Sari la conținut
HiFi Tech

Bookshelf cu difuzoare Usher 8945A si Vifa DX25


ahegyes

Postări Recomandate

principalul atu al realizarilor diy este folosirea driverelor de foarte buna calitate, astfel costurile scad si calitatea creste la aceiasi bani, simularile arata foarte ok, solutie clasica ultraverificata si o finisare foarte buna, personal as fi facut incintele negru mat sau glossy, defapt asta e singurul loc unde o realizare de fabrica sta mai bine, la design, din partea mea o nota cu plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am ascultat o pereche de boxe mai mici produse de ahegyes şi mi s-au părut reuşite. Recunosc că le prefer pe cele mari, dar astea sunau bine ptr categoria lor. Cît o fi bibilit la ele ca să iasă curba cum trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un producator industrial are intotdeauna acces la preturi mai bune, fie ca isi face singur difuzoarele, fie ca le cumpara in cantitate mare si obtine un pret mai bun. Diferenta poate sa stea in proiect sau in calitatea lucrarii, iar in cazul de fata este la cel mai inalt nivel.

 

un producator industrial are in cap in zilele noastre mai mult ca oricand un singur lucru, profitul, un proiect diy pleaca de la un sambure de pasiune, atentie si de ce sa nu zicem, cauta sa si construiasca un nume, producatorul industrial aflat la adapostul unui nume isi permite sa scoata diverse lazi la un moment dat, un diy er nu isi permite, daca suna a lada o pune pe foc, asta ca sa nu mai vorbim de banii cheltuiti cu reclama si cu diversi dilari necesari procesului de vanzare, adica bani care se regasesc in pretul produsului dar care nu contribuie cu nimic la nivelul de calitate, uneori platesti pentru sigla, toata lumea stie asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are diy cu banii de reclama si dealeri? In momentul in care faci un produs pentru comercializare esti producator ca toti ceilalti, nu diy. Nu conteaza ca faci 1 bucata cu mainile goale sau 100.000 pe utilaje, daca vinzi nu mai e diy. Vad ca nu mentioneaza nimeni toate taxele pe care le platesc producatorii "industriali" si cate facturi circula de la research, materie prima, productie, distributie si pana la end user.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@igor


ai dreptate, cheltuieli cu angajatii, varii taxe, norme, certificari, dar daca exista o portita pentru un audiofil sa evite o parte din aceste cheltuieli parerea mea e ca trebuie sa o faca, pe mine chiar nu ma incalzeste ca samsung hraneste un milion de kinezi din plasticurile sinistre care le arunca pe piata de exemplu, eu vreau sunet, daca se poate mai ieftin de ce nu, marii producatori daca ar putea sa faca ceva mai ieftin o fac chiar si in detrimentul calitatii, nu creada cineva in durerea bietului producator industrial :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord, voiam sa spun doar ca oricine vinde ceva are ca scop profitul. Daca imi cumpar materiale si fac ceva pentru propriul uz este diy, dar daca fac ceva ca sa vand, atunci am in vedere profitul. Nu cred in durerea producatorului "industrial", dar nici in cea a producatorului "casnic". Asta nu inseamna ca nu apreciez lucrarile expuse aici de colegii nostri, dar una-i una si alta-i alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa existe un castig, doar nu face nimeni nimic numai sa aiba miscare in foaie, totusi nu stiu de ce am senzatia ca pe niste boxe de acest gen daca pun o sigla de la un producator consacrat platesc triplu, cam asa de onesta a ajuns piata plina de standarde si certificari si alte idiotenii asemenea :idea:


standarde care iti explica cum ca materialele folosite nu produc alergie dar nu obliga producatorul sa lipeasca curba de raspuns pe boxe, evoluam de rupem, culmea e ca eu fac alergie la ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@igor


ai dreptate, cheltuieli cu angajatii, varii taxe, norme, certificari, dar daca exista o portita pentru un audiofil sa evite o parte din aceste cheltuieli parerea mea e ca trebuie sa o faca, pe mine chiar nu ma incalzeste ca samsung hraneste un milion de kinezi din plasticurile sinistre care le arunca pe piata de exemplu, eu vreau sunet, daca se poate mai ieftin de ce nu, marii producatori daca ar putea sa faca ceva mai ieftin o fac chiar si in detrimentul calitatii, nu creada cineva in durerea bietului producator industrial :lol:

 


Eu cred că tu ai ceva la mansardă. Şi ştiu sigur că şi alţii de aici cred acelaşi lucru, dar sunt prea finuţi să ţi-o spună. Probabil sunt zile în care uiţi să-ţi mai iei pastilele, şi atunci şi proliferezi la greu pe forum.


Apropos, Samsung? Samsung sunt producătorii de care tot vorbeşti aici? Samsung sunt ăia care "nu mai fac scule cum se făceau odată"? Prin Samsung înţelegi tu piaţa audio actuală? Eşti rupt complet de realitate, amice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat un exemplu ca sa nu jignesc nici o scula audiofila, normal ca samsung nu face scule, nu mai sariti in sus, dar ce pretentii pot avea.

 

Te rog să dai exemple de firme audiofile care fac pocnitori. Eventual exemple de câteva pocnitori audiofile actuale. Şi prin scule audiofile nu înţeleg scule de supermarket, ci audiofile. Vreau să fie clar asta, pentru că văd că pentru tine Samsung reprezintă piaţa actuală de scule. Hai să te vedem. Nu fii laş. Dă exemplele, frate, vreau să demonstrez că baţi câmpii la greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai demonstrat ca nu esti la nivelul minim permis de mine pentru o discutie despre scule prin postarile tale, imi pare rau eu chiar nu am ce discuta cu tine, nu trebuie sa te superi dar asa vad eu lucrurile.

 


Bla-bla-bla, eşti un laş care nu e în stare să-şi susţină şi să-şi dovedească la o adică propriile baliverne. Ai infectat forumul cu aberaţiile tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am raportat acest mesaj pentru ca eu nu te am jignit cu nimic iar tu doar asta faci.

 

Jigneşti tot forumul prin simpla ta prezenţă pe el şi nu faci decât să-i enervezi şi să-i tensionezi pe toţi prin trollismele tale. De câte ori ai fost supendat până acum? O să le spun la toţi să-ţi dea report la toate mesajele pe care le scrii, poate în acest mod vei fi banat definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am raportat atitudinea voastra absolut incalificabila dupa niste standarde normale, eu nu v am jignit, voi o faceti in continuu, nu cred ca toata lumea este de acord cu voi, mai mult ca sigur moderatorul va decide ce e cu voi, eu nu imi permit sa va calific in vre un fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am facut referire la persoane, nu am incalcat nici un regulament, sper ca legea sa fie lege pentru toti.

 

Îţi dau eu citat din regulament, cu regulile precise, aplicabile ţie, pe care le încalci la fiecare postare:


Reguli de utilizare:

- nu utilizati un limbaj neadecvat; prin limbaj neadecvat se inteleg urmatoarele: ....lipsa bunului simt, ......sau folosirea unor afirmatii malitioase;

- nu se accepta posturi facute doar pentru a creste numarul acestora, sau posturi off-topic si fara sens;

- nu se permit discutii decat in limba romana;

- nu se permit mesaje incorecte gramatical sau ortografic;

- nu se permit discutii off-topic in mod abuziv;


Toate aceste reguli le încalci la fiecare postare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.