Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandari pentru sisteme audio


iosiP

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bibi , ....pai ce sa zic , multe dintre ele le-am vazut pentru prima data pe aceasta pagina catre care am facut link-ul , dar sunt si nume de care m-am mai lovit prin diverse articole superlative, prin diverse reviste de specialitate.

Audio Note, Moon Audio, PMC :) , Raidho , Ayon :), Avalon :), Krell, McIntosh si lista poate continua ... si uite ca sunt unele la care imi cam surade inima , multe din incintele PMC sunt amplificate ceea ce mai simplifica lucrurile ........ :roll: sau poate nu. Ideea e ca omul e facut sa viseze , nu stiu daca am sa ascult in viata asta sisteme de sute de mii de euro , dar ce ne impiedica sa visam ????? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TJ - Nu inteleg nicidata o firma ce nu are un site adecvat si afli de produsele lor de prin alte surse

poate fi o politica de marketing si aurul e gasitt dupa multe cautari :D sau au un segment bine definit de cumparatori care este suficient pentru linia lor de productie , pana la urma sunt firme care urmaresc calitatea nu cantitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti ca exista si reversul...firme cu scule oribile ce au un site exemplar...


Bibi si Polygram, hornurile de la jadis arata ca toate hornurile....adica un gauroi intr-o incinta...important este cum suna...


Dar astea va plac? tot Jadis sunt , modelul Eurythmie....., final jadis Defy 7, preu pasiv TVC...


">http://www.youtube.com/watch?v=qkk0zoSBSJw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti ca exista si reversul...firme cu scule oribile ce au un site exemplar...


Bibi si Polygram, hornurile de la jadis arata ca toate hornurile....adica un gauroi intr-o incinta...important este cum suna...


Dar astea va plac? tot Jadis sunt , modelul Eurythmie....., final jadis Defy 7, preu pasiv TVC...


">http://www.youtube.com/watch?v=qkk0zoSBSJw

 

Jadisboy este membru al "The greek audiophile club"


Am vb in urma cu ceva timp cu el pe mess 8-) ,un tip de nota 20 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idiferent de producator, asa cumk IosiP are ceva cu SET-uri eu am ceva impotriva "horn"-urilor. Si asta deoarece nu am auzit pina acum macar unul care sa sune decent. Cind zic "horn" ma refer la o costructie uriasa, cu pilnii enorme, nu neaparat la o boxa normala care foloseste niste ghiduri de unda pe inalte, eventual medii, dar fara exagerare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca la o fosta expozitie hifiarena, unul din dealerii de la noi a adus niste hornuri nemtesti Avangarde-acoustic http://www.avantgarde-acoustic.de/home.html Nu pot sa spun ca sunetul a fost slab, aratau chiar deosebit . Din pacate la noi nu prea se aduc astfle de incinte acustice, probabil si pretul e destul de dezarmant. sau marimea lor fiind destul de complicate la asezarea in camera....Stiu ca toate produsele lor au peste 100db sensibilitate. Eu unul le-as pune doar pe lampi de putere mica, in caz contrar poti avea surprize de agresivitate datorita sensibilitatii...

O lista de preturi de la aceasta firma...

http://lyrichifi.no/PDF/Avantgarde%20PRICES%20EUR%202010%20OCT.pdf


si ceva demo-uri..

Cu un amplif pe tuburi 300b Audion de 25w putere...

">http://www.youtube.com/watch?v=6F5f6FlWVQw


">http://www.youtube.com/watch?v=6YP0KZInIb8


si prezentarea companiei...

">http://www.youtube.com/watch?v=ihZYgCoMz48
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul le-as pune doar pe lampi de putere mica, in caz contrar poti avea surprize de agresivitate datorita sensibilitatii...
SET-uri pe goarne: un vis urat!


De curiozitate, cum "suna" (fara muzica, desigur) un SET cu S/N de 55dB pe hornuri cu sensibilitate de 102dB/1W@1m? :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt totusi inregistrari vechi, din perioada analogica ce au un "fas" pe fundal indiferent ce ai face...Acel "fas" nu este deranjant in comparatie la cum suna intregul cd...totusi la capitolul jazz si clasica cele mai bune interpretari au fost create cu un zgomot de fond pe fundal deoarece sunt foarte vechi...(tehnica proasta a vremii, captarea sunetului slaba, etc). Sa ne gandim cum suna multe cd-uri cu inregistrari vechi fata de perioada actuala...Stai sa te intrebi cum ei atunci au reusit si azi in plina epoca digitala nu prea le iese totul bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participind la evenimentul Indiana Line de acum 10 zile am fost foarte impresionat de produsele prezentate, mai ales de Tesi 560 care s-a descurcat extraordinar in camera mare. Inca de atunci ma gindeam cam cum or suna virfurile de gama, adica Diva 655 si amplificatoarele Puro. Pina la urma multumita lui Cristi & Co am putut sa-mi satisfac aceasta curiozitate asa ca ieri am facut o auditie in camera din spate cu un sistem compus din amplificatorul Puro 500 si boxele Diva 655 avind ca sursa un CD Player Arcam FMJ CD37. Playlist-ul a cuprins opera, jazz, blues si rock classic, numai muzica buna.

Sa incep cu o scurta descriere a amplificatorului Puro 500, este un amplificator simplu, creditat la 2 x 50 w la 8 ohm, are 5 intrari dintre care una de doza MM si una Bypass, o iesire Pre Out si doua de boxe. Design-ul este sobru si simplist dar panoul frontal din aluminiu masiv adauga o eleganta deosebita. Telecomanda arata si ea foarte bine, panoul este din aluminiu argintiu cu butoane rotunde de o alta nuanta, toate acestea dind un aspect de produs premium. Exista si o variant superioara Puro 800 care este ceva mai puternic si are in plus un DAC intern ( 24 bit / 192 KHz cu intrari pe USB, coaxial si optic) si doua iesiri de boxe. Boxele arata intradevar ca niste Dive, combinatia de culori este bine aleasa si finisajul de cea mai buna calitate.

Inceputul a fost dezamagitor sunetul fiind cam fad si ma gindeam daca nu cumva amplificatorul nu se ridica la inaltimea cerintelor. Se pare ca avea nevoie de un timp mai lung de incalzire pentru ca treptat sunetul a inceput sa se imbunatateasca pentru ca in cele din urma sa intre in normal. Divele s-au descurcat excelent, parca mai bine decit Tesi 560, sunetul fiind foarte bine echilibrat, bassul puternic si plin de nuante fara sa bubuie nici un pic, mediile sint redate cu caldura iar inaltele suna foarte précis, scena citeodata cistiga si in adincime unele sunete parind ca vin dintr-o zona mai apropiata decit boxele. Rock-ul clasic al celor de la Dire Straits sau Phil Colins a oferit o experinta foarte placuta sunetul fiind dinamic si viu, iar la Tok Tok Tok vocea solistei era excelent reprodusa in timp ce bassul dialoga cu sunetul nazal saxofonului in deplina armonie. A mai fost un album de jazz dar acum imi scapa, unde se evidentia pianul si cinelii dicreti si a fost si blues-ul lui Keb Mo, simplu dar cu o chitara ce parea insufletita. Am inceput cu Elina Garanca dar pentru ca la inceput nu se auzea foarte bine am pus CD-ul inca o data la sfirsit si de data asta a fost altceva. Vocea se auzea exact cum trebuia, orchestra suna cu forta, intr-un cadru larg fara sa dea nici un pic senzatia de inghesuiala.

Per ansamblu combinatia dintre Puro 500 si Diva 655 este una foarte buna, iar daca o privim din punct de vedere pret calitate este excelenta, poate eventual depasita de Puro 500 plus Tesi 560. Prestatia a fost remarcabila pe toate genurile ascultate, toate instrumentele au sunat bine, nu am gasit nimic deranjant si cu siguranta sint o optiune de luat in seama pentru orice achizitie de buget sau sistem secundar, in zona de 1000 - 1200 euro mi se pare greu de gasit ceva mai bun. Desigur ca nu sint cele mai bune boxe din lume, iar Puro 500 nu este amplificatorul suprem. Sunetul oferit nu este perfect, lipseste oarece doza de stralucire iar detaliile cele mai fine uneori sint estompate dar aceste calitatii le gasim doar la combinatii mult mai scumpe. In concluzie cam asta ar fi recomandarea mea, sint produse care nu vor dezamagii pe nimeni si pot fi punctul de plecare pe minunatul drum al audiofiliei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabyy67, iti inteleg curiozitatea dar nu as vrea ca ea sa se transforme in obsesie! Concret, conosc oameni cu experienta in domeniul audio dar cu venituri (si implicit sisteme) modeste, dupa cum cunosc si persoane cu sisteme "de top" care nu (prea) au habar cu ce se mananca sunetul natural al instrumentelor.

Ar fi pacat sa transformam acest forum in unul elitist, dupa cum ar fi la fel de pacat sa il transformam intr-un loc de defulare pentru ludditi. Exista intotdeauna, sper eu, o cale de mijloc.


Acestea fiind spuse, daca bogdanozaurus doreste sa isi prezinte sistemul, bine, iar daca nu… iarasi bine: confirmarea concluziilor sale privind auditia de la Audioconcept nu poate veni pe alta cale decat a unei auditii personale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor,salut initiativa acestui forum pe care il citesc seara de seara,insa abia acum am prins curaj sa va adresez o mare rugaminte.Vroiam sa va intreb ce boxe mi-ati recomanda pentru un amplificator Yamaha a-s1000?Pe scurt am sa va povestesc cum stau lucrurile in ceea ce ma priveste:in urma cu 3-4 ani,mi-am achizitionat o pereche de boxe M.A. RX2,un amplificator Nad 326bee,pe care le-am cuplat la un C.A. Dacmagic prin intermediul unui M2Tech Hi-face sursa fiind un laptop Dell.Ce ma nemultumeste in principal,este bass-ul care este uneori bubuit (şi necontrolat),inaltele un pic metalice şi oarecum lipsa detaliilor.Dupa multe incercari de repozitionare a boxelor,tot nu am reusit sa o scot la capat in aceste privinte şi de aceea m-am hotarat incet-incet sa-mi schimb tot sistemul.Amplificatorul Yamaha,Nu l-am achizitionat inca,dar o voi face cat de curand dupa Mai multe auditii.Ce imi place in mod deosebit la acesta,dincolo de aspect,este şi sensatia de lucru bine facut,insa,Nu o sa-l cumpar numai din motivele astea daca Nu-mi place cum se aude.Ca sunet am ascultat şi mi-au placut Dynaudio,seria excite,Dali,o sa. merg sa ascult şi ProAc Studio,Focal Aria cred ca se numesc,toate boxe de raft.Stiu ca sunt şi alte variante muuult mai bune,dar pentru o buna bucata de vreme,o sa incerc sa ma limitez la un buget in jurul valorii de 5000 Ron pentru boxe.De asemenea,cu care lucru ar trebui sa incep şi cu care se cunoaste rapid schimbarea in bine,cu amplificatorul sau boxele?Camera in care ascult muzica are cam 35mp,volumul la care ascult rareori trece de "ora 11",iar boxele sunt pozitionate pe standuri.Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea,cu care lucru ar trebui sa incep şi cu care se cunoaste rapid schimbarea in bine,cu amplificatorul sau boxele?

 

Părerea mea este că boxele dau caracterul sunetului și cu ele trebuie început. Amplificarea le poate pune sau nu în valoare întregul potențial dar nu le poate transfigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as avea o suma de bani importanta nu as fragmenta-o pentru amplif si boxe as lua in primul rand incintele acustice in functie de urmatorul aspect


cum vreau sa fie sunetul general ?


-moale, catifelat, soft

-riguros, la obiect, strict si intransigent cu ori ce gresala de inregistrare

-pregnant, cu extreme accentuate, vivid (ca sa folosesc un termen FOTO)


ce muzica ascult cel mai des si cum cred ca s-ar auzii in contextul descris mai sus?


cat de tare ascult in majoritatea timpului ?


care sunt posibilitatile de amplasare ale incintelor ?


m-as orienta de la inceput la boxe cu o senzitivitate de minim 90dB (daca ar fi posibil) pentru a-mi face mai usoara alegerea amplifului in viitor.


ce ti-am spus este o parere personala bazata pe experienta sau mai exact pe greselile pe care le-am facut candva .

Iti urez sa gasesti cat mai repede exact ce doresti la costuri cat mai mici :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspunsurile dvs.In ceeace priveste sunetul imi place cum descria Catalin mai sus si anume moale,catifelat,cu mult detaliu.Muzica ascult cam toate genurile de la pop la jazz,uneori simfonica.Din ce deduc,ar fi bine sa incep cu boxele,insa nu ar fi mai bine sa merg la auditii cu ampliful in cauza (Yamaha a-s1000)decat sa merg cu Nad-ul asta pe care-l am?Si,ca idee,cam ce marci de boxe se potrivesc sunetului de mai sus?Macar sa am un punct de plecare...Va spuneam ca am auzit in trecut Focal o boxa de podea (806 daca nu ma insel) pe amplificare musical fidelity si nu m-au impresionat absolut deloc.Niste boxe de raft Dynaudio audience 52 au sunat pe acelasi amplificator mult mai bine,cu mai mult detaliu si senzatie de spatialitate.Drept e ca nu stiu sigur cat de rodate erau boxele Focal...Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am citit mai bine....camera de 35mp si iti pare suficient o pereche de incinte bookshelf?

 

Nu umpli camera cu ele dar pot fi OK, depinde cum stai cînd asculți. Dacă le pui la vreo 2.5 m una de alta iar tu stai la 3 m de ele nu cred să fie probleme. Am testat niște ELACuri bookshelf la mine în mansardă, și chiar și Dynaudio alea de mai sus și sunetul era foarte în regulă iar camera e măricică (similară cu ce zice colegul doar că tavanul este cam jos). Eu cred că o cameră mare te ajută fiindcă este mult mai flexibilă poziționarea, poți să fugi de pereți, etc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,intr-adevar sunt ok pentru ce imi trebuie mie,v-am zis ca nu ascult la volum mare si in plus de asta mai am si copil de 2 ani,asa ca in curand se vor muta intr-o camera mai mica,pentru mult timp de acum in colo :D .Sunt absolut convins ca de genul asta de boxe am nevoie,nu boxe de podea,mai ales ca nu sunt un mare fan al bass-ului pronuntat si "lungit".Se pare ca am gresit intr-adevar cu modelul de Focal(sunt cred 5 ani de atunci),dar stiu sigur ca era o boxa de podea.Ei bine,ce am eu nevoie sunt o pereche de boxe care sa se auda in nota descrisa de mine in postul anterior,dar si sa fie unele care se pozitioneaza mai usor in incapere.Grea incercare,nu-i asa? :D De Dynaudio excite16 sau 14,ce-mi puteti spune,sunt ok?Le poate pilota usor acest Yamaha a-s1000?Dar focus 110?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.