Sari la conținut
HiFi Tech

Proac D28 sau D38 ?


camiloiu

Postări Recomandate

Proac nu prea am vazut a fi combinate cu Naim.Din auzite,singurele care ar suna sa spunem...corect cu Naim,sunt D28.

Apropos de sunetul plin al Creek-ului vs sunetul castrat al Naim-ului,sunt probabil prea multe de povestit.Depinde ce vrei de la sistem,sau cat de mult intelegi tipologia de sunet a respectivilor producatori ;)

 

ProAc nu se combina nu Naim pt simplu motiv ca nu se potrivesc din punct de vedere tonal.

Naim nu are sunet castrat, ci Naim + ProAc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am ascultat,deocamdata sunt multumit cu ce am,si nici nu vreau sa investesc banii deocamdata in scule,am alte prioritati(stau la curte si mai trebuie facut cite ceva pe aici...) :)

Vizavi de Naim poate m-am exprimat eu cam dur,am crezut ca sunt inteles ce am vrut sa spun,rezulta un sunet cam rece pentru gusturile mele,dar nu se auzeau rau deloc,poate unora le-ar fi placut,oricum pentru mine sunetul cu adevarat Naim incepe de la XS in sus

Dar sa stiti ca am vazut oameni fericiti cu Naim+Proac,nu mai stiu bine modelele

Creek-ul meu se potriveste ft. bine cu D15, dar s-ar putea cu alte modele de la Proac sa nu se potriveasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine dunetul NAIM incepe chiar de la UnitiQute! Toate NAIM-urile au aceeasi amprenta sonora ( obtinuta in mod voit) si as putea trai linistit cu cei 30W ai lui Qute cu niste boxe nu greu de pilotat, cum ar fi niste Indiana Line sau Focal Chorus 706 sau Revel Concerta. Nusunt deloc se acord ca 5si sau altele ar fi niste frati rataciti ai modlelor superioare NAIM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e doar o vorba. Personal, prefer combinatia Simaudio cu Spendor (mai ales classic). De asemenea, Spendor merge foarte, foarte bine cu Plinius - combinatie testata indelung. Si or mai fi.

Acum, trebuie sa-i intelegem si pe vanzatori: recomanda si ei ce au la vanzare, si au descoperit ca oarecum se potrivesc

 

Cred ca Spendor-urile (vechi) se potrivesc oarecum si cu JADIS :?:? , nu de alta da le avem pe la vinzare..... :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine dunetul NAIM incepe chiar de la UnitiQute! Toate NAIM-urile au aceeasi amprenta sonora ( obtinuta in mod voit)...

 

Asa este si tu stii cel mai bine si esti in masura sa clarifici anumite aspecte. Sunetul Naim incepe de la primul lor amplif, din punct de vedere al amprentei sonore. Dar calitatea sunetului Naim difera si creste cu fiecare amplif. In functie de buget se poate construi un sistem bun pentru fiecare buzunar, atat doar sa stii sa alegi boxele potrivite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spendor merge si cu Naim si cu Simaudio si cu Jadis si cu Sugden. Am auzit toate aceste combinatii. Mi-a ramas in minte si inima Spendor SP2/3 cu Jadis Orchestra Reference pe muzica rock. Fabulos! Pacat ca seria noua de la Spendor, mai ales R2 au luat-o in alta directie, departandu-se mult de sunetul traditional, clasic Spendor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am exprimat nefericit: voiam sa spun ca un dealer totdeauna va recomanda o anumita combinatie, facuta din brand-urile pe care le detine in portofoliu (e normal pentru afacerea lor). De aici si propagarea si persistenta unor "mituri", gen "potriveala perfecta" dintre naim si spendor, sau dintre primare si dynaudio (care - din punctul meu de vedere - nu se potrivesc nicicum).

Acestea fiind zise, cam asta a fost.

 


@Saureign,


Ti-ai pus vreodata problema ca lucrurile nu stau tocmai asa? Cind am construit ceva am urmat intotdeauna niste piste. Toate brand-urile pe care le-am luat in distributie le-am luat pe criteriul primordial ca imi placeau ce aveau "de spus'. De aici doar un pas la a dezvolta si completa cu cele mai bune potriviri. A fost la inceput Creek; am cautat cele mai potrivite boxe pt Creek. Epos- potrivire nativa, Focal....n-a fost sa fie la acel moment. Boxele HGP - mi-au placut f. mult....din pacate nu era "love" cu Creek-ul, asa ca am mers mai departe. AM gasit cele mai bune solutii in Octave si Symphonic Line. A fost sa fie dupa aceea NAIM. AVeau ei boxele lor, cu HGP era un compromis, asa ca am purces in a cauta cele mai bune boxe pt. NAIM. Am decis (din citite) sa incep cu Spendor si ProAC. Spendor a fost magie, ProAc nu au confirmat (tandemul cu NAIM-ul ) , dar le-am sesoizat potentialul, mai ales ca din intimplare au conlucrat f. bine cu C reek. Dar nu m-am multumit, am mers in continuare pe diverse piste, ajungind la Sugden si Audio Research. Le-am adus in "familie". Avind ARC, am ajuns si la Sonus Faber, care desi era sub umbrela aceluiasi investitotr, mie nu pre-mi spunea nimic combinaia. Da' nu-i bai, am revenit la Martin Logan, caruia i-am mai adus VTL si MarkLevinson.


SI povestea poate continua, au mai fost si altele. Ce as vrea sa spun e doar faptul ca nu am adus o caruta de brand-uri far noima si apoi sa vad e cum le potrivesc. NU, nicidecum, intotdeauna am cautat sa scot maximul din cele existente, asa ca aparitia anumitor "magii" nu a fost pur intimplatoare. Nu zic ca nu mai exista si alte solutii "externe" care merg bine cu brand-urile din portofoliul nostru, dar in general am inchegat cit sepoate de bine nucleul si am solutii pentru oricare din ele. Evidentr ca, fiind mai multe, au aprut si potriveli care nu au fost luate in vedere de la inceput, dar cu atit mai bine. Una din ele a fost SImaudio cu Spendor, care am constatat ulterior cit e de sinergica. Desi Jadis-ul il adusesem pentru HGP, s-a "brodit " mai bine cu Spendor, Focal, Piega, etc.


Un contraexemplu: vuia lumea audiofila despre magia NEAT cu NAIM. La un moment-dat am facut niste probe aducind 3 modele reprezentative, dar m-au dezamagit total. Atit in combinatie cu NAIM cit si cu orice. Lafel a fost si cu KUDOS, un brand desprins din NEAT, am facut niste incercari,dar in afara de rezolutie mare, dinamica refuza sa apara la acele boxe . Cu orice le-as fi conectat sunetul era unul analitic dar care raminea acolo, inchis in propria carcasa. Evident ca nu am continuat. Lafel si cu Spendor, in momentul cind nu mai cadrau cu "nucleul", adica la schimbare lor de macaz cu seriile SA1, A si r2 nu am mai avut ce face cu ele. Degeaba am testat si retestat cu orice, pur si msimplu nu si-au mai gasit locul. Poate or fi alte electronice care sa le faca sa cinte , dar eu nu le-am gasit, cel putin nu la noi. Philip Swift (cel care a preluat Spendor de la Spencer Hughes) a decis sa isi impuna prpria viziune, personalitate in design-ul produselor sale, astfel ca ce a rezultat de la SA1, A si r2 a fost cu totul si cu totul altceva decit se stia pina atunci despre Spendor.

Acestea fiind zise, cam asta este.... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eiii...iata ca au sosit si D38R.


Dupa aproximativ 30 de minute de munca,sunt scoase din cutiile lor si asezate in camera.Prima impresie: foarte mari pentru un living sub 30mp.

Finisaje de exceptie,greutate .....pfuuu,mi-au rupt salele ,vreo 40kg+.

Gata cu descrierea fizica,sa trecem la sunet.Dupa vreo 30 de ore,in care am ascultat cam tot ce aveam "de referinta" prin colectia de discuri,pot spune ca le simt in camera mea de 22mp cam cum m-as simti eu purtand o pereche de pantofi marimea 41,eu purtand 43.5 :)

Sunt incinte cu un sunet MARE,chiar si conduse de amplificatorul meu Audia Flight Two,pe care il credeam mai putin potent decat s-a dovedit a fi.Dupa 2 ore de ascultat la volum destul de ridicat,abia se incalzise putin :)

Le-as pastra cu foarte mare placere,fac pereche foarte buna cu amplificatorul,insa le simt ca si cum ar putea da mult mai mult de atat,intr-o camera adecvata dimesiunilor lor.

Am convenit cu showroom-ul de unde le-am achizitionat ca daca nu vor corespunde cerintelor,sa le pot returna ceea ce m-a si facut sa le iau "blindly".

Ca si amprenta sonora cred ca sunt ceea ce-mi dresc de la sistem,un sunet organic/cald dar in acelasi timp detaliat,soundstage foarte ok si un bas controlat.

Acestea fiind spune,cred ca voi opta spre surorile mai mici,D28.Mai am timp de gandire pana Luni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am spus,(as fi mers pe D28 din start)dar e ok ca le poti schimba, D15 ale mele umple fara probleme o camera de 30m patrati,imi dau seama alea cu doua difuri de basii... :oops:

Incintele proac au nevoie de spatiu ca sa se exprime la valoarea lor,ai sa vezi cit de multumit vei fi cu D28

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu joasele sunt probleme,Audia Flight au un sunet relativ moale la partea de joase si nu am bas necontrolat absolut deloc.La volume mici simt ca sunetul nu se deschide.Devine cum ar trebui sa fie la volum destul de ridicat,la care nu ascult de obicei.

Referitor la D28...mai exista si alternativa D30R.Acum fac "investigatii" si pentru acest model pentru ca ribbonul de la D38R imi da fiori :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat intamplator playerul si mi-a placut foarte mult.Cei care aduc Audia la noi nu aveau si integratele lor,asa ca,gasind integratul la un pret ok,l-am luat fara sa il ascult de la un vanzator din Germania :D

Incintele in momentul respectiv erau Studio 140 si a rezultat o combinatie foarte reusita Audia/Proac.

Numai ca,atunci cand te mananca undeva,te scarpini,de aici si dorinta de upgrade la incinte :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o necunoscuta,tweeter dome sau ribon? :)

 

Eu spun fara sa ma gandesc: DOME. Cu ribonul ai probleme de dispersie verticala, deci vei avea un sunet limitat, unidirectional. Apoi boxele ce folosesc ribon necesita trei cai cu difuzor dedicat de medii pentru ca ribonul lucreaza foarte prost in zona de medii, iar in zona frecventelor joase este total absent, lucru ce genereaza mari probleme constructive ale boxelor. Chiar nu stiu cum au pus ribon la boxe pe doua cai gen d30r.. Ribonul are o impedanta joasa fiind greu de cuplat cu anumite amplifuri plus ca se incalzeste puternic. Ribonul ofera totusi anumite beneficii audio mai ales pe spectrul foarte ridicat gen sacd/dvd audio, dar acestea sunt nesemnificative fata de problemele ce le genereaza. Ribonul este mai scump datorita si solutiei constructive greoaie plus ca in opinia mea este agresiv tonal. Nu trebuie cazuta in capcana ca daca este mai scump este si mai bun. Sunt un mare fan Proac , dar numai modelele de 8ohmi. Cele pe 4 ohmi nu-mi plac deloc cum suna. Daca e sa-mi upgradez boxele as opta pentru D30 simplu (fara R). La Proac este singura firma britanica ce face si pe 4 ohmi, restul lucrand doar pe 8 ohmi. Mai mult de atat PRoac este o firma atipica. Vei vedea ca modelele lor sunt diferite in sens inverse adica modele inferioare cotate mai bine ca cele din gama superioara. De ex Proac D1 este peste D2. LA fel si cu proac D15 ce sunt cotate peste D18 sau studio 100 ce este peste 115. etc

Vezi mai jos un scurt film cu ribon vs dome...ai sa vezi ca la o simpla deplasare de cativa cm prin fata ribonului sunetul aproape dispare. Eu iti recomad Proac d28 c nu 38 mai ales in 22 de metri in care mai ai si alte lucruri in camera, iar volumul de aer este micsorat.


">http://www.youtube.com/watch?v=pwHhasuy2RY


Proac suna de vis pe lampi: jadis, octave, carry audio in configuratie push-pull. Chiar si pe set-uri suna foarte decent. Pentrua mplifuri SS recomand combinatia cu Accustic art, Sugden, rega sau micromega din categoria clasa D. . Nu recomand deloc cu NAIM, suna aiuristic. Nu te mai uita pe combinatiile englezilor.


Uite mai jos niste filme sa te convingi:


Jadis, sunet sweet cu proac 3.5

">http://www.youtube.com/watch?v=Ihg51zaBlds


Carry audio 805 (SET) cu Proac d38

">http://www.youtube.com/watch?v=EvXnEj0iSxU


Proac D40 cu Octave

">http://www.youtube.com/watch?v=ucl_4dgZU6U


Proac d40r cu micromega

">http://www.youtube.com/watch?v=gcWiJSRX0o8


Proac D100 cu acoustic arts

">http://www.youtube.com/watch?v=HdCE0v8tHgU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tendinta de a se auzi bine doar in zona sweet spot-ului am sesizat-o si eu la D38R,insa sunetul ribonului nu este deloc "harsh".

Din contra,daca apropii urechea de el nu auzi pic de distorsiune,iar cand te indepartezi,auzi bine cu acea ureche.Nu se poate spune la fel despre dome,dupa 5 secunde cu urechea aproape lipita de el,un minut nu mai aud bine :)


Pentru D28 voi opta,vor fi comandate saptamana urmatoare.Pentru D30/D30R nu sunt resurse cum de altfel nu sunt resurse nici pentru schimbarea amplificatorului......momentan :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.