Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandari pentru sisteme audio


iosiP

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da,se pare totusi ca Atoll au ceva probleme cu supraincalzirea unor componente la volume mai mari.Am gasit asta pe un forum francez...http://www.audax.fr/forum/read.php?4,8273,36407 Sunt declaratiile unui om care a lucrat la ei cativa ani in proiectare.Vizate sunt Atoll In 80se si In 100se.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca posesor de Atoll IN100 SE de peste 3 ani, pot sa afirm ca nu am avut probleme de incalzire (in nici un caz de supraincalzire). Oricum, intr-o camera cu dimensiuni normale nu vor putea fi utilizati cei 100 de wati, ci mai degraba de curentul disponibil ar beneficia sunetul obtinut printr-un control corespunzator al boxelor.

In privinta potrivirii intre Atoll si Dynaudio excite x16 nu ma pot pronunta, trebuie testate, asa ca mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informare.Articolul dintr-un forum la care am facut trimitere,se referea la faptul ca aceste amplificatoare se supraincalzesc doar la volum mare si sustinut,coroborat cu boxe de sensibilitate scazuta si in 4ohmi.Ale mele au 87db si 4 ohmi ca impedanta.Constantin,cu ce boxe aveti legat amplificatorul?Din pura curiozitate intreb.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok' date='orice amplituner,sa nu depășească 2X20w.[/quote']

Multumesc pentru recomandari Viobio si Camiloiu (good point, am renuntat la Delia).

O intrebare de ce nu trebuie sa depaseasca 2X20W? Un amp prea puternic risca sa le strice la volum mare?

Pentru ca acele incinte suporta maxim 15W,poate da cineva un volum mai virtos,risti sa arda cel putin inaltele,cu toate ca sunt incinte vechi,au un sunet corect.

 

Din cate stiam eu (poate ma insel amarnic :mrgreen: ) niciun amplificator mai puternic nu o sa arda un difuzor de putere mai mica.

Invers insa, adica cu amplificatoare mici arzi boxe de putere mare - este aproape intotdeauna adevarat.


Difuzoarele (in special cele de inalte) se ard in primul rand pentru ca amplificatorul intra in clipping.


Bineinteles ca poti sa faci sa sara pe pereti un difuzor de bas dintr-o boxa cotata la 20W daca dai "blana" unui amplificator de 100W, dar cred ca nimeni nu-i asa de batut in cap :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Scuze ca reinvii acest topic,insa vroiam sa va tin la curent cu rezultatul cautarilor mele de amplificator pentru boxele din dotare(Dynaudio Excite x16).Asadar am audiat cam ce variante am avut la dispozitie (Bc Acoustique Ex332D,Naim 5SI,Yamaha A-S1000,Hegel H160 si H80).Asadar,am gasit sunetul care-l cautam si sunt extrem de multumit de rezultat-Hegel H80!Pe langa sunet,este si foarte bine construit.Vroiam sa va MULTUMESC pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de urari Raimond.Am uitat sa trec in lista de ascultare si Primare I22,care,alaturi de Yamaha A-S1000,a furnizat marea dezamagire a "competitiei" .Nici Naim-ul n-a stralucit in vreo privinta cu toata reclama lor,dar a fost peste celelalte 2 din punctul meu de vedere,PE boxele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primare i22 este digital si in comutatie pana-n dinti, sanse slabe sa-ti placa daca esti audiofil cu adevarat. Naim Nait 5si este un amplificator chiar foarte bun, suna superb daca-l potrivesti cu boxe mai usor de condus, nu foarte gurmande. Are o filosofie mai aparte in spate, impedanta lui de iesire este destul de mare, in jurul a 0,35ohm. Damping factorul in 4 ohm cade la 10, iar pe sarcini de 2 ohm nici nu poate fi vorba de functionare corecta, DF-ul cade spre 5. Ideea din spate este ca un damping factor prea mare fata de boxa va amortiza difuzorul de bas in asa hal incat ii va afecta curba de raspuns la frecvente joase, facand-o cazatoare, dand senzatia de lipsa de bas , iar ca urmare si o accentuare a inaltelor. In consecinta Naim a potrivit DF-ul pentru boxele lor asa incat pe boxa potrivita, DF-ul este atat cat trebuie, controleaza bine basul dar nu-l omoara, rezultand un sunet dinamic, plin de viata si foarte puternic.


Reversul medaliei vine cand ii pui boxe nepotrivite, mai ales daca sunt si mai gurmande, mai dificile. In acel moment s-a terminat jocul, amplificatorul se duce in balarii. Cu Naim 5si este un joc de genul "totul sau nimic". Cand are boxa potrivita amplificatorul are distorsiuni mici, pana in 0,01%, deci este si transperent. Zgomotul este un pic mai mult fata de ideal dar nu se simte. Nici nu trebuia sa conectezi Nait 5si pe boxe Dynaudio pentru ca rezultatul era dinainte cunoscut.


Hegel este peste toate din lista ta dar au si ele o mica buba la care trebuie sa fi atent. Se supraincalzesc destul de repede, nu sunt amplificatoare de fortza cu care poti sa dai si o petrecere la o adica. Deasemenea boxele astea sunt destul de puturoase, sensibilitatea data in cartea lor e de 85dB dar in realitate au 83dB, ceea ce te duce cu mana catre volum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Raimond pentru informatiile tehnice detaliate.Am doua amendamente insa-boxele mele sunt din seria excite si au sensibilitatea data de producator 87dB.Iar cel de-al doilea amplificatorul asta nu se incalzeste mai deloc,dupa mai mult de 2 ore la cel putin 75% din putere,spre deosebire de BC Acoustic sau Nad-ul meu care puteai sa le folosesti pe post de soba fara probleme :) ,acesta ramane aproape rece. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Raimond pentru informatiile tehnice detaliate.Am doua amendamente insa-boxele mele sunt din seria excite si au sensibilitatea data de producator 87dB.Iar cel de-al doilea amplificatorul asta nu se incalzeste mai deloc,dupa mai mult de 2 ore la cel putin 75% din putere,spre deosebire de BC Acoustic sau Nad-ul meu care puteai sa le folosesti pe post de soba fara probleme :) ,acesta ramane aproape rece. :thumbup:

 

Exact ce spuneam, nu l-am găsit niciodată fierbinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, ai vorbit despre DF-ul scăzut la Naim, care coboară spre 5, dar despre cel al lui Hegel H80 - 1000 DF, ce se poate spune? In ce condiții atinge acea valoare de 1000 DF?

 

Daca o luam sistematic si vom intra mai adanc in problema vor observa urmatoarele: DF de 1.000(in 8ohm) in cele mai multe cazuri se obtine la iesirea tranzistorilor finali. La AudiophileStarter-ul meu , in acelasi loc masurat, DF-ul este de 1.800 dar este irelevant, deoarece la iesire, la bornele de iesire acesta scade undeva la 250. Probabil ca acelasi lucru este si la Hegel. Ma indoiesc sincer ca Naim Nait 5si are DF-ul de doar 20 (in 8ohm) la iesirea din tranzistori, mai mult ca sigur ca acolo tot in jurul valorii de cateva sute se invarte. Cel mai probabil Naim si-a adaptat DF-ul de la bornele de iesire asa incat sa fie cel mai potrivit pentru boxele lor. Un truc tehnic foarte inteligent pentru ca va optimiza la maximum conlucrarea amplificator-boxa, dar care va apasa greu la functionarea cu alte boxe nepotrivite, diferite.


Pe de alta parte daca intram si mai tare in detalii tehnice, vom sesiza ca DF-ul util va scadea si mai tare din cauza cablurilor , a filtrelor si a bobinei difuzorului. Asadar poate exista un moment in care anumite cabluri, create special pentru asa ceva, sa optimizeze tandemul amplificator-boxa pana intracolo incat sa aduca un surplus de bas, care nu neaparat sa fie incorect. Adica in loc sa faci optimizarea in interiorul amplificatorului pentru propriile boxe, s-o faci din cabluri pentru fiecare tip de boxa in parte, la modul general. :)


Hai ca mai bine ma abtin, se complica treaba si exista sansa sa fiu inteles gresit. :)


In pivinta Dynaudio Excite, da , am gresit, era vorba despre modelul X14 dar voi aveti X16.


La Hegel voi nu puneti mana pe radiator, ci pe capacul superior care nu este in contact cu radiatorul, deci sansele sunt mici sa ii simtiti temperatura reala. Cel mai mare stres termic este la o treime din putere, nu la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.