Sari la conținut
HiFi Tech

SPORT, implicare activa, nu comentarii de bere "steaua vs. dinamo"


Jack

Postări Recomandate

Vizionind diverse filmulete din lumea sportului, ma gindeam ca ar fi interesant sa discutam si despre ce sporturi ne plac, eventual practicam. Poate ne putem grupa, "cupla" ( fara conotatie sexuala :lol: ) pentru anumite preocupari comune, extraaudiofile. Aceasta poate fi cu atit mai placut cu cit "share"-uim si pasiunea audiofiliei, iar in pauze, pe drum, etc am avea multe subiecte comune.


Pot sa divaghez mai mult, chair mi-ar placea sa ma "inregimentez " pentru a milita pentru o viata activa.


Voi incepe eu: putini stiu ca a doua pasiune a mea sunt diverse sporturi, atit urmarirea lor cit si practicarea lor. Desi am avut alternante intre practicarea (destul de ) intensa a unor sporturi si sedentarism , intotdeauna cind practic sportul ma intreb cit pot fi de dobitoc in perioadele de sedentarism si imi propun ( si chiar imi jur in barba) sa nu se mai repete, cu orice sacrificiu.


Dpmdv as pune pe lista, intr-o ordine nu tocmai aleatoare, dar care poate fluctua in functie de situatie, stari :


Pe locul 1, detasat artele martiale si boxul. In primul rind participarea activa si apoi pasiva. Defalcat, muay thai, thai kick boxing, MMA, ma tenteaza ramura care se ocupa cu confrunarea cu niste bite lungi de bambus, nu stiu cum se numeste . Personalitati marcante: Mighty Mo, Bonjaski, ai nostri, Morosanu , Ghita, pe care am avut ocazia sa-i cunosc, niste superbaieti, modesti, de nota 10. In contrapartida mi s-a parut Smarandescu, cred ca daca ar fi sa ramina singurul club de pe pamint, mai bine ma las sau fac singur.....


2. Nu ma pot hotari, intre inot ( practicat, mai putin urmarit ) si tenis, practicat mai rar dar urmarit destul de consecvent, turnee, etc, bineintele in limita timpului; favoriti : Djokovic, Nadal

3. Joging, sprint, fitnes, stratching si mobilitate, mai mult ca adjuvante

4. Rugby, practicat ceva in tinerete, mai urmaresc cu placere unele meciuri, mi se pare sportivitatea la maxim, si totodata unul din cele mai dure sporturi ( intrece detasat chiar orice "full contact" )

5.F1, evident doar ca urmaritor pasiv, mi-ar place sa-l incerc dar n-am "timp" :cheesy: , am fost spectator la citeva curse live...In rest, ca si conduita pe sosea, aplic exact opusul, adica (,) condusul pensionaresc :lol: , m-am linistit dupa o derapare pe polei si o acvaplanare, finalizate ambele in sant, providenta a facut sa iasa sifonata doar masina....

6.Schi-ul, practicat de copil, a cazut in umbra din cauza precautiei excesului de greutate, acum cochetez cu revenirea , echipamentul rugineste in pod; cred ca l-am pus pe nedrept pe locu 6., probabil pentru ca nu l-am practicat de ceva vreme, dar daca-mi aduc aminte de endorfinele produse, cred ca ar trebui sa-l pun pe 2.

.

.

.



ultimul: fotbal, mai bine ma uit la o emisiune culturala in limba chineza :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee. Avatarul meu cred ca spune totul. In rest am cochetat un pic cu tenisul cind eram mic si apoi am facut tir (pusca aer comprimat, glont, foarte putin pistol, acolo nu ma descurcam) si inot de cite ori am ocazia. Kilogramele in plus si lipsa acuta a timpului ma influenteaza in cel mai rau mod cu putinta, incerc in putinele momente disponibile sa merg pe jos si cam aitit. In rest imi place sa ma uit la box, arte martiale, tenis, snooker, rugby, F1 si evident in primul rind la fotbal, urmaresc La Liga, nu al nostru ca nu avem ce vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culturism amator vreo 10-15 ani. Acest sport m-a ordonat ca om in tot ceea ce fac zilnic. Necesita fortza, precizie , tenacitate si multa seriozitate. Cel mai neimportant si chiar toxic lucru sunt greutatile mari. Tocmai acestea strica frumusetea acestui sport. Este un sport in care calitatea ar trebui sa domine cantitatea. Este fabulos daca reusesti sa "comunici" cu corpul tau, sa-ti simti fiecare fibra,celula din corp, cum se dezvolta, cum lucreaza. Practic daca vrei inveti medicina pe tine insuti, o simti. Tehnica in culturism reprezinta 90% din acest sport iar greutatile 10%. Este un sport care iti aduce si un echilibru psihic nemaipomenit. Te simti foarte bine in corpul tau si atenueaza mult agresivitatea. Chiar daca masivitatea, muschii unui culturist atrag atentia imediat, acesti oameni sunt rar implicati in acte de violenta.


Se imbina excelent cu fitness-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am practicat scrima aproximativ 5 ani in copilarie. Se pare ca aveam si oarecare talent. Din motive obiective am renuntat. Pentru ca nu este un sport suficient de popular, rareori se vorbeste despre scrima la tv veceu. Mare pacat, pentru ca este un sport dinamic si foarte spectaculos vizual.

Fotbal, ma uit ocazional, de obicei meciuri din Champions League. Rugby, imi place la nebunie, aceeasi problema ca la scrima. Tenis de masa, am jucat inca din adolescenta si continui sa joc cand am ocazia.

Acum merg constant la inot pentru ca spatele meu o cere.

scrima.jpg.6b3896c178b8f38b779ae52a6cf0edaa.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...o chestie interesanta

ascultam muzica dar mai iesim si la miscare ca face bine la sanatate


deci nici un sport practicat profesional...dar foarte sportiv la amatori

de la dans la fotbal

acum cel mai drag imi este tenisul de masa , fotbalul pe care inca il practic , jogging . temis de camp doar cand gasesc persoane interesate

sport pe care care nu il practic never...schi (mi se pare cel mai periculos dupa ce am luat o cazatura de mi-au zburat schiurile cativa metri


in rest va recomand sa faceti toti sport , bucurati-va ca sunteti intregi si profitati de asta , altii nu au privilegiul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...o chestie interesanta

ascultam muzica dar mai iesim si la miscare ca face bine la sanatate


deci nici un sport practicat profesional...dar foarte sportiv la amatori

de la dans la fotbal

acum cel mai drag imi este tenisul de masa , fotbalul pe care inca il practic , jogging . temis de camp doar cand gasesc persoane interesate

sport pe care care nu il practic never...schi (mi se pare cel mai periculos dupa ce am luat o cazatura de mi-au zburat schiurile cativa metri


in rest va recomand sa faceti toti sport , bucurati-va ca sunteti intregi si profitati de asta , altii nu au privilegiul asta

 

ehe, eu aceeasi parere o am despre patinaj . Am reusit sa-mi rup 2 coaste ( varianta oficiala, fata de consoarta...) ; in realitate, cu o zi inainte, in cadrul unui sparing am incasat-o si s-au fisurat; patinajul doar a definitivat, cazind cu cotul sub mine, exact in zona coastelor fisurate :goofy: De atunci am zis ca in viata mea nu mai particip la......patinaj :mrgreen:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...o chestie interesanta

ascultam muzica dar mai iesim si la miscare ca face bine la sanatate


deci nici un sport practicat profesional...dar foarte sportiv la amatori

de la dans la fotbal

acum cel mai drag imi este tenisul de masa , fotbalul pe care inca il practic , jogging . temis de camp doar cand gasesc persoane interesate

sport pe care care nu il practic never...schi (mi se pare cel mai periculos dupa ce am luat o cazatura de mi-au zburat schiurile cativa metri


in rest va recomand sa faceti toti sport , bucurati-va ca sunteti intregi si profitati de asta , altii nu au privilegiul asta

 

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::clap::clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...o chestie interesanta

ascultam muzica dar mai iesim si la miscare ca face bine la sanatate


deci nici un sport practicat profesional...dar foarte sportiv la amatori

de la dans la fotbal

acum cel mai drag imi este tenisul de masa , fotbalul pe care inca il practic , jogging . temis de camp doar cand gasesc persoane interesate

sport pe care care nu il practic never...schi (mi se pare cel mai periculos dupa ce am luat o cazatura de mi-au zburat schiurile cativa metri


in rest va recomand sa faceti toti sport , bucurati-va ca sunteti intregi si profitati de asta , altii nu au privilegiul asta

 

As fi interesat....poate ne corelam la un moment dat....bineinteles, daca pretentiile tale nu sunt prea sus....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de 50 de ani practic caratele italiene. Am studiat si la Milano' date=' cu maestrul i-Gor.[/quote']

 

F. interesant! Chiar nu stiu in ce constau caratele italiene. Poti sa dezvolti, te rog, putin? Eventual un clip reprezentativ? Thx!

 

Italian Karate:

(n) an ancient art of self-defense and offense used by Italians for generations. Basically, it involves beating the shit out of someone. Then, if they are still coming at you, take out a baseball bat. If they are still coming at you, use a gun.


:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de 50 de ani practic caratele italiene. Am studiat si la Milano' date=' cu maestrul i-Gor.[/quote']

 

F. interesant! Chiar nu stiu in ce constau caratele italiene. Poti sa dezvolti, te rog, putin? Eventual un clip reprezentativ? Thx!

 

Italian Karate:

(n) an ancient art of self-defense and offense used by Italians for generations. Basically, it involves beating the shit out of someone. Then, if they are still coming at you, take out a baseball bat. If they are still coming at you, use a gun.


:P

 

Foarte frumos, inseamna ca nu gresisem videoclipurile :mrgreen:


">https://www.youtube.com/watch?v=FgbRrx9DeFs


">https://www.youtube.com/watch?v=jYJ9amj5wRo


Nu m-as baga la asa ceva, ma depaseste. Dar cred ca ai putea gasi niste amtori ( capete-n gura & co - paradisul acestor proceduri.. :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sportivitate, respect, CIVILIZATIE ! Asta inseamna cu adevarat artele martiale, nu BS-urile promovate in filmele de 2 lei cu arte martiale. Acolo e lasata falsa impresie de ura, rautate, brutalitate, violenta, care rareori se intilnesc in rindurile sportivilor in general si ale celor de arte martiale in special. Se intilnesc eventual in cazul degeneratilor, de, padure fara uscaturi nu exista. La noi la sala, de exemplu, nu am intilnit, un caz rar, izolat, a fost eliminat. A nu se confunda cu salile de box populate de.....interlopi.


Inca un paradox, nici agresivitatea nu exista in afara ringului, si chiar si aceea e de natura sportiva. Dupa un antrenament ai face orice, doar sa te certi sau, cu atit mai putin, sa te bati, nu. Imi aduc aminte zimbind de o mintimplare. Dupa un antrenament, 4 intr-o masina, la semafor. In spate, pe linga noi, whatever unde, un sofer crizat, gesticulind, semne obscene, etc. Ne-am uitat unii la altii si am izbucnit in ris. L aatit se s-a rezumat totul. Rivalitatea, concurenta sunt unele de natura constructiva. Fiecare incearca sa-l ajute pe cle de linga sa-si corecteze, perfectioneze tehnicile, miscarile, chiar si in cadrul unui sparing. In cazul rarelor scapari de sub control a fortei unei lovituri ( simplu spus, daca lovesti mai tare), nu uiti niciodata sa spui pardon, sa-ti ceri scuze. Aroganta e un termen necunoscut.


Iata citeva exemple, la scara mare; nu in ultimul rind, dovada elocventa ca nu avem de-a face cu niste brute lipsite de sensibilitate, empatie ( cum fals sunt judecati unii ); din contra:



https://www.youtube.com/watch?v=RbkYb-TjZms



">https://www.youtube.com/watch?v=CQkv5lCLvNQ


O chestie draguta, impresionanta:


https://www.youtube.com/watch?v=iYkGKbYU-Pw

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Cat are snr-ul ? :mrgreen:

 

Mai, sa stii ca parca ceva noise are, trebuie sa ma duc la reglat cu ea, a zis dupa ce fac vreo 400 de km sa ma duc cu ea, pana acuma am facut 170 de km, cel mai bun timp, l-am scos azi, 20 de km in in 52'48' cu o videza medie de 21.9 km/h, iar primii 10 km i-am facut in 25'11'' cu o viteza medie de 22.99 km/h si un elevation gain de 109 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este ceva de comentat? :shh: Mai avea cineva o umbra de indoiala? :? Daca da, vedeti avatarul si semnatura mea. :D

 

Man, ne-am tot văzut și nu am apucat să-ți spun că sunt fan absolut și total Real, cea mai mare echipă din istoria fotbalului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, ne-am tot văzut și nu am apucat să-ți spun că sunt fan absolut și total Real, cea mai mare echipă din istoria fotbalului.

 

Ma bucur sa aud asta, :thumbup: Asa e, sint cei mai buni si asta nu numai datorita jucatorilor formidabili ( au si alte echipe) cit si lui Zizou care a stiut sa gestioneze perfect echipa prin comunicarea cu vestiarul, sistemul de rotatii, schimbari si o banca care se apropie mult de prima echipa (cea ce altii nu au)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.