Sari la conținut
HiFi Tech

Proac D28 sau D38 ?


camiloiu

Postări Recomandate

Tendinta de a se auzi bine doar in zona sweet spot-ului am sesizat-o si eu la D38R,insa sunetul ribonului nu este deloc "harsh".

Din contra,daca apropii urechea de el nu auzi pic de distorsiune,iar cand te indepartezi,auzi bine cu acea ureche.Nu se poate spune la fel despre dome,dupa 5 secunde cu urechea aproape lipita de el,un minut nu mai aud bine :)


Pentru D28 voi opta,vor fi comandate saptamana urmatoare.Pentru D30/D30R nu sunt resurse cum de altfel nu sunt resurse nici pentru schimbarea amplificatorului......momentan :mrgreen:

 

Pai tu asculti cu urechea pe el?

Ma rog, gusturile nu se discuta, dar cu ribonul va trebui sa stai fix in dreptul lui, o simpla miscare de cap si sunetul este compromis. Tu alegi, eu doar spun ce am ascultat de atatea ori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

draga pilgrim,in interventiile tale ce se vor a fi "subtile" se simte aciditatea,oricat te-ai stradui sa o ascuzi.

Nu fac teste cu urechea pe drivere,am facut acest "test" pentru simplul fapt ca auzisem mitul cu ribon harsh si rasfoind un forum din UK am vazut ca cineva recomanda acest tip de "test" pentru cei carora li se pare ca ribonul este harsh.Daca ai in viitor ocazia,pune urechea langa un ribon si pe urma langa un dome.Ai sa intelegi ..... pana atunci,nu te mai exprima plastic te rog ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ribonul are probleme de dispersie in plan vertical, nu orizontal. Prin urmare, poti misca linistit capul stanga-dreapta dar nu poti sari in sus de bucurie la muzica preferata. Mitul audiofil al capului "prins in menghina" isi are originile in dispersia proasta a panourilor electrostatice, numai ca acolo exista alte relatii intre dimensiunea panoului si lungimea de unda a semnalului redat (si ca veni vorba, si la astea s-augasit solutii - vedeti panourile curbate de la Martin Logan).


2. Tot datorita dimensiunilor, ribonul are mai putin tendinta de "beaming" la frecvente inalte, ceea ce este un lucru pozitiv. Mai mult, fiind "condus" pe toata suprafata este mai putin expus rezonantelor decat domul (la care se tot cauta solutii gen "ring radiator" sau "phase plug").


3. Senzatia de "harsh" este data de nepotrivirea intre un ribon foarte rapid si difuzoare de medii/basi lenese. Unde se vede ca nu e suficient sa iei o boxa cu dome tweeter si sa-l inlocuiesti pe acesta cu un ribon, chiar daca-i adaptezi impedanta si sensibilitatea. Ca veni vorba de potriveala intre drivere, Raidho C3/D3 au cate 3 drivere de bas de 6" tocmai pentru a asigura o viteza si rigiditate comparabile cu ale ribonului. Desigur, daca cineva foloseste tweeter cu ribon si un woofer "puturos" de 12"... e treaba lui!


4. Despre boxele pe doua cai cu ribon, ce sa spun? Am ascultat de multe ori Raidho C1.0 si chiar D1.0 si n-am gasit motive sa ma plang. Desigur, acolo ajuta mult difuzorul de mid/bas acoperit cu ceramica (respectiv diamant). Iar "bookshelfurile" Piega Premium 1.2 sunt excelente in gama lor de pret.


Unde se vede ca teoria e buna, da' tot practica (auditia) ne omoara :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am remarcat chestia cu ce spune TomJones,D15 mai bune decit D18,Studio 100 mult mai bune decit Studio 115,le-am ascultat pe toate in diferite configuratii si asa mi sau parut,am crezut ca numai eu am aceasta parere...

Proac, firma ce stie sa faca boxe,desi nu am ascultat vreun model cu ribbon de la ei,sunt sigur ca acestea sunt implementate asa cum trebuie

Vizavi de exmplele de mai sus,Proac se potriveste ft. bine si cu Creek

Pina una alta,sa vina boxele alea odata,nu vezi ca nu mai are lumea rabdare ... :lol: cadouri ati cumparat,maine este 1Martie :cry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ribonul are probleme de dispersie in plan vertical, nu orizontal. Prin urmare, poti misca linistit capul stanga-dreapta dar nu poti sari in sus de bucurie la muzica preferata. Mitul audiofil al capului "prins in menghina" isi are originile in dispersia proasta a panourilor electrostatice, numai ca acolo exista alte relatii intre dimensiunea panoului si lungimea de unda a semnalului redat (si ca veni vorba, si la astea s-augasit solutii - vedeti panourile curbate de la Martin Logan).

:

 

asa e! vertical, nu orizontal am vrut sa spun. Legat de sarit in sus de bucurie la muzica ascultata, aici va trebui sa ai si un scaun sa-l reglezi bine pe inaltime ca daca nu pici direct cu urechile pe directia cu ribonurile, ai pus-o! :)


un articol interesant de comparatia intre cele doua...dintre miile de pe net


http://canadahifi.com/the-pros-and-cons-of-ribbon-tweeters/


De raidho nu ma pronunt, probabil difurile de ceramica se comporta diferit alaturi de ribon. Eu spuneam de Proac , monitor audio si Dali etc ce le-am ascultat la showromul de la hotel Ibis-Izvor (dali)

 

Si eu am remarcat chestia cu ce spune TomJones,D15 mai bune decit D18,Studio 100 mult mai bune decit Studio 115,le-am ascultat pe toate in diferite configuratii si asa mi sau parut,am crezut ca numai eu am aceasta parere...

:

 

si Response D1 mai bune ca Reponse D2...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Response D1 mai bune ca Reponse D2...

1SC mai bune decat D1.


D2 sunt alta mancare de peste. Asa cum D18 le-au inlocuit pe D15, fiind urmasele si ''evolutia'' lor, la fel D1 si 1SC. Desi, tehnic, D18 sunt mai performante, D 15 sunt mai ''bune'', mai muzicale. Au o magie anume ca si in cazul One SC. D1 sunt mai performante tehnic, dar nu mai au magia si muzicalitatea 1SC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori tehnicile superioare nu sunt si cele mai reusite,exemplu Cambridge Azur 840C,desi avea cea mai noua tehnologie(partea de digital) in materie de cd player,nu a avut rezultatul scontat

Asa e frate Pilgrim,sunt mai muzicale,au un sarm al lor iar soundstage-ul este unul imens,desi stiu sa cinte c-am toate genurile de muzica,pe voci,folk,country si jazz(mai ales,unde muzica este mai complexa,cu mai multe instrumente) sunt superbe...sic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TomJones, nu este cazul sa-ti reglezi scaunul, majoritatea boxelor permit (inclusiv) reglarea inclinarii.

Unele mai putin (adica doar din spike-uri), altele mai mult (adica modulul care include difuzorul de acute poate fi reglat atat ca inclinare cat si fata-spate) iar altele, in fine, "mai deloc" (a se vedea inclusiv Raidho, desi pana si ei au cedat presiunilor publice si ofera acum picioare reglabile pe inaltime).

Ce-i drept, daca asculti incinte acustice cu inaltime de peste 1m de la o distanta de 2m (am intalnit cazuri)... cam trebuie sa-ti adaptezi pozitia, ca altfel dai in alte probleme legate de reflexiile basilor pe parchetul din dotare. Dar asta-i deja alt subiect de discutie.


pilgrim, nu exista solutii magice sau "inerent" superioare: am ascultat boxe care sunau excelent (sau groaznic) atat cu tweetere ribon, dom, dom inversat, inel (vestitele "ring radiator"), coaxial, din matase, beriliu, aluminiu sau hartie igienica impregnata (nu spun cu ce :mrgreen: ). Am ascultat boxe cu diepersie laterala redusa, medie sau mare, si am constatat ca cele trei filozofii de proiectare sunt la fel de valide (sau invalide, depinde de implementare).

Singura configuratie care nu m-a satisfacut (cel putin pana acum) este cea cu acutele/mediile de tip panou electrostatic si basii reprodusi de un difuzor electrodinamic, eventual cu amplificator dedicat... dar cine stie ce ne rezerva viitorul?


Oricum, sunt sigur de un lucru: nu exista boxa ideala, intrucat nici prioritatile audiofililor nu sunt aceleasi. De exemplu, eu unul prefer o imagine stereo cat mai precisa, in timp ce o persoana cunoscuta (in ale carei urechi am mare incredere) prefera un soundstage cat mai larg. Inutil sa precizez ca, de regula, cele doua cerinte sunt oarecum antagonice.

Mai mult, am ascultat sisteme "de top" carora nu le-am putut gasi niciun defect, dar care nu mi-au spus nimic la nivel visceral, al sentimentelor, dar si sisteme care mi-au facut "pielea de gaina" desi abaterile de la neutralitate erau evidente. In fond, nu este cazul sa avem fetisuri: sa ne reamintim mai bine care este scopul auditiei muzicale si sa ne bucuram atunci cand gasim un sistem care se ne aduca mai aproape de el. Sunt multe cai de a atinge acest scop, totul este sa fim constienti ca exista, din pacate, si drumuri infundate, si sa-i ajutam pe cei aflati la inceput de drum sa le evite.


Auditii placute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Response D1 mai bune ca Reponse D2...

1SC mai bune decat D1.


D2 sunt alta mancare de peste. Asa cum D18 le-au inlocuit pe D15' date=' fiind urmasele si ''evolutia'' lor, la fel D1 si 1SC. Desi, tehnic, D18 sunt mai performante, D 15 sunt mai ''bune'', mai muzicale. Au o magie anume ca si in cazul One SC. D1 sunt mai performante tehnic, dar nu mai au magia si muzicalitatea 1SC[/quote']

 

D18 nu le-au inlocuit pe D15 ci pur si simplu D15 nu se mai fac, probabil nici lor nu le convenea acest lucru ca se auzeau mai bine ca d18. Mult timp, ani de zile au mers in paralel cu productia lor atat D15 cat si d18. Pe la Jack mai era o pereche de d15 intr-un colt, culoarea chery. Un astfel de caz, dar la scara mult mai mare a afost la B&W cu modelel 801 ce erau cu mult peste 800.

Legat de D1 si 1sc aici predomina foarte bine mediile in detrimentul basului. La d2 se sacrifica masiv mediile pentru un bas puternic.


Trebuie cascat bine ochii inainte de achizitie...Multe nu sunt decat la "super oferta" ca aceste echipamente dintr-un supermarket bucurestean...


2.jpg2.jpg"><a href=http://www.arhiblog.ro/poze/2010/09/2.jpg' alt='URL>'>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spuneam de Proac , monitor audio si Dali etc ce le-am ascultat la showromul de la hotel Ibis-Izvor (dali)

 

Bine, dar showroom-ul de la Ibis Izvor ( ca de altfel si cel vechi de la Ibis Gara de Nord) era de fapt doar un magazin. Nu existau conditii de auditie acolo, nu puteai sa-ti faci o parere despre niciun produs pe care-l vindeau, decat din punct de vedere al design-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spuneam de Proac ' date=' monitor audio si Dali etc ce le-am ascultat la showromul de la hotel Ibis-Izvor (dali) [/quote']

 

Bine, dar showroom-ul de la Ibis Izvor ( ca de altfel si cel vechi de la Ibis Gara de Nord) era de fapt doar un magazin. Nu existau conditii de auditie acolo, nu puteai sa-ti faci o parere despre niciun produs pe care-l vindeau, decat din punct de vedere al design-ului.

 

am dat exemplele cele mai cunoscute de toti referitor la locatie. Poate nu ai mai fost demult, dar au renovat si conditiile sunt mult mai bune, poate unii dintre noi nu avem acasa acele conditii. Acel showroom a fost preluat de iurea cu robert popescu. De ascultat am ascultat si la expozitii si la oameni acasa si mie ribon-ul nu-mi place. Are unele calitati, dar nu ma da pe spate. Ar mai fi tweterele horn, am ascultat si mi-au placut. Este vorba de frima germana Avantgarde Acoustic, aducea intr-un timp Hafner si le-a prezentat la defuncta hifiarena...


">http://www.youtube.com/watch?v=6YP0KZInIb8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, nu am mai fost la Ibis de pe vremea fostilor proprietari. O sa trec sa vad schimbarile.

Referitor la ribbon, din ce am vazut, in majoritatea cazurilor parerile sunt la extreme. Unii care nu mai pot fara si altii "conservatori", care prefera variantele clasice. Mie mi-au placut la Piega si la unul dintre modelele mari de la Raidho, nu mai stiu indicativul. In schimb, tot Raidho, dar D2, ascultate doar o data, nu mi-au spus mare lucru. ProAc cu ribbon nu am ascultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de Ascendo System MS cu acel ribbon tweeter ajustabil. Le-am ascultat in mai multe configuratii de sisteme si cred ca sunt unele dintre cele mai bune boxe pe care le-am ascultat.

Deja suntem OT, putem face topic separat despre tehnologiile folosite la tweetere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Au sosit D28-urile.

As vrea in primul rand sa ii multumesc lui Jack pentru sfatul bun in alegerea incintelor,conform a ceea ce mi-am dorit eu de la sistem.

In al doilea rand,D28-urile suna...EXCEPTIONAL,chiar abia scoase din cutie.Imi credeam amplificatorul mult mai "lenes" dupa ce l-am ascultat un an + pe Studio 140 si cateva zile pe D38R,insa se pare ca nu este deloc asa:)

Se descurca excelent cu D28,chiar daca acestea au o sensibilitate simtitor mai mica decat Studio 140 si D38R.Le conduce excelent in prima jumatate de ora de cand canta impreuna.Despre incinte nu stiu ce as putea spune in plus de ce s-a scris despre ele,sunt exact asa cum au fost descrise in review-uri dar mai presus de toate,acum am sunetul pe care cred ca l-am dorit si nu l-am avut niciodata...tinand cont si de anumite aspecte financiare,desigur ;)

Sunt EXTREM de muzicale si dispar in peisaj,nu asculti muzica din ele ci din spatiul dintre ele.

Ma felicit inca o data pentru aceasta alegere,blind,ca mai toate alegerile de pana acum si inca o data ii multumesc lui Jack :)


Am sa revin dupa cateva zeci de ore de ascultat muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari,sa le asculti sanatos :D

Eu ti-am spus din prima D28,eu avind D15, umple fara probleme o camera de 30 si ceva de metri patrati.

La Proac, anumite modele,cum sunt ale noastre nu sunt chiar asa de pretentioase la amplificare,asta privind "cojones-ul",insa le plac amplifurile de calitate, nu neaparat si puternice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.