Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat achizitie DAC DSD


Sith

Postări Recomandate

Va salut, ma intereseaza un DAC, dar nu am urmarit subiectul foarte indeaproape, deci nu sint la curent cu ce e pe piata.

In principiu ar trebui sa fie capabil de DSD (64 sau chiar 128) si sa fie balansat, pentru ca vreau sa atac cu el un integrat Accuphase ( e-470 ) care are intrari balansate.


Aveti ceva sugestii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bugetul ar fi pe undeva pe la sau mai bine zis mai jos de 3-4000Eur.


Il cumpar de unde-l gasesc, sa ajungem noi acolo ...


Ar fi bun si un DC901, ba chiar si un DC37...

Dar am senzatia ca sunt si dacuri la fel de bune la preturi mai putin exclusiviste ... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut' date=' ma intereseaza un DAC, dar nu am urmarit subiectul foarte indeaproape, deci nu sint la curent cu ce e pe piata.

In principiu ar trebui sa fie capabil de DSD (64 sau chiar 128) si sa fie balansat, pentru ca vreau sa atac cu el un integrat Accuphase ( e-470 ) care are intrari balansate.


Aveti ceva sugestii ?[/quote']

 

Simaudio Moon 380D Neo DSD. Il am si sunt foarte multumit. Are iesiri full balansate, iar ca intrari tot ce se poate.

 

Cam scump, este foarte aproape de DC37 ca si pret ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masuratori pentru sursele Accu in Stereophile. Un singur articol gasit de mine.

http://www.stereophile.com/content/accuphase-dp-80l-cd-player-dc-81l-digital-processor-measurements#sCzauD0J62xAgBvC.97



http://www.exasound.com/e32/e32DACOverview.aspx

http://www.simaudio.com/en/product/30-streaming-dsd-dac.html

http://www.stereophile.com/content/auralic-vega-da-processor#M9HLY6iD5AQqlhQb.97

http://www.ta-hifi.de/audiosysteme/dac-8-dsd-amp-8/dac-8-dsd/

https://kitsunehifi.com/product/springdacgreen/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simaudio Moon 380D Neo DSD mi-a placut si mie foarte mult, eu zic sa-l asculti, merita banul dupa umila mea parere.

Eu am spus in nenumarate situatii, ca acest dac in varianta dsd 256, este referinta mea de sunet din acest moment.

Cum gusturile nu pot fi discutate, am furrnizat cateva link-uri cu dac-uri interesante din punctul meu de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am dat un sfat pertinent, rezultat al unei pareri personale, de ce e flame?

stiu f bine cum suna gama accuphase, si, din pacate, nu este deloc la standardele la care le pretind preturile de lista... asta e o parere, la fel de valabila dpdv forumeala ca si parerea ta ca nu au rival... numai ca eu am expus-o mai "sugubatz". eu zic ca nu putem fi atat de constipati incat sa nu mai admitem diverse corelatii mai hazlii...

ca sa ai ce administra, mai bine ai incerca sa fii fair... parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cam format o parere dupa ce am ascultat mai multe dac-uri DSD, si anume ca e destul de greu sa nimeresti unul slab. De fapt, eu nu am intalnit unul care sa nu sune audiofil. Strict cu DSD vorbesc. Cred asta datorita faptului ca ai o conversie mult simplificata, spre aproape inexistenta, nu mai ai nevoie de kile de piese si scheme complexe pt filtrare si curatarea semnalului, schema fiind mult mai simpla, mai directa, mai curata by default, in plus majoritatea dac-urilor dsd folosind chipuri de super calitate.

Pe scurt, mie toate mi-au sunat "de la superior in sus", ca sa parafrazez o replica celebra.

Bineinteles, diferentele crunte intre dac-uri vin cu PCM.

Imi place cum spune Meitner despre dsd "the undigital digital".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cam format o parere dupa ce am ascultat mai multe dac-uri DSD, si anume ca e destul de greu sa nimeresti unul slab. De fapt, eu nu am intalnit unul care sa nu sune audiofil. Strict cu DSD vorbesc. Cred asta datorita faptului ca ai o conversie mult simplificata, spre aproape inexistenta, nu mai ai nevoie de kile de piese si scheme complexe pt filtrare si curatarea semnalului, schema fiind mult mai simpla, mai directa, mai curata by default, in plus majoritatea dac-urilor dsd folosind chipuri de super calitate.

Pe scurt, mie toate mi-au sunat "de la superior in sus", ca sa parafrazez o replica celebra.

Bineinteles, diferentele crunte intre dac-uri vin cu PCM.

Imi place cum spune Meitner despre dsd "the undigital digital".

 

Si totusi citeam pe o pagina data de un coleg zilele astea urmatoarele...

DSD has significantly higher quantization noise than PCM, and the noise is much closer to audible frequencies, requiring significantly more sophisticated digital filters, as well as noise-shaping and upsampling algorithms, that can result in distortion of the analog signal.

 

Plus, alte afirmatii in respectivul articol care practic desfiinteaza mitul DSD

http://www.mojo-audio.com/blog/dsd-vs-pcm-myth-vs-truth/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspund de pe telefon.

1. Filtre complexe pt eliminarea zgomotului din DSD. Fals. Este suficient un filtru trecere jos. Unul.

PCM - se aplica mai multe filtre.

2. Chip dac urile de astazi aplica oricum un DSP peste cei 24 de biti ai PCM. In final avem un fel de DSD @ 6 biti.

Detalii aici pe forum cate vreti. Am discutat de jdemii de ori.

Sfatul meu. Ascultati si alegeti ce va place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@muntos, acel articol a fost dat de mai multe ori si discutat in threadul cu dsd. Contine multe erori.

Cum zice si Robert mai sus, se foloseste un simplu filtru trece jos.

Acum, nu mai imi aduc aminte exact, dar cand discutiile despre dsd erau in toi, parca am citit ca mai multi designeri urmaresc sa faca filtrarea cu un simplu condensator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi putem scrie liste întregi, contează preferințele și cum se potrivesc în sistem. Caută să compari și cu DAC-uri care să știe nativ DSD, cu ar fi de la T+A, în care să trimiți DSD urcat la 512. Suma e mare, nu m-aș arunca chiar așa la luat.


Observ și că spălatul rufelor între dealeri nu încetează nici aici. Păcat. Eu m-am săturat câți ani s-a spus că Electra sunt boxe de cinema fără legătura cu muzica. Acum încep altele? Culmea e că Accuphase cântă bine cu Focal. :shh:

Chiar atât de greu este să existe niște discuții civilizate, niște poziții moderate? Sunt de ani de zile, la ce-au dus bun? La câțiva ăia care mai citesc cum e făcut aiurea de rahat ceva? Da, sunt unii care citesc și iau lucrurile de bune și nu știu situația în ansamblu. Dar câți pot fi să merite atmosfera asta tristă? Când mă duc pe afară, parcă pășesc pe o altă planetă. Ce respect există între dealeri în mod formal și informal, ce colaborări, recomandări. Și tot noi ne văităm că nu e ca acolo... :crazy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi putem scrie liste întregi, contează preferințele și cum se potrivesc în sistem. Caută să compari și cu DAC-uri care să știe nativ DSD, cu ar fi de la T+A, în care să trimiți DSD urcat la 512. Suma e mare, nu m-aș arunca chiar așa la luat.


Observ și că spălatul rufelor între dealeri nu încetează nici aici. Păcat. Eu m-am săturat câți ani s-a spus că Electra sunt boxe de cinema fără legătura cu muzica. Acum încep altele? Culmea e că Accuphase cântă bine cu Focal. :shh:

Chiar atât de greu este să existe niște discuții civilizate, niște poziții moderate? Sunt de ani de zile, la ce-au dus bun? La câțiva ăia care mai citesc cum e făcut aiurea de rahat ceva? Da, sunt unii care citesc și iau lucrurile de bune și nu știu situația în ansamblu. Dar câți pot fi să merite atmosfera asta tristă? Când mă duc pe afară, parcă pășesc pe o altă planetă. Ce respect există între dealeri în mod formal și informal, ce colaborări, recomandări. Și tot noi ne văităm că nu e ca acolo... :crazy:

 

Ce zici bre? Cinemax, accuphzatii, flosneta...

T+A DAC 8 DSD nu este chiar atat de scump.

http://www.hifi-regler.de/shop/t_plus_a/t_plus_a_dac_8_dsd-100007119-sw-si.php

DAC-urile din lista mea respectau bugetul propus.


PS: Confirm informatia cu boxele Electra. Sunt boxe de cinema. Acesta este motivul pentru care le-am cumparat. Vreau sa ma uit la filme ca barosanii. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma nici limita de 3-4k nu conteaza. Important e daca si si cit de mult aduce DAC-ul aport pozitiv in sunet.

In momentul de fata folosesc DAC-ul din DP550 si cred ca suna chiar foarte bine.


Dar as vrea totusi sa incerc si alt DAC, pentru comparatie.

O sa incep bineinteles cu DC37, care ce lauda cu un filtru trace jos foarte ingenios , pentru filtrarea semnalului DSD.


Pe urma, vedem ce mai gasim pe la prieteni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil vei sfarsi cumparand un Accuphase. ;)

Lista mea cu dac-uri nu a fost aleasa la intamplare. Fiecare are cate ceva special de oferit.

Simaudio 380 D DSD - are streamer incorporat

T+A DAC 8 DSD - chip dac separat pentru DSD ( we have developed a unique, dedicated converter: the T+A True One Bit DSD Converter)

exaSound - femto clock

Auralic DAC - comparat de unii cu combo-ul de 100k euro de la dCS

Spring DAC - foloseste dac-uri R2R pentru PCM / separat R2R pentru DSD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ascult si eu DSD pe dac-ul meu sa ma lamuresc mai bine. Zilele trecute am ascultat in alta parte atat PCM cat si DSD, in aceeasi seara, din acelasi aparat. PCM castiga detasat, DSD-ul era... nasol, rauuuu. Foarte fals...


In contrapondere cel mai mult mi-a placut un dac "analogic" de la MSB pe care l-am ascultat la www.Headmania.org Ceva mai natural eu n-am ascultat niciodata. A fost un sistem cu dac MSB analog, amplificare RaimondAudio DM-120s si boxe Martin Logan Montis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.