicele (Onkyo Integra 8850, Marantz PM84), diferenta intre "pure direct" si semnalul trecut prin corectoare era sesizabila binisor. Trecand la o gama de amplif mai bune si implicit mai scumpe am observat ca acestea nici macar nu mai au cele reglaje, posibil din doua considerente: 1- orice circuit pus pe calea de semnal il altereaza intr-un fel sau altul si 2- pe un sistem bun se presupune ca nu mai e nevoie sa adaugi sau sa reduci pentru a compensa deficientele sau excesele. Personal cred ca este de evitat folosirea lor atunci cand exista posibilitatea de a by-pass-a corectoarele, dar pana la urma totul tine de gustul fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din curiozitate acum ce amplificator detii?


eu am un onkyo integra 8850

ca tot am vazut ca ai avut si tu

momentan am ramas fara boxe....dar vor veni ele


intr-adevar eu sunt nevoit sa ascult si sa pregatesc si muzica care nu e la calitate buna (mp3) datorata muncii de dj

si de aici apar si problemele cu corectarea tonului. mai ales pe house

am ascultat si un amplificator fara corectii care a sunat bine pe muzica flac inregistrata f bine. dar a picat la testul cu house si muzica trasa mai slab

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Thule IA60B si acum am Roksan Kandy L3. In cazul tau, daca folosesti statia pentru sonorizari la petreceri cred ca poti folosi linistit corectiile, pt ca boxele nu sunt facute neaparat pt fidelitate ci pt putere. La o petrecere ai nevoie de bass, acasa cand ascult in un concert ai nevoie sa auzi toate detaliile si cat mai curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne indepartam un pic

pentru petreceri folosesc putere ecler xpa 5000 si mixer....ca asa se face...acolo da ai nevoie de corectii boxe mari..fbt si basi


strict pentru acasa sa dau un exemplu de unde am tras eu concluzia ca e nevoie uneori de corectii

de ex. eu stau in ap. la bloc ceea ce duce la o problema si anume nivelul sunetului...ptr. a nu deranja prea mult vecinii aici cred ca e nevoie de corectii

un prieten sta la casa ...poate sa dea muzica mai tare fara probleme aici s-a dovedit ca nu are nevoie de corectii (cu ajutorul colegului cristi29 de pe forum ) care ne-a pus la dispozitie la un moment dat un amplif advance acoustic care la casa si-a facut treaba foarte bine in schimb in apartament datorita conditiilor ....nu prea a mai convins

de aici am tras concluzia ca depinde de fiecare persoana si de locatie daca e nevoie sau nu ca un amplificator sa aiba corectii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...dar dupa ce se "educa" urechea, devenim si noi niste "mici" ingineri de sunet :lol: si critici ne intoarcem tot la butoane :mrgreen:

Uita-te la pustimea asta din ziua de azi cum dau basul mai tare si inaltele spre maxim,si spune-mi ce ureche isi formeaza astia...c-am asta am vrut sa spun,dar cred ca unii au inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Existau posibilitati chiar pentru toate buzunarele, vorbesc de anii studentiei ...80' in dulcele targ al Jassy-ului

1.Vinil :Melodia, Supraphon, Opus ...chiar si Electrecord la muzica clasica

2.Filarmonica, Opera...

3.Centre de iregistrari vreo 3 mai rasarite pe str Arcu langa Tarom, sub pasaj, linga consignatie, daca aveai "profilul financiar corespunzator" se putea face copie vinil - banda in special pe Arcu...

4.Sculele se stiu, aparuse Nad, Tesla, Unitra, RFT, cei cu dare aveau scule de afara...

Totul era NATURAL :mrgreen: fara manele, mp3 si alte "E"... ;)

Ps.Cei ce iubesc mp3 se mai numesc "mptreiași" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cred ca corectiile de ton sunt utile pentru a corecta deficientele provocate de o camera cu acustica proasta si/sau anumite componente mai slabe ale sistemului. Bineinteles ca aceste corectii trebuiesc sa fie de bun simt si sa nu se exagereze.

In alta ordine de idei ar fi mai bine sa fie imbunatatita acustica camerei decat manevrarea unui buton care oricum cationeaza intr-o plaja ingusta si nu poate compensa decat in regim de compromis.

Pana la urma conteaza placerea auditiei ca doar de-aia ascultam muzica sa ne placa nu sa ne chinuim?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca corectiile de ton sunt utile pentru a corecta deficientele provocate de o camera cu acustica proasta si/sau anumite componente mai slabe ale sistemului.
O idee mai proasta nu cred ca exista! Desigur, daca nu ai in dotare un egalizator parametric, sau macar unul grafic cu reglaje la 1/3 de octava. Altminter, faci varza din acuratetea timbrala a inregistrarilor...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iosiP

De ce nu ai pus si ce am scris mai jos pentru ca este aceelas lucru cu ceea ce ai spus tu?! Sau aici scrie lumea pentru a mari numarul de posturi?!

Corectiile integrate sunt o solutie simpla si de buget pentru cei cu buzunare strimte! Evident ca egalizoare cu multiple benzi sunt mai punct ochit punct lovit, si mama tuturor este tratamentul acustic adecvat camerei in cauza.

Acuratetea timbrala se modifica la procesarea prin orice eq! E doar o chestiune de gust cum sa sune... :D

Decat sa platest carute de bani pe aparate de altoit sunetul mai bine niste bilete la concerte unde este sunet pur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e sa analizam topicul 'reglaje de ton sau fara' si in loc de paranteze sa punem ceea ce a dorit initiatorul RESPECTIV 'normal sau figuri' ar trebui sa o luam punctual.

reglaje de ton -> normal

fara reglaje -> figuri

eu asa am interpretat topicul poate gresesc ...... ca raspuns pot apela la titlul unei piese scrise de un mare, mare daramaturg W.S. 'Cum va place' in titlul original 'As You Like It' . Unii asculta cu reglaje , altii fara , cei care au aparate f.scumpe sigur au si inregistrari f.scumpe deci ce sa mai reglezi la ele ? chiar daca e din anii 30 inregistrarea e trecuta pe un suport nou nimeni nu o asculta direct din Patefon , deci ea, inregistrarea, a fost deja regandita , refiltrata pe cat posibil , s-a apelat la tot nois reduction-ul care a fost permis ce sa mai corectez eu ca indiferent ce am acasa nu am ce exista intr-un studiou de inregistrari si remasterizari. Ante scriitorii mei au spus lucruri corecte aici fiecare din punctul lui de vedere nu poate fi contrazis asa ca fac din nou ape la nemuritorul Shakespeare si inchei 'As You Like It' . Mie imi place fara reglaje :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de subiect,sunt multi audiofili fara un minim de ureche muzicala.Schimba aparate scumpe,cautand un sunet asa cum cred ei ca ar trebui sa sune,nu cum ar trebui sa fie in realitate.Am petrecut multI ani prin sali de concert si cand la un instrument.Cunosc perfect sunetul instrumentelor,se poate reproduce corect si cu aparate cu corectii ,pe care multi audiofili le considera petarde.Am auzit multe sisteme de 1000 de euro,cantand mai bine decat alte sisteme de 5000 de euro.Si cel mai important aspect ,calitatea inregistrarii dicteaza ce se va auzi in sistem,adica totul pleaca de pe disc sau folderul audio.proasta calitatre audio nu se va putea corecta cu nimic ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mariutim, ma bucur ca pot sta de vorba cu cineva care are cunostinte despre sunet!

Sa-ti pun o intrebare: alegem nota La4, sau A4, pentru anglo-saxoni (nu conteaza daca preferi 440Hz sau "naturala" de 432Hz). Aceasta frecventa intra in zona fundamentalelor atat pentru vioara cat si pentru viola sau violoncel, cu toate acestea presupun ca nu ai dificultati sa deosebesti aceeasi nota, interpretata pe cele trei instrumente.

Ei bine, dupa ce te ghidezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi sta in fire sa ma amestec in ciorba altora, indrazbesc acum, sper sa-mi fie iertata intruziunea. Raspunsul intrebarii de mai sus este timbrul specific fiecarui instrument, dat de distributia diferita a armonicilor pentru fiecare dintre ele. Care-i legatura cu topicul ? Poate nu am citit atent, de asta intreb. Corectiile de ton nu pot influenta timbrul in asa masura incat sa-l faca de nerecunoscut, altereaza naturaletea lui ridicind sau coborind taria armonicile inferioare respectiv superioare , in niciun caz distributia celor pare si impare, responsabile de timbru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar conteaza mult spectrul semnalului, dar mai e un lucru putin stiut: exista instrumente diferite la care daca tai perioada de "atac" si lasi doar perioada de sustain... incep sa semene foarte bine unele cu altele. :) Al naibii de bine. N-am testat personal dar asa scrie prin carti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mariutim, ma bucur ca pot sta de vorba cu cineva care are cunostinte despre sunet!

Sa-ti pun o intrebare: alegem nota La4, sau A4, pentru anglo-saxoni (nu conteaza daca preferi 440Hz sau "naturala" de 432Hz). Aceasta frecventa intra in zona fundamentalelor atat pentru vioara cat si pentru viola sau violoncel, cu toate acestea presupun ca nu ai dificultati sa deosebesti aceeasi nota, interpretata pe cele trei instrumente.

Ei bine, dupa ce te ghidezi?

 

Prefer 440 de hertzi,pentru ca asta se foloseste in epoca moderna..Nota LA este folosita pentru acordarea instrumentelor cu coarde,Vezi ca sunt mai multe decat cele trei, enumerate de tine.O auzi perfect cand acordezi instrumentele ,folosind diapazonul.Am vazut muzicieni care nici nu mai aveau nevoie de diapazon.Si totusi nu vad rostul acestei discutii.Ceea ce auzi intr-o orchestra cand canta e altceva.Poti sa ne spui care este frecventa de tuning pentru orchestrele de muzica de camera?Presupun ca stii ca nu este aceeasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

466Hz, doar ca discutia nu este despre frecvente de tuning si altele asemenea (de altfel, puteam sa aleg orice frecventa din cele care pot fi reproduse de mai multe instrumente similare), ci despre ceea ce a intuit adrianlucian: distributia armonicilor!

Desigur, folosirea reglajelor de ton nu va face ca un violoncel sa sune ca o vioara dar ii va altera timbrul suficient de mult pentru nu mai suna placut la ureche.


Mai este ceva ce nu inteleg: din lista problemelor majore intalnite intr-o camera de auditie, care sunt cele ce pot fi corectate folosind reglajele de ton?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.