Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandări din muzica clasică


Andi

Postări Recomandate

Sunt ferm decis să îl abordez cât se poate de serios pe Schumann.

În acest moment, dețin Simfoniile Nr. 1 și 3, ambele dirijate de Paavo Jarvi și interpretate de Filarmonica din Bremen, editări RCA pe SACD.

Am nevoie de recomandări privind lucrări, ediții, dirijori, interpretări, indiferent de format, etc de la cei familiarizați cât de cât cu Schumann. Bineînțeles, mă interesează doar recomandări reale, fără copy-paste de pe net, cum era înainte.

Nu vreau neapărat poze, vreau doar recomandări reale de la utilizatorii acestui forum, pentru mine sunt importante.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Tudor, in primul rand voi face un periplu sa vad ce gasesc dintre recomandarile tale in magazinele de la noi, am observat ca cei de la Carturesti (de unde am si luat sacd-urile prezentate anterior) sunt foarte bine aprovizionati si multe din discurile ce pot fi gasite in magazine nu apar pe site.

Tot legat de Schumann, am observat la Carturesti un disc cu Sonatele lui Schumann in interpretarea lui Radu Lupu, scos de Decca, disc ce se pare ca a primit "premiul Edison 1995 pt cea mai buna inregistrare a anului". 

Stii ceva despre el? Intreb pt ca tot in acelasi an, acelasi Radu Lupu pare sa fi luat inca un premiu, de data asta pt celalalt Sch :) pe care il recomandai mai sus. Disc care din nou poate fi gasit la noi.

Sunt un ignorant, nu stiu nimic despre Radu Lupu.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio grabă.

Între timp, studiind site-urile de vânzări am observat că sunt zeci de SACD-uri cu muzica lui Schumann. Mi-au cam lăsat gura apă. Însă partea tristă e că, făcând un calcul rapid, aș putea la fel de bine să îmi iau Denonul SA1 la același preț.

Chestia asta mi se pare destul de necinstită, din câte știu eu muzica clasică (urăsc cacofonia, dar e inevitabilă în cazul ăsta) este domeniu public, așa că nu există drepturi de autor. Deci nu înțeleg prețul exorbitant al unor ediții. Ok, plătești înregistrarea, plătești intepretarea, dar totuși....E exagerat.

Dacă mă supăr, aș putea să descarc toate acele SACD-uri de pe renumitul site știm noi care, însă trebuie să recunosc că sacd-urile cu clasică cumpărate până acum sunt ediții absolut superbe, e o plăcere să ții un astfel de disc în mână.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Tudor a spus:

P.S. O să-ți trimit și un MP cu o rugăminte.

Cu mulțumirile de rigoare pentru recomandările de mai sus, menționez că am răspuns la pm.

Menționez asta aici pentru că nu sunt sigur că mai pot trimite pm-uri, de câte ori încerc să creez un mesaj nou, primesc un avertisment cum că trebuie să îmi golesc din mesaje, ceea ce am făcut, se pare însă că degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Câteva cd-uri interesante găsite ieri în oraș.

„High Quality Audiophile Edition”, pe coperta spate se specifică ce înseamnă cei 32 bit menționați pe față, iar în booklet se detaliază că s-a folosit Super Bit Mapping.

DSC_4528.JPG

DSC_4530.JPG

DSC_4529.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dacă vedeți cd-uri din seria Classic FM, vă recomand să nu le ocoliți (cum am făcut eu până acum), crezând că dacă sunt ieftine, nu au cum să fie înregistrări bune. CD-urile sunt editate de Decca și sună chiar extraordinar! În plus, sunt Made in Germany by Universal.

DSC00707.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot încerc să ascult suitele pentru violoncel ale lui Bach, în interpretarea lui Janos Starker (Mercury). Sunetul este superb însă ce mi se pare extrem de enervant e că se aude constant respirația lui Janos pe tot parcursul interpretării. Zici că doarme în timp ce cântă și uneori pare a fi aproape pe cale să sforăie. Nu-mi dau seama cum au fost fixate microfoanele, dar nu știu dacă e normal să se audă chiar așa. Păcat de înregistrare, pentru că e foarte bună, la fel și interpretarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set Brahms pe care vi-l recomand. Uitați-vă de când provin înregistrările! Și cine dirijează sau interpretează. 1932!!

După cum se vede, include și Requiem-ul german al lui Brahms, că tot se vorbea de Requiem-uri. Înregistrare din '47, von Karajan.

DSC00719.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În periplul de azi după Schumann, am dat și de suitele lui Bach în interpretarea lui Yo-Yo Ma, pe care tocmai ziceam că vreau să le iau. Și nu oricum, ci procesate în DSD!, după cum se vede chiar pe disc, pentru a sărbători cei „30 de ani de activitate în slujba violoncelului ai lui Yo-Yo Ma”. Nu pot să vă explic cum sună...

DSC00720.JPG

DSC00721.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ediție SACD absolut fabuloasă, din toate punctele de vedere, a Eroicii lui Beethoven. 

Editată de Alia Vox în colecția Heritage,  „Le Concert des Nations” - Jordi Savall.

Energia acestei interpretări sub bagheta lui Jordi Savall este incredibilă, pur și simplu simți adrenalină când o asculți.

Ediția aceasta pe SACD are un booklet luxuriant de aproape 100 de pagini (!!! - da, 100 de pagini), cu facsimiluri de-ale lui Beethoven, imagini de la repetiții etc etc.

Sunetul te ține înțepenit în fața sistemului. Denonul meu pare a fi în extaz când redă discul ăsta.

DSC00723.JPG

DSC00724.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, de asta îmi place mie să bântui prin tot felul de magazinașe care încă mai comercializează cd-uri: nu știi niciodată peste ce dai!

Am găsit 2 ediții Gold Disc!!! Nu am avut niciodată un Gold Disc. Mă simt ca un copil în fața unei ediții speciale de ou kinder.

Ambele sunt lucrări dirijate de Sergiu Celibidache. Unul cu Requiemul lui Brahms, care a devenit un preferat de al meu după ce l-am auzit dirijat de Von Karajan pe o înregistrare din 1947, iar celălalt este cel din poze.

Ambele ediții (Made in Belgium) sunt absolut superbe ca realizare, booklet luxury, cd-urile Gold parcă sunt suflate cu aur. 

Anticul dar eternul BU-1C (spun „etern” pentru că, la cum lucrează și se mișcă acest transport, pare construit pentru eternitate) din Sony CDP-103 redă acest disc cu o finețe răvășitoare. Când asculți așa ceva, primul gând care îți vine în minte e că viața e prea scurtă. Că sunt atâtea genii de al căror geniu trebuie să te îmbibi și atâtea opere de artă audiofile (și aici mă refer la CDP-103) pe care trebuie să le atingi, încât te simți absolut presat de timp.

 

 

DSC00725.JPG

DSC00726.JPG

DSC00727.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când asculți Mahler ai senzația nu că asculți o orchestră foarte mare: ci că asculți mai multe orchestre foarte mari, situate pe mai multe niveluri și în mai multe planuri, care colaborează cu precizie atomică între ele. 

Extrem de complexe îmi par lucrările lui Mahler, cred că geniul lui gândea în mai multe dimensiuni, sau nici nu știu cum să explic mai exact ce se întâmplă, dar orchestrația pare multidimensională. Și incredibil de modernă, de fapt parcă ești transpus în viitor, în loc să fi transpus în trecut.

Aici Simfonia a 5-a pe o ediție SACD foarte bună, sub bagheta lui Valery Gergiev, cu London Symphony Orchestra.

Din păcate, cam pe aici încep să își arate cd playerele vintage anumite limitări. Nici CD204 și nici specialul Sony CDP-103 nu reușesc să reproducă multidimensionalitatea orchestrației lui Mahler așa cum o face, de exemplu, un player ca Denon 2000AE. Tonal, atât CD204, cât și CDP-103 sunt absolut corecte, însă senzația aceea de „grădini suspendate ale Semiramidei”, specifică Simfoniei a 5-a mahleriene, reușește să o surprindă doar Denonul 2000AE. 

DSC00731.JPG

DSC00732.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, știi ce m-a mai impresionat la Schumann? Viața lui. Povestea lui de dragoste cu Clara. Toată viața lui mi se pare o poveste fantastică. Câtă iubire a fost acolo. Puțini știu cât de tânăr era când a murit....

Chiar vreau să vizionez filmul Song of love din 1947 despre povestea lui cu Clara. E descris și Brahms în film.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, chiar te rog insistent sa continui cu recomandarile, e posibil sa nu o gasesc chiar pe fiecare si vreau sa am cat mai multe alternative.

M-ar mai interesa si niste recomandari legate de "Pasiunile" lui Bach - editii sau interpretari mai speciale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, marianos a spus:

John Eliot Gardiner cu The English baroque soloists si The Monteverdi choir.

Valabil si pentru Patimile dupa Ioan si mai ales cele dupa Matei.

Mulțumesc, încerc să caut această interpretare, cred că poate fi găsită la noi.

Până mă dumiresc cu toate edițiile și versiunile Pasiunilor, am luat o ediție 3 x SACD (!!) scoasă de Linn. 

Nu am luat-o chiar pe neve, am citit puțin înainte și se pare că ansamblul Dunedin sunt elita Scoției, fiind chiar premiați Grammy de câteva ori.

DSC00741.JPG

DSC00737.JPG

DSC00738.JPG

DSC00739.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, scuze de răspunsul întârziat. Deci, DA! Versiunea cu Gheorghiu este comandată deja, exact ediția Electrecord din linkul recomandat de tine.

De asemenea, studiile simfonice în interpretarea lui Richter îmi vor parveni zilele acestea.

Nu îți pot mulțumi îndeajuns. Versiunea sonatelor pentru vioară interpretate de Kremer și Argerich este de inspirație divină, iar înregistrarea este de mare clasă. Am ascultat-o de mai multe ori, prietena mea de exemplu e fascinată de Sonata nr. 1, o ascultă într-una în mașină, în căști etc.

Știu că sună a clișeu, dar trebuie să spun: domnule, ai gusturi, ai ureche, ai clasă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.