Sari la conținut
HiFi Tech

Experiente si teste cu sigurantele din dotarea noastra


Mlaurentiu

Postări Recomandate

Buna ideea batranelului insa nu vad avantajele pentru ca tot din reteaua stradala ia curent. In cazul in care are linie saparata de casa lui, evita mizeriile introduse in retea de aparatele electrocasnice proprii, insa pe cele de la vecini tot nu le poate evita.

 

Mi-am adus aminte de o scenă din filmul Contact, când ăia căutau semnale extraterestre și trebuiau să trieze prin milioanele de bruiaje generate de mașinile de spălat de pe toată planeta :D

Cam asta cred că e situația, nu putem scăpa de bruiajele din mediu, indiferent de artificiile pe care le folosim. They”re everywhere ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

@Tudor - este un fapt cunoscut in industria audio hifi, ca sunetul final este tunat la ureche.Cam toata lumea are camere speciale unde audiaza aparatele. Daca asculti aparate de la mai multe firme, cu masuratori bune, in limitele hifi, descoperi ca exista diferente evidente de sunet. Sa limitezi sunetul unui aparat / sistem la masuratori, inseamna ca nu ai trecut de fizica de clasa a-9-a.

Cu afirmatia de mai sus nu imi propun sa atac ciocanarii. Am cumparat de la unul dintre acestea un cablu si un phono, plus ca merg cu drag la intalnirile pasionatilor de tuburi de cate ori am ocazia.


Am fost prezent o singura data la o comparatie sigurante audiofile vs stoc si nu va pot spune cu certitudine ca am simtit diferente. Testul a fost facut pe o putere BAT, cu sursa si pre de top de la Meridian, boxe Triangle Cello.


PS: Am si partikipat activ la tunarea unor electronice. :shh:

PS1: In viata mea am intalnit o multime de pasionati audiofili sau electronisti care habar nu aveau ce trebuie sa auda. Confundau compresia cu dinamica, distorsiunile cu timbrele, focusul cu transparenta, muzica cu zgomotul de la ei din cap. :P

Haleluia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS1: In viata mea am intalnit o multime de pasionati audiofili sau electronisti care habar nu aveau ce trebuie sa auda. Confundau compresia cu dinamica, distorsiunile cu timbrele, focusul cu transparenta, muzica cu zgomotul de la ei din cap. :P

Haleluia!

 

Idem.

Nu mai zic de faptul că foarte mulți, într-o comparație, ascultă mai ales să vadă dacă se aud aceleași sunete sau nu, ceea ce e hilar. Unii sunt oarecum surprinși să vadă că se aude aceeași melodie atât cu cablul ieftin, cât și cu cablul scump. Pur și simplu nu știu la ce să fie atenți, nu mai vorbesc de faptul că habar nu au ce efect are ascultarea pe termen lung cu un cablu sau cu altul, chiar dacă la prima ascultare cablurile comparate par să determine un sunet aproape identic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.