Sari la conținut
HiFi Tech

Rugaminte testare TDA1541A si sfaturi proiect DAC extern


HiFiMaster

Postări Recomandate

Adaugarea inca unui integrat NU va reduce cantitatea de caldura disipata de radiator ci doar va extinde posibilitatea sursei de a debita mai mult curent. Daca se incinge exagerat (60-65gr) trebuie extins sau inlocuit radiatorul. Sau, si mai bine, se masoara diferenta de tensiune dintre C filtraj si iesirea sursei, si daca este > 4-5V se poate adauga o R* serie (de 7-10W) care sa preia o parte din tensiune, lasand 3-max 4v pe integrate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna ziua, nu am, pana ma intorc acasa deseara, posibilitatea sa masor diferenta de tensiune (am masurat doar tensiunea de iesire cand am montat sursa - 12,9V in gol si 12,5V in sarcina - cu DAC-ul alimentat). Primul lucru pe care intentionez sa il fac (dupa adaugarea celui de al doilea integrat), pentru a reduce caderea de tensiune pe integrate, inainte de a lua in calcul montarea unei rezistente serie, va fi sa maresc din semireglabil tensiunea de iesire a sursei (undeva pe la 14V in sarcina, avand in vedere ca in specificatiile DAC-ului se mentioneaza o tensiune nominala de alimentare de 14,4V, cu o plaja intre 10,8-15,6V). Ar fi, oare, si aceasta, o optiune buna? Nefiind electronist, nu vreau sa fac nimic "dupa ureche" si de aceea sfaturile voastre sunt intotdeauna binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua din nou, am decis, in cele din urma, sa construiesc cateva surse liniare pentru componentele implicate in proiect (adica pentru DAC, adaptorul usb/coaxial, dar si pentru fanless minipc - alimentatorul in comutatie care il insoteste este destul de "subtire" si se cam incalzeste, poate si pentru viitorul NAS daca va fi cazul). Am inteles ca redresarea este bine sa fie facuta cu diode Schottky. La o cautare rapida pe net am gasit un furnizor pe olx cu preturi decente, are variantele: MBR1660 (simpla), MBR3045PT, MBR4060PT (duble, catod comun, puteri mai mari). Varianta simpla ar fi mai ok pentru mine (m-ar scuti de eventuale batai de cap la realizarea puntii redresoare), insa am in vedere si realizarea unei surse mai puternice pentru un final auto la 12V (peste 10A). vanzatorul respectiv (http://https://www.olx.ro/oferte/?search%5Buser_id%5D=11381788) are si cateva diode ultrarapide: RHRG5060, RHRG75120, FFH50US60S, FFH60UP60S, RURG8060. Ar reprezenta si acestea o alternativa la diodele Schottky? Si daca da, care ar fi parametrul de pe care ar trebui sa il urmaresc (pe langa curentul suportat, iar tensiunile oricum sunt mari la toate) - un Reverse Recovery Time cat mai mic? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recovery time cit mai mic daca este SMPS, asemeni pentru disipatie mica, un Vfav cit mai mic.

Te servesc eu cu 4 bucati de 40A in capsula TO220, gratuit, daca vii sau trimiti pe cineva sa le ia de la mine.


http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/MBR40250-D.PDF


Sau daca vrei mai multe:


http://ro.mouser.com/ProductDetail/ON-Semiconductor/MBR40250G/?qs=sGAEpiMZZMtQ8nqTKtFS%2fCKUxMvjsmGzB362KjcWM1Y%3d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns si pentru generozitate, din pacate nu am drum prin Bucuresti prea curand, si neamurile apropiate pe care le mai vizitam din cand in cand fie au plecat definitiv la multi kilometri distanta, fie sunt prea ocupate. Oricum, avand nevoie de cel putin opt bucati (si cred ca voi lua mai multe in cazul in care beneficiez de o oarecare reducere, sa am si pentru eventuale upgrade-uri ale surselor din diversele aparate audio din posesie), voi merge pe varianta ofertei de pe olx. As opta pentru varianta diodelor Schottky de putere mai mare (cele duble cu catod comun). Intrebare: ca sa fac o punte pot folosi astfel de 4 dublu diode si sa leg cele doua diode din fiecare capsula in paralel (prin conectarea anozilor celor doua diode intre ei, obtinand, deci, pe fiecare latura a puntii, doua diode legate in paralel)? In acest caz, se modifica anumiti parametri de care ar trebui sa tin seama? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, si o ultima intrebare (pentru astazi...): in cazul in care raman la varianta MBR4060PT (mai accesibila deocamdata, maine ar putea fi deja expediate) e in regula solutia la care m-am gandit (cu legarea in paralel a celor 2 diode din fiecare capsula si utilizarea a 4 astfel de bucati pentru realizarea unei punti redresoare)? Ma gandesc ca, in cazul utilizarii puntii pentru redresarea unui curent mult mai mic decat cel nominal al diodelor nu e necesara, in cazul acestei legari in paralel, montarea in serie cu fiecare dioda a unor rezistente mici de putere. Ar fi utila, in schimb, montarea unor condensatori in paralel cu ele sau vreun alt artificiu (sa stiu ce sa pregatesc pentru ziua sosirii diodelor, nu as vrea sa ma intind pana anul viitor, cu atat mai mult cu cat restul componentelor surselor - transformatoare, filtrari, circuite stabilizatoare, carcase chiar - pe care le primesc maine - sunt deja bifate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acele diode sint folosite in special la surse de PC pe rail-ul de 12V.

Poti pune diodele in paralel, dar daca nu redresezi curenti mari (20-30A), nu se justifica punerea in paralel, eu le suntez cu snubber de 10-47nF serie cu 100ohmi/1W pentru frecventa de 50-60Hz, la SMPS experimentez snubberele.

Atentie cu diodele MBR4060, NU poti face o punte pentru sa zicem +/- 70Vcc (etaj final), ele avind tensiunea inversa de 60V.

De aia spuneam ca acele diode recomandate de mine sint perfecte la orice fel de aplicatie pina in +/- 100Vcc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diodele respective isi vor avea destinatia strict in surse de tensiune mica, pentru proiectul actual (12V, 5V). Ma gandeam la solutia legarii in paralel doar din ratiuni de comoditate in realizarea puntii, avand in vedere ca toate sunt cu catod comun (pentru realizarea unei punti redresoare clasice fara legarea in paralel si in lipsa unor diode duble cu anod comun, ma gandesc ca voi avea nevoie de 3 astfel de duble diode catod comun, pe care una sa o folosesc integral si de la celelalte doua sa iau doar cate o dioda - deci as "pierde" doua diode din doua duble, asa mai bine mai pun o bucata si am un curent mai mare - nu ca mi-ar folosi neaparat la ceva, dar ma gandesc ca as mai reduce din disipatia termica). Snubberele - da, le-am luat in considerare, si multumesc pentru valori. Ce tip de condensatori ar fi de preferat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestie si ii multumesc si lui Cristi pe aceasta cale, am primit astazi de la el multe informatii si sfaturi utile, regret doar ca nu prea mai are timp sa le mai impartaseasca si aici pe forum.

Referitor la condensatorii cu pricina, in cazul in care mai exista cineva interesat de acest subiect, acestia vor fi WIMA MKP10, polipropilena, 10 nF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diode Schottky => musai snuberizate, altfel sunt mai zgomotoase decat diodele lente.

Pentru 1-2-3A mai bine pune diode de 6-8-max10A , nu mai mari, suna mai bine asa.

Tensiunea directa a diodei trebuie sa fie de min. 2.5x mai mare decat tensiunea alternativa de redresat.

Condensatorii mici de pe diode si /sau snubere trebuie sa aiba Unominal >/= 2,5 x tensiunea continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc @Shaambala, voi tine cont. Intentionam initial sa utilizez doar condensatori pe diode; in cazul in care voi opta pentru snubberizare, am inteles ca o valoare ok a rezistentei serie cu condensatorul de 10nF ar fi de 100 ohmi. Cat de critica este aceasta valoare? Si daca nu e, avand in vedere ca nu am la dispozitie deocamdata aceasta valoare la puteri mai mari de 0.5W, se merg in sus sau in jos? Stiu, ar trebui tatonat si masurat pentru stabilirea combinatiei optime pentru fiecare caz, din pacate nu am aparatura necesara. Mentionez ca in jos as putea merge la 75 ohmi si in sus la 112 (2 x 56 serie), cu rezistente de 3W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Bine v-am regasit in noul an!

Am renuntat la modulul de alimentare cu LM317 achizitionat (dupa micul upgrade l-am cedat deja unui prieten impreuna cu acumulatorul de 12V si va fi utilizat exact pentru ce a fost conceput - incarcarea acumulatorului...).

Am decis sa imi construiesc mai multe surse liniare de 12V si 5V pentru diversele jucarioare care necesita aceste tensiuni, la curenti intre 1 si 10A - DAC, adaptor usb/spdif, NUC, eventual NAS / HDD-uri externe, dar si (daca-i bal de 12V, bal sa fie!) un amplificator de masina interesant si extem de greu de gasit astazi produs de Clarion imediat dupa preluarea McIntosh (si anume APA4300HX - circula zvonuri ca ar fi unul dntre ultimele mac-uri, deghizat :) - oricum, suna foarte bine - si de-aia am nevoie si de o sursa de cel putin 10A). Am ales sa merg, pentru toate aceste surse, pe varianta LT1083 (performante bune la un curent de pana la 7A), propusa aici pe forum acum ceva timp de brainsmartman. Am si inceput constructia primei surse, si m-am ambitionat sa incep cu cea mare (10A+). Avand in vedere ca nu sunt prea mare letconar, am ales sa cumpar modulul de stablizare gata facut, cu 3 LT1083 in paralel (@viobio, stiu ca nu prea agreezi aceasta varianta, dar asta am avut la indemana deocamdata...) si protectie la suprasarcina si scurtcircuit:

lt1083.jpglt1083.jpg"><a href=http://hifimaster.com/lt1083.jpg' alt='URL>'>

Am optat, tot la recomandarea lui Cristi, pe redresarea cu priza mediana (transformator 2 x 15V 400W) si utilizarea unei diode duble Schottky catod comun (MBR4060PT, 60V, 40A).

INTREBARE: Am inteles ca in cazul redresarii cu priza mediana exista avantajul curentului mai mare si suficienta unei valori mai mici a condensatorilor de filtrare (cei 12000 microfarazi ai condensatorului Panasonic/Matsushita cu care este echipat stabilizatorul ar putea fi chiar suficienti in aceste conditii), DAR: avand in vedere ca "dintii" obtinuti dupa redresare sunt mai marunti (frecventa fiind in acest caz dubla, 100Hz si nu 50, ca in cazul redresarii simlpe in punte) nu se impune o recalculare R-C a snubberelor pe Schottky? (adica nu ar trebui modificate valorile general recomandate de 100 ohm / 10 nF?)

P.S. Sursele vor fi gazduite de niste carcase de la carcase-electronica.ro (gradient srl iasi), recent mentionate de catre userul romanbun si catalogate drept "urate" de userul Sith. Tocmai am primit de la ei 2 bucati si sunt de-a dreptul incantat de ele, imi place aspectul vintage (intentionez sa le ornez si cu niste aparate de masura de panou de vremuri vechi - voltmetru si ampermetru rotunde - nu chiar bachelita, dar o imitatie chinezeasca destul de reusita) si mai ales posibilitatea de a le adapta usor, in regim de amator, diverselor necesitati de amplasare a modulelor componente (voi reveni in cateva zile cu poze ale "produsului finit").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@viobio multumesc pentru incurajari, am facut acea mentiune deoarece, avand in vedere experienta (concretizata prin realizari!) pe care o ai in domeniu (si chiar anumitele "fixuri" au, pana la urma, o anumita motivatie - chiar daca uneori pare irationala, consider ca sunt, pana la urma, generate de acel "fler" dat tocmai de experienta), pentru mine opiniile tale cantaresc mult. Probabil as fi mers si eu pe varianta stabilizator integrat plus tranzistori de putere in paralel daca nu era data deja comanda in momentul in care am citit topicul pe care l-ai deschis referitor la sursa liniara pentru DAC, dar, faptul fiind deja consumat, voi merge in continuare pe sfatul tau si voi astepta rezultatul final in speranta ca macar eu (fara pretentii audiofile extreme) voi fi multumit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.